Powrót

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Rodzaje drzwi i ceny

16.3.2018
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Rodzaje drzwi i ceny

Na co dzień nawet ich nie zauważamy. Są nieodłączną częścią naszej codzienności i towarzyszą nam w każdej podróży, nawet jeśli to tylko kurs między kuchnią a łazienką. Dobrze dobrane drzwi wtapiają się w aranżację otoczenia, tak że nie zwracają na siebie uwagi, a jednocześnie są idealnym dopełnieniem każdego wnętrza. Ich wybór może nam jednak dostarczyć niemałego strapienia, gdy staniemy przed koniecznością podjęcia naraz wielu decyzji: prawe czy lewe, drewniane czy z płyty, przeszklone czy pełne? Jeśli nie masz pojęcia, jak się za to zabrać, ten tekst jest dla ciebie.

Drzwi prawe czy lewe? Różne rodzaje drzwi

W zależności od naszych potrzeb, możemy przebierać w najrozmaitszych rodzajach drzwi. Dzielą się m.in. ze względu na sposób ich otwierania i materiał, z jakiego są wykonane. Źle dobrane drzwi mogą znacząco utrudniać funkcjonowanie, zaburzać harmonię wnętrza i niepotrzebnie zaciemniać pomieszczenie lub wprost przeciwnie – nie zapewniać dostatecznej prywatności. Jak rozpoznać różne rodzaje drzwi i jak mądrze je wybierać?

Tradycyjne drzwi uchylne i ich rodzaje

Drzwi uchylne to najpopularniejszy rodzaj drzwi stosowanych w mieszkaniach. Mogą być dwuskrzydłowe, ale takie najczęściej spotykane są w starszym budownictwie – są eleganckie i zapewniają szerokie przejście do drugiego pomieszczenia, potrzebują jednak bardzo dużo miejsca. Zazwyczaj w domach i mieszkaniach stosujemy drzwi jednoskrzydłowe. Wśród nich wyróżniamy m.in. lewe lub prawe oraz otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz. Jak je rozróżnić?

Aby sprawdzić, czy drzwi są lewe czy prawe, najprościej jest stanąć przed nimi, tak by otwierały się w naszą stronę. Jeśli klamka jest po naszej lewej stronie – drzwi są lewe. Jeśli natomiast po prawej – drzwi są prawe.

To, czy drzwi mają otwierać się do środka czy na zewnątrz pomieszczenia, zależy od ich umiejscowienia. Drzwi do łazienek i kuchni zazwyczaj otwierają się na zewnątrz, podobnie jak drzwi wejściowe do mieszkania lub drzwi do bardzo ciasnych pomieszczeń, jak garderoba, składzik czy spiżarnia. Drzwi do pokojów zazwyczaj otwierają się do wewnątrz. Ostatecznie jednak decyzję tę należy podjąć w oparciu przede wszystkim o to, jaką aranżację danego pomieszczenia planujemy.

Drzwi mogą być pełne lub posiadać przeszklenie – ta druga opcja jest bardzo często wykorzystywana w przypadku drzwi wewnętrznych, pozwala bowiem na przenikanie światła dziennego. Dzięki użyciu mlecznego lub zdobionego szkła możliwe jest jednocześnie zachowanie prywatności. Mimo wszystko drzwi pełne zapewniają znacznie większą prywatność i odgrodzenie pomieszczenia od reszty domu, lepiej też radzą sobie z wyciszaniem. Dlatego pełne drzwi warto wybrać do sypialni, pokoi dziecięcych lub pomieszczeń służących do pracy.

Drzwi mogą być przylgowe lub bezprzylgowe. To pierwsze rozwiązanie charakteryzuje się tym, że skrzydło drzwi posiada wcięcie, które przy zamykaniu drzwi nachodzi na futrynę. W drzwiach bezprzylgowych krawędź drzwi po zamknięciu stanowi jedną płaszczyznę z ościeżnicą. Różnice między tymi dwoma rodzajami są tak naprawdę niewielkie. Przylgowe drzwi nieco lepiej tłumią dźwięki, bezprzylgowe zaś stwarzają mniejsze niebezpieczeństwo przycięcia nimi palców, co może mieć znaczenie szczególnie w przypadku małych dzieci. Tak naprawdę jednak różnica jest głównie estetyczna. W Polsce popularniejsze są drzwi przylgowe, bezprzylgowe natomiast są postrzegane jako bardziej nowoczesne.

Ostatnią kwestią jest materiał, z jakiego drzwi mogą być wykonane. Tradycyjne drzwi mogą być wykonane z drewna litego lub klejonego warstwowo. Lite drewno to większy koszt, ale i większy prestiż. Najczęściej stosowane rodzaje drewna to m.in. sosna, buk, jesion lub nieco droższe mahoń czy dąb. Warto wiedzieć, że możemy kupić drzwi wykończone lub w stanie surowym – w przypadku tej drugiej opcji to my ostatecznie decydujemy o wyglądzie drzwi, malując je odpowiednią bejcą albo farbą.

Tańszym od drewna rozwiązaniem są drzwi z płyt drewnopochodnych MDF i HDF. Wykonuje je się z drewnianych wiórów, które są sprasowane pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Płyta MDF charakteryzuje się mniejszą gęstością od płyty HDF (650-850 kg/m3 w przypadku płyty MDF, powyżej 850 kg/m3 w przypadku płyty HDF). Płyty takie są twarde i wytrzymałe (płyty HDF są twardsze nawet od surowego drewna), a ich główną zaletą jest podatność na wszelką obróbkę, taką jak frezowanie, wiercenie czy profilowanie. Mogą być pokryte okleiną (laminatem lub fornirem) lub farbą.

Drzwi mogą mieć różną konstrukcję wewnętrzną. Drzwi ramiakowe, zwane też płycinowymi, nie posiadają wewnątrz żadnego wypełnienia. Drzwi płytowe zaś charakteryzują się konstrukcją opierającą się na wykonanej z drewna ramie, wewnątrz której znajduje się wypełnienie o określonym kształcie: tzw. plaster miodu, płyta wiórowo-otworowa lub płyta pełna. Wypełnienie „plastrem miodu” to, jak sama nazwa wskazuje, wkład o takim właśnie kształcie. Drzwi takie są dość lekkie i tanie, a jednocześnie bardzo twarde. Nie mają jednak zbyt dobrego działania akustycznego. Drzwi z wypełnieniem płytą wiórowo-otworową lepiej tłumią dźwięki, ale i kosztują więcej. Drzwi z płytą pełną są używane raczej do celów bardziej specjalistycznych, np. jako antywłamaniowe. Nie mają zastosowania jako zwykłe drzwi wewnętrzne w mieszkaniu.

Nietypowe rodzaje drzwi

Wśród mniej popularnych typów drzwi znajdziemy m.in. systemy przesuwne. Są one dość często spotykane w przypadku szaf, rzadziej natomiast dzielą pomieszczenia. W zależności od ich umiejscowienia, mogą być nieco uciążliwe (ich otwarcie lub zamknięcie jest mniej wygodne niż tradycyjnych drzwi uchylnych), ich niewątpliwą zaletą jest jednak oszczędność miejsca. Świetnie się sprawdzą w bardzo małych pomieszczeniach, w których swobodne otwarcie drzwi uchylnych byłoby niemożliwe lub utrudnione ze względu na brak przestrzeni. Drzwi przesuwne w systemie naściennym mogą być zamontowane w dowolnym momencie, ale drzwi chowane w ścianie powinny być uwzględnione już na etapie remontu.

Dość rzadko spotykane są też drzwi łamane i harmonijkowe – ich zasada działania jest podobna. Dzięki swojej konstrukcji składają się na dwie lub więcej części. Również zajmują mało miejsca, ich wadą jest jednak m.in. fakt, że pozostawiają mniej miejsca w przejściu. Są też z reguły mniej szczelne, przez co mogą nie zapewniać tyle prywatności i wytłumienia dźwięków, co drzwi uchylne.

Jeśli zaś myślisz o naprawdę bardzo oryginalnych drzwiach – o nieregularnym kształcie, wstawianych w otwór o kształcie łuku albo o nietypowych wymiarach, to rozwiązaniem są drzwi wykonane na specjalne zamówienie. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie daleko bardziej kosztowne od zakupu gotowych drzwi.

Szklane drzwi do pokoju – czy takie rozwiązanie może się sprawdzić?

Szklane drzwi w mieszkaniu to wciąż rozwiązanie dość ekstrawaganckie. Z pewnością najlepiej wpasowują się w nowoczesne aranżacje wnętrz, dodając im elegancji i lekkości. Najczęściej wykonane są ze szkła klejonego lub hartowanego – oba rodzaje są bardzo wytrzymałe na uderzenia. W przypadku stłuczenia zaś rozbijają się na fragmenty o tępych krawędziach.

Szklane drzwi wbrew pozorom nie są więc niebezpieczne ani kruche. Nie znaczy to jednak, że są pozbawione wad. W zależności od rodzaju szkła i jego ewentualnego zdobienia, niektóre szklane drzwi mogą nie zapewniać wystarczającej prywatności. Charakteryzują się też kiepską izolacją termiczną oraz akustyczną. Są za to dość uniwersalne, a ponadto optycznie rozświetlają i powiększają wnętrze.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne? Drzwi od strony wizualnej

Same kwestie techniczne to nie wszystko. Drzwi muszą wizualnie pasować do reszty pomieszczenia – i to po obu swoich stronach. Najlepiej, gdy wszystkie drzwi w domu lub mieszkaniu  pochodzą z jednej serii od tego samego producenta. Wówczas nawet jeśli się różnią między sobą (np. część z nich jest pełna, część przeszklona, a drzwi do łazienki dodatkowo są wyposażone w wywietrznik albo tuleje wentylacyjne), i tak tworzą spójną kompozycyjnie całość.

Jak zmierzyć drzwi? Jaki otwór na drzwi?

Aby poznać wymiary drzwi, musisz zmierzyć odległość między wewnętrznymi krawędziami ościeżnicy (czyli osadzonej w przejściu ramy, w której mocuje się później drzwi). W przypadku urządzania mieszkania w stanie surowym albo generalnego remontu musimy zacząć właśnie od doboru odpowiedniej ościeżnicy. Z reguły ościeżnice są jednak sprzedawane w komplecie ze skrzydłem drzwi – dzięki temu możesz mieć pewność, że będą do siebie pasować pod każdym względem.

Standardowe wymiary drzwi to wysokość 203 cm, a szerokość 80 cm. Ogólnodostępne są jednak drzwi w nieco mniejszych i większych szerokościach (60, 70, 90 lub 100 cm). Wąskie drzwi to rozwiązanie, które warto zastosować głównie wówczas, gdy ogranicza nas wąski otwór w ścianie i nie możemy sobie pozwolić na szersze drzwi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że szerokość przejścia gwarantująca nam wygodę przechodzenia przez drzwi zaczyna się od 80 cm.


jak wybrać drzwi


Jak dobrać drzwi do podłogi i ścian?


Dobór drzwi pod kątem estetycznym to ważna decyzja. Źle dobrane drzwi mogą łatwo zaburzyć harmonię naszej aranżacji. Nie znaczy to jednak, że istnieje na to jedna prosta recepta – drzwi można dopasować do drzwi lub podłogi na zasadzie podobieństwa lub wprost przeciwnie, kontrastu. Przykładowo do ciemnej podłogi mogą pasować drzwi o tym samym odcieniu lub pomalowane na biało. Projektanci wnętrz zalecają jednak, by drzwi dopasowywać przede wszystkim do wystroju wnętrza, a nie podłogi.Do pokoi warto wybrać drzwi z przeszkleniem, dzięki czemu możemy łatwo doświetlić mieszkanie lub wpuścić dzienne światło na korytarz. Do pomieszczeń, w których potrzebujemy więcej prywatności (łazienka, sypialnia) wybierzmy drzwi pełne lub z niewielkim przeszkleniem – w tym przypadku warto zdecydować się też na szkło matowe lub bogato zdobione.Białe drzwi są neutralnym dodatkiem aranżacyjnym, który może optycznie powiększać przestrzeń. W zależności od kształtu zdobień i rodzaju klamki białe drzwi mogą świetnie pasować do praktycznie każdej aranżacji – sprawdzą się zarówno w rustykalnych lub retro wnętrzach, jak i w pomieszczeniach urządzonych nowocześnie albo w stylu glamour. Nie sprawdzą się jedynie wówczas, gdy postawimy na aranżację opartą o meble z ciemnego, ciężkiego drewna. Warto jednak pamiętać o tym, że do białych okien można dobrać drewniane drzwi – te dwa elementy wystroju nie muszą być identyczne, by do siebie pasować.Jeśli nie chcesz malowanych drzwi, ale lubisz jasne aranżacje, możesz postawić na jasne drewno: jesion, klon czy buk. Ostateczny wybór rodzaju drewna podejmij w oparciu o pozostałe elementy aranżacyjne, bowiem każde z drzew charakteryzuje się nieco inną nutą zabarwienia.Średnie i ciemne drewno to m.in. dąb, czereśnia, mahoń, wenge czy palisander. Ciemne drzwi drewniane sprawdzą się przede wszystkim w stylowych i tradycyjnych wnętrzach.Nowoczesnym i bardzo interesującym rozwiązaniem są też tzw. drzwi ukryte. Ich ościeżnica jest schowana w ścianie, dzięki czemu powierzchnia drzwi stanowi jedną gładką płaszczyznę wspólnie ze ścianą. Gdy pokryjemy drzwi tą samą tapetą, okleiną lub farbą, możemy je ukryć w ścianie, dzięki czemu w ogóle nie będą się odznaczać w naszej aranżacji. Drzwi takie mogą być również wykończone zupełnie innym kolorem niż reszta ściany – nadal jednak, dzięki brakowi widocznej ościeżnicy, będą nadawały wnętrzu elegancki i nowoczesny wygląd.Jeśli z jakiegoś powodu kupujesz drzwi, nie mając jeszcze pewności, jak ostatecznie ma wyglądać wnętrze twojego mieszkania, zawsze też możesz postawić na drzwi w stanie surowym, które później własnoręcznie pomalujesz lub zabejcujesz na pożądany kolor.Trzeba mieć też na uwadze, że drzwi muszą pasować do pomieszczeń po obu swoich stronach – czyli zarówno pokoju, kuchni czy łazienki, jak i np. korytarza, do którego prowadzą.

Jakie klamki do białych drzwi? Wybieramy dodatki


Nieodłącznym elementem drzwi są też dodatki, na które często nie zwracamy nawet uwagi, a które mogą odgrywać decydującą rolę w określaniu stylu aranżacji. Zwykłe, pełne drzwi drewniane będą zupełnie się prezentować z prostą, plastikową klamką, inaczej z rzeźbioną i stylizowaną na starą, a jeszcze inaczej, gdy zamiast klamki wstawimy udającą kryształ gałkę.Nawet najpiękniejsza klamka będzie prezentować się dziwacznie, gdy nie będzie pasowała do stylu drzwi. W pomieszczeniach tradycyjnych sprawdzi się klamka retro w kolorze mosiądzu, a w aranżacjach nowoczesnych świetnie będą wyglądały klamki nieco bardziej ekstrawaganckie lub wprost przeciwnie – o bardzo prostej formie.Warto postawić na ergonomiczne klamki dobrej jakości. Najtańszy produkt z marketu może pozornie wyglądać bardzo podobnie do lepszej jakości klamek, ale codzienna eksploatacja może łatwo zweryfikować ich jakość i trwałość.

Ile kosztują drzwi wewnętrzne? Ile kosztuje klamka?


Najtańsze drzwi pełne wykonane z lakierowanej płyty MDF o wypełnieniu typu „plaster miodu” i w standardowym rozmiarze kupimy za ok. 100 zł. Drzwi wykonane z płyty HDF z wypełnieniem typu „plaster miodu” to koszt od ok. 150-300 zł. Drzwi ramiakowe z lepszym wykończeniem (np. fornirowym) mogą nas kosztować ok. 800 zł.Drzwi drewniane sosnowe w stanie surowym dostaniemy w cenie od ok. 150-300 zł. Wykończone drewniane drzwi, w zależności od zdobień i przeszklenia, a także rodzaju drewna, mogą nas kosztować ok. 1300-3500 zł. Drzwi dwuskrzydłowe, jako większe, będą też z reguły odpowiednio droższe (od ok. 2500-4000 zł). Drzwi harmonijkowe mogą kosztować od ok. 80-300 zł. Drzwi przesuwne mogą kosztować ok. 250-500 zł i więcej – w zależności od materiału i designu. Za drzwi szklane zapłacimy od ok. 650-700 zł do 1500 zł i więcej.Dodatkowe koszta to wykonanie podcięcia wentylacyjnego lub tulei wentylacyjnych (niekiedy w cenie drzwi, może być dodatkowo płatne ok. 30 zł). Kompletna ościeżnica będzie nas kosztować ok. 150-300 zł, a klamka to koszt od ok. 15 zł do ok. 400 zł, chociaż znajdą się nawet designerskie modele kosztujące powyżej 1000 zł. Montaż drzwi wewnętrznych będzie nas kosztował ok. 200-400 zł za jedne drzwi.

rodzaje i ceny drzwi

Najnowsze wiadomości