Jaki materac dla niemowlaka? Rodzaje i ceny materacy dziecięcych


matka uśmiechająca się do niemowlaka w łóżeczku

Chociaż świeżo upieczonym rodzicom zazwyczaj wydaje się, że idea snu jest jedynie niedoścignioną fantazją, w rzeczywistości noworodki przesypiają całkiem sporo – przeciętnie nawet 20 godzin w ciągu doby! Co prawda przytrafiają się maluchy uznające jedynie sen w ramionach mamy, jednak większość noworodków już od pierwszych dni swojego życia niemało czasu spędza w swoim łóżeczku. Jeśli więc wydawało ci się, że kwestia wyboru odpowiedniego materaca dla dziecka to sprawa drugorzędna, lepiej dowiedz się, jak wybrać najlepszy i przede wszystkim – dlaczego to takie ważne.

 

Jaki materac dla noworodka? Niedoceniany punkt dziecięcej wyprawki

 

Kręgosłup noworodka jest bardzo delikatny i giętki, dlatego maluch nie powinien być zbyt długo unieruchomiony w nienaturalnej dla niego pozycji, np. w foteliku samochodowym albo nosidełku. Najważniejsze jest równomierne podparcie całego kręgosłupa, dlatego idealne podłoże do spania dla brzdąca jest płaskie (bez poduszki!) i dość twarde. Nie znaczy to jednak, że materac powinien być twardy jak kamień – dziecku ma być przecież wygodnie. Dlatego najbardziej polecane są materace elastyczne: dopasowujące się do ciała malca, a nie ulegające przy tym odkształceniom.

Przy wyborze pierwszego materaca warto mieć również na względzie fakt, że musi on pasować do dziecięcego łóżeczka. Standardowy rozmiar to 60 x 120 cm. Chociaż dla noworodka nawet taki materacyk może się wydawać zbyt duży, nie można zapominać, że dzieci bardzo szybko rosną, a pierwsze łóżeczko zazwyczaj służy malcowi przynajmniej przez pierwszy rok, czasem nawet dwa lata i dłużej. Dlatego kupno materaca to wbrew pozorom jedna z ważniejszych decyzji przy kompletowaniu wyprawki.

 

Materace dla niemowlaka – ich rodzaje i właściwości

 

Materace mogą być piankowe, lateksowe, sprężynowe lub posiadające naturalne wypełnienia. Istnieją też materace mieszane, dwustronne, których każda strona ma inny poziom twardości. Jest więc w czym wybierać – a każda konfiguracja może mieć odmienne właściwości i cenę.

Materac piankowy – w całości składa się z pianki. To bardzo popularny wybór dla noworodków i niemowląt, jednak pianka piance nierówna, dlatego warto przyjrzeć się jej nieco podejrzliwiej. Najczęściej spotykane są pianka poliuretanowa, pianka wysokoelastyczna oraz pianka termoelastyczna.

  • Pianka poliuretanowa jest najbardziej podatna na odkształcenia. Szybko tworzą się w niej wgłębienia, mięknie i traci pierwotną sprężystość. Jej zaletą jest przewiewność i niska cena – piankowe materace należą do najtańszych (ok. 40-80 zł). Jednak nie jest to wybór godny polecenia. Maluchowi może być na niej niewygodnie, a pod wpływem powstałych odkształceń jego kręgosłup nie uzyska równomiernego podparcia. Sam materiał również nie jest najbezpieczniejszy dla dziecka – szczególnie gorszej jakości materac może wywoływać alergie.

 

  • Pianka poliuretanowa wysokoelastyczna – zapewnia dobrą wentylację i jest znacznie trwalsza od zwykłej pianki. Charakteryzuje się również większą sprężystością i elastycznością, dzięki czemu odpowiednio podpiera kręgosłup dziecka. Taki materac jest dość lekki i nie uczula. Jeśli chodzi o materace piankowe, to zdecydowanie najlepszy wybór dla noworodka lub niemowlęcia. Cena – ok. 200 zł.

 

  • Pianka termoelastyczna – działa podobnie do pianki wysokoelastycznej, jednak w przeciwieństwie do niej reaguje na ciepło ciała. Pod wpływem wyższej temperatury mięknie i dostosowuje się do sylwetki, może być więc za miękka dla małego dziecka. Dodatkowo kumuluje ciepło, więc może wpływać na przegrzewanie się malucha. Z tego względu, chociaż świetnie się sprawdza w przypadku dorosłych, jest raczej niepolecana dla dzieci przed 3 rokiem życia. Cena – ok. 300 zł.

Materac sprężynowy – w środku materaca znajdują się sprężyny, a powierzchnię materaca stanowi z reguły pianka. Materace sprężynowe są uważane za jedne z wygodniejszych i trwalszych. Nie odkształcają się i dobrze podpierają kręgosłup. Niestety sprężyny raczej nie są polecane najmniejszym dzieciom, a dopiero kilkulatkom. Sprężynowanie może bowiem nie przysłużyć się delikatnemu kręgosłupowi niemowlaka, poza tym niewielka waga dziecka może utrudniać prawidłową pracę materaca. Cena – ok. 200 zł.

Materac lateksowy – takie materace są określane jako antybakteryjne i antyalergiczne. Nie jest to jednak cała prawda. Naturalny lateks, ze względu na zawartość białek, może wywoływać reakcje alergiczne. Syntetyczny lateks zaś w istocie będzie miał działanie antyalergiczne, jednak charakteryzuje się nieco gorszą przewiewnością od naturalnego. Oprócz tego materace z lateksu mają wiele zalet – są bardzo elastyczne i trwałe, nie nagrzewają się od ciała, świetnie podpierają kręgosłup. Z pewnością jest to wybór wart rozpatrzenia przy kupnie łóżeczka dla niemowlęcia. Cena – 250-450 zł.

Materac kokosowo-gryczany – kokosowy wkład wykonany jest z naturalnych włókien ze skorupy kokosa, a druga strona to warstwa gryki składająca się z pikowanych komór, zawierających wkład. Materac kokosowy jest dość twardy, a gryka nieco bardziej dopasowuje się do ciała. Dlatego poleca się, by przez pierwsze pół roku swojego życia niemowlak spał na stronie z kokosowym wkładem, a po tym czasie dopiero na stronie gryczanej. Gryka nie nagrzewa się od skóry dziecka, materac taki jest bardzo przewiewny. Ważne jest jednak, by upewnić się, że posiada atesty, a gryka nie pochodzi z uprawy, przy której stosowano niebezpieczne środki chemiczne. Materace z naturalnym wkładem wzbudzają jednak sporo kontrowersji. Matę kokosową oskarża się m.in. o zbyt wysoki poziom twardości dla malutkiego dziecka, a także o podatność na zawilgocenia, prowadzące do rozwoju pleśni. Cena – ok. 100-150 zł.

Materac lateksowo-kokosowy – ma podobne właściwości do materaca kokosowego, z tym, że na warstwie kokosa znajduje się lateksowa mata. Chroni ona kokosowe włókna przed zawilgoceniem, a jednocześnie nadaje materacowi miękkości i elastyczności. Dzięki dodatkowi lateksu materac dostosowuje się do ciała dziecka, ale nie odkształca się i zapewnia mu odpowiednie podparcie. Cena – ok. 200 zł.

Inne materace łączone – istnieje wiele możliwych wariantów materacy łączonych. Na rynku spotkamy materacyki pianka-gryka-kokos, pianka-gryka, dwie maty z kokosa z pianką pomiędzy nimi, a nawet z dodatkiem tak nietypowych materiałów, jak warstwa z końskiego włosia lub morskiej trawy. Naturalne materiały są jednak dość kontrowersyjne ze względu na możliwe nieradzenie sobie z wilgocią (która przy maleńkim, ulewającym dziecku może być nie do uniknięcia), a także na potencjalne właściwości alergizujące. Takie materace może być trudno porządnie odkazić czy wyprać w razie zaplamienia czy zamoczenia. Dlatego przed zakupem takiego materaca warto się skonsultować nie tylko ze sprzedawcą, lecz także z zaufanym pediatrą lub fizjoterapeutą.

 

Materac dla niemowlaka – jakie atesty powinien mieć?

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wkład syntetyczny czy naturalny, każdy materac powinien mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zapewniasz swojemu dziecku zdrowy sen. Istnieje wiele takich oznaczeń, ale nie wszystkie mają bezpośrednie znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu Twojego malucha. Niektóre oznaczają na przykład, że materac został wyprodukowany z materiałów bezpiecznych dla środowiska, albo że producent ma dobrą opinię wśród konsumentów. Na jakie atesty zatem warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

  • Atest PZH, czyli Państwowego Zakładu Higieny – taki atest oznacza, że dany materac spełnia normy bezpieczeństwa dla zdrowia malucha i nie zawiera szkodliwych substancji (np. toksycznego kleju).
  • Znaczek „Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka” – Instytut ten opiniuje produkty przeznaczone dla matek i dzieci. Jego pozytywna opinia oznacza, że wszystkie materiały użyte do produkcji materaca są bezpieczne dla naszego niemowlaka.
  • Certyfikat Oeko-Tex Standard – oznacza, że produkty włókiennicze w materacu spełniają europejskie normy jakości i bezpieczeństwa.
  • TLS AIR SYSTEM – taki zapis oznacza, że materac został wyposażony w specjalny system zapewniający cyrkulację powietrza. Wysoka przewiewność chroni materac przed wilgocią, dzięki czemu nie rozwijają się w nim grzyby, roztocza i alergeny.
  • EuroLATEX Eco – to niemiecki atest gwarantujący wysoką jakość i bezpieczeństwo użytego do produkcji materaca lateksu.
  • WF4 Dry System – to kolejny certyfikat dotyczący jakości lateksu. Oznacza on, że lateks został poddany specjalistycznym procesom suszenia strumieniem powietrza o różnych temperaturach. Ma to zapewnić jego większą wytrzymałość i właściwości antygrzybiczne.

 

Materac dla noworodka – jaki pokrowiec wybrać?

 

Przy wyborze materaca dla noworodka ważne jest, by zwrócić uwagę również na jakość pokrowca. W końcu to właśnie ta warstwa jest najbliżej ciała dziecka. Najważniejsze, by pokrowiec nie utrudniał przepływu powietrza, dlatego powinien być wykonany z wysokiej jakości bawełny. Mimo, że wielu rodziców chwali sobie pokrowce wodoodporne (chronią one materac przed zawilgoceniem w przypadku ulewania lub przemoczenia się maluszka), nie jest to idealne rozwiązanie, bo nawet najwyższej jakości pokrowce wodoodporne negatywnie wpływają na cyrkulację powietrza.

Istotne jest również, by pokrowiec można było swobodnie wyprać, i to najlepiej w 60 stopniach (w tej temperaturze jesteśmy już w stanie pozbyć się większości szkodliwych drobnoustrojów). Dlatego warto zerknąć na oznaczenie na metce, a także upewnić się, że zdjęcie materaca będzie łatwe i szybkie – na przykład przy pomocy suwaka.

 

materac dla niemowlaka ceny i rodzaje

20.11.2017