Powrót

Ile kosztuje duży telewizor i za jakie funkcje warto dopłacić?

3.10.2019
Ile kosztuje duży telewizor i za jakie funkcje warto dopłacić?

Coraz częściej myśląc o kupnie nowego telewizora, bierzemy pod uwagę duże modele. Tego typu zakupów nie dokonujemy co roku – taki sprzęt ma przecież nam wystarczyć na długi czas. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wszelkie aspekty, by później móc przeze wiele lat cieszyć się dobrym odbiornikiem.  

Czy tego typu urządzenie można nazwać jedynie „odbiornikiem”? Współczesny rozwój technologiczny pozwala na recepcję prawdziwie kinowych wrażeń, wynosi nas na inny poziom doświadczeń. Nie tylko więc możemy oglądać telewizję śniadaniową, ale również cieszyć się całą rodziną hollywoodzką jakością filmów, oszczędzając na drogich kinowych biletach. Ile kosztuje duży telewizor, jak go wybrać i za co naprawdę warto dopłacić?

Duży telewizor: wymiary i cena

Kiedyś zadowalały nas sprzęty mniejsze niż 30 cali. Kilka dekad temu kineskopowy odbiorniczek potrafił jednak stanowić centralny punkt salonu. Całe rodziny gromadziły się przed ekranami, oglądając kolejne odcinki „Dynastii”, czy „Domku na prerii”. Były to jednak czasy, w których często nie mieliśmy po prostu innego wyboru. Teraz chcemy więcej i lepiej – jest to całkowicie naturalne. Często decydujemy się na modele nawet powyżej 60 cali, choć wiele osób wybiera mniejsze ze względu na cenę. Średni koszt przedziałowo, czyli przykładowo 40-60 cali to bardzo szeroki wachlarz cen. Wszystko bowiem zależy od mnóstwa określonych parametrów, ale również od prestiżu producenta. Możemy kupić mniejszy odbiornik już za 1500 zł. Najdroższe odbiorniki potrafią kosztować nawet 15 000-20 000 zł. Tylko od nas zależy, na jakie rozwiązanie będziemy gotowi się zdecydować. Rozsądek jednak podpowiada, że bardzo udane modele, o kompromisowym rozmiarze, przekraczającym 50 cali i dobrych parametrach to wydatek około 5000 zł.

Funkcje, za które warto dopłacić

Jeśli już kupować, to z głową. Co jest ważne w kontekście doboru odpowiedniego telewizora?

  • Rozmiar zależy przede wszystkim od naszych potrzeb: tego, jak często będziemy oglądać telewizję i jak duże jest pomieszczenie, w którym sprzęt zostanie zainstalowany. Nie ma sensu przesadzać i kupować przeskalowanych urządzeń, ale z drugiej strony nie ma też sensu oszczędzać kilkuset złotych i kupować za małego sprzętu. 40- calowy model sprawdzi się, jeśli odległość kanapy od odbiornika będzie nieduża (ok. półtora metra). W innych przypadkach warto zainwestować przynajmniej w model 50 calowy. A jeśli mamy duży salon i chcemy, by obraz był dobrze widoczny z każdego kąta pokoju nawet 60 calowy.
  • Rodzaj matrycy. Nadal istnieją zwolennicy LCD czy też LED, ale w dzisiejszych czasach najlepszą technologią jest OLED. Posiada ona najbardziej korzystne parametry i wygrywa wszystkie testy technologiczne i konsumenckie. Wykorzystują mniej prądu i gwarantują lepsze odwzorowanie ciemnych i jasnych kolorów, większa widoczność szczegółów tła i poczucie głębi obrazu.
  • Rozdzielczość. Telewizja nadaje już w HD i w Full HD. Czy jednak tyle wystarczy? Dziś coraz więcej programów, w tym tych dostępnych na platformach internetowych, szczyci się standardem 4K. Warto więc za niego dopłacić. Jeśli jednak chcemy wydać trochę mniej, pomyślmy o UHD.

Powyższe funkcje są najważniejsze, jeśli chodzi o dobór dobrego, nowoczesnego odbiornika. Jeżeli jednak chcemy mieć jeszcze lepszy sprzęt, możemy wziąć pod uwagę następujące dodatki:

  • HDR – to, mówiąc krótko, technologia wspierająca obraz. Warto pomyśleć i o niej. Coraz więcej filmów kręconych jest w HDR.
  • Dobrze skonfigurowana sztuczna inteligencja. Nie chodzi bowiem o to, by w telewizor wbudowany był jakikolwiek asystent, który nie rozumie, co do niego mówimy. Sprawdźmy, czy odbiornik zaprogramowany jest na język polski, a także na uczenie się nowych słów.
  • Zwróćmy też uwagę na dobry dźwięk, choć pewnie z czasem i tak będziemy chcieli nasz odbiornik podłączyć pod sprzęt grający, oraz na złącza. Ważne, by dysponował wszystkimi współczesnymi standardami, takimi jak HDMI, USB i gniazdo optyczne.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze telewizora?

To oczywiste, że im więcej udogodnień, tym modele są droższe. Nie jest to jednak zakup doraźny, więc dobrze jest przemyśleć, czy nie warto nabyć lepszego modelu. Dlatego zwróćmy też uwagę na elastyczność ekranu pod względem kątów. Czy na pewno będziemy mogli oglądać nasz ulubiony film z całą rodziną, rozłożoną po różnych stronach kanapy? Oceńmy to jeszcze w sklepie, zmieniając swoje położenie względem odbiornika. Przypatrzmy się wyraźnie kontrastom, kolorom i czerniom. Najlepiej sprawdzając różne źródła, a nie tylko wersję demo, przygotowaną specjalnie przez producenta.

Najnowsze wiadomości