Powrót

Jakie pieluszki dla noworodka? Rodzaje i miesięczny koszt pieluch

7.9.2017
Jakie pieluszki dla noworodka? Rodzaje i miesięczny koszt pieluch

Wielu rodziców zastanawia się, ile wynoszą miesięczne wydatki na pieluszki dla noworodka, niemowlaka i nieco starszego dziecka. Sprawdziliśmy, ile kosztują pampersy, jak działają ekologiczne pieluchy wielorazowe oraz czy ich używanie jest tańsze.

Ile pieluch dziennie zużywa dziecko?

Noworodek zużywa średnio około 10 pieluszek na dobę. Ze względu na jeszcze niedojrzały układ pokarmowy bardzo często robi kupkę – kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, co oznacza każdorazową konieczność zmiany pampersa. Wilgoć pochodząca z samego moczu jest bardzo dobrze wchłaniania przez pieluszki jednorazowe. Jednak nawet jeśli nie ma kupki, noworodka należy przewijać mniej więcej co 2-3 godziny, żeby nie doprowadzić do odparzeń. Pieluszkę należy zmieniać również po nocnych karmieniach.

Dziecko dwu-, trzymiesięczne zużywa już mniej pieluch, przeciętnie około 6-7, a półroczne – około 4-5 sztuk. Później ta liczba utrzymuje się już na stałym poziomie, aż do czasu odpieluchowania dziecka.

Ile kosztują pampersy i jak na nich zaoszczędzić?

Szukając tanich okazji, warto korzystać z promocji, ale pamiętajmy o tym, żeby nie robić zbyt dużych zapasów – dziecko może szybko wyrosnąć ze swojego rozmiaru pieluszek. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie kilku różnych marek pieluch, ponieważ rozbieżności w cenach są dość duże.

Zwykle bywa tak, że im większe opakowanie, tym cena jednej pieluszki niższa. Zawsze jednak warto to sprawdzać i porównywać – na cenach paczek, umieszczonych przy sklepowych półkach, powinien być podany również koszt jednej sztuki.

Należy też liczyć się z tym, że im większe pieluszki, tym nieco droższe. Dlatego nie warto przerzucać się za szybko na większy rozmiar. Róbmy to wtedy, gdy pielucha staje się zbyt napięta na brzuszku lub nóżkach dziecka. Między pieluszkę a brzuszek powinniśmy bez problemu zmieścić dwa palce. Warto też przemyśleć większy rozmiar, gdy zauważymy, że zawartość pieluchy zaczyna często wyciekać – może być już za mało chłonna. Pamiętajmy jednak, że tak może dziać się również w przypadku zbyt dużych pieluch.

Sposobem na oszczędności może okazać się odkupienie pieluch w niższej cenie od rodziców, których dzieci zbyt szybko wyrosły z danego rozmiaru – warto w tym celu prześledzić ogłoszenia lokalne. Inny pomysł to poproszenie rodziny o wzięcie pod uwagę pieluszek w roli prezentu zamiast kolejnej grzechotki czy ubranek, których dziecko ma już dużo.

Pamiętajmy też, że najlepszym sposobem na oszczędności jest jak najszybsze odpieluchowanie dziecka. Można próbować to robić już w wieku 24 miesięcy. Przeciętnie wypada to w okolicach 30 miesiąca życia. Niektóre dzieci jednak zaczynają korzystać z nocnika dopiero w wieku 3 lat.

pieluszki jednorazowe koszt

Pieluchy wielorazowe: jak to działa i jak ich używać?

Na czym polega zasada działania nowoczesnych pieluch wielorazowych? Ich używanie i przewijanie dziecka jest bardzo podobne do jednorazówek. Zasadnicza różnica polega na tym, że pampersy wyrzucamy do śmieci, a wielorazowe pierzemy. Nie jest to jednak takie pranie jak dawniej – nie gotujemy ich ani nie prasujemy. Wielorazówki nie przemakają również tak bardzo jak dawne pieluchy tetrowe.

Zazwyczaj składają się z dwóch głównych elementów: wkładu mającego za zadanie pochłanianie wilgoci oraz zapinanej na rzepy albo napy kieszonki, która przytrzymuje go na miejscu i chroni ubranko. Dodatkową częścią może być warstwa zwana „suchą pupą”, ze specjalnego materiału, który odprowadza wilgoć w głąb wkładu i oddala ją od skóry. Niektórzy rodzice używają też papierków jednorazowych, które ułatwiają wyrzucenie kupy wprost do toalety (sprawdza się to w przypadku nieco starszych dzieci).

Zamiast kieszonki zewnętrzną częścią pieluchy może być nieprzepuszczający wilgoci otulacz, a wkładem – delikatny i dobrze chłonący wilgoć materiał, np. muślin, tetra czy bambus. Zarówno kieszonki, jak i otulacze są ładne, mają wiele różnych wzorów i kolorów.

Innym rodzajem są pieluchy jednoczęściowe, typu all-in-one. Ich używanie jest bardzo podobne do zmieniania jednorazówek – z tą różnicą, że po zużyciu pielucha zamiast do kosza na śmieci wędruje do zamykanego wiaderka na pranie. Są wygodne w stosowaniu, ale ich wadą jest to, że dość długo schną.

Jak prać pieluchy wielorazowe?

Po zabrudzeniu wkład nadaje się do prania. Otulacz lub kieszonka natomiast zazwyczaj pozostają czyste i wystarczają na około 3-4 przewinięcia. Jeśli używamy pieluch, w których wkład jest wszyty w środek na stałe, całość wędruje do prania.

Jak prać pieluchy wielorazowe? Nieczystości o stałej konsystencji należy wrzucić do toalety, bardziej płynne – spłukać pod kranem. Tak przygotowaną pieluszkę trzeba schować do zamykanego wiaderka (pieluszki zabrudzone tylko moczem wkładamy tam od razu), a gdy uzbiera się odpowiednia ilość – wstawić pranie. Najczęściej pierze się je co drugi dzień.

Pranie powinno odbywać się w temperaturze 40°C (chyba że producent pieluch zaleca inaczej), w niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania dla dzieci, najlepiej z dodatkiem środka antybakteryjnego (np. olejku herbacianego). Nie należy stosować płynów zmiękczających. Pieluchy wielorazowe można prać razem z innymi ubraniami dziecka. Nie trzeba, a nawet nie można prasować.

Istnieją również specjalne metody na odświeżenie pieluch, które po długim czasie stosowania nabierają nieprzyjemnego zapachu, trudnego do usunięcia nawet w praniu.

Mieszana metoda pieluchowania

W praktyce bardzo mało osób decyduje się na używanie pieluch wielorazowych od samych narodzin dziecka. Rozpoczęcie pieluchowania w wersji eko dopiero wtedy, gdy dziecko ma już kilka miesięcy, niesie ze sobą sporo zalet. Dzięki temu nie musimy kupować pieluch przeznaczonych dla noworodków – można od razu zainwestować w rozmiar uniwersalny, który będzie rósł wraz z dzieckiem. Kolejny argument jest taki, że po rozszerzeniu diety kupki mają bardziej stałą konsystencję, więc rzadziej brudzą otulacze lub kieszonki i łatwiej je usunąć z pieluszki.

Wielu rodziców używa na co dzień pieluch wielorazowych, a jednorazówek – na noc, na spacer, podczas wizyty w gościach. Ten sposób jest wygodny, chociaż warto pamiętać, że im częściej używamy pampersów, tym bardziej rosną koszty.

Ile kosztują pieluchy wielorazowe?

Ceny pieluch wielorazowych są bardzo zróżnicowane – kosztują od ok. 25 do 70 zł. Dzięki regulowanego systemowi zapięć można używać tych samych pieluszek aż do momentu odpieluchowania dziecka. Wyjątkiem są noworodki do około 2. miesiąca życia, dla których są przeznaczone specjalne, najmniejsze rozmiary pieluch wielorazowych.

Jeśli decydujemy się na pieluchy all-in-one albo zestaw kieszonek i wkładów, najlepiej kupić ich co najmniej 20-25 sztuk. Dobrym pomysłem może okazać się kupienie większej liczby wkładów niż pieluch. Przy opcji otulaczy z wkładami, wystarczy kupić około 5 sztuk otulaczy.

Poniższa infografika przedstawia koszty różnego rodzaju pieluch wielorazowych przy następujących założeniach: dziecko odpieluchowuje się w wieku 30 miesięcy, używamy pieluch wielorazowych od 3. miesiąca życia na zmianę z jednorazówkami na noc, do 2. miesiąca życia stosujemy jednorazówki w cenie 70 gr za sztukę (dziecko zużywa ich 10 dziennie).

Chcesz zmienić wyliczenia, dopasowując je do swoich założeń? Pobierz nasz kalkulator>>

pieluszki wielorazowe koszt

Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe – co się bardziej opłaca?

Na dłuższą metę pieluchy wielorazowe są tańsze, chociaż przy ich zakupie czeka nas większy wydatek jednorazowy. Wymagają również poświęcenia czasu na pranie oraz rozeznanie na rynku pieluszek wielorazowych i wybranie najlepszej opcji dla siebie, często metodą prób i błędów.

Im dłużej dziecko korzysta z pieluch, tym większa jest różnica w cenie na korzyść wielorazówek. Jeśli chcemy zaoszczędzić, można również kupić pieluchy używane w dobrym stanie.

Chusteczki (jedno- lub wielorazowe), podkłady do przewijania i kosz na brudne pieluchy nie są uwzględnione w powyższych zestawieniach cenowych, ponieważ trzeba je kupić niezależnie od tego, na jaki rodzaj pieluch się zdecydujemy. Jedyną różnicą jest krem lub zasypka przeciw odparzeniom – w przypadku pieluszek wielorazowych nie można ich stosować. Kosztują jednak tak niewiele, że nie zostały uwzględnione w wyliczeniach.

Chcesz policzyć, ile wydasz na pieluchy dla twojego dziecka i która metoda bardziej ci się opłaca? Pobierz nasz kalkulator pieluszkowy>>

Najnowsze wiadomości