Powrót

Potrzebuję pieniędzy – co dalej? Analiza możliwości pożyczkowych

29.11.2017
Potrzebuję pieniędzy – co dalej? Analiza możliwości pożyczkowych

W życiu zdarzają się sytuacje, w których pilnie potrzebujemy zastrzyku dodatkowej gotówki. Gdzie można pożyczyć pieniądze, żeby nie przysporzyć sobie kłopotów i załatwić sprawę szybko, łatwo i bezpiecznie?

Od kogo można pożyczyć pieniądze?

             

Pożyczka od rodziny

Jak pożyczać pieniądze od najbliższych, żeby nie popsuć relacji rodzinnych? Jeśli prosimy o wsparcie finansowe rodzinę, powinniśmy liczyć się z tym, że nie unikniemy pytań i konieczności wyjaśnień. Bliskie nam osoby z pewnością będą chciały wiedzieć, co jest źródłem naszych kłopotów finansowych.

Dlatego pożyczając pieniądze od rodziny, wypada uzasadnić swoją potrzebę. Trzeba się również liczyć z tym, że taka prośba może stać się źródłem niechcianych komentarzy i nieprzyjemnej dla nas rozmowy.

Prosząc rodzinę o pożyczkę, koniecznie trzeba określić, do kiedy potrzebujemy pieniędzy, i zrobić wszystko, żeby dotrzymać tego terminu. Zwracając w całości dług, warto dołączyć do niego naddatek lub mały upominek, a przede wszystkim serdeczne podziękowanie.

Nie wszyscy pamiętają o tym, że w przypadku każdej większej pożyczki, nawet tej od najbliższej rodziny, obowiązują nas przepisy podatkowe. Nie zawsze trzeba płacić podatek, ale przy kwotach większych niż próg określony przez prawo musimy dopełnić pewnych formalności. Przeczytaj więcej na tematów podatków, jakie obowiązują nas w przypadku pożyczki od rodziny i znajomych.

Pożyczka od znajomych i współpracowników

Pożyczając pieniądze od niespokrewnionych osób, w niektórych przypadkach możemy liczyć na większą dyskrecję. Może zdarzyć się, że zaufany przyjaciel pożyczy nam pieniądze, nie pytając nawet, na co ich potrzebujemy. Nie jest to jednak regułą i niestety często zdarza się, że pożyczając pieniądze w gronie znajomych, narażamy się na plotki i krytykę.

Jeśli chodzi o zwrot długu, obowiązują nas takie same zasady savoir-vivre’u jak w przypadku pożyczki od rodziny. Nie powinniśmy dopuścić do zapominania o terminie zwrotu, a co gorsza świadomie go przedłużać. Konieczność upominania się o swoją wierzytelność to niekomfortowa sytuacja dla obydwu stron. Jeżeli z jakichś względów nie możemy oddać pieniędzy na czas, powinniśmy z własnej inicjatywy poinformować o tym wierzyciela i przedstawić pomysł na jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Oddając dług, warto odwdzięczyć się z procentem. W gronie znajomych i przyjaciół również mile widziany będzie upominek, a w przypadku większych kwot nawet nawiązka finansowa. W końcu osoba, która pożycza nam pieniądze, pozbawia się tym samym możliwości na przykład zarobienia odsetek na lokacie. W ramach zaciągniętego długu wdzięczności trzeba też liczyć się z tym, że w przyszłości sami możemy zostać poproszeni o podobną przysługę.

W przypadku pożyczki od znajomych również obowiązują nas przepisy podatkowe, wspomniane w poprzednim akapicie.

Zdarzają się też sytuacje, z których jedynym wyjściem wydaje nam się pożyczka od znajomych z pracy, czasem nawet na linii przełożony – podwładny. Takie zobowiązania są jeszcze bardziej delikatne i ryzykowne niż pozostałe rodzaje pożyczek. Decydując się na pożyczkę od podwładnego lub przełożonego, warto dołożyć wszelkich starań, żeby załatwić tę sprawę zgodnie z obowiązującymi zasadami savoir-vivre’u. W przeciwnym razie oprócz kłopotów finansowych możemy przysporzyć sobie kolejnego problemu w postaci konieczności zmiany pracy.

Nade wszystko jednak powinniśmy wystrzegać się korzystania z ofert osób nam nieznanych, które proponują tzw. pożyczki prywatne, często za pośrednictwem ogłoszeń internetowych. Sprawdź, jakie zagrożenia wiążą się z pożyczkami prywatnymi.

Pożyczka w instytucji finansowej

Pożyczaniem pieniędzy zajmują się banki i inne instytucje finansowe. Jeżeli potrzebujemy bardzo dużej kwoty na konkretny cel (np. mieszkanie) i chcemy rozłożyć zobowiązanie na wiele lat, najlepiej postarać się o kredyt w banku. Jeśli natomiast zależy nam na prostszym rozwiązaniu, minimum formalności i szybkim przelewie gotówki, wystarczy zgłosić się do rzetelnej firmy pożyczkowej.

Dowiedz się więcej, na czym polega różnica między szybką pożyczką a kredytem bankowym.

Jaką kwotę można pożyczyć i na jak długo? Pożyczki ratalne i krótkoterminowe

W Zaplo możemy pożyczyć od 1000 do 10 000 zł, a okres spłaty pożyczki wynosi – w zależności od jej wysokości – od 3 miesięcy do nawet 3 lat. Zobowiązanie spłacamy w miesięcznych ratach, ale można je również spłacić wcześniej w całości.

Z kolei Vivus udziela pożyczek krótkoterminowych na 30 dni. Za pierwszym razem można pożyczyć do 3000 zł, a maksymalna wysokość kolejnych pożyczek to 7500 zł. Termin spłaty zobowiązania można przedłużyć za odpowiednią opłatą.

Ile tak naprawdę kosztuje pożyczka?

Wiele osób obawia się ukrytych, wysokich kosztów związanych z pożyczką w instytucji pozabankowej. Uczciwe i legalne firmy pożyczkowe działają jednak w sposób bardzo transparentny. Ich klienci zawsze zostają wcześniej poinformowani o całościowych kosztach pożyczki i wysokości RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania.

Co jednak, jeśli wskaźnik RRSO wydaje nam się dość abstrakcyjny i nadal niewiele nam mówi? W firmach Zaplo i Vivus wszystkie konkretne wysokości opłat można sprawdzić jeszcze przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Jak to zrobić? Najprostszą metodą jest skorzystanie z wygodnych suwaków znajdujących się na stronie głównej każdej z tych firm. W przypadku strony zaplo.pl wystarczy wpisać lub ustawić na suwaczku interesującą nas wysokość pożyczki, by natychmiast dowiedzieć się, na jak długo możemy ją wziąć, jak wysoka będzie miesięczna rata i ile wyniesie całkowita kwota do zapłaty.

Z kolei na stronie vivus.pl po ustawieniu danej kwoty na suwaczku poznamy wszystkie koszty pożyczki i całkowitą wysokość zobowiązania do spłaty. Dowiemy się również, ile będzie nas kosztować przedłużenie terminu spłaty. Jeśli chcemy skorzystać z pożyczki po raz pierwszy, czeka nas miła niespodzianka.

Na co możemy wziąć pożyczkę?

Na co można wziąć pożyczkę? Na absolutnie dowolny cel. Życie potrafi nas bowiem zaskakiwać nieprzewidzianymi sytuacjami. To mit, że pożyczki biorą tylko osoby borykające się z kłopotami finansowymi. Zdarza się tak, że potrzebujemy akurat w danej chwili kwoty, której teraz nie mamy, ale będziemy mogli ją zwrócić za jakiś czas.

Banki prawie zawsze wymagają od nas przedstawienia celu pożyczki (z małymi wyjątkami, dotyczącymi wybranych produktów finansowych). To samo czeka nas najprawdopodobniej w przypadku pożyczki od rodziny czy przyjaciół. Będą chcieli wiedzieć, na co potrzebne nam są pieniądze, kierując się chociażby zwykłą troską o nas.

Firmy udzielające pożyczek pozabankowych, takie jak na przykład Zaplo czy Vivus, to miejsca, w których z pewnością nikt nie spyta nas, na co zamierzamy przeznaczyć daną kwotę pieniędzy.

jak wybrać typ pożyczki

Najnowsze wiadomości