Powrót

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – kalendarium

24.11.2016
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – kalendarium

Dzieci kochają święta Bożego Narodzenia, z dorosłymi bywa różnie. Mikołaj przynoszący wymarzone prezenty z czasem zmienia się w złośliwego chochlika, którego imię brzmi: „Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia”. Na dźwięk tych słów wielu z nas dostaje gęsiej skórki. Dwanaście potraw, obowiązkowa choinka, prezenty oraz piękne dekoracje – wszystko to trzeba przygotować niczym profesjonalny organizator przyjęć. A na koniec czeka nas oczywiście surowa ocena rodzinnego jury, przy którym celebryci oceniający występy w talent show to ideały empatii i miłosierdzia. Jak nie zwariować? To proste – przygotować plan.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – etap I

1–15 grudnia

Ten etap poświęć przede wszystkim na to, aby wybrać prezenty dla najbliższych. Jeśli masz zamiar kupić upominki z sercem, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Daj sobie czas. Poza tym, mając wybór prezentów za sobą, będzie ci łatwiej skupić się potem na innych, bardziej przyziemnych sprawach. Zakupione podarunki od razu zapakuj. Nie będziesz musiał robić tego w Wigilię, chowając się w łazience. Nie zapomnij o tym, aby podpisać, który prezent jest dla kogo. Za dwa, trzy tygodnie wszystko może ci się pomylić. Grozi to w najlepszym przypadku rozbawieniem rodzinnego grona, gdy nobliwy dziadek otrzyma lalkę Barbie przeznaczoną dla twojej siostrzenicy. Pamiętaj też, że jeśli zależy ci na zrobieniu rodzinie prawdziwej niespodzianki, nie chowaj prezentów w domu. Poproś znajomego lub sąsiada, aby przechował je u siebie. Ta metoda sprawdza się doskonale, jeśli masz dzieci.

Początek grudnia to także najlepszy czas na załatwianie większych wyzwań organizacyjnych. Zamawiasz Mikołaja z firmy eventowej? Chcesz kupić większy stół, a może zamówić więcej krzeseł? Zrób to już teraz. Im bliżej świąt, tym trudniej będzie ci się z tym uporać.

Na tym etapie koniecznie potwierdź, kto będzie na twojej Wigilii. Oczywiście, może zdarzyć się, że pojawi się niespodziewany gość, dla którego rzecz jasna zawsze znajdzie się miejsce. Jednak lista współbiesiadników powinna być ustalona w pierwszej połowie grudnia. Pomoże ci to na kolejnych etapach przygotowań. Musisz wiedzieć, czy spodziewasz się wielkiego rodzinnego zlotu, czy kameralnego przyjęcia dla najbliższych.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – etap II

16–20 grudnia

Druga połowa grudnia to najlepszy moment na przygotowanie dekoracji. Przede wszystko określ, w jakim stylu chcesz urządzić przyjęcie. Czy planujesz tradycyjną, nastrojową kolację z mnóstwem świec i staroświeckimi dekoracjami? A może zamierzasz zorganizować eleganckie spotkanie w barwach bieli i srebra? Odpowiedz sobie, co będzie ci potrzebne do stworzenia wymarzonego klimatu. Stwórz listę potrzebnych elementów wystroju i sukcesywnie je kompletuj. Teraz jest też najlepszy moment na kupno choinki oraz wybór zabawek na świąteczne drzewko. Sprawdź stan lampek – czy na pewno wszystkie działają? W jakim stanie są zeszłoroczne bombki? Jeśli chcesz kupić nowe ozdoby, zrób to teraz, w sklepie stacjonarnym. Na zakupy internetowe jest już za późno – im bliżej świąt, tym wolniej idą przesyłki pocztowe.

Kluczowym elementem jest świąteczna zastawa. Jeśli nie chcesz, aby na dwie godziny przed kolacją okazało się, że zniknął gdzieś jeden talerz i dwie salaterki, sprawdź, czy serwis nie jest zdekompletowany. Teraz, gdy znasz już liczbę gości, możesz policzyć, czy nakryć i sztućców wystarczy dla wszystkich.

Na tym etapie przemyśl dokładnie menu. Ile zamierzasz zaserwować potraw? Jakich? Czy planujesz klasyczną wieczerzę wigilijną, czy może chcesz urządzić świąteczną kolację w wegańskim stylu? Jeśli potrzebujesz jakichś szczególnych produktów, zaplanuj ich kupno. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z gotowego cateringu, jest to idealny moment na złożenie zamówienia.

A co z ubieraniem choinki? Wszystko zależy od twoich zwyczajów i od metrażu mieszkania. Jeśli masz spory dom, możesz ubrać drzewko już teraz. W przeciwnym razie ryzykujesz, że choinka będzie ci zwyczajnie przeszkadzać podczas ostatniego etapu przygotowań. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy masz dzieci. One zapewne będą chciały mieć w domu choinkę jak najwcześniej.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – etap III

21–24 grudnia

Jeśli w poprzednich etapach wszystko przebiegło zgodnie z planem, pozostaje kluczowa sprawa: jedzenie. Odbierz zamówiony catering lub wybrane produkty. Wybierz się po zakupy. Unikaj galerii i wielkich centrów handlowych. Im mniejszy sklep lub targ, tym krócej będziesz stać w kolejkach i tym mniejsza szansa, że zgubisz w tłumie dziecko, torbę lub współmałżonka. Robiąc zakupy, nie zapomnij o najprostszych produktach, takich jak pieczywo, wędliny czy napoje. Pamiętaj, że w święta wiele sklepów jest nieczynnych.

Gotujesz samodzielnie? Zacznij przygotowywać potrawy dzień przed Wigilią. Nie ma sensu robić tego wcześniej. Stworzysz sobie dodatkowy problem w postaci przechowywania potraw. Zadbaj o to, aby podczas prac kuchennych mieć do pomocy kogoś, kto ci pomoże i wyskoczy szybko do sklepu, jeżeli okaże się, że zabrakło mąki. Gdy potrawy będą gotowe, przed tobą ostatnia prosta. Wystarczy już tylko przygotować stół i ułożyć pod choinką prezenty. Postaraj się, aby wszystko było gotowe na około godzinę przed rozpoczęciem kolacji. Ostatnie chwile przeznacz tylko dla siebie. Zadbaj o swój wygląd, zrelaksuj się. Pomyśl sobie, że długie przygotowania masz już za sobą i teraz nadszedł czas, aby cieszyć się efektami swojej pracy.

Wesołych Świąt!

grudzień 2017
przygotowania do świąt bożego narodzenia

Najnowsze wiadomości