Powrót

Kalendarz roku szkolnego – jak zaplanować urlopy i długie weekendy?

12.10.2016
Kalendarz roku szkolnego – jak zaplanować urlopy i długie weekendy?

Kiedy najlepiej wziąć urlop, żeby wypoczywać jak najdłużej? Dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym podczas planowania wyjazdów istotne jest również to, jak najlepiej połączyć urlop z feriami i dniami wolnymi od lekcji. W naszym kalendarzu roku szkolnego 2016/2017 znajdziesz dni wolne, długie weekendy oraz stałe i ruchome święta.

Poza terminami wakacji oraz ferii świątecznych, zimowych i wiosennych, ustalanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dyrektorzy szkół mają do dyspozycji dodatkową pulę kilku dni (ich liczba różni się w zależności od typu szkoły), które mogą ogłosić wolnymi od lekcji. Najczęściej są one wykorzystywane przy okazji długich weekendów oraz egzaminów. Szkoły mają jednak obowiązek zorganizowania opieki nad uczniami, których rodzice zdecydują posłać je w te dni do szkoły.

Sprawdź kalendarz na rok szkolny 2017/2018 i zaplanuj dni wolne>>

Październik i listopad 2016. Dni wolne od szkoły oraz pracy

Pierwszy wolny dzień większość uczniów będzie miała już 14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, zwanym również Dniem Nauczyciela. Nie jest to dzień wolny od pracy, jednak wiele szkół ogłasza go wolnym od lekcji. Dorośli muszą poczekać na swój pierwszy długi weekend do przełomu października i listopada.

W tym okresie mamy aż dwa przedłużone weekendy. Pierwszy z nich, związany z przypadającą 1 listopada uroczystością Wszystkich Świętych, rozpoczyna się 29 października. Poniedziałek 31 października jest dniem pracującym, ale w większości szkół wolnym od zajęć lekcyjnych. Jeśli weźmiemy wtedy jeden dzień urlopu, będziemy mieć cztery dni wolnego.

Kolejny dzień wolny od pracy i nauki to 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku przypada w piątek, a więc bez żadnych urlopów mamy trzydniowy weekend.

kalendarz świąt

Kalendarium świąt Bożego Narodzenia. Grudzień i początek stycznia

W tym roku układ świąt nie jest szczególnie korzystny dla tych pracowników, którzy lubią długo leniuchować. Wigilia wypada w sobotę, a Boże Narodzenie w niedzielę. Niestety, nie należy nam się z tego tytułu żaden dodatkowy dzień wolny – pracodawca musi go udzielić za święta przypadające w sobotę, ale nie w niedzielę. Po wolnym poniedziałku 26 grudnia wtorek jest już pracujący.

Podobnie wygląda sprawa z sylwestrem – przypada w sobotę, a Nowy Rok w niedzielę. Kolejne święto, Trzech Króli, wypada w piątek. Żeby mieć dwa tygodnie wolnego (z weekendami 16 dni), musimy wziąć osiem dni urlopu. Jeśli chcemy mieć dziewięć dni wolnego między świętami a Nowym Rokiem, trzeba wziąć cztery dni urlopu. Znacznie lepiej mają uczniowie – zimowa przerwa świąteczna w szkołach trwa od 23 do 31 grudnia.

kalendarz świąt

Ferie zimowe 2017: styczeń i luty

Terminy dwutygodniowych ferii zimowych są różne w różnych województwach. Rozpoczynają się w drugiej połowie stycznia i trwają aż do końca lutego. Zróżnicowanie terminu ferii pozwala nieco rozładować sezonowy tłok w zimowych miejscowościach wypoczynkowych. Ferie nie są niestety powiązane z żadnym długim weekendem ani świętem.

kalendarz świąt

Dni wolne od szkoły oraz pracy w marcu i w kwietniu

Wiosną czeka nas kilka dni wolnego z okazji Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc to święto ruchome. Przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. To oznacza, że najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia. W 2017 roku Wielkanoc przypada stosunkowo późno – 16 kwietnia, a więc jest szansa na piękną wiosenną pogodę.

Dodatkowy dzień wolny od pracy jest tylko jeden – Poniedziałek Wielkanocny. Uczniowie mają wolne w dniach 13–18 kwietnia, czyli od czwartku do wtorku włącznie. Dodatkowo przed świętami szkoły mogą wyznaczyć trzy dni, w których uczniowie będą zwolnieni z zajęć szkolnych z okazji odbywających się w tym czasie rekolekcji wielkopostnych. Decyzja w tej sprawie należy do dyrektora szkoły. MEN podkreśla jednak, że nie należy tych dni traktować jako wolnych, a szkoła ma prawo do kontroli obecności na zaplanowanych w tych dniach zajęciach.

kalendarz świąt

Kalendarz świąt w maju i w czerwcu

Majówka, która w naszym kraju tradycyjnie otwiera sezon grillowy, w 2017 roku zapowiada się bardzo obiecująco. Większość szkół wtorek 2 maja ma wolny. Biorąc urlop na ten dzień, mamy pięć dni wolnego. Trzy dni urlopu (2, 4, 5 maja) oznaczają dziewięć dni wolnego.

Dużo osób nie pamięta, kiedy przypada kolejne ruchome święto, Zesłanie Ducha Świętego, zwane potocznie Zielonymi Świątkami. To zapewne dlatego, że wypada zawsze w niedzielę, 49 dni po Wielkanocy. Nie mamy z tej okazji dodatkowego dnia wolnego. To jednak ważna informacja dla tych, którzy planowali spędzić ten dzień w galerii handlowej. W dni świąteczne większość sklepów jest nieczynna. W 2017 roku Zielone Świątki przypadają 4 czerwca.

Boże Ciało co roku oznacza gwarantowany długi weekend, bo zawsze wypada w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. W tym roku będzie to 15 czerwca. Dzięki jednemu dniowi urlopu (w piątek 16 czerwca) zyskujemy cztery dni wolnego. Większość szkół piątek po Bożym Ciele ma wolny.

Zajęcia szkolne zgodnie z najnowszymi przepisami muszą kończyć się w pierwszy piątek po 20 czerwca. Zatem najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca. W 2017 r. zakończenie roku szkolnego odbędzie się 23 czerwca.

kalendarz świąt

Źródła:

https://men.gov.pl/zycie-szkoly/kalendarz-roku-szkolnego

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001335

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101861245

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/zasady-dotyczace-organizowania-rekolekcji-dla-uczniow-szkol-publicznych.html

Najnowsze wiadomości