Jak i gdzie najlepiej wymienić walutę?


Posługiwanie się obcymi walutami jest coraz bardziej powszechne. Chętnie jeździmy na zagraniczne wycieczki, kupujemy za granicą przez Internet, bierzemy kredyty w innych walutach niż złotówki.  Ważne jest więc, by wymieniać swoje środki pieniężne na dobrych warunkach. Jak to zrobić, by nie być stratnym? Analizujemy dostępne możliwości.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są podstawowe zasady wymiany waluty?
 2. Jak wygląda wymiana waluty w kantorze?
 3. Jak wygląda wymiana waluty w banku?
 4. Jak wygląda wymiana waluty online?
 5. Na czym polega wymiana waluty na platformie społecznościowej?

Wymiana waluty – podstawowe zasady

Jeśli chcemy wymienić polskie złotówki na obcą walutę, możemy skorzystać z usług następujących instytucji:

 • tradycyjny kantor stacjonarny,
 • bank,
 • kantor internetowy,
 • internetowa platforma społecznościowa.

W każdym wypadku procedura wygląda podobnie. Sprzedajemy bądź kupujemy obcą walutę po cenie proponowanej przez wybraną instytucję. Zasada korzystnej transakcji jest prosta: sprzedać jak najdrożej, kupić jak najtaniej. By ustalić faktyczny koszt operacji, musimy uwzględnić kilka czynników:

 • cenę wybranej waluty,
 • spread – różnicę między kosztem kupna a kosztem sprzedaży waluty,
 • marżę instytucji sprzedającej/kupującej walutę,
 • koszty ewentualnych przelewów,
 • czas i wygodę przeprowadzenia transakcji,
 • dostępność waluty.

Przeanalizujemy teraz po kolei wszystkie z opcji wymiany walut. Pozwoli to ocenić wady i zalety każdej z nich.

Wymiana waluty w kantorze

Wymiana waluty w kantorze jeszcze do niedawna była najbardziej popularną formą transakcji walutowych. Dziś traci na znaczeniu z kilku powodów:

 • kantory oferują tylko transakcje gotówkowe – jeśli wymieniamy drobne sumy, nie powinno to stanowić problemu, ale kiedy obracamy większymi kwotami, o ich transport i bezpieczeństwo musimy zadbać samodzielnie;
 • kantory to punkty stacjonarne, do których trzeba dotrzeć na własną rękę – zamiast kilku chwil przy komputerze musimy poświęcić odpowiednio więcej czasu na znalezienie punktu wymiany walut i dojazd do niego;
 • ceny walut w kantorach są najmniej korzystne dla klientów – wiąże się to z kosztami, jakie ponoszą właściciele punktów wymiany walut – za wynajęcie lokalu i zatrudnienie pracowników trzeba zapłacić więcej niż kosztuje obsługa platformy internetowej. Szczególnie niekorzystne dla klientów ceny oferują kantory umiejscowione na lotniskach czy stacjach kolejowych. Zwłaszcza turyści, którzy potrzebują gotówki, a znajdują się w nieznanym dla siebie miejscu, skłonni są korzystać z punktów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Zazwyczaj oznacza to jednak najmniej korzystne ceny.

Mimo to kantory posiadają nadal pewne zalety w porównaniu z platformami internetowymi. Wymiana waluty w takim miejscu nie zobowiązuje klienta do zakładania dodatkowego konta walutowego. W przypadku większej kwoty możemy negocjować oferowany kurs. Ponadto kantory oferują zazwyczaj szerszy wybór zagranicznych walut niż banki i platformy internetowe.

Warto również pamiętać, że o ile coraz więcej transakcji odbywa się wirtualnie, to często w trakcie wycieczek turystycznych niewielka ilość lokalnej waluty w gotówce jest niezbędna. Jeśli nie dysponujemy kontem walutowym i przypisaną do niego kartą, kantor może być jedynym rozwiązaniem.

Wymiana waluty w banku

Wymiana waluty w banku co do zasady nie różni się od podobnej transakcji w kantorze stacjonarnym. Możemy spodziewać się że kursy będą nieco bardziej korzystne, ale nadal musimy poświęcić czas na dojazd do placówki.

Warto też pamiętać, że większość polskich banków ma w swojej ofercie tylko najpopularniejsze waluty: euro (EUR), brytyjskiego funta szterlinga (GBP), dolara amerykańskiego (USD) i franka szwajcarskiego (CHF). To oznacza, że obracamy się tylko w kręgu walut dostępnych w większej części Europy i Ameryce.

Dodatkowo banki mogą dokonywać przewalutowania za każdym razem, kiedy korzystamy z karty płatniczej, przebywając za granicą. Operacja odbywa się zgodnie z kursem danej waluty i aktualnym spreadem. Może jednak wiązać się z dodatkowymi opłatami. By uniknąć tego problemu, możemy skorzystać ze specjalnego konta walutowego i przypisanej do niego karty. W ten sposób nie tylko rezygnujemy z kosztów kolejnych operacji przewalutowania, ale też możemy wypłacać lokalne pieniądze w miejscu, w którym się znajdujemy.

Wymiana waluty w kantorze internetowym

Kantory internetowe zdobywają coraz większą popularność. Niektóre z polskich firm zajmujących się wymianą walut to już globalne marki. Również banki decydują się na zapewnienie takiej usługi klientom.

Zazwyczaj procedura wymiany walut polega na założeniu specjalnego konta walutowego w kantorze internetowym. Po wpłaceniu potrzebnej kwoty na konto usługodawcy, już nawet po kilku minutach otrzymujemy przelew w wybranej przez nas walucie.

Popularność kantorów internetowych wynika z ich niewątpliwych przewag nad stacjonarnymi punktami wymiany walut:

 • wygoda transakcji – nie musimy wychodzić z domu, pieniądze trafią na konto w błyskawicznym tempie (większość kantorów internetowych współpracuje niemal z każdym polskim bankiem, więc opóźnienia w przekazie pieniędzy są rzadkością);
 • najbardziej korzystne kursy walut – wiąże się to przede wszystkim z niskimi kosztami obsługi kantora internetowego, właściciele narzucają więc niższe marże i mogą zaproponować bardziej atrakcyjne ceny;
 • szeroka dostępność obcych walut – powinniśmy bez problemu uzyskać praktycznie każdą światową walutę;
 • cena waluty zależna od wymienianej kwoty – im większą kwotę chcemy wymienić, tym bardziej atrakcyjnych warunków cenowych możemy oczekiwać.

Korzystając z usług kantoru internetowego, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wcześniej sprawdzić, czy podmiot, w którym kupujemy bądź sprzedajemy walutę, dysponuje rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego.

Internetowa platforma społecznościowa – sposób na korzystną wymianę waluty?

Na koniec pozostaje nam wspomnieć o nowym sposobie handlowania walutami. To platformy społecznościowe, na których transakcje odbywają się bezpośrednio między klientami. Po zarejestrowaniu wystarczy zgłosić chęć kupna bądź sprzedaży danej waluty i czekać na odpowiednią ofertę. Wadą tego typu platform jest fakt, że handel ograniczony jest tylko do czterech najpopularniejszych walut (EUR, CHF, USD, GBP). Szybkość transakcji uzależniona jest również od liczby użytkowników platformy.

Zaletą może być natomiast najbardziej korzystna oferta cenowa. Co prawda, by zyskać na transakcji, potrzeba poświęcić trochę czasu i uzbroić się cierpliwość, ale finansowo może być to atrakcyjny wybór.

Jak i gdzie najlepiej wymienić walutę?

08.08.2019