Powrót

Ile kosztuje remont łazienki 5m2?

19.4.2018
Ile kosztuje remont łazienki 5m2?

Remont łazienki to jedna z najpoważniejszych prac, jakie możemy zrobić w domu. Nie wystarczy jedynie zadbać o funkcjonalną i estetyczną aranżację małej przestrzeni. Ważne są również prace, których nie widać gołym okiem, czyli poprawienie systemów hydraulicznych i zabezpieczenie elektryki. Trzeba jeszcze dobrać odpowiednie sprzęty, które będą służyć przez lata. Remont łazienki to poważne przedsięwzięcie, dlatego warto uniknąć pomyłek. Jaki budżet należy na niego przeznaczyć?

Remont łazienki – wstępne prace i przygotowanie pomieszczenia


Przed przystąpieniem do prac remontowych w łazience, powinniśmy zrobić dokładny plan oraz ocenić jej obecny stan techniczny. Ważne też, aby – jeśli nie podejmujemy się remontu sami – znaleźć dobrą ekipę, która na samym początku przygotuje pomieszczenie. Jeśli w łazience są stare płytki, których nie chcemy pozostawiać, konieczne będzie nie tylko skuwanie, ale też wyrównywanie powierzchni pod kładzenie nowych kafli. Trzeba będzie również zdemontować pozostałe urządzenia sanitarne oraz sprawdzić stan hydrauliki i elektryki. Od tego również zależą koszty całego remontu. Ile kosztują podstawowe prace remontowe i co może nam się podczas nich przydać?

koszt remontu łazienki


Ile kosztuje remont łazienki 5 m2 – ściany i podłogi

Znaczący wpływ na całościowy koszt remontu mają płytki na podłodze i ścianach. Ich ceny są różnorodne i zależą od materiału, z jakiego są wykonane, kształtu, faktury i trwałości. Najnowocześniejsza glazura, np. z trójwymiarowymi żłobieniami lub w kształcie heksagonów może kosztować od około 40 zł/m2. Koszty wzrosną również, jeśli zdecydujemy się na położenie płytek od podłogi do sufitu, na całej powierzchni ścian. Zaoszczędzimy, wybierając prostsze wzory glazury i jedynie wzbogacimy je o pojedyncze dekory lub zdecydujemy się pomalować łazienkę odporną na wilgoć farbą lateksową, a płytki położymy, np. w miejscu prysznica lub przy umywalce. W ten sposób nie tylko zmniejszymy koszty, ale możemy uzyskać o wiele ciekawszy efekt wizualny.

Kreatywnym pomysłem na tani remont łazienki jest odświeżenie wyglądu starych płytek. W ten sposób nie będziemy musieli również zatrudniać ekipy do skuwania i kładzenia glazury. Na rynku znajdziemy specjalne farby lub naklejki, przeznaczone do pokrywania kafelków na ścianach i podłogach. Możemy je wykorzystać, jeśli stare płytki są w dobrym stanie i odpowiada nam ich kształt.

Koszty związane z pracami ekipy remontowej są zależne od miejsca zamieszkania oraz stopnia trudności prac. Więcej zapłacimy za kładzenie płytek o niestandardowym kształcie i rozmiarze, oryginalny sposób ułożenia, który wymagać będzie cięcia kafelków. Podczas remontu warto pomyśleć również o zamontowaniu ogrzewania podłogowego, które znacznie uprzyjemnia codzienne korzystanie z łazienki. Razem z materiałem będzie to kosztowało około 150-160 zł za metr kwadratowy. Jak kształtują się ceny związane ze zmianą podłogi i ścian?

koszt remontu łazienki ściany i podłogi


Ile kosztuje remont małej łazienki – wybieramy urządzenia sanitarne

Ceny urządzeń sanitarnych, stanowiących podstawę wyposażenia każdej łazienki, mogą kształtować się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby oraz jak bardzo zaawansowane technologie wybierzemy. Najtańszym rozwiązaniem jest prosta kabina prysznicowa lub prostokątna wanna. Zapłacimy za nie od ok. 350-450 zł. Dopłacić będziemy musieli za nietypowy kształt, lepszej jakości materiały lub dodatkowe funkcje, np. hydromasaż czy podświetlenie. Ważny jest również dobór odpowiednich baterii i zestawów prysznicowych. Najtańsze kupimy za mniej niż 100 zł, jednak nie będą one tak trwałe, jak krany renomowanych firm. Te kosztują kilkaset złotych, a nawet ponad 1000 zł.

Tanim rozwiązaniem będzie również dobór najprostszego WC oraz umywalki, którą często dostaniemy w zestawie z praktyczną szafką. Ceny wahać się będą od około 100 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się na urządzenia sanitarne o nowoczesnych kształtach lub nietypowych kolorach, powinniśmy liczyć się z większym wydatkiem. Ciekawe umywalki ze szkła, które montuje się na stolikach lub szafkach, kupimy od około 250 do nawet kilku tysięcy złotych. Za sedes z funkcją bidetu zapłacimy około 500 zł.

koszt remontu łazienki urządzenia sanitarne


Ile za remont łazienki – meble, dekoracje i akcesoria

Dopełnieniem wyglądu łazienki oraz elementem spełniających funkcje praktyczne są różnego rodzaju organizery oraz meble. W każdej nawet najmniejszej łazience przyda się miejsce do przechowywania kosmetyków, środków czystości i ręczników. Dobrze sprawdzą się szafki stojące i wiszące, ale także zwykłe półki zabezpieczone farbą odporną na wilgoć i wodę.

Nie zapomnijmy również o dekoracjach i akcesoriach łazienkowych. Przyda się lustro – za proste zapłacimy około 200 zł, podświetlane to koszt nawet 600-1000 zł – przy którym będzie można zrobić poranną i wieczorną toaletę oraz makijaż. Przeznaczmy również budżet na dekoracje i akcesoria, np. dozowniki do mydła, stojak na szczoteczki do zębów czy szczotkę sedesową. To drobne wydatki, ale po podsumowaniu mogą nas kosztować kilkaset złotych.

remont łazienki koszt mebli i oświetlenia


Ile kosztuje remont łazienki 5m2 – podsumowanie

Ile właściwie będzie kosztował remont niewielkiej łazienki o powierzchni 5m2? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od tego, na jakie elementy się zdecydujemy oraz jak kształtuje się cennik usług remontowych w naszym mieście. Okazuje się jednak, że nawet przy wymianie płytek ściennych i podłogowych, możemy zamknąć się w kwocie niespełna 4000 zł przy wyborze najprostszych mebli i najtańszego wyposażenia. Przy planowaniu powinniśmy jednak zawsze założyć kwotę nieco wyższą na nieprzewidziane wydatki. Może się zdarzyć, że fachowcy napotkają w trakcie prac trudności, trzeba będzie jednak kupić droższe sprzęty o innych wymiarach lub nietypowych kształtach lub dokupić glazurę, ponieważ kafelki uległy zniszczeniu podczas cięcia. Ile więc mniej więcej wydamy na remont łazienki 5m2, kiedy mamy mały, średni i duży budżet?

koszt remontu łazienki: mały, średni, duży budżet

Najnowsze wiadomości