Powrót

Decoupage krok po kroku. Jak zacząć przygodę z nowym hobby

14.6.2016
Decoupage krok po kroku. Jak zacząć przygodę z nowym hobby

W ostatnich latach decoupage stał się bardzo popularnym hobby, rozwijającym się w nurcie ogólnej mody na handmade. Coraz częściej, zamiast kupować gotowe prezenty i dekoracje, wolimy zrobić je samodzielnie. Różnego rodzaju techniki dekorowania przedmiotów dają nam również możliwość niedrogiej zmiany wyglądu tego, co już nam się znudziło lub zestarzało. Jak zacząć  przygodę z nowym hobby? Poznaj podstawy techniki decoupage.

Podstawy decoupage, czyli od czego zacząć

Decoupage to technika ozdabiania odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorami z cienkiego papieru.  W tym celu najczęściej wykorzystuje się zwykłe serwetki. Ta bardzo uniwersalna technika pozwala na ozdabianie produktów wykonanych z różnego tworzywa – drewna, szkła, metalu, ceramiki czy tkanin.

Na początku przygody z decoupage nie warto kupować od razu całego arsenału akcesoriów, a tylko kilka podstawowych elementów, które pozwolą nam sprawdzić, czy taka technika handmade nam odpowiada. Od czego zacząć przygodę z decoupage? Poniżej niezbędne produkty oraz podstawy tej techniki.

Decoupage – lista zakupów:

Przede wszystkim potrzebować będziemy przedmiotu do ozdabiania. Na początek najlepiej wybrać te o prostej formie, wykonane z surowego drewna, które łatwo będzie przygotować do malowania i naklejania papierowych wzorów. W sklepach dostępne są m.in. zawieszki, pudełeczka, deski do krojenia czy zakładki przeznaczone do ozdabiania metodą decoupage. Możemy wykorzystać również przedmioty, które znajdziemy w domu.

W podstawowym wyposażeniu nie może również zabraknąć serwetek z ciekawymi motywami, kleju do decoupage’u, lakieru do drewna, farby akrylowej w jasnym kolorze oraz płaskich pędzelków z syntetycznego włosia.

Jak robić decoupage? Instrukcja krok po kroku

Zrobienie pierwszej ozdoby techniką decoupage nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Nie wymaga to szczególnych zdolności manualnych, a wyłącznie precyzji, dokładności i cierpliwości. Wykonanie skomplikowanych zdobień wymaga również –  ze względu na konieczność suszenia produktów po naniesieniu każdej warstwy farby czy lakieru – czasu. Zanim  dojdziemy do bardziej zaawansowanych technik, jak malowanie i postarzanie drewna, wykonywanie przetarć, pęknięć czy naklejanie koronek i innych ozdób, zacznijmy od samych podstaw. Poniżej instrukcja, jak robić decoupage krok po kroku.

Krok 1: Przygotuj powierzchnię do dekoracji

Na początek wybierz do ozdoby płaską powierzchnię drewnianą, np. zawieszkę w kształcie serca lub zakładkę do książki. Drewnianą powierzchnię przetrzyj do gładkości papierem ściernym o niskiej granulacji. Jeśli wykorzystujesz stare produkty znalezione w domu, odtłuść je dodatkowo wodą z detergentem lub alkoholem. Możesz je również pokryć bazą w postaci jasnej farby akrylowej.

decoupage krokpo kroku

Krok 2: Wytnij motyw

Z wybranej serwetki wytnij motyw odpowiadający kształtem kształtowi zawieszki. Rozdziel serwetkę, by została jedna, cienka warstwa z motywem. Wzór możesz również delikatnie wyrywać, aby uniknąć wyraźnych, odcinających się granic między tłem a obrazkiem.

decoupage krok po kroku

Krok 3: Przygotuj powierzchnię i przyklej motyw

Przyłóż wycięty wzór do zawieszki. Zaczynając od środka serwetki i kierując się do jej brzegów , nakładaj pędzelkiem cienką warstwę kleju. To czynność wymagająca precyzji. Staraj się nie uszkodzić cienkiej warstwy serwetki.

decoupage krok po kroku

Krok 4: Wykończenie ozdoby decoupage

Kiedy klej dobrze wyschnie, zawieszkę najlepiej pokryć kilkoma warstwami lakieru tak, by motyw „wtopił się” w drewno i wyglądał jak namalowany. Po wyschnięciu pozostaje tylko usunąć ewentualne grudki przy pomocy papieru ściernego o niskiej granulacji, przywiązać sznurek lub tasiemkę i twoja pierwsza ozdoba decoupage gotowa!

decoupage krok po kroku

Decoupage – od hobby do własnego sklepu

Kiedy już opanujemy podstawy i poczujemy, że decoupage to hobby dla nas, warto rozwijać swoją pasję, by w swoich pracach móc wykorzystywać bardziej zaawansowane techniki zdobienia. Takie hobby może stać się początkiem naszego własnego sklepu internetowego z własnoręcznie zrobionymi dekoracjami czy odnowionymi meblami.  To dobry i przyjemny sposób na zarobienie, który może nawet przerodzić się w niewielki biznes. Popularność rękodzieła rośnie, ponieważ każdy z nas pragnie otaczać się rzeczami unikalnymi, jedynymi w swoim rodzaju, „z duszą”. Jeśli mamy chęci i umiejętności, warto więc wykorzystać decoupage nie tylko na własny użytek, ale także dzielić się swoimi pracami z innymi.

Najnowsze wiadomości