Powrót

Baby shower – jak zorganizować imprezę dla przyszłej mamy?

23.1.2018
Baby shower – jak zorganizować imprezę dla przyszłej mamy?

Twoja przyjaciółka, siostra, córka lub bliska kuzynka spodziewa się dziecka? Zorganizuj dla niej wyjątkowe przyjęcie, na którym wspólnie z bliskimi jej kobietami cieszyć będziecie się z maluszka, który już niedługo przyjdzie na świat. Niech poczuje się jak królowa. Przed nią przecież bardzo poważne zadanie: niedługo zostanie mamą.

Co to jest baby shower i bociankowe, czyli impreza dla przyszłej mamy

Baby shower to popularne w tradycji krajów anglosaskich przyjęcie na cześć przyszłej mamy. Wbrew pozorom nie jest to nowa moda. Już w XVIII wieku panie spotykały się, by zalewać – stąd nazwa, oznaczająca dosłownie „dziecięcy prysznic” – kobietę będącą w ciąży prezentami i miłością, rozmawiać oraz przekazywać swoje doświadczenia. Zwyczaj cieszenia się z rychłego przyjścia na świat maluszka jest jednak o wiele starszy, a jego korzenie można znaleźć w rytuałach i obrzędach wielu kultur. To np. żydowska fasadura obchodzona w 7. miesiącu ciąży, kiedy to zgromadzone kobiety symbolicznie przecinają białą tkaninę i szyją z niej ubranko na chrzest oraz maskotkę. W Ameryce Południowej impreza dla przyszłej mamy to cha de bebe, czyli dziecięca herbatka, na której spotyka się rodzina i przyjaciele. Tego typu tradycja jest popularna również w Indiach, gdzie przed narodzinami urządza się valaikappu, podczas którego kobiety zakładają przyszłej mamie bransoletki na szczęście.

W Polsce najczęściej organizuje się przyjęcia już po narodzinach dziecka. Jest to związane z chęcią przedstawienia nowego potomka rodzinie i przyjaciołom oraz często też wiarą w przesądy, zgodnie z którymi nie powinno się gromadzić rzeczy związanych z niemowlakiem przed rozwiązaniem. Z roku na rok baby shower staje się jednak coraz bardziej popularny. Zyskał również swoją polską nazwę – bociankowe. Zwolenniczki twierdzą, że jest to być może jedna z ostatnich okazji, kiedy mama będzie mogła pomyśleć tylko o sobie i spotkać się w tak licznym gronie przyjaciółek. W ostatnim okresie ciąży czuje się też zazwyczaj o wiele lepiej niż po porodzie i okresie połogu.

Kto organizuje baby shower

W Polsce tradycja baby shower nie jest jeszcze tak znana jak w krajach anglosaskich, dlatego nie zawsze wiadomo, kto miałby zorganizować tego typu przyjęcie. Zazwyczaj jednak są to najbliższe kobiety z kręgu znajomych i rodziny przyszłej mamy. Imprezę może więc zrobić jej mama, teściowa, siostra, bliska kuzynka czy przyjaciółka. Często też decyduje się na to ona sama. W takim wypadku jednak powinna jedynie zasugerować chęć zrobienia tego typu przyjęcia. Sprawami organizacyjnymi, menu, dekoracjami i przyjmowaniem gości powinien zajmować się ktoś inny, aby kobieta w ciąży czuła się wyjątkowo, a ten dzień zbytnio jej nie przemęczył. Popularne staje się także robienie niespodzianek. Trzeba jednak z nimi uważać, aby nie wzbudzić w przyszłej mamie zbyt silnych emocji w ostatnim okresie ciąży. Formę przyjęcia oraz sposób organizacji należy więc dobrać do charakteru osoby, dla której wyprawiamy imprezę.

Kiedy zorganizować baby shower

Typowe baby shower organizuje się przed porodem. Wydarzenie to ma być okazją do świętowania, zanim rodziców na dobre wciągną obowiązki związane z opieką nad maleństwem. Imprezę dla przyszłej mamy najlepiej zaplanować na trzeci trymestr. Od 7. do 9. miesiąca ciąża jest już zazwyczaj stabilna, a kobieta czuje się o wiele lepiej, niż w okresie początkowym. Tuż przed rozpoczęciem organizacji baby shower warto jednak obserwować przyszłą mamę lub dowiedzieć się od jej partnera czy bliższej rodziny, czy jest to odpowiedni moment na tego typu spotkania.

Jeśli impreza ma być niespodzianką, dyskretnie podpytajmy, czy taki rodzaj świętowania odpowiada przyszłej mamie. Przeszkodą może być nie tylko jej stan zdrowia i samopoczucie, ale też wiara w przesądy. Niektóre kobiety nie chcą kompletować akcesoriów i ubranek dla dziecka przed porodem, aby nie zapeszyć. Nadal możemy jednak sprawić im przyjemność radosnym uczczeniem błogosławionego stanu. Wystarczy baby shower zamienić na tzw. mother blessing, czyli przyjęcie, podczas którego cała uwaga skupi się tylko na mamie, a prezenty nie będą związane z dzieckiem. Niektórzy odkładają też organizację imprezy na termin po porodzie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę okres połogu oraz to, że w tym czasie świeżo upieczeni rodzice będą mieli bardzo dużo obowiązków i niekoniecznie znajdą czas i siły na świętowanie.

Odpowiednim terminem na baby shower zazwyczaj jest weekendowe popołudnie, kiedy wszystkie zaproszone osoby mają do dyspozycji odpowiednią ilość czasu na pomoc w organizacji oraz zabawę. Pamiętajmy, że sama impreza nie powinna trwać zbyt długo, aby nie przemęczyć przyszłej mamy. Dwie lub trzy godziny radosnego spotkania w gronie najbliższych w zupełności wystarczą. Jeśli organizujemy spotkanie w domu bohaterki dnia, nie zapomnijmy o tym, że po zakończonym spotkaniu powinnyśmy wyręczyć ją w sprzątaniu. Baby shower ma być oderwaniem się od obowiązków, a nie powodem do powstawania nowych.

Baby shower lub bociankowe – gdzie zorganizować imprezę dla przyszłej mamy

Dobrym miejscem na organizację baby shower jest mieszkanie jednej z uczestniczek, np. przyszłej babci, siostry czy przyjaciółki. Zdarza się też, że goście robią niespodziankę przyszłej mamie i po uzgodnieniu terminu z jej partnerem, przyjeżdżają ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami oraz przekąskami do jej mieszkania. Organizując bociankowe w domu mamy pewność, że każdy będzie czuł się swobodnie i zachowamy domową atmosferę.

Jeśli żadna z uczestniczek nie dysponuje odpowiednim miejscem na organizację baby shower, a nie chcemy też przenosić imprezy do domu przyszłej mamy, możemy zdecydować się na zarezerwowanie restauracji. Koszt zależy od tego, czy będziemy po prostu wybierać dania z karty, czy może lokal podejmie się przygotowania całego przyjęcia łącznie z dekoracjami i zaplanowanym menu. Możemy również skorzystać z pomocy specjalisty od organizowania tego typu imprez. Koszt w zależności od danego pakietu usług waha się od około 400 do 600 złotych za przyjęcie 8-osobowe. W cenie mamy nie tylko poczęstunek, ale też dekoracje i przygotowanie zabaw.

Jak zorganizować baby shower

Organizacja baby shower wymaga odpowiedniego zaplanowania wszystkiego w czasie. Na samym początku należy ustalić listę gości. Zastanówmy się, czy ma to być szalona impreza grona przyjaciółek czy rodzinne spotkanie najbliższych kobiet. Podpytajmy przyszłą mamę oraz jej partnera o osoby, które chciałaby zobaczyć na tego typu przyjęciu. Weźmy też kontakty telefoniczne, mailowe lub namiary na profil na portalu społecznościowym. Organizację może nam ułatwić także utworzenie na nim specjalnego wydarzenia, pod którym wypowiedzieć się będzie mogła każda zainteresowana.

Po ustaleniu listy gości należy wybrać termin i miejsce spotkania. Trzeba dopasować go do planów wszystkich gości, jak również preferencji przyszłej mamy. Jeśli chcemy zrobić jej niespodziankę, głównym źródłem informacji mogą być dla nas jej najbliżsi. Warto kilka tygodni wcześniej przygotować zaproszenia w formie elektronicznej lub drukowanej. Wyślijmy je lub wręczmy odpowiednio wcześniej, aby każdy mógł wpisać sobie baby shower w plany oraz potwierdzić przybycie.

Zastanówmy się także nad budżetem na dekoracje, przekąski i prezenty oraz ustalmy podział obowiązków. Może są wśród nas osoby o zdolnościach manualnych, które podejmą się zrobienia ozdób? Jeśli baby shower ma odbywać się w domu i odpowiadamy za menu, najlepiej umówić się, kto przygotowuje dany rodzaj przekąsek czy deserów. Można też podzielić się kosztami organizacji lub wcześniej zrobić składkę.

Dekoracje na baby shower

Aby podkreślić charakter imprezy dla przyszłej mamy, warto przygotować nawiązujące do tematyki baby shower dekoracje. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretny wzór, pomocne może okazać się ustalenie jednego motywu przewodniego oraz palety barw. Najczęściej wybiera się odcienie różu, kiedy na świecie ma pojawić się dziewczynka oraz błękity, kiedy urodzi się chłopiec, jednak nie musimy się tak sztywno trzymać tego doboru barw. Wykorzystajmy przedmioty związane z macierzyństwem i maluszkiem lub ich papierowe wizualizacje, np. rozwieśmy na sznurkach dziecięce ubranka i smoczki. Całość dobrze dopełnią lampki, girlandy, balony lub kolorowe pompony.

Jedną z najbardziej typowych ozdób na baby shower jest tort wykonany z pieluszek i akcesoriów dla maluszka. Możemy kupić gotowy od około 50 do około 150 zł (cena zależy od wielkości i użytych materiałów) lub wykonać go samodzielnie. Wystarczy zrolowane pieluchy ułożyć i związać lub skleić taśmą w kształt różnej wielkości kół i ustawić na sobie np. 3 warstwy „tortu”. Miejsca wiązań zakrywamy szeroką wstążką i robimy kokardy.


dekoracje baby shower


Przekąski i tort na baby shower

Na imprezę baby shower organizowaną w domu powinniśmy przygotować poczęstunek dla gości i przyszłej mamy. Dobrze sprawdzą się drobne przekąski, pasty z grzankami i chrupkim pieczywem, sałatki ze zdrowych, pełnowartościowych składników oraz słodkie, udekorowane zgodnie z motywem przewodnim babeczki. Warto również zrobić lub zamówić tort. Za kilogram w cukierni zapłacimy ok. 30-45 zł. Pamiętajmy, że główną bohaterką przyjęcia jest kobieta w ciąży. Weźmy pod uwagę to, że niektórych produktów nie powinna jeść. Unikajmy więc: serów pleśniowych, surowego mięsa, ryb i jaj, napojów gazowanych, wątróbki, a także alkoholu. Okazję lepiej uczcić wspólnie szampanem bezalkoholowym, niż wykluczać przyszłą mamę z toastu. Do picia przygotujmy soki owocowe o dobrym składzie oraz wodę z cytryną.

Baby shower – pomysły na zabawy

Ciekawym urozmaiceniem czasu spędzonego głównie na rozmowach, radach dla przyszłej mamy i wspomnieniach z dzieciństwa są różnego rodzaju zabawy na baby shower. Dzięki nim goście lepiej się poznają, a atmosfera jest pełna radości i śmiechu. Dzięki kilku akcesoriom możemy sprawić, że ten dzień będzie niezapomniany. Zabierzmy też aparat fotograficzny, dzięki któremu uwiecznimy te radosne chwile w gronie najbliższych.

zabawy baby shower


Co kupić przyszłej mamie, czyli prezenty na baby shower

Baby shower wziął swoją nazwę od deszczu prezentów, jakimi obdarowywana jest podczas imprezy przyszła mama. Co możemy jej kupić? Jeśli to my organizujemy przyjęcie, warto zastanowić się nad sporządzeniem listy podarunków. W ten sposób unikniemy powtórek i spełnimy marzenia obdarowywanej. Możemy również zastanowić się nad kupnem jednego większego prezentu wspólnego.

Dobrym prezentem dla przyszłej mamy będą nietypowe akcesoria dla niej i maluszka. Możemy się spodziewać, że przyszli rodzice skompletowali już sporo elementów podstawowych wyprawki. Chociaż kolejna para słodkich skarpetek lub niemowlęce body na pewno się przydadzą, warto pomyśleć nad bardziej oryginalnym prezentem. Możemy kupić np. specjalną poduszkę do karmienia, maskotkę, która szumi lub wydaje dźwięki bicia serca, korale dla mamy i dziecka, projektor gwiazd czy zestaw do robienia odcisku małej rączki. Sprawdzą się także prezenty praktyczne np. chusta do noszenia, funkcjonalna torba lub rożek niemowlęcy. Popularne są również typowe prezenty w niestandardowej formie, np. bukiet lub lizak z ubranek dziecięcych. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na kupno prezentu, możemy ofiarować przyszłej mamie nasz czas. Wręczmy jej papierowe kupony, np. na pomoc w przewijaniu, organizację domowego SPA, popilnowanie malucha czy ugotowanie obiadu.

Najnowsze wiadomości