Powrót

Ile kosztuje chrzest dziecka?

30.1.2018
Ile kosztuje chrzest dziecka?

Wyprawienie chrzcin może okazać się nie lada wyzwaniem. Na młodych rodziców spada bowiem obowiązek zorganizowania ceremonii i przyjęcia przy jednoczesnej opiece nad maleństwem, które w pierwszych miesiącach życia często wymaga niemal nieustającej uwagi. Co zrobić, by wszystko przebiegło gładko, a goście wyszli zadowoleni? Jak zorganizować chrzest, by stracić jak najmniej nerwów i pieniędzy, a zyskać bezcenne wspomnienia?

Kiedy ochrzcić dziecko?

Nie ma sztywnych reguł, kiedy dokładnie należy ochrzcić dziecko – decyzja należy do rodziców. Zazwyczaj jednak odczekuje się, aż malec skończy kilka miesięcy i dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, młoda mama zaraz po porodzie może nie być w wystarczająco dobrej formie psychicznej i fizycznej, a organizacja chrzcin to sprawa wymagająca pewnego wysiłku. Po drugie zaś, kilkumiesięczne dziecko cieszy się nieco lepszą odpornością od noworodka, ma też za sobą pierwsze szczepienia. Pobyt w większym gronie ludzi będzie więc dla niego mniejszym zagrożeniem. Nie warto też zbyt długo czekać. Dziecko starsze niż kilkumiesięczne może się szybko niecierpliwić i stanowczo protestować przeciwko polewaniu główki wodą. Dlatego kilka miesięcy to najwdzięczniejszy wiek do ochrzczenia naszego szkraba.Konkretny termin warto przemyśleć nieco wcześniej. Wprawdzie dozwolone jest ochrzczenie dziecka w dowolnym momencie, jednak wiele parafii ma swoje wewnętrzne zwyczaje – na przykład udziela chrztu jedynie w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Dlatego istotne jest, by najpierw wyznaczyć termin ceremonii, a dopiero później zabrać się za organizację przyjęcia. Warto też wziąć pod uwagę, że ważne święta, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc, to najpopularniejsze terminy, dlatego w jednym czasie może być chrzczonych więcej dzieci i musisz się liczyć z tłokiem i zamieszaniem. Na tym etapie przygotowań zazwyczaj nie ponosisz jeszcze żadnych kosztów. Akt urodzenia dziecka oraz akt ślubu wraz z trzema odpisami przysługują ci bezpłatnie. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu potrzebujesz nowego dokumentu, zapłacisz 22 zł za odpis skrócony.

Organizacja chrztu – od czego zacząć

Chociaż przyjęcie z okazji chrztu jest z reguły uroczystością raczej kameralną, przygotowania i tak warto rozpocząć chociaż miesiąc wcześniej. Pierwszym krokiem powinno być wybranie się do parafii właściwej dla twojego miejsca zamieszkania. Nawet jeśli z ważnego powodu pragniesz ochrzcić dziecko w innej parafii, najpierw musisz w swojej zdobyć tzw. przekaz chrztu, czyli zgodę na ochrzczenie dziecka w innym miejscu.Lepiej też z namysłem wybrać dziecku rodziców chrzestnych. Chociaż wymagany jest tylko jeden chrzestny, tradycja nakazuje wyznaczenie chrzestnych obojga płci. Wybór ten nie może być przypadkowy tym bardziej, że istnieje szereg warunków, które potencjalni kandydaci będą musieli spełnić. Warto już na początku zapoznać się z regułami parafii, w której ma się odbyć chrzest. Czasem już na pierwsze spotkanie wymagane jest przyniesienie aktu urodzenia dziecka, aktu ślubu rodziców, a nawet danych personalnych rodziców chrzestnych.

Przyjęcie z okazji chrztu – wielka impreza czy skromna uroczystość?

Gdy załatwisz formalności w parafii, kolejny krok to zaproszenie gości. Chrzest różni się znacząco od wesela czy nawet komunii – dotyczy maleńkiego dziecka, dlatego z reguły przyjęcia te są bardziej kameralne. Zwyczajowo zaprasza się najbliższych krewnych i ewentualnie bardzo bliskich przyjaciół. Jeśli jednak w twojej rodzinie panuje niepisana tradycja organizowania hucznych chrzcin, nic nie stoi na przeszkodzie – nic, oprócz wyższych kosztów i twoich zapasów cierpliwości. Co oczywiste, im więcej zaprosisz osób, tym droższa będzie impreza i tym więcej będziesz mieć pracy przy organizowaniu wydarzenia. Niektórzy urządzają przyjęcia z okazji chrztu przewidziane na kilkadziesiąt osób i przypominające swoim rozmachem wesela. Inni stawiają na uroczysty obiad wśród najbliższych. Przeciętnie liczba uczestników takiego przyjęcia wynosi około 20 osób – są to rodzice i dziadkowie malucha oraz jego najbliżsi wujowie i ciotki z rodzinami. Można zaprosić każdego osobiście lub telefonicznie, ale jeśli chcesz zrobić to w bardziej elegancki sposób, nie zaszkodzi wręczyć gościom zaproszeń. Możesz wybierać spośród setek wzorów dostępnych na stronach internetowych. Koszt jednego zaproszenia może wynieść od 2-4 zł za najprostszy wzór, przez 10-15 zł za bardziej wyrafinowany projekt, aż po nawet 30 zł i więcej. Przeciętnie jednak cena jednego zaproszenia wynosi około 5 zł, co przy 18 gościach (czyli 9 zaproszeniach) daje koszt 45 zł.

Ile kosztują chrzciny dziecka? Koszt ceremonii chrztu

Chociaż udzielanie sakramentów jest bezpłatne, zwyczaj nakazuje złożenie w parafii niewielkiej kwoty za posługę kapłańską. Czasem jej wysokość jest dowolna, kiedy indziej zasugerowana. Dlatego koszt ceremonii chrztu to sprawa bardzo indywidualna. Przeciętnie jednak wynosi on około 200 zł: od 50 zł w mniejszych parafiach po 300 zł w większych. Do tego można doliczyć koszt ubranka do chrztu, jednak coraz częściej rodzice stawiają po prostu na białe, przewiewne ciuszki, które nie będą przegrzewać ani drażnić malca. Tradycyjną szatkę do chrztu zwyczajowo kupuje matka chrzestna (koszt szatki: około 30-40 zł), a świecę – ojciec chrzestny (cena świecy: od około 20 zł wzwyż), warto jednak wcześniej ustalić z nimi taki podział obowiązków. Jeśli masz ochotę kupić swojemu dziecku specjalne, eleganckie ubranko na chrzest (np. mały garniturek lub sukieneczkę), zapłacisz przeciętnie około 150-200 zł za cały komplet.

Chrzciny w domu czy w restauracji?

Po ceremonii chrzcin rodzice malca zapraszają rodzinę na mniejsze lub większe przyjęcie. Wybór pomiędzy organizacją uroczystości w domu i w restauracji wcale nie jest taki prosty. Przyjęcie domowe ma wiele zalet: wyjdzie sporo taniej, możesz ustalić absolutnie dowolne menu, a i atmosfera zapewne będzie dużo bardziej swobodna i rodzinna. Minusy są takie, że organizacja każdego detalu spadnie na wasze barki, podobnie jak ogrom sprzątania po wyjściu gości.W przypadku przyjęcia w lokalu nie musisz się zbytnio przejmować organizacją. Do twoich zadań należy wybranie menu i ewentualnie wykonanie oraz ułożenie winietek na stole. Resztą zajmie się wybrana przez ciebie restauracja. Niestety – na wiele rzeczy wówczas nie będziesz mieć wpływu, a i koszta będą znacznie wyższe. Optymalnym złotym środkiem może być przyjęcie w domu, ale z zamówionym cateringiem i obsługą kelnerską.

Chrzciny w domu – wydatki

Chrzciny w domu sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy zapraszasz mniejszą liczbę gości lub dysponujesz dużą przestrzenią. W mieszkaniu o przeciętnych wymiarach impreza na 20 gości może być trudna do zorganizowania, choć ostateczna ocena logistyki tego przedsięwzięcia należy do ciebie. Gotowanie samodzielnie to zdecydowanie najkorzystniejsza finansowo opcja. Może być jednak nieosiągalna dla świeżo upieczonych młodych rodziców, którzy większość czasu poświęcają maluchowi. Jeśli twój brzdąc jest wyjątkowo mało absorbujący i możesz liczyć na dodatkową parę rąk do pomocy, za składniki na obiad dla 20 osób zapłacisz około 600 zł, wliczając w to przekąski ciepłe i zimne, zupę (np. rosół), drugie danie (np. pieczeń z dodatkami) oraz domowej roboty ciasto.Jeśli zamówisz catering do domu, koszt jedzenia wyniesie ok. 80 zł za osobę, czyli przy 20 gościach 1600 zł. Cena różni się w zależności od liczby i rodzaju dań, lecz także od tego, czy wliczone w nią są napoje, desery i dowóz jedzenia do klienta. Jeśli potrzebujesz wypożyczyć dodatkowe stoły z krzesłami oraz zastawę, wydatki to ok. 15 zł za stół 180/80 cm (przy 20 osobach będziesz potrzebować aż 3 takich stołów – dlatego zawczasu upewnij się, że jesteś w stanie zorganizować w domu tyle miejsca). Do tego zapłacisz 5 zł za krzesło i 5 zł za zastawę dla jednej osoby. W przypadku gdy wynajmujesz kelnera, jego obsługa wyniesie cię około 15 zł za godzinę. Koszt tortu w cukierni to około 65 zł/kg, przy czym porcja wynosi około 100 g na osobę, co przy 20 osobach daje nam wydatek na tort rzędu 130 zł.

ile kosztuje chrzest dziecka w domu

Chrzciny w restauracji – wydatki

Chrzciny w restauracji to opcja droższa, ale zdecydowanie łatwiejsza logistycznie. Twoim głównym zadaniem jest wybór odpowiedniej restauracji – dobrze, by była jak najbliżej kościoła, w którym odbędą się chrzciny, ale ważne są również takie aspekty, jak opinie o danym miejscu, oferta, ceny i wystrój. Gdy już wybierzesz lokal, wspólnie z menadżerem ustalicie wszystkie pozostałe szczegóły: menu, kolejność podawania potraw, czas trwania przyjęcia. W większości przypadków restauracje ustalają z góry cenę za osobę. Wynosi ona przeciętnie ok. 100 zł, czyli za przyjęcie na 20 osób zapłacimy około 2000 zł. Oprócz tortu, z reguły to jedyny koszt, jaki ponosisz.

ile kosztuje chrzest dziecka w restauracji

Pamiętaj, żeby przy organizacji chrzcin nie kierować się jedynie aspektami finansowymi. To wyjątkowy dzień dla całej waszej rodziny – spraw, aby był niezapomniany i pozostawił bezcenne wspomnienia.

Najnowsze wiadomości