Powrót

Ceny na Cyprze. Ile kosztują wakacje na Cyprze?

21.8.2018
Ceny na Cyprze. Ile kosztują wakacje na Cyprze?

Choć Cypr geograficznie jest zaliczany raczej do Bliskiego Wschodu, historycznie i kulturowo należy do Europy. Co to oznacza dla turystów? Bajeczne widoki, upalne lato, starożytne zabytki – a to wszystko w kraju, który wcale nie jest nam kulturowo odległy. Co robić na Cyprze i ile kosztują najpopularniejsze atrakcje?

Zwiedzanie Cypru: bezpieczeństwo, waluta i jedzenie


Cypr to nie bez przyczyny popularny kierunek wakacyjnych podróży. Cuda natury, malownicze szlaki trekkingowe, piękne plaże, bajeczna pogoda i mnogość zabytków powodują, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chociaż kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej, warto przed wyjazdem zapoznać się z praktycznymi informacjami.

Czy na Cyprze jest bezpiecznie?


Cypr jest krajem o bardzo burzliwej historii, również tej najnowszej. Obecna sytuacja polityczna  wyspy jest skomplikowana – Cypr dzieli się na część południową (Republikę Cypryjską) i północną (Turecką Republikę Północnego Cypru, która oficjalnie jest uznawana jedynie przez Turcję). Mimo to, władze Cypru bardzo dbają o to, by kraj ten był bezpieczny dla turystów. Istniejący sztuczny podział wyspy nie ma większego znaczenia dla zwiedzających, a przekroczenie linii demarkacyjnej jest bardzo proste i wystarczy okazanie dowodu osobistego. Dobrze jest jednak wiedzieć, że Polska nie uznaje Tureckiej Republiki Północnego Cypru, co wiąże się z tym, że na północnej części wyspy nie będziemy objęci opieką polskiego konsulatu. Jednak Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ostrzega przed podróżą na wyspę (na żadną z jej części), zatem oficjalnie jest uznana za bezpieczniejszą niż chociażby Egipt czy Tunezja. Na Cyprze nie musimy się zatem obawiać ani ataków terrorystycznych, ani konfliktu zbrojnego. Co więcej, przestępczość tam jest bardzo niska.

Cypr – co warto wiedzieć?


Oficjalnymi językami wyspy są grecki i turecki. W turystycznych miejscach jednak bez problemu porozumiesz się w języku angielskim. Wielu Cypryjczyków pracujących w branży turystycznej zna też podstawy niemieckiego i rosyjskiego – bowiem to właśnie z Niemiec i Rosji przybywa na Cypr najwięcej turystów… i biznesmenów.Jeśli chodzi o walutę, jest nią obecnie euro. W razie potrzeby bez problemu możemy też pobrać gotówkę z bankomatów, których na wyspie nie brakuje. Jeśli chcesz odwiedzić Cypr Północny, obowiązująca tam waluta to lira turecka. W większości miejsc na północy Cypru istnieje również możliwość płacenia w euro, ale zazwyczaj po niekorzystnym dla turysty kursie, warto więc wymienić część euro na liry. Dobrze jest też wiedzieć o tym, że na stronę południową nie wolno nam wnieść produktów wyprodukowanych przez tureckie firmy.Do podróżowania po Cyprze potrzebny nam będzie tylko paszport lub dowód osobisty – nawet, jeśli pragniemy przekroczyć granicę i zwiedzić część „turecką”.

Jedzenie na Cyprze – czego warto spróbować?


Cypryjska kuchnia jest bardzo podobna do greckiej, ale znajdziemy w niej również sporo wpływów z kuchni orientalnej i tureckiej. Paradoksalnie, ryby i owoce morza wcale nie są podstawą diety Cypryjczyków, za to ich sztandarowe dania to m.in. znany na całym świecie ser halloumi z grilla, kleftiko, czyli pieczona jagnięcina z warzywami, czy cypryjskie wino Commandaria.Będąc na Cyprze, warto przynajmniej raz zamówić danie o nazwie meze. Składa się ono z degustacyjnych porcji przeróżnych miejscowych potraw. Spokojnie jednak może być traktowane jako pełnoprawne danie obiadowe, bo ilość jedzenia wystarczy nawet największemu miłośnikowi obfitych posiłków. W zależności od naszych preferencji, jako meze na nasz stół mogą trafić: przekąski (np. oliwki, chleb, pasty do chleba, tzatziki), sałatka wiejska (zwana też grecką), jajecznica z bakłażanem, różnego rodzaju mięsa z grilla lub zapiekane w specjalnym piecu , ziemniaki i frytki, owoce morza lub ryby, dolmades (rodzaj gołąbków – mięso i ryż zawijane w liście winogron), paszteciki i wiele innych, a na końcu oczywiście pojawią się desery. Zamawiając meze, możemy mieć okazję spróbowania nawet 30 dań!Na Cyprze spróbujemy też takich przysmaków, jak musaka (mięso z warzywami, zapiekane serem i sosem beszamelowym), souvlaki (popularny również w Grecji rodzaj mięsnej przekąski), kotlety nazywane köfte czy turecki kebab z baraniny. Obfity posiłek warto zakończyć deserem (typowe słodkości to na przykład owoce w syropie lub charakterystyczna dla Turcji baklawa – ciasto filo przełożone syropem i orzechowym nadzieniem).

Jakie są ceny na Cyprze? Ile kosztują wakacje na Cyprze?


Wakacje all inclusive mogą być niesłychanie kuszące dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zajmowania się planowaniem posiłków. Cypr warto jednak zwiedzić wzdłuż i wszerz, a to sprzyja temu, by do swoich wojaży po wyspie dostosować rezerwacje noclegów. Wówczas co prawda sami musimy organizować sobie noclegi, transport  czy posiłki, ale czeka nas z pewnością więcej wrażeń, paradoksalnie można też na tym nieco zaoszczędzić.

Ceny jedzenia w sklepach i restauracjach na Cyprze


Dla turysty z Polski Cypr nie jest tanim krajem. Zakupy zrobimy m.in. w Lidlu, inne popularne sieci sklepów to m.in. AlphaMega i Metro. Niektóre produkty zakupimy w cenach podobnych do naszych rodzimych, inne mogą być jednak wyraźnie droższe.Za jedną bagietkę lub bochenek chleba zapłacimy ok. 1-2 euro (ok. 4,20-8,40 zł), a za 10 bułek – ok. 2-4 euro (ok. 8,40-17 zł). Cypryjski ser halloumi kupimy w markecie za ok. 11 euro (ok. 46 zł) za kilogram. Zwykły ser żółty będzie nieco tańszy – ok. 8 euro (ok. 34 zł) za kilogram. Za 10 jajek zapłacimy ok 3 euro (ok. 12,50 zł), za masło ok. 2,50 euro (ok. 10,50 zł), za półtoralitrową butelkę wody ok. 1,50 euro (ok. 6,30 zł), a za 2 litry coli – ok. 2 euro (ok. 8,40 zł).Za przystawki zapłacimy ok. 2-4 euro (ok. 8,40-17 zł), za główne danie natomiast ok. 8-15 euro (33-63 zł). Oczywiście, im popularniejszy wśród turystów region, tym wyższe ceny w lokalach. Najdrożej będzie też w pobliżu głównych ulic czy deptaków. Za danie dziecięce zapłacimy odpowiednio mniej – ok. 5 euro (ok. 21 zł). Za pełny obiad wraz z napojem lub piwem zapłacimy ok. 20 euro (ok. 84 zł) za osobę. Przekąski (takie, jak hamburger, souvlaki czy kebab) kosztują ok. 5 euro (ok. 21 zł). Za duże danie meze zapłacimy ok. 12-15 euro (ok. 50-63 zł) za osobę.

Ceny transportu na Cyprze


Na Cyprze transport kolejowy został zamknięty w połowie ubiegłego wieku i od tamtej pory na wyspie nie ma pociągów. Działa co prawda sieć transportu autobusowego, jednak dobrze jest wiedzieć, że jest ona niezbyt nowoczesna i słabo rozwinięta. Jeśli już zdecydujemy się poruszać autobusami, trzeba pamiętać o tym, że bilety kupuje się u kierowcy, a większość przystanków jest na żądanie. Godziny na rozkładach podawane są tylko dla odjazdu z pierwszego przystanku trasy, dlatego godziny przybycia autobusu na nasz przystanek musimy się domyśleć. Jeśli zależy nam na aktualnych rozkładach jazdy, najpewniejszym ich źródłem będzie informacja turystyczna na miejscu. Cena jednego przejazdu (bez przesiadek) to 1,50 euro (ok. 6,30 zł), a bilet dobowy kosztuje 5 euro (ok. 21 zł). Przejazd między miastami to koszt ok. 4-7 euro (ok. 17-30 zł).Ceny taksówek na Cyprze są dość wysokie. Za „trzaśnięcie drzwiami” zapłacimy 3,42 euro (ok. 14,40 zł), a za przejazd 1 km – 0,73 euro (ok. 3 zł). Taryfa dzienna kończy się o godz. 20:30, wówczas, w taryfie nocnej, ceny wzrastają do 4,36 euro (ok. 18,30 zł) za „trzaśnięcie drzwiami” i 0,85 euro (3,60 zł) za 1 km.Jeśli zamierzamy zwiedzić różne zakątki Cypru, najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu. Na lotnisku w Larnace zapłacimy za samochód od ok. 170 zł za dobę, ale przy dłuższym wynajmie będzie znacznie taniej – za wypożyczenie samochodu na tydzień zapłacimy od ok. 475 zł. Warto jednak wiedzieć, że do tego doliczana jest „opłata paliwowa” w wysokości mniej więcej kosztu napełnienia baku (ok. 50 euro, czyli ok. 210 zł). Dzięki wniesieniu tej opłaty możemy oddać samochód z pustym bakiem, co nie jest bez znaczenia, bo całodobowych stacji na Cyprze wcale nie jest zbyt dużo, a bez wniesienia tej opłaty kara za oddanie niezatankowanego samochodu może nas wynieść ok. 100 zł.Ważne jest też, by wykupić pełne ubezpieczenie (koszt ok. 300-450 zł). Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny, do którego większość Europejczyków nie jest przyzwyczajona. Do tego małe i wąskie uliczki w miastach oraz niefrasobliwość, z której słyną cypryjscy kierowcy powoduje, że lepiej zapłacić za ubezpieczenie, a nie przejmować się później kosztami, gdybyśmy zarysowali samochód.Z informacji praktycznych, drogi na Cyprze Południowym są w bardzo dobrym stanie, a autostrady są bezpłatne (minimalna prędkość na nich to 65 km/h, maksymalna zaś to 100 km/h). W godzinach 21:00-6:00 nie wolno używać klaksonu, a świateł używa się dopiero po zmroku. Możemy się też spodziewać sporej liczby rond.Gdybyśmy chcieli przejechać samochodem na turecką stronę wyspy, warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie, bo to wykupione po stronie greckiej nie będzie obowiązywało na północy. Warto mieć też na uwadze, że drogi na północy są w gorszym stanie od tych na południu. Tureckie OC na 3 dni będzie kosztowało nas ok. 20 euro (ok. 84 zł).

Ceny pobytu i atrakcji na Cyprze


Biletu do większości atrakcji historycznych, takich jak muzea archeologiczne (w Larnace, Limassol lub w Pafos), muzeum w cerkwi św. Łazarza, Grobowce Królewskie, zamki (w Pafos, Limassol, Larnace, Kolosi) czy stanowiska archeologiczne (w Kition, w Kurionie, w Amathous) to koszt ok. 2,50 euro (ok. 10,50 zł) – od ok. 1 euro (ok. 4,20 zł) do ok. 4,50 euro (ok. 19 zł). Rejs łódką ze szklaną podłogą to koszt od ok. 10 euro (ok. 42 zł).Atrakcje dla rodzin dzieci są nieco droższe. Wstęp do Parku Wielbłądów to koszt 4 euro (ok. 17 zł) za osobę dorosłą i 3 euro (ok. 12,60 zł) za dziecko. Bilet do zoo w Pafos kosztuje 16,50 euro (ok. 70 zł) za osobę dorosłą i 8,50 euro (ok. 36 zł) za dziecko. Do Oceanarium w Protaras wejdziemy za 12,50 euro (ok. 52 zł) za osobę dorosłą i 7,50 euro (ok. 31 zł) za dziecko. Bilety do parków wodnych kosztują około 30-40 euro (ok. 126-168 zł) za osobę dorosłą i około 17-24 euro (ok. 70-100 zł) za dziecko. Bilet do parku rozrywki Extreme Park kosztuje 11 euro (ok. 46 zł) za osobę dorosłą (w dni powszednie cena spada do 10 euro, czyli ok. 42 zł) i 6 euro (ok. 25 zł) za dziecko.Jeśli chodzi o pamiątki z Cypru, popularne są słynne koronki z Lefkary, ręcznie malowane talerze, srebrna biżuteria. Warto też pomyśleć o przywiezieniu ze sobą pysznych oliwek, oliwy z oliwek albo wybornego cypryjskiego wina. Za srebrny pierścionek zapłacimy około 40 euro (ok. 170 zł), a za litr oliwy z oliwek ok. 10 euro (ok. 42 zł). Haftowaną serwetkę kupimy już za ok. 3,50 euro (ok. 15 zł), ale ceny koronek, w zależności od ich rozmiaru i jakości, mogą znacząco się różnić. Za butelkę znanego wina Commandaria zapłacimy od ok. 12 euro (ok. 50 zł) wzwyż.Ceny noclegów na Cyprze dla czteroosobowej rodziny zaczynają się już od ok. 130-150 zł za pokój lub apartament o podstawowym standardzie. Jeśli wolisz nocleg w obiekcie o przynajmniej trzech gwiazdkach, blisko plaży, z prywatną łazienką i śniadaniem w cenie, cena wzrośnie do ok. 500-600 zł za noc. Za tygodniowy pobyt dla całej rodziny w apartamencie zapłacisz od ok. 1000 zł, a za tygodniowy pobyt w trzygwiazdkowym hotelu – od ok. 2500 zł. Natomiast koszt tygodniowej, zorganizowanej wycieczki all inclusive dla dwójki osób dorosłych i dwojga dzieci rozpoczyna się od ok. 5000 zł.

Cypr informacje praktyczne


Atrakcje na Cyprze – co robić na wakacjach?


Cypr to idealne miejsce dla wszystkich miłośników wygrzewania się na słońcu. Przez zdecydowaną większość roku pogoda jest na Cyprze przepiękna, a temperatury wysokie. Nawet późną jesienią spokojnie jeszcze można się tu opalać czy kąpać w morzu. To jednak nie wszystko – dzięki swojej niezwykle złożonej i długiej historii, Cypr oferuje turystom możliwość obcowania z pięknymi i wiekowymi zabytkami z poprzednich epok. Lubisz spacerować na łonie natury? Również i dla ciebie Cypr jest fantastycznym wakacyjnym kierunkiem. A rodziny z dziećmi na brak atrakcji dla najmłodszych nie będą narzekać nawet przez chwilę.

Co robić z dziećmi na Cyprze? Atrakcje dla rodzin


Cypr jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi, obfituje bowiem w niezliczone atrakcje przewidziane z myślą o maluchach, szczególnie tych, które wyrosły już z wielogodzinnej zabawy w piasku na plaży, ale są jeszcze za małe, by docenić piękno krajobrazu czy też wspaniałą historię zabytków.W Mazotos udajcie się do Camel Park, czyli Parku Wielbłądów. Wstęp kosztuje kilka euro, a można obcować z tymi niezwykłymi zwierzętami, a nawet wykupić krótką przejażdżkę na ich grzbietach. Oprócz wielbłądów, spotkamy tam złote rybki, egzotyczne papużki i inne zwierzęta. Jeśli kontakt ze zwierzętami jest tym, co uwielbiają wasze dzieci, warto też zajrzeć do zoo: w Pafos, Limassol lub Nikozji.Na Cyprze możecie skorzystać również z oferty wielu parków rozrywki lub parków wodnych. Takowe znajdują się m.in. Nikozji, Limassol, Aradippou, Agia Napa czy Paralimni. Oprócz tego, w większości turystycznych miejsc natkniecie się na miejskie place zabaw, gdzie wstęp jest darmowy, a wyposażenie na bardzo wysokim poziomie. W centrach handlowych zaś dzieci mogą skorzystać z sal zabaw.

Cypr: atrakcje krajobrazowe


Kochasz spacery w niezwykłe miejsca i uwielbiasz przywozić z wakacji nietypowe, zapierające dech w piersiach zdjęcia? Wobec tego koniecznie odwiedź park przyrody w pobliżu miasta Ayia Napa. Wysokie klify nad samym morzem, bajeczne jaskinie i turkusowa woda to połączenie, którego długo nie zapomnisz.Turkusowa woda jest również główną atrakcją miejsca o mało oryginalnej nazwie Blue Lagoon. Na półwyspie Akamas, niedaleko Latsi można podziwiać wprost rajski krajobraz. Miłośnicy nurkowania i snorkelingu nie mogą odpuścić cypryjskiej Błękitnej Laguny na liście obowiązkowych miejsc do zobaczenia na Cyprze!Jeśli od plażowania wolisz trekking po górach, koniecznie wybierz się w góry Troodos. Szlaki piesze są dobrze oznaczone i bezpieczne, a na górze Olimp znajdziesz punkt widokowy.Oprócz tego ciekawa może być wycieczka nad słone jezioro w Larnace, warto też choć raz w życiu zobaczyć skałę Afrodyty (Petra Tou Romiou) – miejsce, w którym według legendy z piany morskiej wyłoniła się bogini piękna. Na półwyspie Akamas koniecznie trzeba zobaczyć Łaźnię Afrodyty, gdzie ponoć zażywała ona codziennych kąpieli.

Najpiękniejsze plaże na Cyprze


Na Cyprze aż żal byłoby całkowicie pominąć plażowanie, bo drobny, złoty piasek i krystalicznie czysta, płytka woda są wprost stworzone do tego, by to właśnie na plaży naładować baterie na cały rok. Jedyny problem, na jaki z pewnością natrafisz, to… niemożność podjęcia decyzji. Jak spośród tylu fantastycznych plaż wybrać tę jedyną?

 • Plaża Nissi

Znajduje się niedaleko Ayia Napa. Faworyt wśród turystów. Łagodne zejście i spora szerokość plaży (do ok. 50 metrów) powodują, że jest to wymarzona plaża dla rodzin z dziećmi. Jednocześnie nie musimy się obawiać, o to, że między parawanami współplażowiczów nie uda się wcisnąć nawet łebka szpilki – plaża jest na tyle spora, że wszyscy się zmieszczą.

 • Vathia Gonia

To plaża, która znajduje się dość blisko Nissi, również bardzo piękna, ale nieco mniej oblegana przez turystów.

 • Fig Tree Bay

Protaras to cypryjskie miasto, które jest jednocześnie popularnym turystycznym kurortem. To właśnie w jego pobliżu znajduje się jedna z najpiękniejszych (na Cyprze i w całej Europie) plaż. Drobny piaseczek i krystalicznie czysta woda stwarzają wprost wymarzone warunki do kąpieli i opalania. Miłośnicy sportów wodnych również nie będą się tu nudzić.

 • Plaża Finikoudes

Warto ją odwiedzić, jeśli akurat jesteśmy w Larnace. Plaża ta jest mniej spektakularna niż pozostałe z tej listy, jednak można do niej łatwo dotrzeć wprost z deptaka w Larnace, dysponuje też świetnym zapleczem gastronomiczno-sanitarnym.

 • Konnos Bay

To kolejna z bajecznych plaży na Cyprze. Dość niewielka i raczej kameralna, będzie dobrym wyborem dla miłośników wypoczynku w mniejszym gronie. Mieści się w okolicach Ayia Napa i Protaras.

Co zwiedzić na Cyprze? Zabytki i miejsca, które musisz zobaczyć


Chociaż Cypr kojarzy nam się raczej z plażą niż ze zwiedzaniem, miłośnicy podglądania historii również będą tu mieli harmonogram zapełniony atrakcjami.

 • Park archeologiczny Kato Pafos

Park archeologiczny stanowi pozostałość po Dolnym Pafos, które było pierwszą stolicą Cypru. Zabytki znajdujące się w parku pochodzą nawet z czasów prehistorycznych. Już samo to robi spore wrażenie. W parku zobaczymy m.in. grobowce z III wieku p.n.e., mozaiki z czasów rzymskich czy świątynię Asklepiosa. Park jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • Grobowce królewskie w Pafos

Chociaż cały kurort Pafos obfituje w zabytki, około stu grobowców wykutych w skale to miejsce, które robi szczególnie mocne wrażenie. Wszystkie znajdują się pod ziemią, a datowane są na ok. IV w. p.n.e. i później.

 • Cerkiew św. Łazarza w Larnace

Niektóre tanie linie lotnicze latają z Polski do Larnaki – i właśnie w tym mieście warto odwiedzić cerkiew o niesamowitej historii. Została ona wybudowana w miejscu, w którym pochowano Łazarza. Sama historia to oczywiście nie wszystko, warto zobaczyć cerkiew również ze względu na jej piękno – szczególnie wnętrze jest imponujące.

 • Meczet Hala Sultan

Będąc w Larnace, warto również zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc dla wyznawców islamu – meczet Hala Sultan, w którym pochowana jest ciotka samego Mahometa.

 • Zielona linia w Nikozji

Stolica Cypru, Nikozja, nie zalicza się do grona najbardziej fascynujących miast świata. Jednak z pewnością jest jedyną, w której znajduje się… przejście graniczne. Chociaż Turecka Republika Cypru Północnego to państwo uznawane jedynie przez Turcję, Nikozja podzielona jest na część cypryjską (grecką) i właśnie turecką. Szczególnie warto zobaczyć Nikozję Północną, bo to tam ostały się najciekawsze zabytki miasta, jest to też szansa, by zasmakować Turcji w pigułce.

 • Klasztor Kykkos w górach Troodos

Piękny, pochodzący z XI wieku prawosławny klasztor słynie z bogactwa – jego wnętrze zdobione jest złotem i cennymi żyrandolami. Przechowywana jest w nim również złocona ikona, według tradycyjnych podań namalowana przez samego Łukasza Ewangelistę. Ciekawostką jest, że ikona pozostaje przykryta srebrną osłoną – legenda głosi, że spojrzenie na niego grozi oślepnięciem.

atrakcje na Cyprze

Najnowsze wiadomości