Powrót

Aplikacje finansowe – jak z nich bezpiecznie korzystać?

15.5.2017
Aplikacje finansowe – jak z nich bezpiecznie korzystać?

Dzięki aplikacjom finansowym możesz planować wydatki, robić przelewy, a nawet brać pożyczki. Dowiedz się, jak dbać o to, aby transakcje przeprowadzane za pośrednictwem smartfonu gwarantowały twoim finansom maksimum bezpieczeństwa.

Bezpieczne aplikacje finansowe – jak je rozpoznać

Pierwszym krokiem w wyborze aplikacji finansowych powinno być zweryfikowanie, czy program na pewno będzie dla ciebie bezpieczny. Możesz to łatwo sprawdzić w czterech krokach.

  • Przede wszystkim sprawdź, kto jest producentem oprogramowania. Czy na pewno jest to twój bank lub firma pożyczkowa, z której usług korzystasz? Pod żadnym pozorem nie instaluj oprogramowania, którego producent jest ci nieznany. Nie pobieraj też aplikacji, do których link został ci przesłany SMS-em z nieznanego numeru.
  • Sprawdź, jakie zabezpieczenia posiada twoja aplikacja. Kiedyś jedynym możliwym zabezpieczeniem było hasło. Dzisiaj producenci najnowocześniejszych aplikacji są w stanie zabezpieczyć je w bardziej zaawansowany sposób. Na przykład aplikacja mobilna Zaplo.pl może być dodatkowo zabezpieczona odciskiem palca właściciela.
  • Zweryfikuj na stronie aplikacji, czy jest ona regularnie aktualizowana. Jeśli ostatnia aktualizacja miała miejsce dawno temu, oznacza to po prostu, że oprogramowanie jest przestarzałe. Tym samym nie ma mowy o wysokim poziomie bezpieczeństwa.
  • Dobra i bezpieczna aplikacja powinna mieć wygodną i przyjazną użytkownikowi instrukcję. Pamiętaj, że program finansowy może być absolutnie bezpieczny tylko wówczas, gdy jego obsługa jest dla ciebie prosta i zrozumiała. Nie wybieraj aplikacji, która jest skomplikowana, ponieważ jej działanie może wprowadzić cię w błąd.

Jeśli zatem znasz producenta wybranego programu finansowego, wiesz, że stosuje on najnowsze zabezpieczenia oraz regularnie aktualizuje aplikację i dba, aby była przyjazna użytkownikowi – możesz śmiało przystępować do instalacji.

aplikacje finansowe

Zabezpieczenia biometryczne – czym są?

Zatrzymajmy się na chwilę przy wspomnianym wyżej odblokowywaniu aplikacji za pomocą odcisku palca. Jeszcze niedawno takie metody identyfikacji mogliśmy oglądać jedynie w filmach science-fiction. Obecnie to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane jako zabezpieczenie nowoczesnych programów. Można znaleźć je chociażby w aplikacji oferowanej przez Zaplo. Poważne instytucje finansowe chcą bowiem zaoferować swoim klientom bardziej zaawansowane zabezpieczenia niż standardowy login i hasło.

Odblokowywanie aplikacji za pomocą odcisku palca zalicza się do zabezpieczeń biometrycznych. Co to dokładnie oznacza? Taka identyfikacja użytkownika opiera się na analizie unikalnych cech fizjologicznych, takich jak głos, obraz tęczówki, lub behawioralnych, jak sposób korzystania z klawiatury albo ruch ust. Jednak to właśnie odczyt odcisku palca jest najwygodniejszą metodą, możliwą do zastosowania szybko i z dużą dokładnością. Nie bez powodu analiza odcisku linii papilarnych jest od lat stosowana jako niezawodny sposób identyfikacji tożsamości, także w kryminalistyce.

Co to daje użytkownikowi? Przede wszystkim wygodę. Nie musisz zapamiętywać żadnych haseł. Nie musisz obawiać się także, że zgubisz kartkę, na której je zapisałeś. Takie rozwiązanie ma też dużo wyższy poziom bezpieczeństwa. Kod PIN ktoś może podpatrzeć i wykorzystać bez twojej wiedzy. Przechwycenie obrazu odcisku palca jest dużo trudniejsze.

Jak dbać o bezpieczeństwo programów finansowych

Załóżmy, że zainstalowałeś dobrą i bezpieczną aplikację. Musisz jednak mieć świadomość, że nawet najlepsze aplikacje finansowe nie ochronią twoich finansów za ciebie. Powinieneś zastosować się do wymogów bezpieczeństwa w sieci. Na szczęście nie jest to trudne.

Czego bezwzględnie musisz unikać? Przede wszystkim ogólnodostępnych sieci wi-fi. Jeśli zdarzy się, że będziesz musiał dokonać transakcji w miejscu publicznym, przełącz się na swój Internet mobilny. Nie skanuj kodów QR nieznanego pochodzenia, nawet jeśli znajdują się one na zachęcająco wyglądających ulotkach lub zostały wysłane e-mailem na twój adres. Takie kody mogą przekierowywać do stron internetowych zawierających groźne wirusy. Nie loguj się też na swoje konto przez aplikację znajdującą się na telefonie znajomego. Nawet jeśli masz zaufanie do tej osoby, nigdy nie wiesz, czy wystarczająco dba ona o bezpieczeństwo.

Co natomiast powinieneś koniecznie zrobić w trosce o bezpieczeństwo swoich transakcji? Włącz w swojej aplikacji powiadomienia push. Ta opcja polega na samoistnym wyświetlaniu się na ekranie informacji wysyłanych przez aplikację. Powiadomienia będą szczególnie przydatne, jeśli za pośrednictwem aplikacji bierzesz pożyczkę. W takim wypadku program sam przypomni ci, że zbliża się termin spłaty. Dzięki takiej opcji będziesz stale trzymać rękę na pulsie i zyskasz większą kontrolę nad finansami.

Inna ważna rzecz to systematyczne aktualizowanie twojego systemu operacyjnego. Każda kolejna jego wersja posiada coraz lepsze zabezpieczenia przeciwko ewentualnym włamaniom. Najlepiej ustaw swój smartfon tak, aby oprogramowanie aktualizowało się automatycznie. Dobrze jest też zainstalować najprostszy nawet program antywirusowy. Choć niemal wszyscy posiadamy antywirusy na komputerach, często nie mamy świadomości tego, że w przypadku smartfonów również jest to przydatne. Oczywiście taki program również należy stale aktualizować.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych – to ważne

Aplikacje finansowe to przyszłość zarządzania pieniędzmi. Ale korzystania z nich trzeba się nauczyć. Dlatego nie obawiaj się instalowania i testowania ciekawych aplikacji. Sprawdzaj, które z nich okażą się najbardziej przydatne i łatwe w obsłudze. Baw się nimi, ćwicz, a przede wszystkim poznawaj możliwości, jakie ci dają. Jeśli jakaś aplikacja ci się nie spodoba, zawsze możesz ją usunąć i szukać innej. Postaw sobie za cel nabranie swobody w obsługiwaniu tego typu oprogramowania.

Jedyne, o czym zawsze należy pamiętać, to wymogi bezpieczeństwa. Pod tym kątem musisz stawiać producentowi oprogramowania najwyższe wymagania. Jeśli będziesz pobierać oprogramowanie od sprawdzonych firm oraz stosować się do zasad bezpieczeństwa, świat aplikacji finansowych stanie przed tobą otworem.

Najnowsze wiadomości