Powrót

Wiosenne porządki. Zaplanuj je tak, żeby sprawiły ci przyjemność

11.3.2017
Wiosenne porządki. Zaplanuj je tak, żeby sprawiły ci przyjemność

Sprzątanie z harmonogramem zadań w ręku? To nie przesada, ale duże ułatwienie. Z naszymi gotowymi do wydruku listami wiosenne porządki w domu staną się o wiele bardziej łatwe i przyjemne.

Wiosenne porządki w domu. 3 powody, dla których warto je zaplanować na piśmie


Co nam daje rozpisywanie zadań na kartce? Po pierwsze, dzięki temu łatwiej będzie podzielić się pracą, przypisać obowiązki każdemu z domowników, a później je wykonać. Spisane plany bardziej motywują do ich realizacji.Po drugie, zwykle najtrudniej jest zacząć, a to dlatego, że ogrom pracy, jaka nas czeka, wydaje się przerażający. Dzięki rozpisaniu jej na kartce zobaczymy na własne oczy, że jest to praca skończona, którą prędzej czy później da się wykonać w całości. Zyskamy wewnętrzne poczucie, że panujemy nad chaosem, a wyzwanie, jakie przed nami stoi, podzielone na mniejsze kroki wcale nie jest takie trudne.

Trzecia zaleta to kwestia estetyczna. Kiedy otaczamy się ładnymi akcesoriami, planujemy pracę na miłych dla oka, inspirujących bloczkach, całe zadanie od razu wydaje się bardziej przyjemne. Może to być też zachętą dla dzieci, które będą bardziej zmobilizowane do sprzątania po złożeniu własnoręcznego podpisu na takiej kartce.


Jak korzystać z szablonów? 3 kategorie porządków domowych


Domowe porządki wiosenne podzieliliśmy na 3 kategorie. Pierwsza z nich, „Sobotni standard”, grupuje te czynności, które wykonujemy regularnie, zazwyczaj co tydzień lub nawet częściej. Sobota jest tu oczywiście tylko umowną częścią nazwy. Warto te zajęcia wyodrębnić zwłaszcza wtedy, gdy rozkładamy sprzątanie na kilka dni albo planujemy je na przykład przed świętami. W takim przypadku najlepiej zostawić je na sam koniec. Ta lista może przydać się nie tylko przy okazji wiosennych porządków, ale również tych zwyczajnych, mniej ambitnych.

sobotni standard lista

Drugą listę nazwaliśmy „Spokój na dłużej”. Znajdują się na niej czynności, dzięki którym nasz dom stanie się lepiej zorganizowany i łatwiej będzie utrzymać w nim porządek na co dzień. Będzie też idealnie przygotowany do nadchodzącego, wiosenno-letniego sezonu.

spokój na dłużej lista

Trzecia lista, „Wiosenna świeżość”, to czynności, dzięki którym wokół nas będzie lśniło czystością. Dadzą nam pewność, że dbamy o higienę, zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny. Nasze mieszkanie będzie czyste w każdym zakamarku, nie tylko w miejscach, które widać na pierwszy rzut oka.

wiosenna świeżość lista

Ostatni, pusty szablon to lista dla ciebie. Możesz wydrukować go w jednym lub kilku egzemplarzach, stworzyć własne kategorie, wpisać zadania i dostosować je do potrzeb swojej rodziny.

lista dla ciebie


Najnowsze wiadomości