Powrót

Kalendarz roku szkolnego 2017/2018. Święta, ferie i dni wolne od szkoły

5.9.2017
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018. Święta, ferie i dni wolne od szkoły

Jak zaplanować urlop w trakcie roku szkolnego? Kiedy będziemy musieli zorganizować opiekę nad dzieckiem na czas ferii i przedłużonych weekendów? Warto już teraz zapoznać się z kalendarium roku szkolnego na 2017 i 2018 rok.

Oprócz ustawowo wolnych dni świątecznych oraz wakacji i ferii ogłaszanych przez ministerstwo każda szkoła ma do dyspozycji dodatkową pulę kilku dni wolnych (ich liczba zależy od typu szkoły). Zazwyczaj są wykorzystywane przy okazji długich weekendów lub przeprowadzanych w szkole egzaminów. Uczniowie i rodzice muszą zostać poinformowani o dodatkowych dniach wolnych wyznaczonych przez ich szkołę do 30 września. W tych dniach szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę dla uczniów, których rodzice zdecydują się wysłać dzieci do szkoły.

Dni wolne od szkoły i pracy we wrześniu, październiku i listopadzie 2017

Rok szkolny 2017/2018 rozpoczął się później niż zwykle, bo 4 września. Pierwszy tydzień września jest więc nieco krótszy niż pozostałe – lekcje zaczynają się od wtorku, a w poniedziałek odbyło się tylko uroczyste rozpoczęcie roku. Dla rodziców młodszych dzieci szkolnych oznaczało to najczęściej, że któreś z nich powinno było na 4 września wziąć urlop albo zapewnić dziecku opiekę.

14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela, zazwyczaj jest wolny od lekcji. W tym roku jednak wypada w sobotę. Lekcje w poprzedzający ten dzień piątek, 13 października, mogą być skrócone, odwołane lub zamienione na apele i uroczystości – to indywidualna decyzja każdej szkoły.

W listopadzie czekają nas dwa święta. Wszystkich Świętych w tym roku wypada w środę. Nie jest to układ typowy dla klasycznego długiego weekendu, ale biorąc 2 dni urlopu, możemy mieć 5 dni wolnego, a 4 dni urlopu oznaczają już 9 dni wolnego.

11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, przypada w sobotę. To oznacza, że pracownikom (zatrudnionym w 5-dniowym tygodniu pracy, w którym sobota jest dniem wolnym) należy się dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Warto pamiętać, że termin oddania dnia wolnego wyznacza pracodawca. Może uzgodnić go w porozumieniu z pracownikami, ale nie ma takiego obowiązku. Ważne jest tylko, aby ten dzień przypadał w tym samym okresie rozliczeniowym, co dane święto. Pracodawca może więc na przykład „przedłużyć nim” wolne przypadające z okazji Wszystkich Świętych.

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę nie dotyczy szkół i nauczycieli.

kalendarz dni wolnych 2017/2018

Grudzień i początek stycznia – kalendarium świąt Bożego Narodzenia 2017/2018

Wigilia w roku 2017 wypada w niedzielę. Mamy więc cały weekend na przygotowania do uroczystej kolacji i nie musimy zastanawiać się, czy pracodawca pozwoli nam wcześniej wyjść do domu. Dwa świąteczne dni to poniedziałek i wtorek. Kolejne trzy dni są robocze, sylwester wypada w niedzielę, a Nowy Rok – w poniedziałek. Jeśli weźmiemy urlop 27, 28 i 29 grudnia, będziemy mieć 10 dni wolnego.

Święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, w 2018 roku przypada w sobotę, i tu mamy podobną sytuację jak w przypadku 11 listopada – pracodawca powinien udzielić nam dodatkowego dnia wolnego. Jeżeli zechce to zrobić na przykład 2 stycznia, mamy możliwość dzięki 6 dniom urlopu (27, 28 i 29 grudnia oraz 3, 4, 5 stycznia) odpoczywać aż 16 dni!

Zimowa przerwa świąteczna dla uczniów zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa trwa od 23 do 31 grudnia 2017 roku. To oznacza, że wolne dla dzieci i większości rodziców rozpoczyna się jednocześnie – dzień przed Wigilią, w sobotę 23 grudnia. Uczniowie nie idą do szkoły między świętami a sylwestrem, a wracają do nauki we wtorek 2 stycznia.

kalendarz dni wolnych 2017/2018

Ferie zimowe 2018: styczeń i luty

Ferie zimowe w 2018 roku rozpoczynają się już 15 stycznia: w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim (potrwają do 28 stycznia). Od 22 stycznia do 4 lutego odpoczywają uczniowie z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 29 stycznia do 11 lutego ferie trwają w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. 12-25 lutego to czas odpoczynku dla uczniów w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

kalendarz dni wolnych 2017/2018

Kalendarz roku szkolnego na marzec i kwiecień

W 2018 roku Wielkanoc wypada 1 kwietnia. Pracownicy mają tej okazji tylko jeden dodatkowy wolny dzień – 2 kwietnia, czyli Poniedziałek Wielkanocny.

Wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów trwa od 29 marca do 3 kwietnia. Szkoły mają więc wolne dodatkowo w czwartek i piątek przed świętami oraz we wtorek po świętach.

Przed świętami wielkanocnymi szkoły mogą wyznaczyć trzy wolne dni, żeby umożliwić uczniom udział w rekolekcjach wielkopostnych. Taką decyzję podejmuje dyrektor szkoły. W praktyce często zdarza się, że odwoływane są tyko niektóre lekcje. Uczniowie mają zapewnioną opiekę w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że dni rekolekcji nie należy traktować jako wolnych. Nauczyciele mają prawo do kontroli obecności na zaplanowanych w tych dniach zajęciach.

kalendarz dni wolnych 2017/2018

Dni wolne w maju i w czerwcu 2018

1 maja w tym roku przypada we wtorek, a 3 maja – w czwartek. Wiele osób zapewne zechce wziąć wolne na cały tydzień. 3 dni urlopu (30 kwietnia oraz 2 i 4 maja) dają nam bowiem 9 dni wolnego.

Jak będzie w szkołach? To zależy od poszczególnych placówek, ale jest duża szansa, że przynajmniej przez część wyjątkowo długiej majówki w 2018 roku lekcji nie będzie.

Kolejne majowe święto w 2018 roku to 20 maja – Zesłanie Ducha Świętego, zwane potocznie Zielonymi Świątkami. Zwykle nie pamiętamy o nim, bo jest ruchome – przypada 7 tygodni po Wielkanocy, w dodatku zawsze w niedzielę (w liturgii katolickiej święto jest dwudniowe, ale tylko pierwszy dzień jest wolny od pracy). Nie mamy więc z tej okazji żadnego dodatkowego wolnego. Dobrze jest jednak wiedzieć, że większość sklepów w tę niedzielę zgodnie z obowiązującymi przepisami będzie zamknięta.

Na przełomie maja i czerwca czeka nas kolejny długi weekend. Boże Ciało wypada 31 maja i jak co roku jest to czwartek. Urlop w piątek 1 czerwca oznacza więc czterodniowe wolne. Bardzo prawdopodobne jest, że szkoły również ogłoszą 1 czerwca (tym razem tak się składa, że to również Dzień Dziecka) dniem wolnym od lekcji.

W 2018 roku uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek, 22 czerwca.

kalendarz dni wolnych 2017/2018

Informacje zawarte w artykule są zgodne ze stanem prawnym z dnia 28 sierpnia 2017 roku.

Najnowsze wiadomości