Powrót

Jaka choinka na święta? Poznaj rodzaje choinek świątecznych

19.12.2016
Jaka choinka na święta? Poznaj rodzaje choinek świątecznych

Choćby w radiu odtwarzano bez przerwy „Last Christmas”, a telewizja raczyła odbiorców nieśmiertelnym hitem „Kevin sam w domu”, choćby za oknem malowniczo padał śnieg, nie poczujemy świątecznego nastroju, dopóki nie pojawi się ona. Świąteczna choinka, bo o niej mowa, jest najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Nic dziwnego, że co roku zadajemy sobie pytanie: jaką choinkę wybrać? Sztuczną czy może żywą? A jeśli żywą, to jaką? Jodłę, świerk, a może sosnę? W gąszczu ofert sprzedawców można zgubić się jak w lesie. Dlatego przed wyjazdem na zakupy warto najpierw zapoznać się z wadami i zaletami różnych rodzajów drzewek.

Jaka choinka na święta dla tradycjonalistów

Jeśli kochasz święta w stylu tradycyjnym, w twoim domu nie może zabraknąć prawdziwej, żywej choinki. Zanim jednak wybierzesz się na rodzinną wyprawę po wymarzone drzewko, zapoznaj się z gatunkami choinek oferowanymi przez sprzedawców.

Najpopularniejszym świątecznym drzewkiem jest bez wątpienia świerk pospolity. Świerk ma piękny zapach, który od razu wprowadzi domowników w świąteczny nastrój. Niestety nie jest pozbawiony wad. Z reguły bowiem bardzo szybko gubi igły. Zatem jeśli zdecydujesz się na to drzewko, przygotuj się, że będziesz musiał często zamiatać podłogę. Z kolei świerk kłujący jest dużo trwalszy, ale nie pachnie tak zjawiskowo jak jego bardziej popularny krewniak. Inną propozycją dla osób ceniących trwałość drzewka jest jodła. Ten gatunek jest zdecydowanie najtrwalszy, choć stosunkowo drogi. Coraz częściej w roli bożonarodzeniowej dekoracji pojawia się też sosna. Jest bardzo trwała i ma przepiękny, leśny zapach. Nie posiada jednak typowego kształtu klasycznej choinki, dlatego pasuje raczej do oryginalnych stylizacji domów.

Jeśli mamy choinkę naturalną, bardzo ważny jest wybór stojaka. Ciekawym rozwiązaniem jest stojak z naczyniem na wodę. Znacznie przedłuża on trwałość ciętej choinki. Innym pomysłem, pasującym do klasycznych stylizacji, są metalowe statywy z prętów giętych w ozdobne kształty.

Jaka choinka na święta dla praktycznych

Sztuczne choinki to najlepsza propozycja dla osób praktycznych. Obecnie produkowane drzewka dorównują urodą prawdziwym, a nierzadko można je wręcz ze sobą pomylić. Istnieje wiele typów świątecznych choinek, różniących się wyglądem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Dostępne są też modele kolorowe, choinki ze sztucznym śniegiem oraz bardzo wygodne drzewka z wbudowanym oświetleniem. Jaką choinkę wybrać? Decyzja wbrew pozorom wcale nie jest prosta.

Dwa najpopularniejsze rodzaje choinek sztucznych to choinka PCV oraz choinka żyłkowa. Pierwsze są stosunkowo tanie, lecz dość trwałe. Dają się łatwo składać, rozkładać i modelować. Z kolei choinki żyłkowe są dużo bardziej efektowne, sprawiają bowiem wrażenie gęstych i puszystych. Ich wadą jest fakt, że stosunkowo trudno się je ubiera ze względu na gęstość igieł. Niestety nie należą do najtrwalszych i bywają bardzo wrażliwe na warunki przechowywania. Hitem ostatnich lat są choinki PE, czyli polietylenowe. Są one najefektowniejsze i bardzo trwałe. Minusem jest stosunkowo wysoka cena. Jednak pieniądze wydane na takie drzewko to dobra inwestycja, zyskujemy bowiem piękną świąteczną choinkę na wiele lat.

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonana została choinka, zawsze zwracajmy uwagę na ważne kryterium, jakim jest liczba tak zwanych tipsów, czyli sztucznych gałązek. Zasada jest prosta: im więcej tipsów, tym gęstsza choinka. Półtorametrowa choinka ma średnio około trzystu tipsów.

Jaka choinka na święta dla miłośników przyrody

Jaki rodzaj choinki świątecznej powinien wybrać miłośnik przyrody? Jeśli nie przepadasz za ciętymi roślinami, a sztuczne choinki uważasz za zagrożenie dla środowiska, zdecyduj się na świąteczne drzewko w doniczce. Po świętach możesz posadzić je w ogrodzie.

Warto jednak wiedzieć, że zakup ładnej choinki w doniczce jest prawdziwą sztuką. Zdarza się, że sprzedawcy umieszczają w doniczkach cięte drzewka, oszukując tym samym naiwnych klientów. Inni wykopują choinkę z częścią korzeni i sprzedają ją po wyższej cenie. Niestety taka sadzonka, choć będzie trwalsza niż cięta, na pewno nie ozdobi naszego ogrodu, ponieważ, jeśli w ogóle przetrwa, na pewno się nie przyjmie. Jeśli chcesz kupić ekologiczne drzewko, które po świętach będzie nadawało się do posadzenia, musisz wybrać sadzonkę, która od początku rosła w doniczce. Tylko takie drzewko będzie posiadać cały, nieuszkodzony system korzeniowy. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz poprosić sprzedawcę, aby wyjął choinkę z doniczki. Sadzonka hodowana w naczyniu bez problemu da się wyciągnąć i będzie miała widoczne, zdrowe korzonki.

Inną alternatywą dla fanów stylu eko są choinki DIY. Świąteczne drzewka wykonane z kartonowych stożków, szyszek lub kokard będą oryginalną ozdobą każdego mieszkania. Jeśli nie przepadasz za pracami plastycznymi, możesz zamówić piękne, ręcznie wykonane drzewko w sklepach internetowych z rękodziełem.

rodzaje choinek

Najnowsze wiadomości