Powrót

Jak i gdzie najlepiej wymienić walutę?

8.8.2019
Jak i gdzie najlepiej wymienić walutę?

Posługiwanie się obcymi walutami jest coraz bardziej powszechne. Chętnie jeździmy na zagraniczne wycieczki, kupujemy za granicą przez Internet, bierzemy kredyty w innych walutach niż złotówki.
Ważne jest więc, by wymieniać swoje środki pieniężne na dobrych warunkach. Jak to zrobić, by nie być stratnym? Analizujemy dostępne możliwości.

Z artykułudowiesz się:

 1. Jakie są podstawowe zasady wymiany waluty?
 2. Jak wygląda wymiana waluty w kantorze?
 3. Jak wygląda wymiana waluty w banku?
 4. Jak wygląda wymiana waluty online?
 5. Na czym polega wymiana waluty na platformie społecznościowej?

Wymiana waluty – podstawowe zasady

Jeśli chcemywymienić polskie złotówki na obcą walutę, możemy skorzystać z usługnastępujących instytucji:

 • tradycyjny kantor stacjonarny,
 • bank,
 • kantor internetowy,
 • internetowa platforma     społecznościowa.

W każdymwypadku procedura wygląda podobnie. Sprzedajemy bądź kupujemy obcą walutę pocenie proponowanej przez wybraną instytucję. Zasada korzystnej transakcji jestprosta: sprzedać jak najdrożej, kupić jak najtaniej. By ustalić faktyczny kosztoperacji, musimy uwzględnić kilka czynników:

 • cenę wybranej waluty,
 • spread – różnicę między kosztem kupna     a kosztem sprzedaży waluty,
 • marżę instytucji     sprzedającej/kupującej walutę,
 • koszty ewentualnych przelewów,
 • czas i wygodę przeprowadzenia     transakcji,
 • dostępność waluty.

Przeanalizujemy teraz po kolei wszystkie z opcji wymiany walut. Pozwoli to ocenić wady i zalety każdej z nich.

Wymiana waluty w kantorze

Wymianawaluty w kantorze jeszcze do niedawna była najbardziej popularną formątransakcji walutowych. Dziś traci na znaczeniu z kilku powodów:

 • kantory oferują tylko transakcje     gotówkowe – jeśli wymieniamy drobne sumy, nie powinno to stanowić     problemu, ale kiedy obracamy większymi kwotami, o ich transport i     bezpieczeństwo musimy zadbać samodzielnie;
 • kantory to punkty stacjonarne, do     których trzeba dotrzeć na własną rękę – zamiast kilku chwil przy     komputerze musimy poświęcić odpowiednio więcej czasu na znalezienie punktu     wymiany walut i dojazd do niego;
 • ceny walut w kantorach są     najmniej korzystne dla klientów – wiąże się to z kosztami, jakie     ponoszą właściciele punktów wymiany walut – za wynajęcie lokalu i     zatrudnienie pracowników trzeba zapłacić więcej niż kosztuje obsługa     platformy internetowej. Szczególnie niekorzystne dla klientów ceny oferują     kantory umiejscowione na lotniskach czy stacjach kolejowych. Zwłaszcza     turyści, którzy potrzebują gotówki, a znajdują się w nieznanym dla siebie     miejscu, skłonni są korzystać z punktów dostępnych na wyciągnięcie ręki.     Zazwyczaj oznacza to jednak najmniej korzystne ceny.

Mimo to kantoryposiadają nadal pewne zalety w porównaniu z platformami internetowymi. Wymianawaluty w takim miejscu nie zobowiązuje klienta do zakładania dodatkowego kontawalutowego. W przypadku większej kwoty możemy negocjować oferowany kurs.Ponadto kantory oferują zazwyczaj szerszy wybór zagranicznych walut niż banki iplatformy internetowe.

Warto również pamiętać, że o ile coraz więcej transakcji odbywa się wirtualnie, to często w trakcie wycieczek turystycznych niewielka ilość lokalnej waluty w gotówce jest niezbędna. Jeśli nie dysponujemy kontem walutowym i przypisaną do niego kartą, kantor może być jedynym rozwiązaniem.

Wymiana waluty w banku

Wymianawaluty w banku co do zasady nie różni się od podobnej transakcji w kantorzestacjonarnym. Możemy spodziewać się że kursy będą nieco bardziej korzystne, alenadal musimy poświęcić czas na dojazd do placówki.

Warto teżpamiętać, że większość polskich banków ma w swojej ofercie tylkonajpopularniejsze waluty: euro (EUR), brytyjskiego funta szterlinga (GBP),dolara amerykańskiego (USD) i franka szwajcarskiego (CHF). To oznacza, żeobracamy się tylko w kręgu walut dostępnych w większej części Europy i Ameryce.

Dodatkowo banki mogą dokonywać przewalutowania za każdym razem, kiedy korzystamy z karty płatniczej, przebywając za granicą. Operacja odbywa się zgodnie z kursem danej waluty i aktualnym spreadem. Może jednak wiązać się z dodatkowymi opłatami. By uniknąć tego problemu, możemy skorzystać ze specjalnego konta walutowego i przypisanej do niego karty. W ten sposób nie tylko rezygnujemy z kosztów kolejnych operacji przewalutowania, ale też możemy wypłacać lokalne pieniądze w miejscu, w którym się znajdujemy.

Wymiana waluty w kantorze internetowym

Kantoryinternetowe zdobywają coraz większą popularność. Niektóre z polskich firmzajmujących się wymianą walut to już globalne marki. Również banki decydują sięna zapewnienie takiej usługi klientom.

Zazwyczajprocedura wymiany walut polega na założeniu specjalnego konta walutowego w kantorzeinternetowym. Po wpłaceniu potrzebnej kwoty na konto usługodawcy, już nawet pokilku minutach otrzymujemy przelew w wybranej przez nas walucie.

Popularnośćkantorów internetowych wynika z ich niewątpliwych przewag nad stacjonarnymipunktami wymiany walut:

 • wygoda transakcji – nie     musimy wychodzić z domu, pieniądze trafią na konto w błyskawicznym tempie     (większość kantorów internetowych współpracuje niemal z każdym polskim     bankiem, więc opóźnienia w przekazie pieniędzy są rzadkością);
 • najbardziej korzystne kursy walut     – wiąże się to przede wszystkim z niskimi kosztami obsługi kantora     internetowego, właściciele narzucają więc niższe marże i mogą zaproponować     bardziej atrakcyjne ceny;
 • szeroka dostępność obcych walut     – powinniśmy bez problemu uzyskać praktycznie każdą światową walutę;
 • cena waluty zależna od     wymienianej kwoty – im większą kwotę chcemy wymienić, tym bardziej     atrakcyjnych warunków cenowych możemy oczekiwać.

Korzystając z usług kantoru internetowego, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wcześniej sprawdzić, czy podmiot, w którym kupujemy bądź sprzedajemy walutę, dysponuje rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego.

Internetowa platforma społecznościowa – sposób na korzystną wymianę waluty?

Na koniecpozostaje nam wspomnieć o nowym sposobie handlowania walutami. To platformyspołecznościowe, na których transakcje odbywają się bezpośrednio międzyklientami. Po zarejestrowaniu wystarczy zgłosić chęć kupna bądź sprzedaży danejwaluty i czekać na odpowiednią ofertę. Wadą tego typu platform jest fakt, żehandel ograniczony jest tylko do czterech najpopularniejszych walut (EUR, CHF,USD, GBP). Szybkość transakcji uzależniona jest również od liczby użytkownikówplatformy.

Zaletą może być natomiast najbardziej korzystna oferta cenowa. Co prawda, by zyskać na transakcji, potrzeba poświęcić trochę czasu i uzbroić się cierpliwość, ale finansowo może być to atrakcyjny wybór.

Jak i gdzie najlepiej wymienić walutę?

Najnowsze wiadomości