Powrót

Co na mikołajki? Prezent dla dziecka w XXI wieku

5.12.2016
Co na mikołajki? Prezent dla dziecka w XXI wieku

Jak wybrać atrakcyjny prezent na mikołajki w czasach, gdy świat zmienia się tak szybko, że w niektórych dziedzinach przestajemy nadążać nawet za kilkulatkami? W jaki sposób odróżnić chwilową modę od prawdziwej nowoczesności? Nasz przewodnik po trendach w świecie zabawek pomoże ci wybrać najlepszy prezent świąteczny dla dziecka, upominek na miarę XXI wieku.

Prezenty świąteczne dla dzieci. Zabawki nie-zabawki

Czy wiesz, co to znaczy STEM education? To akronim angielskiego pojęcia: Science, Technology, Engineering and Math education, czyli edukacja nastawiona na naukę, technologię, inżynierię i matematykę. Wszystko wskazuje na to, że właśnie na tych dziedzinach wiedzy będzie opierać się przyszłość ludzkości. Niektórzy dodają do tego jeszcze A jak Art („sztuka”), co tworzy słowo STEAM – po angielsku „para”.

Skojarzenie z parą jest jak najbardziej uzasadnione. „Wiek pary” to określenie XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej, która całkowicie zmieniła świat. Opierała się na dokładnie takich samych gałęziach nauki. Jej znaczenie dla postępu cywilizacji można porównać do cyfrowej rewolucji, która dokonuje się dziś.

Sprawmy zatem dziecku prezent mikołajkowy na miarę naszych czasów, związany z tymi właśnie dziedzinami nauki. Może to być na przykład mikroskop, luneta, zestaw małego chemika, układ słoneczny do samodzielnego złożenia, domowy ogródek do hodowli roślin, zestaw do szycia i haftowania, wykrywacz metali, układanki logiczne. W ten nurt wpisują się znane od lat szachy i kostka Rubika. Mogą to być też zaawansowane technologicznie klocki z możliwością programowania albo interaktywny globus, grający hymn danego kraju po dotknięciu go specjalnym pisakiem.

Takie zabawki są czymś więcej niż tylko zabawką. Jak odróżnić je od przeciętnych zabawek edukacyjnych? Nie chodzi w nich o prostą naukę chodzenia, mówienia, czytania, nazywania części ciała. Uczą czegoś więcej niż tego, czego dziecko i tak nauczy się samo, dowie się od rodziców lub nauczycieli w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Budzą zaciekawienie, fascynację, pasję. Rozwijają krytyczne myślenie, umiejętność wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Wyposażają w konkretną moc bez pomocy magii.

prezent na mikołajki

Pomysł na prezent dla dziecka. W poszukiwaniu prawdziwych zabawek

Drugim bardzo popularnym trendem jest nurt retro. Na fali nostalgii wracamy do wspomnień z dawnych lat i zabawek, którymi bawili się jeszcze nasi rodzice. Wydają nam się one lepsze, ciekawsze mimo swej prostoty, bardziej rozwijające wyobraźnię i umiejętności społeczne. I może coś w tym jest, bo współczesne dzieciaki też je polubiły.

Prezentem na mikołajki, który wpisuje się w ten nurt, mogą być szmaciane lalki, kapsle, hacele, guma do skakania, zośka, bierki, karty, domino, drewniane klocki, zabawki do samodzielnego złożenia z kartonu. Są tu również książki, sprawiające na pierwszy rzut oka nieco staroświeckie wrażenie – w bardzo dużym formacie, ciężkie, pięknie wydane i bogato ilustrowane, bazujące na oryginalnym pomyśle. Do nurtu retro można zaliczyć również gadżety związane z kultowymi bohaterami z dawnych lat – Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem.

Co zaskakujące, do tego nurtu nawiązują również zabawki wyjątkowo nowoczesne i zaawansowane technologicznie. Zdalnie sterowane pojazdy, którymi uwielbiają się bawić nie tylko dzieci, ale i rodzice, przypominają przecież miniaturowe polonezy sprzed lat, kierowane za pomocą kabelka przyczepionego do pilota, albo helikoptery wypuszczane do lotu energicznym pociągnięciem plastikowej zębatki. Interaktywny pluszak, którym trzeba się opiekować, to nic innego jak bardziej zaawansowana wersja kultowego tamagotchi. A drony? To przecież latawce.

Świat współczesnych dzieci tylko z pozoru więc tak bardzo różni się od twojego dzieciństwa. Emocje, pragnienia i marzenia małych ludzi tak naprawdę niewiele się zmieniają. Niech ta myśl towarzyszy ci podczas poszukiwań najlepszego prezentu mikołajkowego dla dziecka.

prezent na mikołajki

Najnowsze wiadomości