Powrót

Pralko-suszarka – czy warto?

21.8.2018
Pralko-suszarka – czy warto?

Każdy ma jakieś swoje najmniej lubiane obowiązki domowe. Dla wielu osób taką czynnością jest robienie prania, a właściwie konieczność rozwieszania mokrych rzeczy na grzejnikach lub sznurkach i późniejszego ich zdejmowania, gdy wreszcie wyschną. Trwa to dość długo, zajmuje przestrzeń i tworzy wilgoć w mieszkaniu. Wszystkich tych rzeczy można jednak uniknąć dzięki automatycznym suszarkom do ubrań. Nie każdy jednak ma w domu miejsce na dwa osobne urządzenia – pralkę i suszarkę. Zamiast tego można jednak wybrać jedno, łączące obie funkcje. Dowiedz się, czemu warto kupić pralko-suszarkę i według jakich kryteriów ją wybrać. Ile kosztuje urządzenie piorące i suszące oraz od czego zależy jego cena?

Pralko-suszarka – jak to działa?

Pralko-suszarka łączy w sobie cechy pralki bębnowej i suszarki. Jest ładowana wyłącznie od frontu (nigdy od góry). Po wypraniu i odwirowaniu ubrań suszy je strumieniem gorącego powietrza, które później trafia do filtra lub jest odprowadzane na zewnątrz urządzenia. Cały proces suszenia trwa nie dłużej niż 60 do 120 minut i odbywa się w tym samym bębnie bez konieczności przekładania prania.
Zaletami pralko-suszarki są:

 • oszczędność miejsca


Pralko-suszarka to jeden sprzęt, zajmuje więc dwa razy mniej miejsca niż oddzielna pralka i suszarka. Dzięki temu można lepiej zagospodarować przestrzeń i uzyskać miejsce na większą kabinę prysznicową, dodatkową szafkę, albo kosz na pranie.
Pralko-suszarka to też dobre rozwiązanie do zabudowy kuchni. Standardowo ma wysokość ok. 85-90 cm, szerokość ok. 60-70 cm i głębokość od 60 do 80 cm. W wielu sklepach można jednak zamówić specjalne sprzęty o niestandardowych wymiarach (np. 40-50 cm głębokości) pod dane meble.
Oczywiście zakupienie sprzętu suszącego całkowicie eliminuje też potrzebę montażu sznurków, czy rozkładania stojaków na pranie, co sprawia, że przestrzeń nie jest niczym ograniczona i wygląda estetycznie.

 • oszczędność czasu


Dzięki połączeniu dwóch funkcji nie trzeba przekładać prania z urządzenia do urządzenia. Można więc zapomnieć o przenoszeniu mokrych i ciężkich od wody rzeczy oraz wielokrotnym schylaniu się do bębna. W pralko-suszarce wystarczy ustawić ciągłość pracy, a po zakończonym cyklu wyjąć z bębna suche i gotowe do uprasowania lub umieszczenia w szafie rzeczy. Nie tylko oszczędza to czas, ale również sprawia, że nie trzeba tak bardzo pilnować czasu zakończenia prania.

 • łatwość obsługi

Kupując wielofunkcyjne urządzenie piorąco-suszące, nie trzeba uczyć się obsługi dwóch osobnych sprzętów. Wystarczy, że opanuje się instrukcję jednego. Ponadto wiele pralko-suszarek ma dodatkowe ułatwienia. Jednym z nich jest automatyka wagowa „fuzzy logic”. Dzięki niej sprzęt waży wsad i samodzielnie dobiera parametry prania i suszenia.
Dodatkowym udogodnieniem w najlepszych modelach pralko-suszarek jest też możliwość korzystania z aplikacji, która zamienia telefon w  zdalny pilot do urządzenia. Za pomocą takiego rozwiązania można nie tylko ustawić cały cykl prania i śledzić postępy, ale również pobierać dodatkowe tryby i programy piorące oraz przeprowadzić diagnostykę urządzenia w celu rozpoznania usterek.

Na co zwrócić uwagę, kupując pralko-suszarkę?

Oczywiście wśród pralko-suszarek są modele różnej jakości, wydajności i ekonomiczności. Wybierając sprzęt, warto więc nieco lepiej przyjrzeć się parametrom. Nie wszystkie urządzenia sprawdzą się idealnie w każdym domu, niektóre będą nadawały się bardziej dla singla, inne dla dużej rodziny. Poziom wykorzystania wody, prądu i szybkość pracy pralko-suszarek także mogą się diametralnie różnić.

pralkosuszarka wady i zalety


 • Ładowność bębna

W zależności od tego, jak dużo osób jest w twoim gospodarstwie domowym, możesz wybrać pralko-suszarkę o mniejszym, bądź większym bębnie. Pamiętaj jednak, że maksymalna ładowność urządzenia będzie się różniła w zależności od tego, czy pierzesz, czy suszysz. Bęben, w którym zmieści się 5 kg ubrań do prania, może zostać załadowany tylko 2,5 kg rzeczy do suszenia. Największe pralko suszarki będziesz mógł zapełnić nawet 10-13 kg brudnych rzeczy, ale wysuszysz w nich tylko do 6-8 kg prania. Takie ograniczenia wynikają głównie z faktu, że zawartość zapełnionego bębna dużo trudniej jest dokładnie wysuszyć.
Konieczność mniejszego zapełniania bębna do suszenia może przynosić jednak dodatkowe korzyści. Im mniej ubrań suszy się w pralko-suszarce, tym mniej są one wygniecione. Niektóre tkaniny mogą w ogóle nie wymagać prasowania. Co więcej, dzięki wykorzystaniu ciepłej pary, włókna materiałów stają się gładsze i bardziej nawilżone. To nie tylko eliminuje zagniecenia, ale również poprawia kondycję ubrań i wydłuża ich żywotność.

 • Zużycie energii i wody

Mówi się, że pralko-suszarki z reguły są dużo mniej ekonomiczne niż oddzielne pralki i suszarki. Nie jest to jednak prawdą. Wszystko zależy od klasy energetycznej urządzenia i poboru wody. Te parametry łatwo możesz sprawdzić jeszcze przed kupnem. Klasa energetyczna oznaczana jest literami od A do G. Im dalsza litera alfabetu, tym większe zużycie prądu. Najlepiej jest więc wybierać urządzenia z symbolem A++, wtedy będzie się miało gwarancję dużo mniejszych kosztów użytkowania sprzętu. Dodatkowe plusy oznaczają jeszcze lepszą klasę energetyczną.
Jeśli chodzi o pobór wody, jest on zwykle porównywalny do tego, który wykorzystałyby dwa oddzielne urządzenia – pralka i suszarka. Przed zakupem wielofunkcyjnego sprzętu można jednak sprawdzić, czy ma on ustawienia Eco. Tryby ekologiczne w droższych sprzętach pozwalają na suszenie bez wody. Trwa to nieco dłużej niż normalnie, ale można oszczędzić nawet 5 do 7 tysięcy litrów wody rocznie.

 • Tryby suszenia


Poza oszczędnym trybem suszenia Eco wiele pralko-suszarek może oferować też rozwiązania takie, jak:

 • suszenie bez zagnieceń – ubrania można od razu założyć lub schować do szafy bez prasowania;
 • suszenie delikatne – idealne do materiałów, które wymagają szczególnego traktowania;
 • suszenie dla alergików – dzięki bardzo wysokiej temperaturze (ok. 90 °C) może likwidować do 99% bakterii i grzybów
 • odświeżanie – ciepła para w urządzeniu może nie tylko suszyć pranie, ale również odświeżać je po długim wiszeniu w szafie lub usuwać brzydkie zapachy, którym przesiąkł materiał.


 • Efektywność prania

Wybierając pralko-suszarkę, nie wolno skupiać się wyłącznie na samym suszeniu. Urządzenie musi przede wszystkim dobrze prać, dopiero potem potrzebne są wszystkie dodatkowe i ułatwiające życie funkcje. Sprawdź klasę prania, czyli stopień usuwania brudu w parametrach urządzenia. On także oznaczany jest literowo (od A do G). Wiele powie ci to o standardzie, jaki zapewnia dana pralko-suszarka.

 • Efektywność wirowania

Wirowanie może mieć różną prędkość i klasę (najlepiej A). Im szybsze obroty może osiągnąć bęben, tym mniej wilgotne będą ubrania przeznaczone do suszenia, a to oznacza, że proces przebiegnie szybciej. W dobrych pralko-suszarkach parametr powinien wynosić minimum 800 rpm. W najlepszych obroty mogą sięgać nawet do 1400 rpm. Warto zwrócić uwagę także na regulację wirowania. Nie wszystkie ubrania dobrze znoszą wysokie obroty. Niektóre trzeba wirować w 400 rpm.

 • Poziom hałasu


Dobre urządzenie wielofunkcyjne nie powinno hałasować bardziej niż zwykła pralka. Akceptowalna głośność to około 50dB podczas prania i około 70 dB podczas wirowania i suszenia. Oczywiście im niższy parametr, tym większy komfort domowników i cichsza praca urządzenia

 • Inteligentne funkcje

Decydując się na zakup pralko-suszarki warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Droższe sprzęty powinny mieć:

 • opóźnienie startu – możliwość zaprogramowania rozpoczęcia pracy nawet na 24 godzin w przód;
 • możliwość dorzucenia prania w trakcie cyklu – zapomniana rzecz nie musi czekać na kolejne pranie;
 • funkcja (automatycznego włączenie suszenia zaraz po praniu bez konieczności wciskania przycisków na pralce (np. Push Wash&Dry).
 • możliwość połączenia sprzętu z dedykowaną aplikacją na smartfona – zdalne sterowanie sprzętem, dodatkowa diagnostyka urządzenia i łatwiejszy kontakt z serwisem.

 • Awaryjność silnika

Wiele kontrowersji wzbudza awaryjność pralko-suszarek. Powszechnie uważa się, że zużywają się szybciej od zwykłych suszarek i pralek, gdyż pracują bardziej intensywnie (więcej godzin z rzędu). W rzeczywistości wszystko zależy jednak od jakości sprzętu wielofunkcyjnego. Najmniej awaryjne są urządzenia z silnikami inwerterowymi. Wykorzystują one magnesy, a nie szczotki, dzięki czemu wyeliminowane zostaje tarcie. Eksploatacja jest powolniejsza, a usterki mechaniczne znacznie rzadsze.
Wśród silników inwerterowych najmniej awaryjne są sprzęty typu Direct Drive, które przekazują energię prosto do bębna bez wykorzystywania paska napędowego, który jest awaryjny, może spadać lub pękać.

Ile kosztuje pralko-suszarka?


Najtańsze pralko suszarki o korzystnej klasie energetycznej (A) można kupić już od 1800-3000 zł. To dobra cena, zważywszy na to, że koszt pralki podobnej jakości to minimum 1500 zł, a kupno suszarki w takim standardzie to wydatek od 2000-2500 zł.
Oczywiście w sklepach znaleźć można też urządzenia wielofunkcyjne o znacznie wyższym koszcie (nawet 9 tys. zł). Im wyższa cena, tym więcej programów prania, trybów suszenia i inteligentnych funkcji. Ponadto droższe sprzęty mają wyższą klasę i efektywność wirowania oraz mniej awaryjne silniki Direct Drive. Droższy sprzęt powinien być też wyposażony w takie dodatkowe rozwiązania techniczne jak podświetlenie bębna i wyświetlacz LCD.

Najnowsze wiadomości