Powrót

Saldo a dostępne środki - czym się różnią?

19.4.2018
Saldo a dostępne środki - czym się różnią?

Wchodzisz na swoje konto, żeby sprawdzić jego stan i zastanawiasz się, dlaczego podane kwoty salda i dostępnych środków się od siebie różnią? Skąd biorą się te różnice i iloma pieniędzmi właściwie dysponujesz? Dowiedz się, co wchodzi w skład salda, jaki mają na nie wpływ nierozliczone transakcje i czym różni się ono od sumy dostępnych środków.

Co to jest saldo rachunku bankowego

Saldo to po prostu stan konta w danym momencie. Wątpliwości pojawiają się jednak wtedy, kiedy różni się ono od kwoty, jaką możemy dysponować. Dlaczego pod zakładką saldo kryje się większa kwota, niż przy środkach dostępnych, z których w danej chwili możemy korzystać? Różnica ta wynika z nierozliczonych transakcji na rachunku, które zawierają się w naszym saldzie. Można więc powiedzieć, że saldo jest sumą pieniędzy, jakie możemy w danym momencie wykorzystać, oraz kwotą, która jeszcze nie została rozliczona.

Nierozliczone transakcje na rachunku – o co chodzi

Czym są nierozliczone transakcje na rachunku, które zasilają nasze saldo, ale nie wchodzą w skład dostępnych środków? Każda operacja dokonywana w banku musi być zaksięgowana. Czasami wymaga to jednak czasu, skąd mogą pojawić się tzw. transakcje nierozliczone oraz różnice między saldem a dostępnymi środkami. Kiedy więc dokonujemy płatności kartą lub dokonujemy przelewu, wydana przez nas kwota już nie może należeć do tej, którą ciągle możemy dysponować. Nadal jednak może widnieć na saldzie, ponieważ nie została jeszcze zaksięgowana.

Dostępne środki a saldo

Jeśli chcemy zrozumieć, czym różni się saldo od dostępnych środków, najlepiej wyobraźmy sobie to w praktyce. Ustalmy, że na naszym koncie mamy aktualnie dostępną kwotę 4000 zł. W ciągu dnia robimy jednak zakupy w sklepie spożywczym i płacimy kartą 50 zł. Później wybieramy z bankomatu 350 zł na rachunki i jeszcze płacimy w sklepie internetowym 100 zł. Łącznie wydajemy 500 zł. Kwota ta może jeszcze nie zostać zaksięgowana w naszym banku, dlatego saldo nadal wynosi 4000 zł. Nie możemy jednak wydać całej tej kwoty, ponieważ wydaliśmy właśnie sumę, która została odnotowana i odliczona od dostępnych środków. Korzystać możemy więc z 3500 zł.

saldo a dostępne środki

Najnowsze wiadomości