Powrót

Pierwszy tablet dla dziecka – na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

11.9.2019
Pierwszy tablet dla dziecka – na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Kupowanie sprzętów elektronicznych dzieciom to sprawa dość kontrowersyjna. Ma tylu przeciwników, co zwolenników. Jeśli jednak decydujemy się na zakup tabletu dla dziecka, musimy wiedzieć, jakie parametry powinien posiadać, by mógł sprawdzić się jako narzędzie do nauki i zabawy. Na rynku mamy mnogość najróżniejszych modeli. Nie wszystkie są dostosowane do potrzeb najmłodszych. Jak więc wybrać, by wybrać dobrze?

Dziecko a tablet – słowem wstępu

Rodzic powinien podjąć świadomą decyzję o tym, czy jego dziecko jest gotowe na posiadanie tabletu i czy będzie to czymś, co ma szansę w jakikolwiek sposób je rozwinąć i wspomóc w nauce. Ważne jest również, czy zachowana zostanie równowaga między światem online i offline. Choć dzieci uwielbiają współczesną, atrakcyjną, łatwą w obsłudze elektronikę, nie zawsze jest ona idealną metodą wychowawczą. Tego typu urządzenia nie są jednak złe same w sobie. Mogą mieć ogromny potencjał dydaktyczny i tylko od nas zależy, jaką wybierzemy drogę.

W jakim wieku dziecko może już mieć tablet? Nie ma magicznej granicy, ponieważ każde dziecko rozwija się inaczej oraz ma inne potrzeby. Z całą pewnością stopniowe i łagodne oswajanie z technologią oraz samodzielne rozwiązywanie problemów dzięki dostępowi do informacji w sieci to aspekty dodatnie posiadania tabletu, podobnie jak aplikacje wspomagające rozwój, naukę, pasje. Dziecko nie może być całkowicie wykluczone cyfrowo, ale pamiętajmy, by wychowywało się w równowadze pomiędzy tym, co za oknem, a tym, co na ekranie tabletu.

Jakie funkcje powinien posiadać tablet dla dziecka?

 • Wytrzymałość. Ważne, by sprzęt był zbudowany z naprawdę solidnych komponentów. Dzieciom zdarza się upuścić urządzenie, więc lepiej, żeby było dobrze spasowane i wytrzymałe. Warto też dokupić piankowe etui ochronne, czy folię zabezpieczającą przeciw zarysowaniom ekranu, dzięki którym tablet będzie się mniej niszczył.
 • Uproszczony interfejs i dobry system operacyjny. Dziecko nie potrzebuje skomplikowanego interfejsu. Ważne, by intuicyjnie poruszało się po urządzeniu i w łatwy sposób uruchamiało aplikacje. Dopilnujmy również, by tablet był oparty o niezawodny i nie podwieszający się system operacyjny.
 • Narzędzie kontroli rodzicielskiej. Niektóre tablety mają wbudowane narzędzie kontroli rodzicielskiej, dzięki któremu możemy blokować niepożądane treści, wiedzieć, ile czasu i w jaki sposób dziecko spędza z urządzeniem. W tej opcji zablokowane jest również samodzielne ściąganie aplikacji czy dokonywanie zakupów.
 • Dobra bateria. Długość życia urządzenia na jednym ładowaniu ma ogromne znaczenie. Nie chcemy dodatkowo obciążać dziecka koniecznością chodzenia z powerbankiem lub szukać możliwości uzupełnienia energii w podróży. Czas pracy powinien wynosić minimum 6-7 godzin.
 • Wbudowany aparat zawsze się przyda. Dziecko może dać upust wyobraźni, nauczyć się chwytać ważne chwile.
 • Parametry odpowiednie do potrzeb dziecka. Tablet dla młodej osoby nie musi być tak bardzo wydajny jak ten, który służy dorosłemu, trzeba więc racjonalnie wybrać procesor, ilość wolnej przestrzeni czy RAM. Ile pamięci RAM wystarczy? 2GB w przypadku korzystania z prostych gier i aplikacji lub 3-4 GB, jeśli dziecko jest zapalonym graczem i chce korzystać z bardziej wymagających tytułów
 • Design. Najlepiej, żeby rzeczywiście odpowiadał preferencjom dziecka. Na rynku dostępne są takie modele, które występują w bardzo ciekawych, atrakcyjnych dla dzieci wersjach kolorystycznych. Warto też sprawdzić, czy dziecko może wygodnie trzymać urządzenie i czy rozmiar tabletu nie jest zbyt wielki.
 • Przekątna ekranu. Nie za duża, ale też nie za mała, żeby dziecko nie męczyło oczu. Najlepsze będą modele od 7 do 10,1 cala.
 • Inne udogodnienia, takie jak filtry ograniczające emisję niebieskiego światła, dobra rozdzielczość, odpowiedni dźwięk. Jeśli pociecha będzie na tablecie głównie oglądać bajki, warto też sprawdzić poziomy jasności ekranu i dostępność technologii takich jak AMOLED czy IPS, które gwarantują dobrą jakość obrazu.

Do czego dziecku potrzebny jest tablet?

 • Edukacja. Liczne aplikacje dostosowane do wieku dziecka w sposób atrakcyjny mogą wspomóc aktualnie przerabiany materiał w szkole, stanowić dodatkową formę ponadprogramowych ćwiczeń. Za pomocą tabletu uczyć się może nawet małe dziecko (np. rozróżniać kolory i kształty lub poznawać literki lub cyferki). Starsze z kolei warto wyposażyć w aplikacje do nauki matematyki, języków czy przydatne audiobooki.
 • Rozrywka. Filmy, programy i seriale dla dzieci. Ważne jednak, żebyśmy byli świadomi, co ogląda nasze dziecko i czy na pewno jest to dla niego odpowiednie.
 • Pasje. Jeśli nasze dziecko interesuje się fotografią, mogą to być aplikacje do prostej obróbki zdjęć. Jeśli muzyką – bardzo proste programy z możliwością komponowania. Wszystko dostosowujemy do indywidualnego przypadku. Pamiętajmy również, że to właśnie dzięki tabletowi dziecko może odkryć zupełnie nową pasję, której nie znało wcześniej.

Ile kosztuje tablet dla dziecka?

Ceny tabletów dla dzieci bywają różne. Urządzenia produkowane typowo dla maluchów (z ograniczonym interfejsem i niedużą pamięcią) można kupić już od ok. 200 zł. Są one dobrym rozwiązaniem dla pociech do mniej więcej 5 roku życia. Później warto już zainwestować w sprzęt o pełnej funkcjonalności. Średnio to wydatek od 300 do 1000 zł. Dobry sprzęt może jednak kosztować nawet i do 2-3 tys. złotych. Czy warto wydawać tyle na urządzenie dla dziecka – na to pytanie rodzic musi odpowiedzieć już sobie sam. Nie ukrywajmy jednak, że urządzenie z lepszym procesorem, większą pamięcią i trwalszą baterią posłuży młodemu człowiekowi nawet o kilka lat dłużej, niż najtańszy sprzęt.. Dlatego taka decyzja musi być dokładnie przemyślana, a tablet, na który się zdecydujemy, solidny i porządny.  

Jaki tablet dla dziecka?

Najnowsze wiadomości