Powrót

Niedziele handlowe 2018 – kalendarz

30.3.2018
Niedziele handlowe 2018 – kalendarz

Od 1 marca zacznie obowiązywać ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele. W 2018 roku będzie miała ona charakter częściowy. Zakupy zrobimy w dwie niedziele w miesiącu: pierwszą i ostatnią. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych 2018 i dowiedz się, jakie utrudnienia i zmiany mogę cię czekać w sklepach?

Niedziele handlowe 2018 – kiedy obowiązuje zakaz handlu

Nowe zasady zaczną obowiązywać już w marcu, dlatego już na początku wiosny zakupów nie zrobimy 11 i 18 dnia miesiąca. Wyjątkowy będzie jednak kwiecień, kiedy z powodu świąt wielkanocnych zakaz handlu obowiązywać będzie w cztery pierwsze niedziele. Sklepy będą otwarte tylko 29 kwietnia. W maju standardowo obowiązuje zasada: pierwsza i ostatnia niedziela jest handlowa. Na nowe zasady można jednak spojrzeć bardziej przychylnie i zaplanować na dni, kiedy sklepy będą nieczynne, wiosenny spacer lub wycieczkę rowerową za miasto. To również dobry pretekst do zadbania o swoją aktywność fizyczną i zdrowie. Kiedy lepiej zaplanować wizytę w sklepie na piątek, sobotę lub poniedziałek:

niedziele bez handlu 2018


Latem zakupy w czerwcu, lipcu i sierpniu zrobimy również tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W lipcu zakaz handlu wypadnie aż trzy razy: 8, 15 i 22 lipca. Dni te warto wziąć pod uwagę, planując zakupy przed urlopem. Kiedy ich nie zrobimy:

niedziele bez handlu 2018


Jesień zacznie się aż trzema niedzielami z zakazem handlu we wrześniu, które wypadną na: 9, 16 i 23 dzień miesiąca. Październik i listopad przebiegnie standardowo i do sklepu będzie można pójść w pierwszą i ostatnią niedzielę. Inaczej sytuacja przedstawia się w grudniu. Ze względu na święta zakupów w niedzielę nie zrobimy tylko raz. Kiedy będziemy musieli wybrać się na nie innego dnia:

niedziele bez handlu 2018


Wolne niedziele od handlu 2018 – zmiany i utrudnienia w sklepach

Z powodu nowych przepisów wiele sklepów planuje zmiany godzin otwarcia. Warto sprawdzać, czy nasz ulubiony sklep nie jest czynny dłużej w sobotę lub zaczyna pracę wcześniej w poniedziałek po niedzieli, podczas której obowiązuje zakaz handlu. Pamiętajmy też, że zamknięcie sklepów w wybrane niedziele może spowodować utrudnienia na drogach dojazdowych do galerii handlowych lub wydłużyć kolejki do kasy. Wiele osób zapewne będzie chciało zrobić zakupy w piątek, sobotę lub poniedziałek. Warto więc tak rozplanować zakupy, aby uniknąć korków i tłumów w sklepach.

Niedziele handlowe 2018 – kogo nie obejmuje zakaz handlu

Zakaz handlu w niedzielę nie będzie obowiązywał wszystkich. Na zakupy będziemy mogli pójść do piekarni, a zaoszczędzony czas spędzić w cukierniach i lodziarniach. Otwarte będą również kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, kioski i sklepy z biletami, wyrobami tytoniowymi i kuponami gier. Będzie można również skorzystać z placówek pocztowych. Podstawowe produkty kupimy także na stacjach benzynowych.

Najnowsze wiadomości