Powrót

Ile kosztuje chomik, czyli jakie zwierzątko do domu

14.12.2016
Ile kosztuje chomik, czyli jakie zwierzątko do domu

„Mamo, proszę!” – ileż razy słyszymy te słowa, mijając w galerii handlowej sklep zoologiczny? Niemal każde dziecko chce mieć swojego małego przyjaciela: chomika, świnkę morską albo szynszylę. W zdecydowanej większości przypadków takie prośby spotykają się z odmowną odpowiedzią. Tymczasem zwierzak może być doskonałym prezentem dla dziecka. Maluch będzie miał okazję nauczyć się dzięki niemu odpowiedzialności i troski o żywą istotę. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu zoologicznego, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zwierzątko do domu będzie najlepszym wyborem oraz jakie będą koszty jego utrzymania.

Ile kosztuje utrzymanie chomika? Kilka słów o najpopularniejszym zwierzątku

 • Dla kogo?

Chomik jest idealnym wyborem dla osób, które nie miały jeszcze zwierząt. Przy wsparciu osoby dorosłej nawet dziecko potrafi prawidłowo zaopiekować się chomikiem. Chomiki łatwo się oswajają i bardzo rzadko zachowują się agresywnie.

 • Ile kosztuje zwierzątko?

Chomika kupisz w sklepie zoologicznym już za kilkanaście złotych. Natomiast koszty zwierzaka z dobrej hodowli są bardzo różne, choć przeważnie nie większe niż 50 złotych. Oczywiście warto zainwestować i kupić zdrowe, ładne zwierzątko od dobrego hodowcy.

 • Co musisz kupić na początek?

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa chomiki trzymane w akwariach. Trzeba jednak pamiętać, że absolutnie nie jest to pomieszczenie nadające się dla gryzoni. Chomiki trzymamy wyłącznie w klatkach. Wbrew pozorom mały gryzoń wymaga dość dużej klatki. Minimalny rozmiar jej podstawy to 70 na 40 cm. W klatce powinien znaleźć się kołowrotek, czyli mała domowa siłownia naszego przyjaciela. Oprócz tego musisz kupić miseczkę na pokarm, poidło, które zawiesisz na prętach klatki, oraz kuwetkę. Koniecznym nabytkiem jest domek, w którym twój zwierzak urządzi sobie legowisko. Wybierz model domku ze zdejmowanym dachem. To ułatwi ci utrzymanie higieny i okaże się bardzo pomocne w wypadku, gdyby twój uroczy nabytek urządził sobie w chatce toaletę. Co ciekawe, czystości chomiki uczą się łatwiej niż nawet dużo inteligentniejsze zwierzaki, jak na przykład szczury. Co jeszcze będzie ci potrzebne? W sklepach znajdziesz mnóstwo zabawek, hamaków i tuneli. Na początku nie ma sensu zagracać nimi klatki. A co z wapnem dla gryzoni? Przy dobrej jakościowo karmie nie jest ono potrzebne. Przydadzą się za to twarde gryzaki i drewniane zabawki do ścierania zębów. Na koniec zostaje nam kupno podłoża na bazie trocin, jedzenia i tak oto skompletowaliśmy wyposażenie dla naszego chomika.

ile kosztuje chomik
 • Co warto wiedzieć?

W sklepach i hodowlach w Polsce możesz kupić trzy najpopularniejsze rodzaje tych uroczych zwierzątek: chomika syryjskiego, chomicznika dżungarskiego i chomicznika malutkiego, znanego jako chomik Roborowskiego. Różnią się wielkością i ubarwieniem.

Ile kosztuje świnka morska i co trzeba wiedzieć o jej utrzymaniu

 • Dla kogo?

Kawia domowa, znana jako świnka morska, jest większa od chomika i bardziej wymagająca. Bywa też płochliwa, dlatego poleca się ją raczej osobom, które miały już styczność ze zwierzątkami.

 • Ile kosztuje zwierzątko?

W sklepie zoologicznym zapłacimy za świnkę do 100 złotych. Zdarza się jednak, że masowo hodowane świnki ze sklepów są podatne na choroby. Ceny świnek z hodowli mogą być nawet dwukrotnie wyższe, ale często też ustala się je indywidualnie.

 • Co musisz kupić na początek?

Podobnie jak w przypadku chomika, musisz zainwestować w klatkę, z tym że powinna być odpowiednio większa. Minimalny rozmiar to 80 na 60 cm. W klatce powinien znaleźć się domek, miseczka na pokarm oraz poidło. Ponieważ świnka żywi się także sianem, trzeba kupić jej specjalny paśnik, dzięki czemu przysmak będzie zawsze świeży i czysty. A co z toaletą? Z nauką czystości u świnek bywa różnie. Niektóre załatwiają się w jednym miejscu, lecz niestety zdarza się, że ten uroczy zwierzak siusia, gdzie popadnie. Wszystko jest sprawą indywidualną. Możesz oczywiście kupić kuwetę i próbować nauczyć świnkę czystości. Nie należy natomiast wstawiać do klatki kołowrotków. Nie są one wskazane dla tych zwierzaków. To zabawka wyłącznie dla chomika. Przydadzą się za to drewniane elementy, które będą służyły śwince do ścierania zębów. Co z szelkami dla świnek morskich? Raczej nie będą przydatne. Zamiast wyprowadzać świnkę na spacer, lepiej zorganizować jej zamknięty wybieg przed domem. Oczywiście na co dzień będzie potrzebna karma i podłoże. Trociny są dobrym wyborem, ale dobrze jest nakryć je specjalnym dywanikiem typu drybed. To ogromna pomoc w utrzymaniu czystości.

ile kosztuje chomik
 • Co warto wiedzieć?

Ciekawostką jest fakt, że świnki morskie wydają różne dźwięki, jak na przykład gwizdanie, ćwierkanie czy chrumkanie. Często witają domowników zabawnymi odgłosami.

Ile kosztuje królik i co jest mu niezbędne do szczęścia

 • Dla kogo?

Królik potrzebuje doświadczonego, spokojnego i zrównoważonego opiekuna. Te przemiłe i urocze zwierzaki są bardzo wrażliwe zarówno na warunki, w jakich przebywają, jak również na emocje swoich właścicieli.

 • Ile kosztuje zwierzątko?

Koszt królika ze sklepu nie przekracza zazwyczaj 100 złotych. Króliki z hodowli mogą być nawet kilka razy droższe. Dobra wiadomość dla amatorów tych zwierzątek jest taka, że w Internecie na stronach różnych fundacji można znaleźć zwierzątka do adopcji.

 • Co musisz kupić na początek?

Oczywiście zaczynamy od klatki. Jej wielkość zależy od tego, jak duża jest wybrana przez nas odmiana króliczka, jednak standardowe wymiary mieszkanka dla średniego zwierzaka zaczynają się od 100 na 60 cm. Trzeba też zaopatrzyć się duży metalowy kojec, w którym zorganizujemy domowy wybieg dla naszego ulubieńca. Pamiętajmy, że króliczek, nawet miniaturowy, to już dość duży zwierzak i nie powinien przebywać całą dobę w klatce. Oczywiście, jak w przypadku poprzednich zwierzątek, zaopatrujemy się w miseczki, poidło, podłoże oraz karmę. Domek dla królika jest potrzebny, ale w przypadku tego zwierzaka powinien mieć raczej formę miękkiego legowiska lub namiotu niż drewnianej chatki. Podobnie jak w przypadku świnki morskiej, przyda nam się paśnik. Kupmy też kuwetę. Nauczenie królika czystości jest stosunkowo proste i warto to wykorzystać. Ważna jest też troska o króliczą sierść. Zwierzaka należy regularnie czesać. Przyda nam się zatem dobrej jakości szczotka. A co z szelkami? Zdania są podzielone. Można mieć w zanadrzu szeleczki, aby bezpiecznie umożliwić ulubieńcowi spacer po ogrodzie. Nie próbujmy jednak chodzić z królikiem na smyczy, jak z psem. Spacer po ulicy nie będzie dla zwierzaka żadnym relaksem, a tylko przysporzy mu niepotrzebnego stresu.

ile kosztuje chomik
 • Co warto wiedzieć?

Królik nie powinien przebywać cały dzień w klatce. Co najmniej kilka godzin dziennie musi spędzać na wybiegu. Jeśli odpowiednio przystosujemy mieszkanie, zabezpieczając elementy, które można pogryźć, królik może chodzić po całym domu, jak pies lub kot.

Ile kosztuje szynszyla i jakie musimy zapewnić jej wyposażenie

 • Dla kogo?

Szynszyla, podobnie jak królik, to dobry wybór dla starszych miłośników przyrody. Jest też odpowiednim zwierzakiem dla alergików, ponieważ nie uczula.

 • Ile kosztuje zwierzątko?

W sklepie szynszyla kosztuje kilkadziesiąt złotych, w hodowli przeważnie od 200. Podobnie jak w przypadku pozostałych zwierzątek, szynszyle hodowlane często wyceniane są indywidualnie. Możesz też poszukać ogłoszeń o szynszylach do adopcji.

 • Co musisz kupić na początek?

Podstawą, jak zawsze, jest klatka. Dla szynszyli możemy wybrać klatkę o wymiarach od 60 na 100 cm, podobnie jak dla królika, z tą różnicą, że powinna ona mieć około metra wysokości. Dlaczego? Szynszyle uwielbiają się wspinać. Oczywiście wybieramy też domek, miseczki, poidło i karmę. Co z kuwetą? Szynszyle rzadko przejmują się czystością i gubią bobki niemal w biegu, ale można próbować nauczyć je siusiać w jednym miejscu. Ciekawostką jest fakt, że szynszyle nie lubią wody, za to przepadają za kąpielami w piasku. Dlatego klatkę zwierzątka należy wyposażyć w odpowiedni, piaskowy basenik. Piasek powinien znajdować się tylko w pojemniku, w pozostałej części klatki stosujemy zwykłe podłoże. Fani tych sympatycznych zwierzaków mówią, że kąpiąca się szynszyla to przeurocze zjawisko, od którego nie sposób oderwać wzroku. Warto wiedzieć, że szynszyle, podobnie jak króliki, nie powinny przebywać cały dzień w klatce. Wieczorami warto je wypuszczać, aby swobodnie pobiegały po domu.

ile kosztuje chomik
 • Co warto wiedzieć?

Szynszyle to idealni towarzysze dla nocnych marków. Te zwierzaki są najbardziej aktywne po zmroku. Jeśli jednak lubisz wcześnie chodzić spać, szynszyle mogą ci przeszkadzać.

Najnowsze wiadomości