Powrót

Ile kosztuje przeprowadzka i jak ją zorganizować?

16.3.2018
Ile kosztuje przeprowadzka i jak ją zorganizować?

Zbliża się ten wielki dzień: przenosisz się do nowego mieszkania lub wyprowadzasz na swoje od rodziców czy współlokatorów. Jak zorganizować czas przed przeprowadzką i dobrze się spakować? Ile kosztuje usługa firmy transportowej? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Ile kosztuje przeprowadzka

Wydawać by się mogło, że najtańsza jest przeprowadzka na własną rękę, podczas której korzystamy z własnego samochodu oraz życzliwości znajomych i rodziny. Tak naprawdę rzadko kiedy mamy do dyspozycji większe auto, które pomieści duże gabaryty i wszystkie mniejsze pakunki. Okazuje się, że w konsekwencji musimy kursować pomiędzy jednym a drugim mieszkaniem kilka, a nawet kilkanaście razy, a niektórych większych mebli czy sprzętów nie uda się nam bezpiecznie przewieźć. Nie mamy również odpowiedniego sprzętu do zniesienia ciężkich i dużych rzeczy. Wydłuża się czas przeprowadzki, a rosnące opłaty za benzynę podnoszą całkowity koszt. Jesteśmy też bardziej zmęczeni i zestresowani, łatwiej nam o czymś zapomnieć. Całość łatwiej zorganizować jedynie wtedy, kiedy do pokonania mamy niewiele kilometrów i musimy przewieźć mniejszą ilość rzeczy. Jeśli przenosimy się z całym dobytkiem i wyposażeniem starego mieszkania, dobrym rozwiązaniem może okazać się zlecenie przeprowadzki. Ile kosztuje taka usługa i od czego zależą stawki?

Przeprowadzkę możemy również zorganizować, wynajmując profesjonalną firmę transportową, która dysponuje odpowiednim sprzętem do przenoszenia dużych gabarytów, samochodami dostawczymi z możliwością przypięcia rzeczy do burt oraz doświadczeniem w pakowaniu. Koszt takiej usługi ustalany jest stawką za godzinę i zależy od czynników takich jak: czas trwania przeprowadzki, odległość od punktu startowego i docelowego, powierzchni załadunkowej samochodu, terminu, ilości wykorzystanych materiałów do pakowania, eksploatacji dźwigów i wózków transportowych. Więcej zapłacimy również za przewóz większych lub nietypowych gabarytów. Stawka wzrasta także wtedy, kiedy przeprowadzamy się poza obręb miasta. Naliczana jest wtedy dodatkowa opłata oraz stawka za kilometr. Wynosi ona ok. 1,50 zł/km. Przykładowo przeprowadzka z Łodzi do Warszawy może kosztować ok. 1000 zł.

Firmy transportowe oferują różne możliwości dopasowania usługi do naszych potrzeb. Wynajęcie jednego auta z kierowcą, który pomoże nam w przenoszeniu i załadowywaniu pudeł to koszt ok. 60-80 zł za godzinę. Przy pomocy 2 pracowników stawka wzrasta do ok. 90-100 zł za godzinę, przy trzech do ok. 120-130 zł za godzinę, a przy czterech pomocnikach i dwóch autach nawet do 200 zł za godzinę. Zapłacić musimy dodatkowo za dostarczane nam specjalnie wzmacniane pudła i materiały do pakowania. Koszt jednego kartonu to ok. 3-4 zł. Doliczana jest również opłata za powrót samochodu dostawczego do siedziby firmy.

Jeśli chcemy całkowicie pozbyć się problemu przeprowadzki lub nie mamy na nią czasu, możemy zlecić firmie usługę kompleksową, która obejmuje: pakowanie rzeczy osobistych, mebli i sprzętów, demontaż, zabezpieczanie przedmiotów na czas transportu, wyniesienie, dowóz na miejsce z wniesieniem, zdjęcie zabezpieczeń, montaż, a często nawet ustawianie wszystkiego na miejscu i rozpakowywanie. Przeprowadzka kompleksowa to koszt nawet ponad 300 zł za godzinę.

Na przeprowadzce zorganizowanej przez firmę można jednak znacznie zaoszczędzić, jeśli weźmiemy na siebie część obowiązków. Samodzielnie możemy przewieźć mniejsze rzeczy i pakunki, a zlecić transport sprzętów RTV i AGD, mebli i ciężkich paczek. Sposobem na ograniczenie ilości rzeczy jest również ich wcześniejsza segregacja. Przed przeprowadzką powinniśmy zrobić gruntowną selekcję rzeczy, które zabieramy ze sobą, sprzedajemy, oddajemy charytatywnie czy wyrzucamy. Warto też wykorzystać nagromadzone zapasy jedzenia, chemii i kosmetyków.

Możemy również zrezygnować z usługi znoszenia i wnoszenia. Najlepiej o pomoc poprosić znajomych i rodzinę. Zaoszczędzimy również wtedy, kiedy sami zadbamy o materiały do pakowania. Warto jednak zastanowić się, czy mamy siłę i czas na tę pracę. Wzięcie jej na siebie może wydłużyć czas przeprowadzki i znacznie ją utrudnić.

Jak przygotować się do przeprowadzki? Lista rzeczy do zrobienia

Pierwszym punktem przygotowań do przeprowadzki jest ustalenie szczegółowego planu i harmonogramu działań, sporządzenie listy zadań, rzeczy do kupienia i zrobienia. Pomoże ci w tym nasz poradnik oraz kalendarz. Taka organizacja pomoże ci zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze.


kalendarz przeprowadzki


Już na wstępie powinieneś zastanowić się również, czy podejmujesz się przeprowadzki na własną rękę. Sprawdź, czy masz ku temu warunki, a koszt będzie wart zachodu. Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie firmy, przejrzyj oferty i wybierz najlepszą. Umów się również na osobistą konsultację i wycenę, która powinna być darmowa. Jak najszybciej zarezerwuj dogodny termin.

Sprawdź drogę z punktu A do B oraz okolicę nowego mieszkania. Taka informacja przyda się firmie transportowej oraz tobie już po przeniesieniu. Może się okazać, że pierwszy tydzień po przeprowadzce będziesz musiał sprawdzić ofertę najbliższych sklepów spożywczych oraz restauracji, bo dostęp do kuchni i sprzętów będzie ograniczony.

Już na kilka miesięcy przed przeprowadzką zacznij segregować rzeczy. Podejmij decyzję, co zabierasz, co zostawiasz, a co możesz sprzedać, oddać charytatywnie czy nadaje się tylko do wyrzucenia. W ten sposób ograniczysz liczbę zabieranych paczek i unikniesz bałaganu w nowym miejscu. Przeprowadzka to najlepsza motywacja do pozbycia się zbędnych rzeczy i zaczęcia od nowa.

Jeśli nie chcesz korzystać z pomocy firmy od przeprowadzek, zacznij wcześniej gromadzić materiały do pakowania oraz wszystko, co może ci się przydać podczas przygotowań i dnia transportu. Zaopatrz się w:

 • Zamykane pudełka średniej wielkości – Zbyt małe będą niepraktyczne, za duże trudno będzie przenieść. Muszą mieć mocne dno. Nie mogą być poplamione i wilgotne. Najlepiej dodatkowo wzmocnić je od dołu taśmą.
 • Taśma samoprzylepna – najlepsza będzie ta przezroczysta. Do oklejania mebli i innych przedmiotów unikaj brązowej taśmy pakowej, która może zniszczyć ich powierzchnie i po oderwaniu zostawić warstwę kleju. Wykorzystaj ją do sklejania pudeł.
 • Stare gazety, ścinki materiałów, papiery – doskonale uzupełnią luki między ułożonymi w pudłach przedmiotami. Możesz w nie także owinąć to, co kruche
 • Papier do pakowania szkła i porcelany – zabezpieczy przed pękaniem i powstawaniem rys
 • Folia bąbelkowa, styropian, narożniki ze styropianu, gąbka, pianka – tego typu materiały dostaniesz w Internecie, w sklepach budowlanych, na poczcie. Przydadzą się do zabezpieczania mebli i delikatnych drobiazgów
 • Folia ze stretchu – możesz owinąć nią meble i duże sprzęty
 • Worki próżniowe lub worki na śmieci – przydadzą się do pakowania ubrań, tkanin, pościeli i miękkich przedmiotów
 • Firmowe pudełka po sprzęcie – najlepiej zabezpieczą urządzenia
 • Ostry nożyk – przyda się do docinania i rozcinania kartonów, taśmy, folii
 • Latarka – przyda się, jeśli będziesz musiał coś znaleźć
 • Ściereczka do kurzu – zakurzone przedmioty lepiej oczyścić przed pakowaniem
 • Markery – posłużą ci do opisywania pudeł
 • Plecak lub torba – na bagaż podręczny i prowiant
 • Segregator lub teczka z przegródkami – na najważniejsze dokumenty.

Zanim się przeprowadzisz, o zmianie adresu powinieneś również powiadomić:

 • Dostawców: prądu, wody, gazu, telewizji kablowej, Internetu, telekomunikację oraz pocztę
 • Bank
 • Pracodawcę
 • Szkołę twoich dzieci
 • Prawnika, jeśli z niego korzystasz
 • Towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystasz
 • Sąsiadów i znajomych.

Kiedy już będziesz znać dokładny termin przeprowadzki, poinformuj swoich starych i nowych sąsiadów o ewentualnych niedogodnościach, np. hałasie, zajęciu windy czy zamieszaniu na korytarzu. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i okażesz szacunek i życzliwość lokatorom w nowym miejscu zamieszkania. Być może przy okazji kogoś poznasz.

Jak zorganizować i zaplanować przeprowadzkę z firmą transportową

Usługi firmy zajmującej się przeprowadzkami mogą obejmować: transport, demontaż i montaż mebli, zabezpieczanie i pakowanie przedmiotów wielkogabarytowych lub delikatnych, pakowanie rzeczy osobistych, załadunek i rozładunek z samochodu, dostarczenie materiałów do pakowania. Od zakresu zależy cena, którą możemy ustalić telefonicznie lub podczas konsultacji. Pracownik firmy dokona wtedy dokładnych oględzin mieszkania i zdecyduje o powierzchni auta, ilości potrzebnych pudeł oraz użyciu sprzętów do wnoszenia i znoszenia.

Przed rozmową z konsultantem przygotuj odpowiedzi na pytania, jakie może on ci zadać, by dokładnie wycenić usługę. Poprosi cię o informacje na temat:

 • Lokalizacji punktu startowego i docelowego – podaj dokładny adres starego i nowego miejsca zamieszkania. Pomoże to w ustaleniu optymalnej drogi i obliczeniu odległości
 • Warunków w obu mieszkaniach – czy jest winda (osobowa czy towarowa), schody, na którym piętrze mieszkasz
 • Ewentualnych utrudnień – brak miejsc postojowych, brak możliwości podjechania pod klatkę, wąska klatka, mała winda, brak windy, strome schody lub podjazd
 • Przedmiotów wielkogabarytowych i tych, które nie wejdą przez drzwi lub klatkę
 • Przedmiotów szczególnie delikatnych
 • Zapotrzebowania na materiały do pakowania
 • Szczególnych wymogów
 • Kto pakuje, znosi i wnosi rzeczy.

Warto sprawdzić, czy firma transportowa ma profesjonalny sprzęt i samochody przystosowane do przewozu dużych sprzętów. Wewnątrz powinny znajdować się pasy, którymi przypinane są np. meble do burt. Zapytajmy również o ubezpieczenie przed zniszczeniem. Powinno ono obejmować wszystkie wykonywane przez firmę czynności od początku do zakończenia pracy.

Dogodny dla nas termin zarezerwujmy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jaki będzie najlepszy?

Najlepszy dzień na przeprowadzkę, czyli ustal termin

Najlepszy termin na przeprowadzkę to ten, który nie koliduje z pracą i innymi obowiązkami. Dobrze też, aby wypadał w cieplejsze dni, kiedy nie pada deszcz ani śnieg. To jednak często marzenie, bo zdarza się, że musimy dopasować się do zastanych warunków. Co zrobić, żeby jak najlepiej wybrać datę? Jeśli korzystasz z usług firmy transportowej, umawianie terminu zacznij jak najwcześniej, aby móc zarezerwować najlepszy. Najbardziej oblegane są zawsze końcówki miesiąca i soboty. Pamiętaj też, że przeprowadzka w niedzielę lub święta będzie kosztować więcej. Wybierz też godziny poranne, najlepiej 9-10, kiedy jest jeszcze wcześnie, ale unikniesz korków i nie będziesz przeszkadzał sąsiadom w drodze do pracy.

Przeprowadzka – od czego zacząć pakowanie do transportu i jak się spakować

Podczas przeprowadzki najważniejsze jest prawidłowe spakowanie i zabezpieczenie przedmiotów, które zabieramy ze sobą do nowego miejsca. Organizację znacznie ułatwia szczegółowe opisywanie kartonów. Powinny się na nich znaleźć informacje o: zawartości, pomieszczeniu (np. kuchnia, salon) oraz numer i uwagi dla firmy transportowej, np. o delikatnych, szklanych przedmiotach lub konieczności przewożenia paczki w konkretnej pozycji. Spakowane kartony warto poukładać kategoriami lub ciężarem. Warto zrobić listę wszystkich paczek z numerami i opisami, aby móc na bieżąco sprawdzać postępy prac i o niczym nie zapomnieć.

Pakowanie mebli

Jedną z największych trudności podczas przeprowadzki jest zabezpieczenie mebli. Na początku warto też sprawdzić, czy duże gabaryty zmieszczą się nam w drzwiach oraz w przejściu na klatce. Może się okazać, że część mebli będziemy musieli zdemontować. Bardzo ważne jest także takie umieszczenie mebli w samochodzie, aby nie przemieszczały się podczas transportu. Jeśli korzystamy z usług firmy, pracownicy powinni się tym zająć, przymocowując dodatkowo nasze rzeczy pasami do burt auta.

Wszystkie ostre krawędzie mebli powinny być zabezpieczone. Możemy w tym celu użyć styropianowych nakładek, kartonu lub folii bąbelkowej. Okleić powinniśmy także wszystkie drzwi, aby podczas transportu nie otwierały się i nie obijały. Wymontujmy lub osłońmy folią bąbelkową wszystkie uchwyty, które mogą zarysować inne przedmioty. Z szaf i szafek wyjmijmy szuflady i półki. Inne meble możemy dla bezpieczeństwa owinąć folią ze stretchu.

Jak zabezpieczyć pralkę i inne urządzenia AGD i RTV do transportu

Sprzęt RTV i AGD najlepiej umieścić w firmowych pudełkach, które są tak skonstruowane, aby chronić urządzenia przed zniszczeniem. Jeśli nie mamy takich pudeł, najlepiej owinąć sprzęty folią bąbelkową i umieścić w zwykłych, dopasowanych rozmiarem i kształtem kartonach. Luki najlepiej wypełnić gąbką, papierami lub nawet kocami, ręcznikami i innymi tkaninami. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć kable, przymocowując je do urządzenia lub chowając do pudełek.

Jak spakować pralkę? Należy odłączyć ją od gniazdka, odpiąć wąż odpływowy i spustowy, spuszczając pozostałą wodę. Szczególnie ważne jest unieruchomienie bębna przy pomocy śrub transportowych lub mocnej taśmy. Urządzenie trzeba też owinąć np. kocem, styropianem czy tekturą. Pamiętajmy, że pralki nie możemy przewozić na leżąco. Najlepszą pozycją jest pion. Podobna zasada tyczy się lodówki, którą przed transportem należy opróżnić z jedzenia, półek i wyposażenia wewnętrznego.

Urządzenia RTV i AGD po przetransportowaniu do nowego mieszkania możemy podłączyć do prądu dopiero po upływie 8-12 godzin, kiedy zdążą zaaklimatyzować się i dostosować do panującej we wnętrzu temperatury.

Przeprowadzka – pakowanie szkła, porcelany i cennych przedmiotów

Szkło, porcelana, ceramika, lampy oraz lustra to przedmioty szczególnie narażone na zniszczenie podczas transportu, dlatego powinniśmy dokładnie owinąć je papierem do pakowania i ciasno umieścić w kartonach, uzupełniając luki między nimi. Długie lustra najlepiej też owinąć w papier, piankę, styropian lub tekturę – szczególnie na rogach – i włożyć do podłużnych pudeł. Powinny one być opisane i spakowane do auta na samym końcu.

Przeprowadzka – pakowanie ubrań i pościeli

Do pakowania ubrań, ręczników, pościeli itp. Rzeczy najlepiej sprawdzą się worki próżniowe, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Jeśli ich nie mamy, sprawdzą się także duże worki na śmieci. Możemy je też umieścić w zabezpieczonych, pustych szufladach szafek i walizkach. Ubrania na wieszakach najlepiej przewozić w specjalnych pokrowcach.

Aby zaoszczędzić miejsce, zamiast składać, zwijaj oraz uzupełniaj luki pomiędzy innymi rzeczami np. tymi delikatnymi, podatnymi na zniszczenia. Skarpetki możesz umieścić w butach. Miękkie i dość lekkie rzeczy dobrze jest też umieszczać w większych pudłach razem z czymś ciężkim. O wiele łatwiej podnieść karton wypełniony do ¾ książkami i uzupełniony np. poduszkami, niż dźwigać całą biblioteczkę.

Przeprowadzka – pakowanie książek

Pakując książki, najlepiej wybierać średniej wielkości pudełka, które bez trudu podniesiemy. Jeśli do dyspozycji mamy tylko duże kartony, spróbujmy triku opisanego wyżej. Książki układajmy ciasno, dodatkowo związując je sznurkiem. Możemy je także owinąć gazetami. Miejsca pomiędzy książkami wypełnijmy czymś miękkim. Warto pamiętać, aby przed pakowaniem przetrzeć wszystkie egzemplarze z kurzu.

Przeprowadzka – porady

Jak jeszcze lepiej przygotować się na ten wielki dzień? Kilka dni wcześniej warto zacząć kompletować bagaż podręczny, w którym znajdą się przedmioty pierwszej potrzeby: szczoteczka i pasta do zębów, piżama, komplet ubrań z bielizną na zmianę, kosmetyki, leki. Przyda się również prowiant oraz torba z rzeczami, które ułatwią pierwsze dni po przeprowadzce, np. czajnikiem, herbatą i kawą. Warto też wcześniej sprawdzić restauracje i sklepy spożywcze w okolicy nowego mieszkania. Może okazać się, że na początku będziemy musieli częściej z nich korzystać.

Pakuj po kolei poszczególne pokoje, dokładnie opisując pudła. Pamiętaj, że im większy karton wybierzesz, tym najlżejszą zawartość powinien on zawierać. Pakunki układaj kategoriami, zachowaj jak największy porządek.

Pamiętaj o zabezpieczeniu najcenniejszych i najważniejszych rzeczy. Do bagażu, który będziesz mieć przy sobie, zapakuj najważniejsze dokumenty, klucze do obu mieszkań, umowę z firmą od przeprowadzek, leki oraz wartościowe przedmioty.

Najnowsze wiadomości