Powrót

Ile kosztuje wyprawka do przedszkola?

28.8.2017
Ile kosztuje wyprawka do przedszkola?

Rozpoczęcie edukacji w przedszkolu to przełomowy moment nie tylko dla twojego dziecka,  ale też dla ciebie. Dzięki starannemu skompletowaniu ładnej wyprawki będziesz mieć pewność, że maluch ma wszystko, czego mu potrzeba, i poradzi sobie w każdej sytuacji. Dowiedz się zatem, co powinno znaleźć się w wyprawce oraz ile mniej więcej wydasz na zakupy.

Jak kompletować wyprawkę przedszkolaka?


Na początku powinieneś dowiedzieć się, czy przedszkole ma konkretne wymagania dotyczące wyprawki. Przeważnie przedszkola organizują zebrania rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to okazja, aby wszystkiego się dowiedzieć. Niektóre placówki polecają konkretne typy kredek, farb, mają też własne wymagania co do kołderki czy piżamki na leżakowanie.Dobrym momentem na kompletowanie wyprawki jest druga połowa wakacji. W sklepach jest już wtedy mnóstwo produktów dla przedszkolaków. Gdy wybierasz się na zakupy, postaraj się, aby dziecko było z tobą. Wyjaśnij mu, że kupujecie rzeczy do przedszkola i w miarę możliwości pozwól maluchowi wybierać kolor kubeczka lub fason kapci, który najbardziej mu się podoba. Spraw, aby dziecko poczuło, że ma swój udział w kompletowaniu wyprawki.Pamiętaj, że nie musisz kupować od razu produktów z najwyższej półki. Dziecko może zgubić drogie pisaki lub szczoteczkę do zębów.  Niektóre rzeczy mogą też zniszczyć się lub zużyć podczas zabaw.

Ile kosztuje wyprawka do przedszkola i co powinna zawierać


Niezależnie od wymagań danej placówki, istnieje pewien stały zestaw rzeczy, który powinien mieć każdy maluch idący do przedszkola. Oprócz podstawowych przedmiotów, takich jak buty na zmianę, dziecko powinno posiadać piżamkę na leżakowanie oraz własny zestaw przyborów higienicznych.

wyprawka przedszkolaka koszt


Podstawowe elementy wyprawki do przedszkola


Podstawową rzeczą w wyprawce przedszkolaka jest dobrze dobrane obuwie. Ważne, aby zarówno buciki, w których dziecko idzie do przedszkola, jak i kapcie na zmianę, były łatwe do samodzielnego założenia przez malucha. Może się bowiem zdarzyć, że dzieci będą w trakcie dnia wychodzić na spacer lub plac zabaw. Ceny dobrych bucików zapinanych na rzepy rozpoczynają się od około 50 złotych.Dziecko musi mieć też worek na kapcie. Jest to wydatek około 20 złotych.Koniecznie dowiedz się, czy w grupie dziecka odbywa się leżakowanie. Jeśli tak, dziecko musi mieć własną piżamkę. W wielu przedszkolach trzeba też dostarczyć kocyk lub śpiworek. Ładną piżamkę kupisz za mniej więcej 35 złotych. Śpiworek to większy wydatek. Przeważnie kosztuje około 100 złotych.

Co kupić dziecku do przedszkola, aby pomóc mu w utrzymaniu higieny


Małemu przedszkolakowi potrzebne są także artykuły higieniczne, takie jak ręczniczek i szczotka do zębów. Ceny obu tych produktów rzadko przekraczają 10 złotych. Upewnij się, czy przedszkole zapewnia pastę do zębów i mydło. Jeśli nie, kup te same produkty, których maluch używa w domu i do których jest przyzwyczajony. Mydełko kupisz już za 3 złote, a delikatną pastę dla dzieci za 6 złotych.Gdy twoje dziecko nosi jeszcze pieluszki, one także powinny być częścią wyprawki. Jeśli natomiast maluch korzysta z toalety, pamiętaj, aby kupić mu zapasową bieliznę, którą zostawisz w przedszkolu. Każdemu przedszkolakowi może bowiem przytrafić się „wypadek”. Dziecko musi mieć również komplet ubranek na zmianę – bluzkę, rajstopki, spodenki itp.


Co kupić dziecku do przedszkola w sklepie papierniczym


Ważnym momentem kompletowania wyprawki jest wizyta w sklepie papierniczym. Nie kupuj wszystkiego, co wpadnie wam w oko. Dokładnie sprawdź, jakie produkty są wymagane przez przedszkole, do którego będzie chodził maluch. Listy niezbędnych rzeczy mogą się bardzo różnić zależnie od placówki.Co najczęściej pojawia się na liście zakupów? Zazwyczaj poleca się kredki typu bambino, które kosztują przeważnie nie więcej niż 7 złotych. Jeśli dziecku będą potrzebne farby plakatowe, zdecyduj się na plakatówki w tubkach. Są one najpraktyczniejsze. Podczas zajęć wyciska się potrzebną ilość farby, a reszta pozostaje nienaruszona. Komplet takich farb kosztuje około 15 złotych. Jeśli musisz kupić mazaki, koniecznie dowiedz się, czy są one nietoksyczne i odpowiednie dla dzieci. Przeważnie ich cena jest zbliżona do ceny farb i rzadko przekracza 15 złotych.Ile zapłacisz za inne materiały? Cena kompletu bibuł to około 20 złotych. Papier kolorowy kupisz już za 10 złotych, a klej – 2 złote. Czy otrzymałeś informację, że maluch musi mieć nożyczki? Nie obawiaj się ich kupić. Dziecko w wieku przedszkolnym bez problemu poradzi sobie z ich obsługą. Najlepiej wybierz model z zaokrąglonymi końcami. Pamiętaj, że jeśli twój maluch jest leworęczny, musisz nabyć specjalne nożyczki, zbudowane odwrotnie niż te klasyczne. Dziecięce, bezpieczne nożyczki kosztują około 15 złotych.Wygodnym rozwiązaniem będzie zakupienie fartuszka, który maluch założy na siebie podczas zajęć plastycznych. W ten sposób jego ubrania nie pobrudzą się farbą. Najlepiej będzie wybrać fartuszek z rękawami, ponieważ właśnie ta część odzieży plami się najczęściej, gdy maluch maluje. Kosztuje on około 25 złotych.


Wyprawka przedszkolaka – co jeszcze warto wiedzieć


Jak widać, w wyprawce musi znaleźć się sporo przedmiotów. Nie obawiaj się jednak, że twój przedszkolak będzie musiał nosić codziennie ciężki plecak. Większości rzeczy należących do wyprawki malucha, takich jak śpiworek, piżamka, strój czy artykuły do zajęć plastycznych, można bezpiecznie zostawić w przedszkolu. Przeważnie każde dziecko ma szufladę lub szafkę ze swoimi rzeczami.Co zrobić, aby dziecko nie pogubiło swoich rzeczy lub nie pomyliło ich z rzeczami kolegów? Wszystkie elementy wyprawki należy podpisać. Możesz po prostu napisać imię dziecka niezmywalnym mazakiem, ale jest to mało estetyczne. Dlatego lepiej jest zamówić specjalne wodoodporne naklejki, na których wydrukowane będą dane malucha. Możesz też kupić naklejki, na których wpiszesz imię ręcznie. W sprzedaży znajdują się też imienne metki, które przyszyjesz do stroju gimnastycznego, kurtki czy ręcznika malucha.

Rzeczy, które nie są potrzebne w wyprawce przedszkolaka


Sklepy kuszą wieloma dziecięcymi gadżetami, które nie zawsze są przydatne. Poznaj niektóre z nich i dowiedz się, ile oszczędzisz, rezygnując z niepotrzebnego zakupu.

  • Pudełka na lunch. Zgodnie z prawem, dziecko może przynosić do przedszkola własne jedzenie. Czy jednak ma sens pakowanie maluchowi przekąsek, jeśli w przedszkolu otrzymuje on pełne wyżywienie? Może to przynieść odwrotny skutek. Maluch najedzony przyniesioną z domu kanapką lub jogurtem prawdopodobnie nie będzie mieć ochoty na wspólny obiad. Ile oszczędzasz? Od 10 do 30 złotych.


  • Wiele przedszkoli nie zgadza się na to, aby dzieci przynosiły własne zabawki. Niektóre placówki dopuszczają zabieranie z domu tylko przytulanek do spania lub wyznaczają określone dni, w które dzieci mogą brać do przedszkola ulubione gadżety. Tak czy inaczej kupowanie drogich zabawek, które będą towarzyszyć maluchowi w ciągu dnia, nie jest najlepszym pomysłem. Kosztowny gadżet może zostać uszkodzony w czasie zabawy, co będzie dla dziecka dużym stresem. Może też być źródłem zazdrości i konfliktów wśród dzieci.Ile oszczędzasz? Od 20 do nawet kilkuset złotych.


  • Telefony komórkowe. Wiele sklepów oferuje specjalne telefony dla maluchów w wieku przedszkolnym. Zastanów się jednak, czy jest to dobre rozwiązanie. Jeśli dziecko stresuje rozłąka z tobą, to fakt, że może w każdej chwili do ciebie zadzwonić, nie tylko nie pomoże w nauce samodzielności, ale wręcz ją opóźni. Jest też bardzo prawdopodobne, że przedszkole nie wyrazi zgody na to, aby dziecko przynosiło ze sobą na zajęcia telefon. Ile oszczędzasz? Około 300 złotych.

Najnowsze wiadomości