Powrót

Postanowienia noworoczne. Podejdź do nich inaczej niż zwykle.

30.12.2016
Postanowienia noworoczne. Podejdź do nich inaczej niż zwykle.

Niedotrzymywanie postanowień noworocznych nie zawsze jest kwestią braku silnej woli. Czasem powód jest taki, że po prostu źle je wybraliśmy. Nie były to postanowienia odpowiednie akurat dla nas. Nie zaangażowały nas na tyle mocno, żebyśmy zdołali dotrzymać ich na dłuższą metę. Jak nie popełnić znowu tego samego błędu? Skorzystaj z naszych szablonów i rozpisz własny zestaw najlepiej dobranych, stworzonych specjalnie dla ciebie postanowień noworocznych.

Przemyśl plany i postanowienia noworoczne kompleksowo

Zapomnij na chwilę o najbardziej popularnych postanowieniach, o których mówią wszyscy. Zwykle kończy się to tak, że szybko wybierasz pierwsze, jakie przychodzi ci do głowy, i jeszcze szybciej o nim zapominasz.

W tym roku zacznij od czegoś innego. Przygotuj kompleksowy zestaw postanowień i planów. Nie zniechęcaj się ilością – nie chodzi o to, żeby nałożyć sobie mnóstwo ograniczeń i przez to nie zrealizować żadnego z zamiarów. Chodzi raczej o pełną świadomość, które obszary wymagają najpilniejszej poprawy. Najczęściej jest też tak, że jedne aspekty życia wpływają na inne. Jeśli uporamy się z jednym kłopotem, inne mogą rozwiązać się same. Po opracowaniu wszystkich spraw, które chciałbyś zmienić, będziesz mógł wybrać jedną lub dwie, najważniejsze z nich.

Takiego zestawu nie da się zrobić tylko w głowie. Stopień jego skomplikowania wymaga zapisania – i to jest bardzo dobra wiadomość. Słowa zapisane od razu nabierają większej mocy. Bardziej się do nich przywiązujemy i lepiej zapamiętujemy.

Kompleksowy zestaw postanowień noworocznych ma jeszcze jedną zaletę. Problem z dotrzymaniem postanowień polega głównie na tym, że zapominamy, po co właściwie chcieliśmy ich przestrzegać. Potrzeba zmiany życia, tak wyraźna w noworoczny poranek, rozmywa się i znika nam z oczu. Przestaje być dla nas ważna. W końcu dotąd jakoś żyliśmy i dawaliśmy sobie radę bez tych postanowień. Jeśli jednak będziemy mieć przed oczami taki schemat, zapewnimy sobie o wiele większą motywację:

postanowienia noworoczne

Dopasuj postanowienia noworoczne do swojego życia

Niektóre z tych dziedzin życia mogą cię nie dotyczyć. Inne z kolei być może są w idealnym stanie i dbasz o nie w takim stopniu, w jakim powinieneś. To, w jaki sposób je rozumiesz, zależy od tego, co jest dla ciebie ważne. Na przykład relacje z innymi to mogą być więzi przyjacielskie, ale również bezinteresowne pomaganie obcym ludziom. Dom może oznaczać dbanie o porządek i ład w najbliższym otoczeniu, niezależnie od tego, jakie ono jest. Odpoczynek – tu znajdzie się miejsce dla rozrywki, podróży i pasji. Własny rozwój można rozpatrywać w kategoriach duchowych, intelektualnych, emocjonalnych.

Możesz stworzyć własne kategorie. Ważne, żeby spojrzeć na swoje życie całościowo. To może być trudne, jeśli jedna jego dziedzina szczególnie kuleje – wydaje nam się wtedy, że problemy przesłaniają wszystko inne. Dzięki szerokiej perspektywie zyskamy jasność – które postanowienia noworoczne są najważniejsze, jakie mają znaczenie dla całego naszego życia i po co musimy ich dotrzymać.

Do wybranych dziedzin życia dopisz najwyżej dwie rzeczy, które chcesz osiągnąć, i najwyżej dwie, których chcesz unikać. Jedna również będzie wystarczająca. Najlepsze skutki przynosi skupienie się na pojedynczych, jak najbardziej skonkretyzowanych szczegółach.

Przemyśl je dogłębnie, bo pochopnie wybrane postanowienia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim zaczniesz biegać, może lepiej będzie zrobić sobie długo odkładane badania. Od wpłacania na fundusz emerytalny bardziej opłacalne może okazać się nadpłacenie kredytu hipotecznego. Rzucenie palenia może być pilniejszą sprawą niż pozbycie się kilku kilogramów nadwagi.

postanowienia noworoczne

Szczegółowy plan postanowień na nowy rok

Zmiany wymagają zaangażowania. Jeśli naprawdę na czymś nam zależy, powinniśmy znaleźć w sobie zgodę na to, żeby coś poświęcić – na przykład czas albo pieniądze. Może się zdarzyć, że dotrzymanie postanowień noworocznych będzie wymagało pomocy specjalistów. Dobrze będzie, jeśli ustalimy to wcześniej sami ze sobą.

Wyznacz sobie czas, po którym zweryfikujesz swoje postanowienia noworoczne. Powinien być wystarczająco długi, ale ograniczony. To zmobilizuje cię do tego, żeby pilnować realizacji planów. Jednocześnie pozwoli podejść do swoich marzeń w sposób bardziej zdroworozsądkowy. Może bowiem okazać się, że sposób, jaki wybrałeś na osiągnięcie danego celu, nie działa. Trzeba rozejrzeć się za innym.

Może też być tak, że mimo podejmowania starań i wysiłków niektóre sprawy wciąż się nie udają. Warto wtedy znaleźć w sobie odwagę do tego, żeby pewne rzeczy odpuścić. Świat wokół wmawia nam, że wszystko jest możliwe i nigdy nie należy się poddawać. Jeśli w to uwierzysz, możesz zabrnąć w ślepą uliczkę i stracić niepotrzebnie energię, którą mógłbyś spożytkować w innych dziedzinach życia.

W postanowieniach noworocznych nie chodzi przecież o to, żeby nasze życie stało się idealne – to niemożliwe. Rzecz w tym, żeby umieć nim kierować. I tego życzymy wszystkim w nowym roku.

Najnowsze wiadomości