Powrót

Zaplanuj wakacje już dziś

24.5.2016
Zaplanuj wakacje już dziś

Tłumy na plaży, korki na autostradach, mnóstwo wydatków, debet na koncie i nieustanne kłótnie z rodziną. Czy taki właśnie obraz pojawia się w twojej głowie na myśl, że zbliżają się wakacje?

Jeżeli zaplanujesz swój wypoczynek odpowiednio wcześniej, możesz uniknąć tych wątpliwych wakacyjnych atrakcji. Winston Churchill powiedział: „Plany mają niewielkie znaczenie, ale planowanie to sprawa zasadnicza”. Mimo że zwykle nie udaje się zrealizować naszego planu w 100 procentach, warto go stworzyć. Jeżeli tego nie zrobimy, oddamy kierowanie naszym życiem w ręce innych ludzi i przypadkowych wydarzeń.

Od czego zacząć planowanie urlopu?

Usiądź z domownikami przy stole z kubkiem gorącej herbaty. Jeżeli wybierasz się na wakacje z przyjaciółmi, zorganizuj spotkanie z nimi. Pamiętaj, co jest celem tej rozmowy i nie daj się rozproszyć ploteczkom. Przede wszystkim wybierzcie termin. Spójrzcie w kalendarz i ustalcie, w jakim czasie możecie wziąć wolne w pracy, kiedy zaczynają się wakacje dzieci, czy nie zatrzymają was w domu jakieś inne obowiązki. Umówcie się, kiedy i w jakim terminie możecie zarezerwować sobie urlop.

Urlopowa logistyka to szczególnie ważna sprawa dla rodziców. Jeśli dziecko nie chodzi do prywatnego przedszkola, czynnego również latem, pojawia się problem. Trzeba poszukać państwowych przedszkoli dyżurujących w czasie wakacji, wynająć nianię, poprosić o pomoc dziadków, skorzystać z oferty letnich zajęć organizowanych przez miasto. Część małżeństw decyduje się nawet na spędzanie urlopu oddzielnie, żeby zapewnić dzieciom opiekę przez całe wakacje.

Starsze dzieci można wysłać na kolonie albo obóz. O tym też warto pomyśleć wcześniej, żeby mieć czas na spokojne przejrzenie ofert. Nasze dziecko nie ma rodzeństwa w zbliżonym wieku i nie chce wyjeżdżać samo? Jeżeli zainteresujemy się tym wcześniej, może uda się zorganizować wyjazd na kolonie tak, żeby wyjechało z najlepszym kolegą z klasy albo z kuzynem z dalszej rodziny. Wcześniejsze wykupienie oferty kolonijnej oznacza często możliwość skorzystania z promocyjnej ceny. Promocje mogą obejmować też wyjazd rodzeństwa albo wykupienie dwóch turnusów.

zaplanuj wakacje

Wcześniejsze planowanie pozwala na oszczędności

Zorganizowane wycieczki do zagranicznych kurortów również warto wykupić wcześniej. Mamy wtedy większe szanse na znalezienie atrakcyjnej ceny i dokładnie takiej oferty, jaka nas interesuje. Wiele osób nie chce ryzykować i ponosić wysokich kosztów wyjazdu, który może nie dojść do skutku z powodu np. choroby czy innych nieprzewidzianych okoliczności życiowych. W takim wypadku warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pozwala na zwrot kosztów w razie rezygnacji.

Ci, którzy wybierają się na eskapady zagraniczne na własną rękę, bez pośrednictwa biura podróży, na pewno przeglądają Internet dużo wcześniej w poszukiwaniu tanich biletów lotniczych. Dobrze jest mieć odłożone na ten cel oszczędności, które pozwolą szybko skorzystać z takiej okazji.

Wakacje w Polsce również warto zaplanować wcześniej. Popularne miejscowości wypoczynkowe w ostatnich latach przeżywają oblężenie. Upalna pogoda w kraju i niespokojna sytuacja w państwach, które dotąd były popularnymi celami podróży, zachęca do spędzania wakacji nad Bałtykiem albo w polskich górach. Coraz trudniej jest tam znaleźć nocleg od ręki, zwłaszcza jeśli mamy wysokie wymagania co do standardu pokoju. Jeżeli wybieramy się na wakacje pociągiem, wcześniejszy zakup biletu oznacza cenę niższą nawet o 30%. Bilety na pociągi i autobusy są dostępne zazwyczaj z około miesięcznym wyprzedzeniem.

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Człowiek osiągnął sukces ewolucyjny między innymi dzięki mechanizmom umysłu, które pozwalają na przewidywanie i kształtowanie przyszłości. To jedna z podstawowych cech inteligentnych istot, jakimi bez wątpienia jesteśmy. Dlatego powinniśmy uwierzyć w to, że tworząc dobry plan i realizując go, będziemy mogli pozwolić sobie choćby na krótki i skromny wypoczynek.

Jeżeli do planowanego wyjazdu zostało ci jeszcze kilka pensji, być może uda się zaoszczędzić potrzebną kwotę pieniędzy. Policz, ile będą cię kosztować wakacje. Podziel otrzymaną sumę na odpowiednią liczbę miesięcy – tyle powinieneś odkładać z każdej wypłaty. Co zrobić jednak, jeśli jest już za późno i nie masz szans na zaoszczędzenie takiej kwoty?

Możesz spróbować obniżyć koszty wyjazdu. Skróć wypoczynek, zmień miejsca noclegowe na tańsze, zdecyduj się na wyżywienie we własnym zakresie, zmień termin ze szczytu sezonu na inny. Dla tych, którym nie zależy na pięciogwiazdkowym hotelu, ale na zwiedzaniu świata, ciekawą opcją są alternatywne formy spędzania wakacji, takie jak backpacking czy couchsurfing. Backpakerzy to turyści, którzy wędrują po różnych miejscach, cały swój niezbędny ekwipunek nosząc w plecaku. Nocują w hostelach, schroniskach, namiotach i na kempingach. Couchsurfing z kolei jest społecznością internetową zrzeszającą ludzi z całego świata, którzy oferują sobie wzajemnie darmowe miejsca noclegowe we własnych mieszkaniach.

W niektórych firmach działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, który może dopłacić do wyjazdu pracowników (tzw. wczasy pod gruszą) lub do kolonii ich dzieci. Jeżeli twoja rodzina ma niewielkie dochody, możesz postarać się o dofinansowanie wakacyjnego odpoczynku dla dzieci w ośrodkach pomocy społecznej, odpowiednich jednostkach samorządowych albo organizacjach pozarządowych.

Inną opcją zdobycia pieniędzy na wakacje jest poszukanie dodatkowych zleceń, wzięcie nadgodzin czy dorabianie po godzinach. A może przy okazji wiosennych porządków w domu znajdziesz w szafach i pawlaczach niepotrzebne, ale wciąż dobrej jakości rzeczy, które warto sprzedać? Zyskasz w ten sposób nie tylko gotówkę, ale i więcej wolnej przestrzeni.

Jeżeli zdecydujesz się wziąć pożyczkę na wakacje, pamiętaj, żeby jej wysokość nie przekraczała twoich możliwości spłaty. Baw się dobrze na urlopie, a zaraz po powrocie zacznij oszczędzać na kolejny!

Najnowsze wiadomości