Powrót

Ile kosztuje ślub cywilny?

17.10.2016
Ile kosztuje ślub cywilny?

Zawarcie małżeństwa w urzędzie, nawet w sposób najbardziej skromny i cichy z możliwych, również wiąże się z wydatkami. Ile kosztuje ślub cywilny i jego oprawa, jeśli zależy nam na kameralnej uroczystości, bez wielkiej pompy?

Ślub cywilny. Koszty wersji minimum

Od kilku lat można wziąć ślub poza siedzibą urzędu. Złożenie przysięgi w romantycznym, wymarzonym miejscu kosztuje 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybrana lokalizacja musi gwarantować powagę urzędu oraz bezpieczeństwo osób biorących udział w ceremonii. Należy również zapewnić krzesło, stół i zadaszenie dla urzędnika oraz miejsce na godło USC.

Obrączki teoretycznie nie są obowiązkowe. Urzędnik udzieli wam ślubu również bez nich. W naszym zestawieniu dołączamy je jednak do kosztów podstawowych, bo w praktyce chyba nikt nie rezygnuje z tego najważniejszego symbolu małżeństwa.

Na co uważać: W wielu miejscach w Internecie można przeczytać, że przed zarezerwowaniem daty ślubu trzeba zapłacić za odpis skrócony aktu urodzenia, a w przypadku rozwodników lub wdowców: aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie albo aktu zgonu współmałżonka. To już nieaktualne. Dzięki centralnej bazie danych pracownik USC sam sprawdza wasz stan cywilny – nic was to nie kosztuje. (Źródło: strona internetowa MSWiA).

Jak zaoszczędzić: W wielu małych zakładach jubilerskich istnieje możliwość przetopienia na nowe obrączki własnego złota – na przykład odziedziczonego po dziadkach. To nie tylko podnosi sentymentalną wartość obrączek, ale również jest dużo tańsze niż kupno nowych.

ile kosztuje ślub cywilny

Koszty ślubu cywilnego – dodatkowe wydatki

Ślub cywilny oznacza, że kreacja wcale nie musi być typowo ślubna, co znacznie obniża jej cenę. Welonów, białych pantofelków ani rękawiczek w urzędach stanu cywilnego raczej się nie widuje. Może przyszła panna młoda ma akurat w szafie elegancką koktajlową sukienkę, a jeśli zechce kupić nową – przyda jej się również na inne okazje. Podobnie wygląda sprawa męskiego garnituru. Nowy, szyty na miarę nie będzie jednorazowym wydatkiem, tylko na ślub cywilny. Koszty związane z odpowiednim strojem nie muszą więc być zakwalifikowane jako typowo ślubne wydatki.

W niektórych urzędach stanu cywilnego są specjalne sale, w których można po ceremonii poczęstować gości przyniesionym przez siebie szampanem. Urządzanie przyjęcia nie jest obowiązkowe. Wypada jednak podziękować świadkom i zaprosić ich na przykład do restauracji na obiad albo do domu na własnoręcznie przyrządzony tort.

Na co uważać: Zdarza się, że tuż przed wejściem do sali w USC narzeczeni są pytani o to, czy życzą sobie dodatkowo płatny podkład muzyczny. Warto porozmawiać o tym wcześniej, żeby uniknąć zaskoczenia i wspólnie podjąć właściwą decyzję.

Jak zaoszczędzić: Właściwie to już zaoszczędziliście, rezygnując z tradycyjnego wesela. Przyjęcie na sto osób to koszt od około 20 000 zł w górę – tyle zostaje w waszej kieszeni. W sam raz na wymarzoną podróż poślubną.

Przeczytaj więcej o tym, jak wybrać pierścionek zaręczynowy.

Najnowsze wiadomości