Powrót

Ile kosztuje wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?

24.8.2017
Ile kosztuje wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?

Wbrew pozorom skompletowanie wyprawki dla pierwszoklasisty wcale nie jest takie proste i nie kosztuje tak mało. Ponieważ twój maluch idzie do szkoły po raz pierwszy, będziesz musiał kupić wszystko, czego będzie potrzebował. Łatwo o czymś zapomnieć lub wręcz przeciwnie – kupić za dużo artykułów szkolnych i różnych gadżetów, a w rezultacie wydać dużo więcej, niż zaplanowałeś. Sprawdź, co powinno się znaleźć w wyprawce pierwszoklasisty i ile będziesz musiał za to zapłacić.

Wyprawka dla pierwszoklasisty, czyli lista rzeczy do szkoły

Zanim zaczniesz chodzić po sklepach, sprawdź, czy szkoła twojego dziecka opublikowała na swojej stronie internetowej spis wymaganych przyborów. Taka lista czasami znajduje się również w szkolnych gablotach lub jest przyklejana do drzwi. Pozwoli ci to uniknąć kupowania niepotrzebnych akcesoriów, dzięki czemu w twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy.
Niestety, nie w każdej podstawówce obowiązuje taki zwyczaj i wielu rodziców zastanawia się, co powinno się znaleźć w wyprawce pierwszoklasisty. Jeśli dotyczy to również ciebie, nie martw się. Przygotowaliśmy spis rzeczy, których nauczyciele najczęściej wymagają od uczniów pierwszej klasy. Dodatkowo przy każdej pozycji podaliśmy orientacyjną cenę, żebyś łatwiej mógł zaplanować wydatki.
Według naszych szacunków na wyprawkę dla przyszłego ucznia będziesz musiał przeznaczyć ponad 600 zł. Ale nawet ta kwota może nie wystarczyć. Warto przygotować się na dodatkowe koszty związane z rozpoczęciem nauki przez naszego malucha. Konieczne będą na przykład zdjęcia legitymacyjne, być może szkoła zorganizuje również wycieczkę integracyjną lub wymaga noszenia mundurku. Czeka cię też opłacenie różnych składek w szkole, między innymi na komitet rodzicielski.


wyprawka dla pierwszoklasisty koszt


Wyprawka szkolna – co warto wiedzieć?

Postaraj się nie wspominać przy dziecku, że jego pójście do szkoły to znaczne obciążenie dla domowego budżetu, żeby nie wzbudzać w małym uczniu poczucia winy. Już samo rozpoczęcie nauki jest dla twojego syna lub córki wystarczającym powodem do stresu.
Zamiast tego zabierz przyszłego pierwszoklasistę na zakupy i spróbuj sprawić, żeby gromadzenie rzeczy niezbędnych w szkolnej wyprawce było dla was okazją do zabawy i zacieśniania więzi. Debiut szkolny to wielkie wydarzenie w życiu twojego dziecka, dlatego zadbaj o jak najlepsze wspomnienia.
Podczas wspólnego kompletowania wyprawki nie ulegaj jednak wszystkim prośbom przyszłego ucznia. Zachowaj zdrowy rozsądek, trzymaj się listy, nie kupuj niepotrzebnych gadżetów, korzystaj z wyprzedaży i sklepów online.
Pamiętaj także, że przybory do szkolnej wyprawki powinny być nie tylko ładne i modne, ale przede wszystkim zapewniać twojemu dziecku jak najlepsze możliwości do nauki. Zwracaj więc uwagę na to, czy korzystanie z danej rzeczy będzie dla przyszłego ucznia wygodne. Aby ułatwić ci to zadanie, zebraliśmy dla ciebie garść podpowiedzi.

20 wskazówek – jak kupować przybory szkolne do wyprawki dla pierwszoklasisty


 1. Dla pierwszoklasisty najlepszy będzie piórnik z przegródkami i mocowaniami z gumek. Kiedy każdy z przyborów ma swoje miejsce, ławo sprawdzić, czy w piórniku niczego nie brakuje. Piórniki saszetki lepiej sprawdzą się w przypadku starszych uczniów.


 1. Wybierz ołówki o średniej twardości, ponieważ takimi najłatwiej pisać. Szukaj oznaczenia „HB”. Ważny jest też kształt ołówka. Okrągłe ślizgają się w małej rączce dziecka. Do nauki pisania poleca się na początku trójkątne ołówki, później można używać oprawy sześciokątnej.


 1. Warto, żeby gumka do ścierania była dobrej jakości, ponieważ początkowo pierwszoklasista będzie jej bardzo często używał. Niestety, często gumki do ścierania rozmazują ołówek zamiast go zmazywać.


 1. Pierwszoklasista często będzie ostrzyć ołówki w klasie, dlatego najlepiej sprawdzi się temperówka z zamykanym pojemniczkiem.


 1. Najlepsze zeszyty do edukacji polonistycznej mają dwie grubsze czerwone linie wydrukowane na przemian z cienką błękitną linią. Taki układ linii ułatwi dziecku naukę pisania liter o właściwych kształtach i proporcjach.


 1. Lepiej kupić mniejsze opakowanie flamastrów lepszej jakości niż w tej samej cenie kilkadziesiąt tanich mazaków, które szybko wyschną.


 1. Na tym etapie uczniowi wystarczy jedna linijka. Nie kupuj całego zestawu przyborów kreślarskich (ekierki, kątomierz, cyrkiel).


 1. Większość nauczycieli prosi, żeby nie kupować zeszytu papierów kolorowych (wycinanek) samoprzylepnych. Jeśli możesz wydać więcej, poszukaj wycinanek z brokatem lub z kartkami w kolorze srebrnym i złotym.


 1. Wielkości i rodzaje bloków do prac plastycznych zależą od wymagań nauczyciela, dlatego możesz wstrzymać się z zakupem do rozpoczęcia roku szkolnego. Jeśli będziesz kupować bloki z kolorowymi kartkami, zwróć uwagę, żeby papier nie miał mdłych, brzydkich kolorów.


 1. Dzieciom łatwiej trzymać grubsze kredki ołówkowe (jumbo), ale standardowe również będą dobre. Pierwszoklasiście nie będą potrzebne kredki fluorescencyjne, akwarelowe czy metaliczne.


 1. Nie kupuj farb plakatowych w tubkach – dzieci dużo bardziej nimi brudzą.


 1. Zamiast tradycyjnego kubka z wodą do malowania farbami możesz kupić specjalny kubek niekapek (pojemnik na wodę z blokadą wylania). Zapłacisz za niego jedynie kilka złotych.


 1. Nie musisz kupować bardzo dużych opakowań plasteliny, farb, kredek itp. Wystarczy takie zawierające 12 kolorów.


 1. Nożyczki powinny być dostosowane wielkością do dłoni dziecka i mieć bezpieczne, zaokrąglone końce. Najwygodniejsze będą zwykłe nożyczki, a nie w różnych kształtach (np. zajączka). Jeśli twój maluch jest leworęczny, kup specjalne nożyczki dla takich dzieci.


 1. Najwygodniejszy dla dzieci będzie klej w sztyfcie.


 1. Obuwie na zmianę powinno być wygodne, mieć profilowaną wkładkę i być wykonane z materiału, dzięki któremu małe stópki nie będą się nadmiernie pocić. W większości podstawówek wymaga się także, żeby buty na zmianę miały białe podeszwy.


 1. Do worka na obuwie zmienne mogą trafić mokre buty, dlatego warto wybrać taki z szybkoschnącego materiału. Worek powinieneś podpisać, np. wyszywając imię i nazwisko dziecka. Podpisz też worek na strój do ćwiczeń.


 1. Nauczyciele często sobie życzą, żeby biała koszulka do ćwiczeń (T-shirt) nie miała żadnych nadruków. Wybierz podkoszulkę z przewiewnej, cienkiej tkaniny, najlepiej w 100% bawełnianej.


 1. Z zakupem butów sportowych (tenisówek, trampek, adidasów) możesz się wstrzymać do rozpoczęcia roku szkolnego, bo czasami dzieci w klasach początkowych ćwiczą w tych samych butach, które pełnią rolę kapci. Jeśli jednak zdecydujesz się je kupić wcześniej, zwróć uwagę na to, żeby miały białą podeszwę.


 1. Dla małych rączek najłatwiejszy w obsłudze jest bidon ze sportowym ustnikiem.


Ponadto wszystkie przedmioty, które będą znajdować się w klasie, powinieneś starannie podpisać imieniem i nazwiskiem dziecka. Twój maluch może zapomnieć, które rzeczy są jego, lub pomylić podobne przedmioty. Naklejka z imieniem i nazwiskiem pomoże mu uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Tornister – najważniejszy element szkolnej wyprawki


Podczas kompletowania rzeczy niezbędnych dla przyszłego ucznia zwykle chcemy wydać jak najmniej, ale na tornistrze lub plecaku nie warto oszczędzać. Przy ich wyborze kieruj się bardziej jakością, a nie ceną. Zwróć też uwagę, że w niektórych placówkach dyrekcja zabrania używania plecaków na kółkach.
Nie zapominaj, że twoje dziecko będzie nosić tornister codziennie przez kilka lat, więc musi on być przede wszystkim wygodny i nie powodować wad postawy. Jego waga wraz z wyposażeniem nie może przekraczać 10-15% masy ciała małego ucznia[1]. Przykładowo dziecko ważące 26 kg nie powinno dźwigać więcej niż 4 kg.
A jakie cechy powinien mieć idealny tornister lub plecak dla pierwszoklasisty?

 1. Waga około 1 kg
 2. Wielkość dobrana do sylwetki dziecka
 3. Usztywnione dno
 4. Szerokie, regulowane paski
 5. Dodatkowy pasek zapinany na brzuchu
 6. Profilowane plecki
 7. Boczne kieszenie
 8. Wewnętrzne przegrody
 9. Mocny, wodoodporny materiał wierzchni
 10. Odblaski z przodu i na szelkach


Podręczniki do pierwszej klasy – czy są bezpłatne?


Wielu rodziców tegorocznych pierwszoklasistów zastanawia się, jak to w końcu jest z tymi podręcznikami – są za darmo czy trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni? Uspokajamy, twoje dziecko wszystkie ćwiczenia i podręczniki dostanie w swojej szkole bezpłatnie (z wyjątkiem podręczników do przedmiotów nieobowiązkowych, np. religii).
Podręczniki będą dostosowane do nowej podstawy programowej i trzeba je będzie oddać na koniec roku szkolnego, ponieważ założenie jest takie, że powinny posłużyć trzem kolejnym rocznikom. Z tego względu książki nie będą miały miejsc do wypełniania, rysowania, pisania, kolorowania, wycinania itp. Jeśli twoje dziecko jednak zniszczy (lub zgubi) podręcznik, szkoła może zażądać zwrotu kosztu jego zakupu[2]. Dlatego koniecznym elementem wyprawki są okładki na podręczniki.
Warto wiedzieć, że każdą z czterech części „Naszego elementarza” można pobrać za darmo ze specjalnej strony internetowej utworzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
[1]https://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/410-tornistry

[2]https://men.gov.pl/zycie-szkoly/program-darmowy-podrecznik/podrecznik-dla-klas-i-iii/informacja-w-sprawie-zwrotu-kwoty-za-uszkodzenie-zniszczenie-lub-niezwrocenie-podrecznika-lub-materialu-edukacyjnego-przekazanego-uczniom-szkoly-podstawowej.html

Najnowsze wiadomości