Powrót

Dziecko w samolocie, czyli podróż samolotem z niemowlakiem

1.6.2017
Dziecko w samolocie, czyli podróż samolotem z niemowlakiem

Jeśli zostałeś rodzicem, wcale nie musisz rezygnować z dalekich wojaży. Nawet małe dziecko może z powodzeniem podróżować samolotem. Rodzice mogą liczyć na wiele ułatwień ze strony linii lotniczych. Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć, zanim wyruszycie w waszą wspólną podróż.

Od kiedy można latać samolotem z niemowlakiem?

Dziecko, które zabieramy na pokład samolotu, powinno mieć minimum tydzień. Przed upływem tego czasu jego organizm nie będzie jeszcze przystosowany do nagłych zmian ciśnienia. Ideałem byłoby poczekać, aż maluch ukończy trzy miesiące. Zanim wyruszymy w podróż, warto skontaktować się z pediatrą, aby upewnić się, czy maluszek jest gotowy na taką wyprawę.

Podróż samolotem z niemowlakiem – co należy przygotować

Większość linii oferuje rodzicom prawo do zabrania na pokład dodatkowego bagażu podręcznego z akcesoriami dla dziecka. Wyjątkiem mogą być niektóre tanie linie lotnicze. Jak spakować torbę podróżną dla niemowlaka? Nie zabieraj całej masy drobiazgów. W dużej, wypchanej torbie będzie ci trudno znaleźć potrzebne rzeczy. Wystarczą chusteczki nawilżane, smoczek, kocyk, ulubiona zabawka oraz przede wszystkim pieluszki. Na pokładzie samolotu powinno być miejsce, gdzie możesz przewinąć dziecko. Jeśli dzidziuś nie jest karmiony piersią, zabierz butelkę. Limity przewożonych płynów nie obejmują pokarmu dla niemowląt. Pamiętaj jednak, że płynny pokarm dla twojego dziecka również będzie poddany kontroli. W większości przypadków pracownik ochrony może poprosić cię o spróbowanie mleka. Czego nie brać w podróż? Unikaj przede wszystkim zabawek dźwiękowych i elektronicznych.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której musisz pamiętać, zanim rozpoczniesz lot samolotem z dzieckiem: dokumenty. Mały podróżnik powinien mieć dowód tożsamości, czyli paszport lub tymczasowy dowód osobisty. Jeśli podróżujesz na terenie Polski, może wystarczyć ci sam akt urodzenia dziecka. Jednak warto dowiedzieć się o to bezpośrednio u przewoźnika.

Zanim wsiądziesz do samolotu z niemowlakiem

Wiele linii lotniczych oraz lotnisk traktuje rodziców podróżujących z dziećmi jako pasażerów uprzywilejowanych. W większości przypadków nie będziesz musiał stać w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, lecz zostaniesz zaproszony do wejścia dla klasy biznes. Będziesz też mieć pierwszeństwo wejścia na pokład, niezależnie od tego, czy do samolotu wchodzi się przez rękaw czy podjeżdża autobusem. Wyjątkiem są tanie linie lotnicze. Zdarza się, że nie traktują one rodziców z dziećmi w sposób preferencyjny.

Co zrobić z wózkiem malucha? Dziecko może zostać w wózku aż do momentu, gdy będziecie wsiadać na pokład. Wówczas należy oddać wózek obsłudze. Zostanie ci on zwrócony w momencie, gdy opuścisz samolot. Alternatywnie możesz go nadać jako zwykły bagaż i wypożyczyć zapasowy wózek bezpośrednio na lotnisku. Wiele portów lotniczych oferuje taką usługę bezpłatnie.

Co zrobić, gdy oczekiwanie na odprawę przedłuża się? Skorzystaj wówczas z oferowanych przez lotniska pokoi opieki nad dzieckiem, gdzie możesz przewinąć lub nakarmić malucha.

Jak wygląda lot samolotem z niemowlakiem i o czym pamiętać w trakcie podróży

Niemowlę będzie podróżować na twoich kolanach. Konieczność wykupienia dodatkowego miejsca dotyczy tylko starszych dzieci, powyżej drugiego roku życia. Maluszek będzie przypięty specjalnymi pasami. O pomoc w ich zapięciu możesz prosić obsługę. Na niektórych lotach transkontynentalnych istnieje możliwość otrzymania specjalnego łóżeczka dla dziecka. Liczba takich łóżeczek jest jednak ograniczona i dlatego trzeba rezerwować je wcześniej.

Niemowlak może też podróżować na siedzeniu obok ciebie w foteliku samochodowym. Jednak taka opcja wiąże się z koniecznością wykupienia dodatkowego miejsca. Trzeba też posiadać fotelik dostosowany do samolotu. Niestety i tak może zdarzyć się, że twój model fotelika nie będzie pasował do siedzenia. Wówczas nie będziesz mógł z niego korzystać.

Dla wielu dzieci najtrudniejszy może być moment startu samolotu ze względu na gwałtowną zmianę ciśnienia. Aby zapobiec dyskomfortowi, jaki może odczuwać dziecko, zachęć je do ssania smoczka. Pamiętaj też o regularnym podawaniu płynów maluszkowi. W samolocie powietrze może być bardzo suche. Zadbaj też o nawilżenie skóry dziecka.

Niektóre linie lotnicze oferują możliwość podgrzania posiłku dla dziecka. Możesz śmiało prosić obsługę o pomoc w tej kwestii. Nawet jeśli nie będzie możliwości podgrzania twojej butelki, nie powinieneś mieć problemu z otrzymaniem ciepłej wody do przygotowania mieszanki.

podróż samolotem z niemowlakiem

Najnowsze wiadomości