Powrót

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach – sportowe postanowienia noworoczne

3.1.2018
Jak nauczyć się jeździć na łyżwach – sportowe postanowienia noworoczne

Magia nowego roku powoduje, że sporo osób planuje gruntownie zmienić swoje nawyki. Co roku w styczniu siłownie przeżywają małe oblężenie, niestety ze statystyk wynika, że jedynie około 8% osób jest w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Nic dziwnego – trudno wytrwać w czymś, czego się szczerze nie lubi. Ale kto powiedział, że możesz być fit tylko wówczas, gdy zmusisz się do biegania albo fitnessu? Nauka jazdy na łyżwach zapewni ci nie tylko zrzucenie paru kilogramów i wyrzeźbienie pięknej sylwetki, lecz także poprawi twoje samopoczucie i doda pewności siebie. Mnóstwo frajdy dostaniesz całkiem gratis!

Postanowienia noworoczne, czyli po co nam łyżwy?

Bądźmy szczerzy: środek zimy nie jest porą roku, kiedy mamy w sobie najwięcej energii i chęci do ćwiczeń fizycznych. Styczniowy mróz skutecznie uniemożliwia wszelkie popularne gry plenerowe, a bieganie zamienia w mały survival. Jeśli już znajdziemy w sobie iskierkę motywacji, to pogodowa aura zmusza nas do wylewania z siebie siódmych potów w dusznych salach fitnessowych zamiast na łonie natury.

To nie znaczy jednak, że jesteśmy skazani na kilkumiesięczne obrastanie w coraz pokaźniejszą zimową oponkę. Sporty zimowe również dostarczają świetnej zabawy i mogą nam skutecznie pomóc w zrealizowaniu noworocznego postanowienia o schudnięciu przed sezonem na bikini. Większość z tych sportów popularna jest raczej wśród pasjonatów albo profesjonalnych zawodników, inne – jak np. narty – są bardziej dostępne, ale pochłaniają sporo czasu i kosztów. Łyżwy zaś są dostępne praktycznie dla wszystkich. Dają mnóstwo frajdy, a przy tym w niemal każdym średnim i dużym mieście znajdziemy przynajmniej jedno lodowisko. Nie wymagają ogromnych nakładów finansowych, a podstawy jazdy na łyżwach można złapać już w kilka lekcji.

Co nam dają łyżwy? Szybkie spalanie kalorii oraz wzmocnienie mięśni nóg, brzucha i ramion. Godzina jazdy to całkiem solidny trening, a dzięki temu, że dają tyle frajdy, czas mija nie wiadomo kiedy. Na łyżwach dość szybko można zaobserwować własne postępy, dlatego to świetny sport dla osób mało cierpliwych, które lubią od razu widzieć efekty swoich działań. Warto wspomnieć, że jazda na łyżwach ma naprawdę niewiele przeciwwskazań. Bardzo duże problemy z koordynacją ruchową lub z błędnikiem albo wyjątkowa łamliwość kości to czynniki, które mogą przeszkodzić w uprawianiu tego sportu. Jeśli jednak cieszysz się dobrym zdrowiem, to nie ma wymówek. Na łyżwach jeżdżą wszyscy: dzieci, dorośli i seniorzy. Nigdy nie jest za późno, by zacząć.

Nauka jazdy na łyżwach: lepiej je kupić czy wypożyczyć?

Jeśli planujesz swój pierwszy w życiu kontakt z łyżwami, być może nie chcesz od razu kupować własnego sprzętu. W końcu kto wie – może wcale nie spodoba ci się na lodowisku? Jest w tym trochę racji. Chociaż łyżwy to nie jest bardzo kosztowny sprzęt, nie ma sensu ich kupowanie, jeśli pierwszy wypad na łyżwy miałby być zarazem ostatnim. Jednak warto wziąć pod uwagę, że właśnie wypożyczone łyżwy mogą być czynnikiem, który przesądzi o tym, że jazda niezbyt ci się spodoba.

Łyżwy dopasowują się do stopy użytkownika. Łyżwy w wypożyczalniach mogą być bardzo mocno zużyte przez sam fakt, że musiały się dostosowywać do stóp wielu różnych osób, w dodatku niektórych być może nie używających ich w prawidłowy sposób. Pomijając więc względy higieniczne (nigdy nie wiesz, czy osoba użytkująca łyżwy przed tobą nie miała akurat grzybicy stóp), wypożyczony sprzęt może być po prostu niewygodny – zbyt ciasny w jednych miejscach, za luźny w innych. Otarcia, odciski i mała kontrola nad łyżwami to ostatnie rzeczy, jakie są ci potrzebne, gdy pierwszy raz postawisz stopę na lodowisku. Dlatego mimo wszystko kupno własnych łyżew jest najrozsądniejszą decyzją.

Rodzaje łyżew. Jakie łyżwy kupić na początek?

Zasadniczo łyżwy dzielą się na trzy odmiany: figurowe, hokejowe i panczeny (czyli łyżwy do jazdy szybkiej). Te ostatnie zarezerwowane są dla profesjonalistów, a amatorom polecane są figurowe lub hokejowe, w zależności od tego, jaki rodzaj jazdy cię interesuje. Jeśli docelowo pragniesz kręcić piruety i imponować znajomym kolejnymi figurami, to do tego zdecydowanie najbardziej nadają się łyżwy figurowe. Są one jednak dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które już opanowały podstawy poruszania się po lodzie i w jeździe na łyżwach czują się dość pewnie, a teraz chciałyby poprawić technikę jazdy i uczyć się nowych rzeczy. Mogą bowiem sprawiać kłopoty osobom, które nigdy wcześniej nie miały łyżew na nogach – ząbki, które znajdują się z przodu ich płozy mogą utrudniać naukę jazdy od podstaw. Jeśli więc jesteś na samym początku przygody z łyżwami albo po prostu interesuje cię raczej szybkość i zwrotność, postaw na łyżwy hokejowe. Warto jednak zawsze sprawdzić, jak producent zaklasyfikował dany model łyżew. Niektóre łyżwy figurowe wyglądem mogą wyglądać jak hokejowe (np. być dość masywne i posiadać plastikowe elementy). Podstawowa różnica między nimi to płoza – w łyżwach figurowych jest długa i dość szeroka, a także zakończona z przodu ząbkami. W łyżwach hokejowych płoza jest krótsza i szersza, nie posiada ząbków, za to ma nieco zaokrąglony kształt. Dzięki temu są wprawdzie nieco mniej stabilne, ale za to bardziej zwrotne.

Warto też wiedzieć, że producenci łyżew wprowadzili produkt, który nazwali „łyżwami rekreacyjnymi”. Wyglądają one podobnie do hokejowych, ale nieco się od nich różnią. Są skonstruowane tak, że łączą w sobie cechy figurówek i łyżew hokejowych, aby zapewniać jak największy komfort podczas zwykłej, rekreacyjnej jazdy. Są bardziej miękkie od łyżew hokejowych – pod względem budowy przypominają nieco rolki (m.in. posiadają wewnątrz buta miękką wkładkę). Nie nadają się jednak do szybkiej, agresywnej jazdy ani do nauki trudniejszych figur. Będzie to za to świetny wybór dla osób startujących kompletnie od zera i nie mających pewności, jaki rodzaj jazdy preferują. Na rynku istnieją też łyżwy regulowane. Są to po prostu łyżwy przeznaczone dla dzieci, mające możliwość regulowania rozmiaru. Wiadomo, że dzieci rosną dość szybko, dlatego łyżwy regulowane zwiększają szanse, że jedna para łyżew wystarczy naszemu dziecku na więcej niż jeden sezon. Najczęściej pozwalają one na regulację pomiędzy trzema kolejnymi numerami. W przypadku maluchów trzeba też pamiętać o rękawiczkach (koniecznie z palcami) oraz kasku.

Łyżwy dzielą się również ze względu na rodzaj wiązania. Figurówki najczęściej są sznurowane, a hokejowe czy rekreacyjne najczęściej posiadają klamry. Istnieją też łyżwy posiadające zarówno klamry, jak i sznurówki. Czym się różnią rodzaje wiązań? Sznurowane łyżwy zapewniają nam lepsze dopasowanie buta do nogi. Poza tym zużytą sznurówkę łatwo można wymienić na nową. W przypadku klamr mamy znacznie mniejsze pole manewru, a ewentualne usterki trudniej jest naprawić. Jednak założenie łyżew sznurowanych zajmuje znacznie więcej czasu niż zapięcie butów na klamry.

Jeśli wahasz się, czy kupić łyżwy plastikowe czy skórzane, specjaliści polecają zdecydowanie te skórzane. Chociaż plastiki wydają się bardziej solidne, są dość sztywne. Skóra za to dobrze trzyma nogą i usztywnia kostkę, a przy tym dopasowuje się z czasem do nogi właściciela, przez co takie łyżwy są bardzo wygodne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że łyżwy plastikowe albo z innego sztucznego materiału będą tańsze od tych wykonanych z naturalnej skóry.

Przy wyborze idealnych łyżew dla siebie warto również pamiętać o tym, aby mierzyć je w nieco grubszych niż zwykle skarpetach – z czasem but się trochę wyrobi i dobrze, gdy nawet wówczas stopa dobrze się go trzyma. Łyżwy powinny być poza tym dopasowane do stopy nie tylko pod względem długości, lecz także szerokości. Niektórzy producenci umieszczają na języku buta stosowną informację – „D” to oznaczenie buta przeznaczonego dla osób o wąskich stopach, a „E” nada się, jeśli masz szerokie stopy. Czasami możemy spotkać bardziej szczegółowe oznaczenie – od „A” (stopa bardzo wąska) aż po „G” (stopa bardzo szeroka).

Po zakupie łyżew trzeba też pamiętać o ich regularnym ostrzeniu. Płozy powinny być naostrzone po każdych 8-10 godzinach jazdy, czyli jeśli jeździsz wyłącznie rekreacyjnie, powinno ci wystarczyć ostrzenie mniej więcej raz na 1-2 miesiące. Jeśli zaś trenujesz sporo i regularnie, czeka cię ostrzenie znacznie częściej, nawet raz w tygodniu. Pamiętaj też, by nigdy nie stawać łyżwami bezpośrednio na betonie – powoduje to natychmiastowe stępienie płozy. Większość lodowisk wyposażonych jest w specjalne maty, po których możesz przejść drogę od szatni na taflę lodowiska. Jeśli musisz przejść po twardej powierzchni, koniecznie nałóż na łyżwy odpowiednie ochraniacze. Pamiętaj, by po jeździe wyczyścić łyżwy z lodu i je osuszyć, szczególnie wówczas, gdy planujesz założyć ochraniacz na płozy. Założenie go na wilgotną płozę może poskutkować pojawieniem się rdzy. Aby ochronić płozy przed działaniem wilgoci, można je nasmarować woskiem. Dobrze jest też pamiętać o tym, że łyżew nie powinno się dłużej przechowywać w nakładkach.

Ile kosztują łyżwy?

Najtańsze łyżwy figurowe kupisz za ok. 70 zł, a przeciętna ich cena to ok. 100-150 zł. Modele z wyższej półki będą cię kosztować ok. 200-300 zł, a ceny droższych modeli sięgają ok. 700 zł.

Najtańsze łyżwy hokejowe to koszt od ok. 80 zł, a przyzwoity sprzęt kupisz już za ok 120-200 zł. Łyżwy hokejowe z wyższej półki kosztują ok. 300-500 zł, a ceny modeli dla osób zaawansowanych sięgają ok. 3000 zł.

Łyżwy określone jako rekreacyjne kupimy w granicach ok. 100-250 zł. Łyżwy dziecięce kupimy za ok. 80-200 zł.


rodzaje i ceny łyżew


Nauka jazdy na łyżwach – gdzie i za ile?

Jeśli masz już łyżwy, pora na naukę. Czy możliwe jest po prostu wybranie się na lodowisko i próbowanie swoich sił na własną rękę? Jak najbardziej tak – sam bilet wstępu na lodowisko to koszt, który raczej nie nadwyręży naszego budżetu (przeciętnie ok. 5-15 zł/h). Co więcej, niektóre lodowiska nie pobierają nawet opłat za sam wstęp, a jedynie za wypożyczenie łyżew, zatem jeśli masz swój sprzęt, możesz ćwiczyć, nie ponosząc żadnych kosztów. To rozwiązanie ma jednak kilka istotnych minusów. Po pierwsze, nikt nie pokaże ci prawidłowej techniki jazdy, więc istnieje spora szansa, że na początku będziesz popełniać sporo błędów, a może nawet wyrobisz w sobie złe nawyki. Po drugie, nie znając sposobów na szybką naukę podstawowych technik jazdy, możesz się zniechęcić, gdy przez dłuższy czas nie zobaczysz wyraźnych postępów w nauce.

Rozwiązaniem są szkoły łyżwiarskie, czyli zajęcia przeznaczone dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Większość lodowisk posiada w swojej ofercie takie zajęcia. Możesz zdecydować się na naukę indywidualną – wówczas masz pewność, że instruktor skupi się na tobie i nauka będzie najbardziej efektywna. Bardzo popularne są również zajęcia grupowe. Prowadzone są z reguły na wszystkich możliwych poziomach zaawansowania i dla różnych grup wiekowych. Nie ma więc znaczenia, ile masz lat i czy pierwszy raz będziesz mieć łyżwy na nogach. Na pewno znajdziesz zajęcia idealne dla siebie. A dla osób najbardziej zaangażowanych – zwłaszcza dzieci i młodzieży – organizowane są zimowe obozy, kolonie i półkolonie łyżwiarskie.

Zajęcia z jazdy na łyżwach mogą stać się twoim sposobem na regularną aktywność fizyczną, ale możesz też zdecydować się jedynie na kilka lekcji – tak, aby względnie szybko złapać podstawy. Gdy poczujesz się pewnie na lodzie i nie będziesz mieć ochoty na dalszą naukę, możesz kontynuować przygodę z łyżwami rekreacyjnie, ale już bez obaw, że nie uda ci się przejechać samodzielnie nawet kilku metrów. Być może jednak na zajęciach tak ci się spodoba, że zapragniesz poznać bardziej skomplikowane techniki jazdy i nauczyć się różnych figur?

Warto spróbować, bo nauka jazdy na łyżwach nie jest zbyt droga. Przeciętnie jest to koszt ok. 30-50 zł/h w przypadku zajęć grupowych i ok. 100-120 zł/h w przypadku treningu indywidualnego. W niektórych szkołach pierwszy trening możesz dostać gratis albo po obniżonej cenie, aby móc się zorientować, czy zajęcia ci się podobają.

rodzaje i ceny łyżew

Najnowsze wiadomości