Powrót

BIK i KRD – czym są i jak mogą ci pomóc

16.3.2017
BIK i KRD – czym są i jak mogą ci pomóc

Dowiedz się, czym jest i jak działa Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Dłużników. Sprawdź też, jak możesz skorzystać z usług obu tych organizacji.

Co to jest BIK i jak działa?


Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powstała z myślą o gromadzeniu informacji dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. Pożyczkodawca może zatem dowiedzieć się dzięki BIK, jak jego potencjalny klient spłacał swoje dotychczasowe zobowiązania. Może też skorzystać z usługi oceny wiarygodności kredytowej danej osoby, czyli tak zwanego scoringu.Czy taka weryfikacja jest czymś, czego klient powinien się obawiać? Niekoniecznie. Baza BIK wcale nie składa się wyłącznie z informacji o opóźnieniach w spłatach zobowiązań. W 2013 roku blisko 90% danych w BIK stanowiły informacje pozytywne, dotyczące terminowych spłat. Co to oznacza dla ciebie jako potencjalnego pożyczkobiorcy? Jeśli firma, od której chcesz pożyczyć pieniądze, dowie się dzięki BIK o twojej pozytywnej historii kredytowej, będzie mogła od razu zaakceptować twój wniosek i przyznać ci taką kwotę, na jakiej ci zależy. Biuro Informacji Kredytowej może też zaoferować ci odpłatnie różne usługi. Przede wszystkim masz możliwość sam sprawdzić swoją historię kredytową, jeszcze zanim zrobi to bank. Dzięki temu poznasz swoje szanse na przykład na kredyt, ale też dowiesz się, czy ktoś nie wyłudził pożyczki, posługując się twoimi danymi. Za pośrednictwem BIK możesz też aktywować łatwe zastrzeganie dowodu. Tym sposobem, jeśli dokument zostanie ci skradziony, z łatwością uniemożliwisz złodziejowi wzięcie kredytu na twoje nazwisko.

KRD – co to jest?


Pełna nazwa tej instytucji to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.. KRD BIG zajmuje się przechowywaniem i udostępnianiem informacji i danych gospodarczych. Informacje te dotyczą nie tylko zadłużenia, ale też terminowego wywiązywania się z zobowiązań. Biuro gromadzi dane dotyczące zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Co ważne, samo niewielkie opóźnienie ze spłatą drobnego zobowiązania nie jest powodem wpisania do KRD. Do rejestru dłużników trafiają nazwiska osób fizycznych, które zalegają z płatnością przekraczającą 200 złotych lub przedsiębiorców, których dług przekracza 500 złotych. Po upływie co najmniej 60 dni od terminu wyznaczonego do spłaty zobowiązania wierzyciel musi wysłać dłużnikowi listowne wezwanie do uregulowania długu, zawierające informację o zamiarze wpisu do KRD. Dopiero gdy przez kolejny miesiąc zobowiązanie nie zostanie spłacone, osoba zalegająca z opłatą może zostać wpisana do rejestru. Co ważne, jeśli w ciągu 14 dni od momentu wpisania do KRD dług zostanie uregulowany, wówczas dane osoby, która zalegała z opłatą, zostaną usunięte.Jeśli nie jesteś pewien, czy figurujesz w rejestrze, możesz to sprawić. KRD oferuje tego typu usługę. Co więcej, możesz też dowiedzieć się, kto sprawdzał, czy figurujesz jako dłużnik. Szczególnie ta ostatnia możliwość jest bardzo ważna. Jeśli ktoś pobierał dotyczące ciebie informacje bez twojej wiedzy, może to oznaczać, że usiłowano wyłudzić kredyt na twoje dane. Szybka reakcja może uniemożliwić działanie złodziejowi.

Pożyczki bez BIK i KRD – na czym to polega?


Jak widać, BIK i KRD są instytucjami, których nie należy się bać. Wręcz przeciwnie – współpraca z nimi może przynieść korzyści i pomóc nam w ochronie naszych interesów. Warto wiedzieć, że z Biurem Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrem Długów współpracują najlepsze firmy pożyczkowe. Co zatem z popularnymi i szeroko reklamowanymi w Internecie pożyczkami bez BIK i KRD? Niestety, mają one wiele wad. Oferowanie pożyczki osobie, której historia kredytowa jest nieznana, to z perspektywy pożyczkodawcy większe ryzyko, że nie otrzyma on z powrotem swoich pieniędzy. Firmy udzielające pożyczek bez BIK i KRD rekompensują sobie to zagrożenie, podnosząc koszty usług. Innymi słowy, tego typu pożyczki mogą być bardzo niewielkie, ale za to kosztowne. Brak weryfikacji w rejestrze dłużników może też spowodować, że klient otrzyma od pożyczkodawcy kwotę, która, nawet jeśli jest niewielka, będzie przekraczać jego możliwości spłaty. W przypadku pożyczki pod zastaw mieszkania lub domu pożyczkobiorca może stracić nieruchomość.Jeśli decydujemy się na pożyczkę, warto korzystać z firm, które współpracują z BIK i KRD. Mamy wówczas możliwość otrzymania korzystniejszej oferty, dopasowanej do naszych potrzeb i możliwości.

Najnowsze wiadomości