Powrót

Ile kosztuje odkurzacz, który sam odkurza?

3.10.2019
Ile kosztuje odkurzacz, który sam odkurza?

Odkurzacz automatyczny to dobre rozwiązanie zarówno dla osób starszych, które mają problemy z długotrwałym przebywaniem w pochylonej pozycji, jak i żyjących w biegu młodych ludzi, którzy nie mają czasu na codzienne robienie porządków. Sprawdź, ile kosztuje dobry robot sprzątający i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Czy odkurzacz, który sam odkurza jest drogi w eksploatacji? Jakie dodatkowe akcesoria można dokupić, by sprzęt był wydajniejszy i jeszcze bardziej ułatwiał życie domownikom?

Z artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest odkurzacz automatyczny?
 2. Ile kosztuje odkurzacz automatyczny? Od czego zależy cena?
 3. Ile kosztują dodatkowe akcesoria?
 4. Jak drogie jest użytkowanie robota sprzątającego?
 5. Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Co to jest odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz automatyczny to nieduży, zwykle okrągły (choćbywają też kwadratowe lub trójkątne) bezprzewodowy robot sprzątający, któryporusza się samodzielnie po domu, usuwając napotkane zabrudzenia z podłóg. Jego praca nie wymaga nawigowania ze strony domowników. Dzięki czujnikom i wgranym algorytmom ruchu urządzenie samo okrąża mieszkanie. Potrafi wykrywać przeszkody, więc ani nie zderza się ze ścianami i meblami, ani nie spada ze schodów. Może też wjeżdżać pod meble. Dzięki bocznym szczotkom robot sprząta nawet niedostępne miejsca oraz wygarnia brud z kątów. Odkurzanie odbywa się za pomocą obracających się szczotek, które chwytają śmieci z podłogi. Paprochy i kurz nie są więc zasysane, jak w zwykłym odkurzaczu, tylko zagarniane. Zebrane zanieczyszczenia gromadzą się we wbudowanym pojemniku, który należy regularnie opróżniać.

Robot nadaje się do sprzątania:

 • dywanów ichodników;
 • wykładzin,
 • parkietów drewnianych,
 • paneli,
 • płytek ceramicznych, kamiennych i kompozytowych,
 • powierzchni szklanych.

Jest więc uniwersalny. Dodatkowo bardziej zaawansowane urządzenie może nie tylko odkurzać powierzchnie, ale również myć je lub polerować.

Robot sprzątający – od czego zależy cena?

Najtańsze odkurzacze automatyczne można kupić już za około 300 zł. Jednocześnie na rynku dostępne są urządzenia, które kosztują nawet ok. 4000-5000 zł. Zróżnicowanie cenowe jest więc bardzo duże. Od czego to zależy?

 • Tańsze zestawy nie zawierają stacji dokującej

To właśnie do niej odkurzacz (kierowany podczerwienią) może podjeżdżać po skończonej pracy lub ilekroć potrzebuje prądu. Akumulatory modeli bez stacji dokującej trzeba nastawiać do ładowania po skończonej pracy. Sprzęt bez stacji, któremu zabraknie energii nie będzie też zjeżdżał automatycznie w określone miejsce tylko wyłączał się np. na środku pokoju, czy korytarza.

 • Im droższy robot, tym lepszy system nawigacji

Każdy model odkurzacza automatycznego ma zaimplementowany algorytm sterowania. W najtańszych urządzeniach napotkasz głównie system chaotyczny, który polega na tym, że robot odbija się od przeszkód i zmienia kierunek ruchu. Niestety takie rozwiązanie powoduje, że może on nawet kilkakrotnie przejechać po tym samym obszarze. Innym popularnym algorytmem jest system uporządkowany. Nakazuje robotowi jazdę po linii prostej. Gdy na jego drodze wyrośnie przeszkoda, system wyznacza trasę jeszcze raz, co niestety może powodować pominiecie pewnych przestrzeni i mniej efektywne sprzątanie. Wady obutych algorytmów sprawiają, że najdroższe urządzenia czerpią głównie z systemów wizualizacji przestrzeni, co zapewnia płynniejszy ruch i dostęp do całej powierzchni pomieszczenia. Robot za pomocą kamery mapuje pomieszczenie, dzięki czemu nie pomija żadnych zakamarków.

 • Wygodny sposób obsługi również podnosi cenę

Najnowsze odkurzacze automatyczne mogą być sterowane zdalnie np. za pomocą smartfona lub innego urządzania mobilnego. Pobiera się specjalną aplikację, gdzie dostępne są programy sprzątania i wszelkie ustawienia pracy urządzenia. W starszych i tańszych modelach obsługa odbywa się za pomocą pilota, a wnajgorszym przypadku poprzez programator na samym urządzeniu, co jest już trochę mniej wygodne, bo wymaga podniesienia lub nachylenia się do odkurzacza.

 • Droższy sprzęt będzie sobie lepiej radził z przeszkodami

Odkurzacze, które same odkurzają najlepiej radzą sobie naprostych i gładkich podłogach. Większość z nich potrafi dobrze pokonywać niskie progi (np. samodzielnie wjechać z parkietu na dywan), jednak radzenie sobie z listwami, czy delikatnymi uskokami sprawia im już trudności. W specyfikacjach sprzętów powinny znaleźć się informacje na temat tego, jaka wysokość nie jest dla robota problemem. Niestety tańsze modele często mają większe ograniczenia. Mogą mieć nawet problemy z kafelkami – nie wybierać dokładnie kurzu z fug, czy z wgłębień fakturowanych kamiennych płytek.

 • Dodatkowe czujniki mogą podnosić cenę urządzenia

Poza podstawowymi sensorami pozwalającymi wykrywać ściany i przeszkody (również (antykolizyjnymi i uskoku podłoża), robot sprzątający może mieć też dodatkowe czujniki:

 • brudu – urządzenie zastosuje tryb intensywniejszego sprzątania obszaru, na którym wykryje silne zabrudzenie;
 • schodów – robot rozpoznaje schody i wysokie uskoki, dzięki czemu nie zagraża mu upadek z wysokości, co mogłoby go poważnie uszkodzić;
 • zbliżeniowe – model z takim sensorem nie odbija się od ścian i mebli, a jedynie do nich zbliża na kilka centymetrów, co zmniejsza np. ryzyko powstania zadrapań na tapetach i domowych sprzętach.
 • Droższe odkurzacze mają większą pojemność akumulatora

Zanim kupisz odkurzacz automatyczny, musisz upewnić się też, jak długo może on pracować na naładowanym akumulatorze. Jeśli masz duży dom, będziesz potrzebować sprzętu, który pracuje co najmniej 120 minut bez przerwy. Najdroższe modele działają nawet do 240 minut bez dodatkowego ładowania. Niestety najtańsze sprzęty zwykle pracują znacznie krócej – do godziny. Warto porównywać też czas potrzebny na załadowanie robota, może on bowiem znacznie wydłużać sprzątanie.

 • Tańsze roboty mogą mieć mniejsze pojemniki na brud

Odkurzacze automatyczne są z reguły nieduże (dzięki temu mogą wjeżdżać we wszelkie kąty i lepiej czyścić trudnodostępne przestrzenie), co powoduje niestety, że pojemnik na odpady również jest dość mały – od 0,18 do0,7 l. Większy jest wygodniejszy, bo nie trzeba go opróżniać po każdym sprzątaniu, jednak z dużymi zbiornikami też trzeba uważać. W bardzo tanich urządzeniach o większej pojemności, często pojawia się problem wysokości robota, który przez wystający pojemnik nie może wjechać np. pod kanapy.

 • Ciche urządzenia są bardziej kosztowne

Cichy robot sprzątający będzie kosztował drożej, niż ten o wyższej głośności. Odkurzacze automatyczne generujące niski poziom hałasu (ok 60 dB) można kupić od ok. 700 zł. Jeszcze cichsze modele (50 dB) tojuż koszt bliżej 2000 zł.

 • Droższe urządzenia mogą również myć podłogę

Taki sprzęt jest wyposażony także w pojemnik na wodę oraz specjalną szczotkę. Po zebraniu zanieczyszczeń można włączać tryb myjący. Umyta podłoga jest następnie suszona.

Ile kosztują dodatkowe akcesoria do odkurzacza automatycznego?

Jeśli kupisz podstawowego, taniego robota utracisz część cennych funkcjonalności. Urządzenie możesz jednak z czasem nieco ulepszyć za pomocą przydatnych akcesoriów takich, jak:

 • stacja dokująca – dzięki niej odkurzacz sam się ładuje po skończonej pracy lub gdy zabraknie mu prądu w akumulatorze do dokończenia zadania. Poza zestawem może kosztować od 100 do mniej więcej 250 zł. Nie do każdego modelu można ją jednak łatwo dokupić –
  najtańsze roboty z marketów zwykle nie maja takiej opcji. Przy droższych odkurzaczach stacja dokująca znajduje się w podstawowym wyposażeniu;
 • nasadka polerująco-czyszcząca
  pozwala polerować podłogi, choć nie może zastąpić robota z funkcją mycia. Cena to ok. 100-120 zł;
 • wirtualna ściana – małe urządzenie, które pozwala zablokować odkurzaczowi wjazd do danego pomieszczenia lub strefy (np. pokoju śpiącego dziecka, na otwarty balkon czy do miejsca, w którym jest nierówna powierzchnia i robot mógłby utknąć). Kosztuje ok. 100-300 zł w zależności od marki odkurzacza;
 • wirtualna latarnia – ma podobne działanie, jak wirtualna ściana, z tym że blokuje przejazd tylko czasowo. Pozwala to np. zmusić odkurzacz do dłuższej pracy tylko w jednym pokoju dzięki czemu będzie on lepiej wysprzątany. Cena ok. 100-160 zł.

Odkurzacz, który sam odkurza – koszty eksploatacji

Roboty sprzątające są dość oszczędne. Te najlepsze zużywają podczas pracy nawet kilkadziesiąt razy mniej energii niż tradycyjne odkurzacze ssące. Poza zużytym prądem musisz liczyć się jednak z dodatkowymi wydatkami na części wymiennie. Jeśli chodzi o filtry zapłacisz za nie ok. 10-20 zł (mogą być sprzedawane pojedynczo lub w wielopakach, których ceny wahają się w granicach 40-80 zł), przy czym musisz je wymieniać, co najmniej raz na 2-3 miesiące.

Na wysoką eksploatację narażone są też szczotki (szczególnie te boczne). Gdy się zużyją lub uszkodzą możesz je z łatwością dokupić. Pełny zestaw kosztuje ok. 100-200 zł w zależności od marki urządzenia.

Robot sprzątający może też wymagać wymiany baterii. Akumulatory zużywają się średnio co 2-3 lata (przy częstym użytkowaniu). Koszt nowego to od 100 do nawet blisko 400 zł.

Wybierając automatyczny odkurzacz oszczędzisz jednak na workach. Urządzenie w ogóle ich nie wymaga.

Odkurzacz, który sam odkurza – koszty akcesoriów

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Warto zainwestować w robot sprzątający, gdy zależy nam na czasie lub jesteśmy bardzo zabiegani. To nie tylko doskonałe rozwiązanie dla leniwych, ale również:

 • dla osób starszych –okurzanie nie wymaga siły, nie trzeba pracować w schylonej pozycji,
 • właścicieli zwierząt – nie trzeba zbierać sierści, robot zrobi to samodzielnie,
 • alergików – sprzęt możebyć wyposażony w filtr HEPA, który oczyszcza powietrze z takich alergenów jak kurz, bakterie czy grzyby,
 • rodzin z małymi dziećmi –niektóre roboty są wyjątkowo ciche, nie wymagają też dodatkowej pracy rodzica, który może skupić się na dziecku,
 • osób, które mają duży dom –wysprzątanie sporej przestrzeni wymaga dużo czasu, więc automatyczne urządzenie może znacznie usprawnić dbanie o dom.

Jego plusem jest też mała wielkość (dzięki czemu przechowywanie nie stanowi problemu) oraz dość tanie użytkowanie (mniejsze rachunki za prąd). Minusem może być za to konieczność wymiany niektórych części. Są to jednak wydatki, których trzeba dokonywać tylko raz na jakiś czas (np. co pół roku czy co kilka lat), więc można je wcześniej zaplanować tak, by nie były dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Same odkurzacze automatyczne są też coraz tańsze, a więc dostępne praktycznie na każdą kieszeń.

Najnowsze wiadomości