Powrót

Od czego zacząć odchudzanie? 5 pierwszych kroków

13.6.2016
Od czego zacząć odchudzanie? 5 pierwszych kroków

Jak przejść na dietę i nie zwariować? Zadanie do najłatwiejszych nie należy, ale od czego są wyzwania? Podjęcie decyzji może być tym trudniejsze, gdy poprzednie próby zakończyły się niepowodzeniem. Tym razem może być inaczej. Trzeba tylko postawić sobie pytanie, od czego zacząć odchudzanie? Oczywiście od zmiany nawyków, zwiększenia aktywności fizycznej itp. itd., ale nie tylko. Do walki o utratę kilogramów warto podejść profesjonalnie.

Od czego zacząć odchudzanie?

Przed przejściem na dietę konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Oczywiście, jeśli tylko poczujemy przypływ energii do działania, zmiany warto wprowadzić nawet z dnia na dzień. Nie powinniśmy jednak zapominać o kilku, bardzo ważnych kwestiach, czyli zasięgnięciu porad specjalistów oraz wykonaniu stosowanych badań i pomiarów. Dzięki temu nie tylko nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu, ale także zwiększymy szanse na powodzenie odchudzania.

Warto wiedzieć, od czego zacząć dietę, by była skuteczna. Trudności w utracie kilogramów niekoniecznie muszą być związane z nieprzestrzeganiem zasad odchudzania. Jeśli nie mamy sobie nic do zarzucenia w diecie, a mimo wszystko nie udało nam się schudnąć, do kolejnej próby warto podejść z głową. Oto lista rzeczy, które należy wykonać przed rozpoczęciem diety.

Analiza składu masy ciała

Być może dla osób na początku drogi do lepszej sylwetki będzie to zaskakujące, ale sama waga nie jest najlepszym wyznacznikiem i miarą postępów w diecie. Prawdziwe rezultaty pozwoli ustalić dopiero analiza składu masy ciała, którą powinniśmy wykonać przed przejściem na dietę oraz w trakcie, dla monitorowania osiągnięć.

Analiza składu masy ciała pokazuje procentową zawartość tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej, wody oraz wagę kości. Pozwala sprawdzać zmieniające się proporcje. Może się okazać, że po miesiącu diety spadek wagi związany jest wyłącznie z utratą wody lub odwrotnie – powodem braku efektów jest jej zatrzymanie w organizmie. Przyczyną pozornego zastoju wagi może być także utrata tkanki tłuszczowej na rzecz budujących się mięśni. Analiza składu masy ciała to obowiązkowy punkt przy diecie, który pomoże utrzymać motywację przy efektach niezauważalnych gołym okiem. Pomiarów powinniśmy dokonywać na profesjonalnym sprzęcie dostępnym u dietetyków. Domowe urządzenia nie są precyzyjne.

Badanie krwi a dieta

Przed przejściem na dietę niezbędne jest wykonanie badania krwi, które zaleci nam dietetyk podczas pierwszej wizyty. Jest to ważne przy układaniu diety, ale także wyniki powtórzone za jakiś czas pozwolą nam sprawdzić postępy w odchudzaniu. Następstwem diety oczywiście jest nie tylko utrata wagi, ale także poprawa funkcjonowania organizmu, czego wymiernym efektem są właśnie lepsze wyniki badań.

Jeśli chodzi o badanie krwi, przed przejściem na dietę warto zbadać poziom mikro- i makroelementów oraz witamin w organizmie. Pozwoli to na lepsze dobranie diety nie tylko w celu redukcji, ale także uzupełnienia niedoborów, np. częstych braków wapnia, magnezu czy żelaza. Najpopularniejszym badaniem jest morfologia, która pozwala wykluczyć podstawowe niedobory i stany zapalne w organizmie. Warto poszerzyć badanie krwi o poziom innych, kluczowych pierwiastków i witamin.

Badanie krwi określi poziom cukru oraz dobrego i złego cholesterolu, a w następstwie pozwoli dobrać odpowiednią dietę. Jeśli borykamy się z problemem niekontrolowanego przyrostu masy ciała, pod lupę należy wziąć także hormony. Być może ich nieprawidłowy poziom i choroby z tym związane stoją za naszymi problemami z wagą.

Od czego zacząć odchudzanie

Nietolerancje pokarmowe a problemy z utratą wagi

Za problemy z utratą wagi mogą być odpowiedzialne nietolerancje pokarmowe, zwłaszcza ukryte. To, że dany produkt zjadany codziennie nie wywołuje u nas zauważalnych objawów, wcale nie oznacza, ze jest dobry dla naszego zdrowia i sylwetki.

Badanie nietolerancji pokarmowych pomoże w utracie wagi oraz w polepszeniu samopoczucia. Bóle głowy, zgaga, wzdęcia, a nawet problemy z cerą mogą być następstwem problemów z trawieniem przez nasz organizm określonych składników lub produktów.

Test na nietolerancje pokarmowe obejmuje, w zależności od wybranej opcji, od kilkudziesięciu podstawowych do kilkuset dodatkowych składników. Jest też sporym wydatkiem, ale w obliczu poprawy jakości życia i zwiększenia szansy na sukces w odchudzaniu warto zapłacić za badanie nawet kilkaset złotych.

Rozpisanie diety przez dietetyka

Po wykonaniu niezbędnych badań i pomiarów pozostaje kwestia doboru diety. Tutaj zdecydowanie lepiej zdać się na specjalistę dietetyka, który przeanalizuje wyniki i w profesjonalny sposób wyznaczy cele na drodze walki o szczupłą sylwetkę.

Dieta rozpisana przez dietetyka jest spersonalizowana nie tylko pod kątem naszych potrzeb i stanu zdrowia, ale także preferencji smakowych. Ułożony jadłospis jest wygodny, gdyż nie musimy zastanawiać się nad poszczególnymi posiłkami. Otrzymujemy konkretne wytyczne, których wystarczy przestrzegać, bez zwracania uwagi na wartości odżywcze i kalorie, gdyż ich bilans wykonał za nas dietetyk.

Trening na utratę wagi

Wsparcia merytorycznego możemy potrzebować nie tylko przy ustalaniu diety, ale także planowaniu treningu na utratę wagi. Nic tak dobrze nie wspomaga odchudzania, jak aktywność fizyczna. Jednak nie wystarczy tylko ćwiczyć, ale także wiedzieć, jak to robić, by litry wylanego potu nie szły na marne.

Sukces w utracie wagi jest możliwy dzięki zachowaniu odpowiednich kolejności i proporcji pomiędzy ćwiczeniami siłowymi a aerobowymi. W ustaleniu planu treningowego pomoże trener personalny, który na początku może towarzyszyć nam także na siłowni. Gdy zgłębimy podstawowe założenia ćwiczeń, możemy zrezygnować z jego wsparcia i kontynuować dobrane treningi samodzielnie. Pamiętajmy, że źle wykonywane i nieodpowiednie do naszych możliwości ćwiczenia zrobią dla naszej sylwetki więcej złego niż dobrego.

Odchudzanie wiąże się z szeregiem wyrzeczeń. Tym ważniejsze, by nasz wysiłek nie poszedł na marne. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do etapu redukcji i wykluczymy wszelkie przeciwności, walka zakończy się sukcesem. Byle tylko nie zabrakło nam motywacji.

Najnowsze wiadomości