Powrót

Jaki podatek zapłacisz od kupna mieszkania?

17.2.2017
Jaki podatek zapłacisz od kupna mieszkania?

W trakcie zamieszania związanego z kupnem i wyposażeniem własnego M często zapomina się o tym, że sam koszt mieszkania to nie wszystko. Dowiedz się, jakie dodatkowe opłaty będziesz musiał ponieść, nabywając własny lokal.

Podatek VAT od kupna mieszkania z rynku pierwotnego


Wysokość podatków od zakupu mieszkania jest inna w zależności od tego, czy nabywamy lokal na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym. W przypadku zakupu bezpośrednio od dewelopera pokrywamy podatek VAT, który jest już wliczony w cenę mieszkania, a zatem nie można go nazwać kosztem dodatkowym. Jeśli chodzi o jego stawkę, to zależy ona od powierzchni mieszkania. Gdy kupujemy mieszkanie o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, VAT wynosi 8%. Z kolei mieszkania, których powierzchnia jest większa niż 150 metrów kwadratowych, objęte są stawką 23%.

podatek od kupna mieszkania


Podatek PCC od kupna mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego


Mieszkania nabywane na rynku wtórnym przeważnie są tańsze niż te o podobnym metrażu z rynku pierwotnego, ale kupując taki lokal, jesteśmy obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ten podatek, zwany w skrócie PCC, wynosi 2% od wartości rynkowej zakupionej nieruchomości. Jego kwotę oblicza i odprowadza notariusz, który odbiera od kupującego 2% od ustalonej w akcie notarialnym ceny zakupu.Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy mieszkanie po bardzo niskiej cenie, trzeba dodatkowo uzasadnić to w akcie notarialnym. Takim uzasadnieniem może być na przykład zły stan techniczny lokalu lub niekorzystna lokalizacja. Urząd Skarbowy może bowiem zakwestionować wartość transakcji, twierdząc, że cena mieszkania odbiega od wartości rynkowej, i doliczyć podatek wraz z odsetkami.Jeżeli jednak kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym na kredyt, w momencie ustanowienia hipoteki również pojawia się obowiązek zapłaty podatku PCC w wysokości 19 zł. Podatek należy zapłacić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.


Podatek od kupna mieszkania a taksa notarialna


Jeśli kupujesz mieszkanie, czeka cię wizyta u notariusza. Musi on sporządzić akt dokumentujący nabycie tej nieruchomości. Oczywiście taka czynność wiąże się z poniesieniem odpowiedniej opłaty zwanej taksą notarialną. Wysokość taksy jest zależna od wartości transakcji. To, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, nie ma na nią wpływu. Jej maksymalna wartość określona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Na przykład dla wartości mieszkania od 60 000 zł do 1 000 000 zł maksymalna wysokość taksy to 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Dla przykładu, jeśli kupujemy mieszkanie o wartości 200 000 złotych, maksymalna taksa wynosi 1010 zł plus 560 złotych, co w sumie daje 1570 złotych netto.Do kwoty taksy należy doliczyć 23% podatku VAT. Warto pamiętać, że są to stawki maksymalne i w praktyce można liczyć na dużo niższe ceny. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z notariuszem.

Podatek to nie wszystko – dodatkowe koszty kupna mieszkania


Podatki oraz taksa notarialna to nie koniec opłat dodatkowych przy kupnie mieszkania. Za założenie księgi wieczystej – jeżeli lokal jej nie posiada – zapłacimy 60 złotych. Natomiast wpis własności w ten dokument kosztować nas będzie 200 złotych. Warto jednak wiedzieć, że zakładanie księgi wieczystej nie jest obowiązkowe.Wiele osób kupujących mieszkanie na rynku wtórnym korzysta z pomocy agencji nieruchomości, które żądają za swoje usługi prowizji. Jej wysokość wynosi przeważnie 2,5% wartości transakcji. W przypadku zakupu od dewelopera znacznie rzadziej korzystamy z usług agencji, zatem dla wielu kupujących ten koszt odpada.Jak widać, faktyczny koszt zakupu mieszkania nie ogranicza się do jego ceny rynkowej. Wynajem lokalu na pewno nie pociąga za sobą tak dużych wydatków. Jednak dla wielu osób poczucie, że posiadamy własne mieszkanie jest warte poniesionych trudów finansowych.

Najnowsze wiadomości