Powrót

Rośliny kontra smog, czyli czyste powietrze w domu

13.2.2017
Rośliny kontra smog, czyli czyste powietrze w domu

Smog jest ostatnio tematem numer jeden w mediach. Wiele osób śledzi uważnie komunikaty o czystości powietrza lub instaluje aplikacje, które wysyłają odpowiednie powiadomienie, gdy stężenie szkodliwych substancji przekroczy normy. Czy jednak te informacje są w ogóle przydatne? Nawet jeśli dowiesz się, że jakość powietrza jest zła, i tak będziesz musiał wyjść na zewnątrz, aby dotrzeć do pracy lub zrobić zakupy. A na to, co wdychasz, będąc poza domem, nie masz żadnego wpływu.

Co zatem możesz zrobić? Przede wszystkim zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu. Dzięki temu po powrocie do domu twój organizm wreszcie będzie mógł odpocząć od wdychania smogu. Jak zadbać o pozbawione toksyn i czyste powietrze? Najprostszym sposobem będzie kupno odpowiednich roślin.

Rośliny oczyszczające powietrze, czyli co odkryto w NASA

Pod koniec lat osiemdziesiątych w laboratoriach NASA przeprowadzono badanie dotyczące zdolności pochłaniania toksyn przez domowe rośliny. Testowano, czy kwiaty doniczkowe są w stanie oczyścić wdychane przez domowników powietrze z substancji takich jak formaldehyd, benzen czy trójchloroetylen. Choć nazwy tych związków chemicznych mogą nie brzmieć znajomo, to niestety stykamy się z nimi na co dzień. Te szkodliwe dla zdrowia substancje są zawarte w farbach, klejach i tworzywach sztucznych, obecnych w naszych mieszkaniach. Wyniki badań NASA nad roślinami były zaskakujące. Okazało się, że już po jednej dobie kwiaty są w stanie usunąć z powietrza do 67% benzenu, do 41% trójchloroetylenu i do 70% formaldehydu.

Jakie rośliny okazały się najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza? W czołówce znalazły się między innymi gatunki popularne w naszym kraju, takie jak dracena, bluszcz, skrzydłokwiat, wężownica i zielistka. Pełne wyniki badania możesz znaleźć tutaj: https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930073077.pdf

Ukryj się przed smogiem i oddychaj czystym powietrzem w domu

Na rynku istnieje ogromny wybór masek przeciwsmogowych. Czy są skuteczne? Na pewno nie zawsze i nie wszystkie. W dodatku nawet najlepsze z nich z czasem się zużywają. Jeden filtr wystarcza przeważnie na kilkadziesiąt godzin użytkowania. Poza tym trzeba być świadomym, że nie istnieje żadna maska, która zabezpiecza przed wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń. Noszenie masek ma też swoje wady. Na dłuższą metę oddychanie w nich staje się mało komfortowe. Filtry wilgotnieją w czasie noszenia, a niektóre modele wydzielają specyficzny zapach.

Oczywiście, każdy sposób ochrony przed zanieczyszczeniami jest dobry. Ale zanim zainwestujesz w efektowne gadżety, odpowiedz sobie na pytanie: ile czasu spędzasz na zewnątrz, a ile w pomieszczeniach? Jeśli przez większość czasu przebywasz w domu lub w biurze, zainteresuj się roślinami pochłaniającymi zanieczyszczenia. Pracujesz na otwartej przestrzeni i wdychasz zanieczyszczone powietrze? Tym bardziej powinieneś zadbać o to, czym oddychasz w domu. Jeśli nie masz ochoty wypełniać swojego mieszkania roślinami, zdecyduj się chociaż na absolutne minimum, czyli postawienie kilku doniczek z kwiatami oczyszczającymi powietrze w sypialni.

Jak wybrać kwiaty oczyszczające powietrze

Jeśli masz niewielkie doświadczenie w hodowli roślin, zacznij od mniej wrażliwych gatunków. Dobrym wyborem dla ciebie będzie zielistka lub wężownica. Te gatunki oczyszczają powietrze z toksyn, a przy tym są wyjątkowo odporne. Z pewnością nic im się nie stanie, nawet jeśli przez kilka dni zapomnisz je podlać. Nieco bardziej wrażliwy, choć wciąż łatwy w hodowli jest skrzydłokwiat. To wymarzona roślina do sypialni, skutecznie pochłaniająca szkodliwe substancje. Przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczy się pięknymi, białymi kwiatami. Jeśli podobają ci się rośliny wiszące, zdecyduj się na bluszcz. Będzie on piękną ozdobą twojego pokoju i wspaniale rozwinie się nawet przy niewielkim dostępie do słońca. Pamiętaj jednak, że jest to roślina dla systematycznych i pilnych domowych ogrodników. Bluszcz lubi być często podlewany, a jego podłoże musi być stale wilgotne. Jeśli natomiast lubisz efektowne, przypominające drzewa rośliny, kup dużą dracenę. Ten gatunek to nie tylko wspaniała pomoc przy oczyszczaniu powietrza w domu, lecz także piękna ozdoba.

Gdy już otoczysz się zielenią, wreszcie możesz odetchnąć głęboko. Nawet jeśli za oknem straszy smog, ty możesz schronić się we własnym domu, gdzie rośliny dbają o czystość powietrza i o twoje zdrowie.

Najnowsze wiadomości