Powrót

Ile kosztuje przedszkole?

29.5.2017
Ile kosztuje przedszkole?

Możliwość posłania dziecka do przedszkola to ogromna wygoda dla rodzica, ale przede wszystkim nowe, ciekawe doświadczenie dla dziecka. Maluch w grupie szybko uczy się samodzielności, radzenia sobie w nowych sytuacjach, a przede wszystkim nawiązywania relacji. Oczywiście za edukację przedszkolną trzeba płacić. Dowiedz się, ile kosztuje przedszkole publiczne oraz prywatne.

Ile kosztuje przedszkole publiczne, czyli państwowe


Koszt pobytu w przedszkolu publicznym zależy od wieku dziecka, ilości godzin spędzonych w placówce oraz kosztów wyżywienia. Od 1 stycznia 2017 r. edukacja przedszkolna dla sześciolatków jest bezpłatna. Rodzice płacą tylko za wyżywienie. Pozostałe maluchy mogą przebywać w przedszkolu bezpłatnie do pięciu godzin dziennie, przy czym zazwyczaj nie później niż do godziny 13. Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą zapłacić złotówkę. Ostateczną kwotę do zapłaty wylicza się na koniec każdego miesiąca, uwzględniając dni nieobecności dziecka. Wielu rodziców próbuje tak zorganizować dzień malucha, aby czas spędzony w przedszkolu nie przekraczał darmowych godzin. W związku z tym często zdarza się, że po południu sale przedszkolne pustoszeją.Rodzice, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, mogą skorzystać z ulg ustalanych przez poszczególne urzędy gmin. Na przykład, jeśli mieszkasz w Warszawie i dochód w twojej rodzinie nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia na jednego członka gospodarstwa domowego, wówczas jesteś całkowicie zwolniony z opłat za przebywanie w przedszkolu twojego dziecka. O przysługujące zniżki należy dowiadywać się bezpośrednio w dyrekcji przedszkola.Opłata za edukację to jednak nie wszystko. Zarówno rodzice sześciolatków, jak i pozostałych dzieci będą musieli zapłacić za wyżywienie malucha. Wysokość opłaty zależy od tego, czy wykupimy dla malucha dwa czy trzy posiłki dziennie. W przypadku dwóch posiłków stawka dzienna wynosi od 4 złotych w mniejszych miejscowościach do 7 złotych w Warszawie. Za trzy posiłki zapłacimy odpowiednio od 6 do 9 złotych.W praktyce oznacza to, że jeśli nie jesteś zwolniony z opłat i twoje dziecko spędza w przedszkolu 10 godzin dziennie, korzystając z pełnego wyżywienia, to twoja miesięczna opłata będzie wynosić 252 złote. Tyle zapłacisz przy założeniu, że całościowe wyżywienie kosztuje 7 złotych, a liczba roboczych dni w miesiącu to 21.W niektórych przedszkolach dodatkowo zbierana jest składka na komitet rodzicielski. Wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Z tej składki finansowane są upominki dla dzieci i nauczycieli oraz dodatkowe atrakcje, na przykład wyjścia do kina lub wyjazdy na wycieczkę.

ile kosztuje przedszkole publiczne


Ile kosztuje przedszkole prywatne


Przedszkole prywatne to placówka, która w odróżnieniu od przedszkola publicznego nie jest finansowana z budżetu państwa. Dlatego za cały czas pobytu malucha w placówce płacą rodzice. Koszty pobytu w przedszkolach prywatnych są bardzo różne. Wahają się od 500 do nawet powyżej 1000 złotych za miesiąc. Nie istnieje tu narzucona z góry stawka, ustala ją bowiem instytucja lub osoba prywatna, do której takie przedszkole należy. Oprócz opłaty miesięcznej rodzice często muszą zapłacić wpisowe, które może wynieść nawet kilkaset złotych.Czesne w przedszkolach prywatnych jest opłatą stałą, dlatego zdarza się, że tego typu placówki nie odliczają od opłaty dni, w których dziecko nie uczestniczyło w zajęciach, na przykład z powodu choroby. W takich wypadkach można odliczyć tylko opłatę za posiłki. Niektóre przedszkola prywatne wprowadzają jednak inne rozwiązanie. Są to karnety na określoną liczbę godzin do wykorzystania w ustalonym czasie. Przykładowa cena takiego karnetu to 500 złotych za 50 godzin. Koszt ten nie uwzględnia wyżywienia.

Wyprawka – dodatkowy koszt przedszkola


Koszt opieki przedszkolnej to nie wszystko. Jeśli wysyłamy malucha do przedszkola, musimy też przygotować się finansowo na zakup wyprawki. Przede wszystkim dziecko powinno mieć kapcie na zmianę oraz worek. Koszt kapci to około 40 złotych. Worek kupimy już za około 10–20 złotych. Może okazać się, że będzie potrzebny oddzielny strój gimnastyczny. To wydatek rzędu 40 złotych. Niektóre przedszkola wymagają, aby maluch posiadał własny kubeczek i szczoteczkę do zębów oraz ręcznik do wytarcia rąk. Przybory do mycia zębów będą kosztować około 10 złotych, za taką samą kwotę możesz kupić mały ręcznik. Upewnij się, czy w grupie twojego dziecka jest obowiązkowe leżakowanie. Jeśli tak, kup twojemu przedszkolakowi piżamkę. Zapłacisz za nią około 30 złotych. Pościel zazwyczaj jest dostarczana przez przedszkole. Przedszkole to nie tylko miejsce zabawy, lecz także nauki. Starsze dzieci mogą korzystać z podręczników. Koszt książki to przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Najnowsze wiadomości