Ile kosztuje kino domowe?


Nawet najlepszy telewizor nie dostarczy nam pełni wrażeń porównywalnych z tymi, których doświadczamy w kinie. Jednak uzupełnienie telewizorowego kącika o kino domowe sprawi, że różnica ta będzie znacznie mniejsza. Czym właściwie jest kino domowe, czemu służy, z jakich elementów się składa i ile kosztuje? Jakie kino domowe wybrać, by móc w pełni cieszyć się ulubionymi filmami lub serialami?


Z artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest i z czego się składa kino domowe
 2. Jakie są zalety kina domowego
 3. Ile kosztuje kino domowe

Kino domowe, czyli…

Kino domowe to w dużym uproszczeniu zestaw urządzeń audio oraz wideo przeznaczonych do oglądania filmów. To właśnie dzięki odpowiednio skomponowanemu zestawowi możemy doświadczyć wrażeń znacznie bardziej zbliżonych do tych sali kinowej lub koncertowej, niż te, które oferuje nam sam telewizor, nawet bardzo dobry.

Kino domowe najczęściej składa się z takich modułów, jak:

 • Źródła wideo
  • odtwarzacz DVD – jest to odtwarzacz płyt z nośnika DVD. Przypomina on tradycyjny CD-ROM, ma jednak większą pojemność i większą gęstość zapisu danych. Dzięki temu programy, filmy lub seriale mają jakość lepszą niż standardowa;
  • odtwarzacz Blu-ray – odtwarzacz płyt zapisanych w jakości Blu-ray (nazwa wzięła się od niebieskiego lasera używanego do zapisu danych). Następca jakości DVD – jeszcze lepszy obraz, większa pojemność nośnika;
  • telewizja kablowa lub satelitarna;
  • telewizja strumieniowa – czyli produkcje dostępne online, na przykład poprzez platformy VOD lub telewizje internetowe.

 • Ekran

Zazwyczaj jest to po prostu telewizor. Warto zwrócić uwagę na jego parametry, między innymi na matrycę (np. OLED), dobrą rozdzielczość, funkcję HDR i inne unowocześnienia mające na celu polepszenie jakości odbioru. Przy zakupie ekranu warto również sprawdzić, czy obraz jest równie dobrze wyświetlany pod różnymi kątami. Alternatywą dla telewizora jest projektor multimedialny.

Co lepsze – telewizor czy projektor? Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań>>

 • Głośniki

Jednym z podstawowych parametrów jest oznaczenie liczbowe, np. 2.1, 5.1, 7.1 lub 11.2. Pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników głównych, a ta po kropce oznacza obecność subwoofera, czyli kolumny emitującej nie tylko głębokie basy, ale również częstotliwości bardziej odczuwalne niż słyszalne. Kluczem do sukcesu i osiągnięcia zamierzonego efektu kinowego jest umiejętne rozstawienie ich w pomieszczeniu.   Bardziej rozbudowany system dzieli się na głośniki:

 • przednie,
 • efektowe,
 • centralny,
 • centralne tylne efektowe,
 • subwoofer.

Możemy także posiadać system 2.0, czyli zbliżony do zwyczajnego stereo, bez subwoofera.

Systemy dzielą się na aktywne i pasywne. Aktywne nie wymagają żadnego dodatkowego wsparcia pod postacią wzmacniacza, gdyż zwykle końcówka mocy wbudowana jest już w całość, np. w subwoofer, stanowiący w tym wypadku  serce układu. Głośniki pasywne będą wymagały napędzenia przez dobry wzmacniacz, z wbudowanym procesorem AV lub bez.

 • Urządzenia główne
  • procesor AV, czyli urządzenie występujące zarówno ze wzmacniaczem, jak i bez niego. Jego rolą jest dzielenie sygnału w taki sposób, by nasz system audio był jak najlepiej wykorzystany;
  • wzmacniacz mocy, czyli urządzenie, bez którego pasywne głośniki nie będą funkcjonować.
 • Odpowiednie kable

Dlaczego warto pomyśleć o kinie domowym?

Kino domowe z pewnością będzie doskonałym rozwiązaniem dla wymagających odbiorców – tych, którzy cenią najwyższą możliwą jakość podczas oglądania czy słuchania produkcji filmowych i muzycznych. Dzięki nowoczesnym technologiom twórcy filmowi starają się jak najbardziej urealnić obraz, dźwięk, kolory, ostrość, głębię i inne elementy, które sprawiają, że jeszcze mocniej przeżywamy dane dzieło. Jako najważniejsze atuty kina domowego należy więc wymienić zbliżenie do jakości kinowej, świetny obraz i przestrzenny dźwięk. Perspektywa zaoszczędzenia na kinowych biletach i zapewnienia swoim bliskim namiastki prywatnego kina w swoich czterech kątach jest kusząca. Poza tym taki zestaw to również nowoczesny, designerski element wystroju naszego salonu.

Ile kosztuje kino domowe?

Im lepszej jakości sprzęt, tym zazwyczaj wyższa cena. Nie zawsze jednak do uzyskania kinowych wrażeń będziemy potrzebowali najdroższych urządzeń. Przyjrzyjmy się średnim cenom poszczególnych komponentów:

 • Obraz
  • odtwarzacz DVD – dziś jest to technologia powoli odchodząca do lamusa, można więc nabyć odtwarzacz tego typu już za ok. 100 zł. Najwyższe modele osiągają wielokrotność tej kwoty. W przyzwoitym segmencie jednak trzeba liczyć się z kwotą ok. 300-500 zł;
  • Blu-ray – jest to rodzaj odtwarzacza, w który z pewnością warto zainwestować. Budżetowe, ale nie najgorsze modele potrafią kosztować już od ok. 300-500 zł;
  • Najtańszy, ale i niezbyt duży, a także oferujący podstawowy standard odbiornik kupimy już za ok. 1100 zł. Dobry telewizor o przyzwoitych parametrach, choć nie najbardziej imponujących rozmiarach można kupić za ok. 3000 zł. Ceny telewizorów z wyższej półki sięgają ok. 5000 zł i więcej.
  • dobry projektor, który dostarczy nam obraz o odpowiedniej rozdzielczości i jasności to koszt od ok. 2000 zł.
 • Dźwięk
  • podstawowy zestaw, składający się z np. pięciu głośników i subwoofera (5.1) można nabyć za około 1000 zł;
  • wzmacniacze, procesory i okablowanie to również koszt od ok. 1000 zł. Przyzwoity segment to jednak wydatek rzędu ok. 3000-5000 zł.

Nie musimy składać samodzielnie kina domowego z poszczególnych elementów. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych wymagań co do poszczególnych parametrów albo po prostu nie chcemy tracić czasu na kompletowanie pojedynczych urządzeń, możemy zdecydować się na gotowy zestaw kina domowego. Zyskujemy wygodę (dostajemy naraz gotowy produkt), często też jest to wydatek niższego rzędu (ceny zaczynają się już od ok. 1800, sięgając ok. 8000 zł). Trzeba jednak mieć na uwadze, że sklepy pod pojęciem „zestaw kina domowego” rozumieją osprzęt odpowiadający za dźwięk. Oznacza to, że do kosztów takiego zestawu musimy doliczyć cenę telewizora lub projektora oraz ewentualnego odtwarzacza.

z czego składa się kino domowe

07.10.2019