Ile kosztuje nebulizator?


Ile kosztuje nebulizator?

Nebulizacja to zabieg medyczny podobny do inhalacji, polegający na podawaniu leków w formie wziewnej. Z tego względu najczęściej stosowana jest w przypadku schorzeń układu oddechowego – zarówno zwykłych przeziębień, jak i poważnych chorób genetycznych, np. mukowiscydozy. By wykonać zabieg poprawnie, potrzebne jest specjalne urządzenie – nebulizator. Ile kosztuje taki sprzęt? Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu nebulizatora? Czy warto korzystać z niego w domu?


Z artykułu dowiesz się:

 1. Inhalacja a nebulizacja – czym to się różni?
 2. Nebulizator – czy warto i kto może z niego korzystać?
 3. Rodzaje nebulizatorów – który wybrać?
 4. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze nebulizatora?
 5. Ile kosztuje nebulizator?

Inhalacja a nebulizacja – czym to się różni?

Nebulizacja jest często utożsamiana z inhalacjami, w końcu obie metody leczenia polegają na wdychaniu pary i stosowane są głównie w leczeniu górnych dróg oddechowych. Jednak inhalacja jest pojęciem znacznie szerszym niż nebulizacja. Może być wykorzystywana np. w aromaterapii, czego nie można powiedzieć o nebulizacji. By ją wykonać, nie trzeba też mieć żadnych specjalnych urządzeń. Wystarczy nachylić się nad miską z gorącą wodą czy naparem z ziół. Podgrzewany płyn nie dociera jednak do płuc, a jedynie do górnych dróg oddechowych.

Przy nebulizacji podawany jest lek (opcjonalnie sól fizjologiczna), dlatego konieczny jest profesjonalny sprzęt, który przekształci taki specyfik ze stanu ciekłego w gazowy i utrzyma go w odpowiedniej temperaturze (wysoka, jak podczas popularnej „parówki”, zniszczyłaby cząsteczki aktywne leku). Nebulizator rozbija płyn na tak małe drobinki, że są one w stanie dotrzeć w głąb układu oddechowego i podaje je w formie chłodnej mgiełki.

Nebulizacji nigdy nie wykonuje się z udziałem:

 • olejków eterycznych – mogą spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli, który może prowadzić nawet do podduszenia (szczególnie u dzieci),
 • naparów ziołowych (np. z rumianku) – zawiera nie tylko olejki eteryczne, ale i pyły z ziół, które także mogą dotrzeć do płuc.

Przy inhalacji parowej takie zabiegi są bezpieczne, ponieważ płyn dociera jedynie do gardła i nosogardzieli i nie ma zagrożenia dla oskrzeli.

Nebulizator – czy warto i kto może z niego korzystać?

Nebulizacja jest skuteczna w leczeniu górnych dróg oddechowych dzięki temu, że lek jest przyjmowany wziewnie, czyli bezpośrednio do układu oddechowego, a co za tym idzie, jego działanie jest szybsze i silniejsze. To pozwala zmniejszyć dawki przyjmowane przez pacjenta lub ograniczyć wizyty w szpitalu.

Zabieg jest wykorzystywany głównie w leczeniu mukowiscydozy, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jednak może być stosowany również przy mniej poważnych schorzeniach, takich jak chroniczne problemy z katarem czy zapalenie zatok lub gardła. Jest uważany za doskonałe uzupełnienie antybiotykoterapii. Przyspiesza powrót do zdrowia i zmniejsza dyskomfort w chorobie.

Nebulizacja może być stosowana także przez osoby zdrowe w ramach profilaktyki chorób układu oddechowego. Zabiegi z użyciem soli fizjologicznej pozwalają nawilżyć śluzówkę, odblokować zatkany nos i zapobiegać nawracaniu infekcji.

Przeciwwskazania do wykonywania nebulizacji to np.:

 • ciężka niewydolność serca,
 • ciężkie przewlekłe choroby układu oddechowego (np. gruźlica, nowotwory),
 • krwotok dróg oddechowych,
 • niewydolność oddechowa (niezwiązana z obturacją oskrzeli).
 • wiek niemowlęcy (tylko w przypadku nebulizacji ultradźwiękowej).

Jak widać, nie ma ich wiele. Jednak mimo wszystko przed użyciem domowego nebulizatora w zestawieniu z nowym lekiem warto skonsultować się z lekarzem. Niektóre leki wymagają bowiem innego nebulizatora, przykładowo nie powinny być podawane poprzez nebulizację ultradźwiękową (dotyczy m.in. antybiotyków czy glikokortykosteroidów).

Nebulizator – czy warto?

Rodzaje nebulizatorów – który wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są nebulizatory:

 • pneumatyczne – inaczej nazywane tłokowymi lub kompresorowymi, które wykorzystują wysokie ciśnienie do rozbijania cząsteczek leku i podawania go pacjentowi;
 • ultradźwiękowe – zmieniające cząsteczki leku w aerozol za pomocą fal akustycznych.

Nebulizator pneumatyczny to sprzęt „starszego typu”. Jest jednak bardziej wszechstronny niż nebulizator ultradźwiękowy. Pozwala na podawanie drogą wziewną niemal wszystkich dostępnych solanek i leków, nawet antybiotyków, których nie powinno się nebulizować ultradźwiękowo. Nie ma też ograniczenia wiekowego przy korzystaniu z tego typu sprzętu. Mogą go używać zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze.

Ogólnie nebulizatory pneumatyczne są trwalsze i tańsze niż ultradźwiękowe. Są jednak przy tym dużo głośniejsze, co przy ciągłych zabiegach może być uciążliwe. Hałas powyżej 50 dB może przeszkadzać szczególnie małym dzieciom, które często boją się nietypowych hałasów i dla których zabieg sam w sobie jest stresujący. Niekiedy nebulizatorów używa się także w nocy i ich głośna praca może powodować problemy z zaśnięciem.

Wybierając nebulizator pneumatyczny, warto sprawdzić, czy zawiera:

 • termostat pozwalający na utrzymanie roztworu w takiej temperaturze, jaka sprzyja jego przyswajaniu,
 • system zsynchronizowany z oddechem sprawiający, że aplikacja leku odbywa się tylko wtedy, gdy zachodzi wdech, dzięki czemu nie marnujemy leku,
 • dodatkowe akcesoria, np. końcówkę do nosa i płukania zatok, dzięki którym łatwiej wprowadzić lek w trudnodostępne miejsca.

Nebulizator ultradźwiękowy nie ma kompresora, jest więc lżejszy i mniejszy od nebulizatora pneumatycznego. Co za tym idzie, łatwiej go przetransportować. Ponadto pracuje cicho i szybciej niż sprzęt pneumatyczny. Niestety ma też spore ograniczenia – nie można go stosować ze wszystkimi lekami, ponieważ fale dźwiękowe mogą niszczyć ich struktury. Nie zaleca się nebulizacji ultradźwiękowej choćby przy antybiotykoterapii czy podawaniu leków sterydowych. Sprzęt tego typu świetnie sprawdza się za to, jeśli planujemy korzystać z niego głównie do nawilżania i profilaktyki chorób górnych dróg oddechowych (nebulizacji solą fizjologiczną).

Warto pamiętać, że taki nebulizator ma także przeciwskazania wiekowe. Nie mogą go używać bardzo małe dzieci (można stosować dopiero od drugiego, a niekiedy od pierwszego roku życia).

Przy zakupie warto dowiedzieć się, czy do wybranego sprzętu można dokupić dodatkowe urządzenia pozwalające wytworzyć:

 • termoaerozole – pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę aplikowanego roztworu,
 • wibroareozole – nadają cząsteczkom większą aktywność, dzięki czemu ich działanie jest skuteczniejsze (łatwiej im dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak np. zatoki przynosowe).

Do nebulizatorów ultradźwiękowych nie ma dodatkowych końcówek, takich jak w przypadku pneumatycznych (np. do nosa czy zatok).

Jaki nebulizator wybrać?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze nebulizatora?

Wbrew pozorom rynek sprzętów tego typu jest dość pokaźny. Możemy wybierać nie tylko spośród modeli o różnym spektrum działania czy głośności pracy, ale i wielkości, poręczności i kształcie. Dla dzieci produkuje się nawet specjalne nebulizatory w kształcie zwierzątek lub zabawnych stworzonek. Poszukując idealnego modelu, zwracaj jednak uwagę nie tylko na estetykę i ergonomię, ale i:

 • wielkość cząsteczek wytwarzanego aerozolu

Im mniejsza jest średnica cząsteczki, tym dalej lek dotrze. Przykładowo te o rozmiarze 8 μm (mikronów) nie są w stanie wniknąć w głąb układu oddechowego i mogą oddziaływać jedynie na gardło i nosogardziel. Przyjmuje się, że dobry model nebulizatora powinien wytwarzać takie o wielkości od 2-5 μm. Chociaż nie zawsze mniej znaczy lepiej – drobinki o średnicy poniżej 1 μm nie są przyswajane przez płuca (wydychamy je z powrotem).

Zwróć uwagę na parametry:

 • MMAD, czyli średnią wielkość cząsteczek. Optymalna liczba to 3 μm;
 • FR (frakcja respiralna), czyli odsetek cząsteczek, których średnica jest mniejsza niż 5 μm (takich, które dotrą do dolnego układu oddechowego). Jeśli wynosi np. 75%, oznacza to, że aerozol będzie zawierał ¾ cząstek o tak małej wielkości. Najlepsze są inhalatory z FR równym 70-80%.
 • prędkość przepływu

Parametr odpowiadający za właściwe rozbicie cząsteczek danego leku. Producent określa go na opakowaniu medykamentu (wyrażany w litrach na minutę). Przed kupnem nebulizatora warto sprawdzić, jaka jest prędkość przepływu dla danego sprzętu i leków, które zamierzamy podawać za jego pomocą. To ważne głównie, jeśli chorujemy na konkretną przewlekłą chorobę (i stosujemy stale te same medykamenty), ale również gdy chodzi o drobne infekcje. Każdy lek ma bowiem nieco inną wymaganą prędkość przepływu.

 • prędkość nebulizacji

To po prostu wydajność sprzętu. Określa dokładnie, jaka ilość lekarstwa jest rozbijana przez nebulizator w ciągu jednej minuty (ml/min). Przyjmuje się, że dobry model osiąga minimum 0,29-0,35 ml/min. Warto wybrać sprzęt z wysoką prędkością nebulizacji, szczególnie jeśli mamy w domu małe dziecko, które niecierpliwi się lub odczuwa duży stres przy podobnych zabiegach.

 • martwą objętość

To ilość płynu, który pozostaje w urządzeniu po zakończonym zabiegu, czyli nic innego, jak straty. By urządzenie było ekonomiczne, ten parametr powinien być jak najmniejszy.

 • ciągły tryb pracy

Urządzenia z ciągłym trybem pracy mogą działać bez przerwy. Są droższe, ale lepsze, bo nie trzeba czekać między zabiegami (np. gdy mamy więcej niż jedno dziecko). Nebulizatory pracujące w trybie przerywanym przeprowadzają zabieg turami – 30 min wziewu, 30 min przerwy.

Ile kosztuje nebulizator?

Kupno nebulizatora może być wydatkiem rzędu 200 zł, jak i 1000 zł. Z reguły dobre modele pneumatyczne są tańsze od tych ultradźwiękowych. Całkiem porządny sprzęt można kupić za cenę ok. 500 zł.

Ile kosztuje nebulizator?

Warto wiedzieć, że niektóre placówki medyczne wypożyczają też nebulizatory pacjentom. Jeśli chcemy skorzystać ze sprzętu raz na jakiś czas, może być to całkiem niedrogie wyjście (ok. 5-10 zł za dobę). Jednak biorąc pod uwagę poważniejsze choroby, nawracające infekcje czy stałą profilaktykę, bardziej opłaca się mieć własny sprzęt w domu.

18.04.2019