Powrót

Ile kosztuje dobra pralka i jaką pralkę wybrać? Przegląd cen i funkcji pralek

2.10.2017
Ile kosztuje dobra pralka i jaką pralkę wybrać? Przegląd cen i funkcji pralek

Podstawowy sprzęt AGD powinien nie tylko ułatwiać codzienne obowiązki domowe, ale także przetrwać lata. Najlepiej też, aby koszty jego użytkowania nie nadszarpnęły znacznie domowego budżetu. Ile kosztuje dobra pralka i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Pralka ładowana od przodu czy od góry?


Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić przed wyborem pralki, jest zastanowienie się, jaki typ spełni wszystkie twoje oczekiwania oraz będzie idealnie dopasowany do miejsca, jakim dysponujesz. Jeśli szukasz pralki do małej łazienki, zastanów się nad wyborem tej ładowanej od góry, która wpasuje się nawet w niewielką wnękę. Tego typu urządzenia są węższe, ale też dłuższe od pralek ładowanych od frontu. Najmniejsze zajmują przestrzeń o wymiarach 60x40 cm. Musisz jednak pamiętać o zagospodarowaniu miejsca nad pralką, aby drzwiczki wygodnie się otwierały. Nie będziesz też mógł skorzystać z dodatkowego blatu. Plusem pralek ładowanych od góry, oprócz niewielkich gabarytów, jest wygoda: nie będziesz już musiał schylać się, aby włożyć lub wyjąć pranie. Z tego względu urządzenia te są idealne dla osób starszych lub zmagających się z problemami z kręgosłupem.
Klasyczne pralki ładowane od przodu są płytsze, ale też jednocześnie dużo szersze, dlatego często trudno znaleźć na nie miejsce w łazience. Będą jednak dobrym rozwiązaniem, kiedy pralkę musimy ustawić w innym pomieszczeniu, np. w kuchni. W tym wypadku możemy wybrać urządzenie pod zabudowę.
Zaletą pralek ładowanych od frontu jest możliwość ciągłego kontrolowania procesu prania przez przezroczyste, czasami nawet podświetlane drzwiczki. Przy wyborze musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić, w jakim kierunku powinny się one otwierać. Plusem jest też szeroki otwór, do którego łatwiej wsadzimy nawet duże pościele, narzuty czy koce. Możemy także wykorzystać dodatkowy blat i np. ustawić na nim małą suszarkę lub położyć poskładane ręczniki. Minusem pralek ładowanych od przodu jest to, że podczas wkładania i wyjmowania prania musimy się schylać i pozostawać przez dość długi czas w niewygodnej pozycji, która obciąża kręgosłup i kolana.

Jak wybrać pralkę? Zanim kupisz, sprawdź podstawowe parametry


Kiedy znajdziemy już odpowiednie miejsce na pralkę, zmierzymy je i zastanowimy się, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas odpowiedni, zwróćmy uwagę na jego podstawowe parametry. Większość istotnych informacji na temat pralki zawiera etykieta energetyczna, w którą – zgodnie z zasadami panującymi w Unii Europejskiej – muszą być zaopatrzone wszystkie urządzenia AGD. Znajdziemy na niej oznaczenie klasy energetycznej oraz parametry związane z rocznym zużyciem energii i wody, pojemnością, efektywnością wirowania oraz poziomem wytwarzanego hałasu.

  • odpowiednia pojemność pralki


Wbrew pozorom ten parametr jest bardzo ważny, a wybór zależy od potrzeb użytkowników pralki. Urządzenia o małej pojemności wystarczą osobom, które np. mieszkają same i piorą niewielką ilość ubrań. W tym wypadku sprawdzą się pralki o pojemności do 5 kg. Zupełnie inne wymagania będą miały rodziny z dziećmi, które powinny rozważyć zakup urządzenia, które wypierze przynajmniej 7 kg ubrań. Na karcie produktu znajdziemy informację na temat ładowności bębna pralki wyrażonej w litrach oraz wsadu określonego w kilogramach.

  • klasa energetyczna i średnie zużycie energii

Najwięcej miejsca na karcie zajmuje oznaczenie klasy energetycznej. Istnieje 7 klas: od najniższej i najmniej energooszczędnej D, oznaczonej kolorem czerwonym, aż do najwyższych, zielonych A, A+, A++ i A+++. Mają one duży wpływ na koszty eksploatacji pralki. W kwestii oszczędności na prądzie istotna może okazać się również informacja o średnim zużyciu energii. Te wiadomości pozwolą nam zdecydować, czy lepiej trochę dopłacić do pralki o lepszej klasie energetycznej i obniżyć rachunki, czy zaoszczędzić na urządzeniu.

  • średnie zużycie wody

Istotną informacją jest także średnie zużycie wody na rok. Pozwala to porównać przyszłe koszty użytkowania pralki i oszacować wysokość rachunków. Aby zaoszczędzić, warto zwrócić uwagę np. na modele, które mają funkcję dobierania ilości używanej wody do wagi prania.

  • klasa efektywności i prędkość wirowania


W siedmiostopniowej skali od A do G wyrażona jest również efektywność wirowania, związana m.in. z jego prędkością, która może wynosić od 500 do 2800 obrotów na minutę. Co daje lepsza klasa? Pralki oznaczone symbolem A najlepiej odwirowują pranie, dzięki czemu wyjmujemy je z pralki niemalże suche. Warto jednak sprawdzić, czy pralka ma możliwość zmniejszenia tej prędkości. Może się to przydać podczas prania ubrań z delikatnych materiałów.

  • poziom emitowanego hałasu podczas prania i wirowania

Głośno pracująca pralka przeszkadza nie tylko domownikom, ale także sąsiadom, dlatego ważne, aby przed zakupem sprawdzić na karcie urządzenia poziom emitowanego hałasu. Najlepiej, aby wynosił on około 60 dB podczas prania oraz około 80 dB w czasie wirowania.


Jak kupić pralkę? Zwróć uwagę na ilość i rodzaje programów prania oraz dodatkowe funkcje


Kolejną ważną kwestią przy wyborze pralki jest ilość i rodzaje programów, jakimi dysponuje. Nawet najtańsze urządzenia poniżej 900 zł są wyposażone w kilka ustawień, odpowiednich do czyszczenia różnych rodzajów tkanin, np. bawełny, wełny, materiałów syntetycznych lub delikatnych. W wielu znajdziemy również program prania mieszanego. Przyda się on osobom, które mają problem z odpowiednim posegregowaniem ubrań lub chcą zaoszczędzić czas.
Im wyższy i droższy model, tym więcej specjalnych ustawień, które informują o charakterze prania oraz są dedykowane różnym rodzajom materiałów, a nawet konkretnym częściom garderoby, np. koszulom, butom czy odzieży wierzchniej. Dlaczego programy są tak ważne? Dzięki temu, że pralka automatycznie dobiera temperaturę, czas, moc wirowania oraz sposób poruszania się bębna, nasze ubrania po praniu zachowują kształt, rozmiar oraz jakość materiału.
W nowoczesnych pralkach wyższej klasy parametry można dostosować do swoich preferencji oraz wymagań, jakie znajdziemy na metce każdego ubrania. Można dodać do całego procesu np. pranie wstępne lub dodatkowe płukanie. Znajdziemy w nich również program dedykowany rodzinom z małymi dziećmi, którym zależy na jak największej higienie i jak najdokładniejszym wypraniu ubranek maluchów. Decydując się na model pralki, zastanówmy się więc, jakie funkcje ułatwią nam nie tylko użytkowanie urządzenia, ale także spełnią potrzeby domowników.
Jakie dodatkowe funkcje oferowane przez producentów mogą nam się jeszcze przydać? Dla osób, którym zależy na organizacji, oszczędności czasu i pieniędzy, dobrym rozwiązaniem będzie wbudowany timer, który pozwoli na zaprogramowanie pralki tak, aby rozpoczęła pracę o wyznaczonym czasie. To odpowiednia opcja, jeśli stawki za energię w naszej taryfie różnią się w zależności od pory dnia. Na rachunkach zaoszczędzimy także wtedy, kiedy pralka będzie wyposażona w funkcję doboru ilości wody do wagi prania lub możliwość ekonomicznego wyprania połowy wsadu.
Obliczając koszty eksploatacji pralki, najczęściej bierzemy pod uwagę zużycie wody i prądu, zapominając o dodaniu wydatków na detergenty. Droższe pralki mają funkcje, które pozwalają na zminimalizowanie ich zużycia, a przy tym znaczną oszczędność. Dzięki systemowi ECO cały dodany do prania proszek lub płyn zostaje maksymalnie wykorzystany. Program umożliwiający zraszanie sprawia, że pojemnik na detergent zostaje dokładnie i kilkukrotnie wypłukany. Ciekawym udogodnieniem jest również sygnalizowanie przedozowania środka piorącego lub dozowanie automatyczne. Dzięki temu już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się, ile płynu powinieneś wlać do zbiornika.
Należy również zwrócić uwagę na to, że środki piorące często osadzają się na dedykowanych im komorach, tworząc trudną do wyczyszczenia warstwę. Wpływa to na ilość dozowanego proszku oraz efektywność prania, ponieważ często stare proszki i płyny zatykają otwory, przez które powinien przedostawać się detergent. Ważne, aby pojemnik na środki piorące był zdejmowany i możliwy do wygodnego umycia. Istotne jest także regularne czyszczenie całej pralki. Wiele urządzeń ma do tego celu specjalny program lub nawet wygodną funkcję samooczyszczenia.
Jeśli chcemy, aby pranie było wygodne i ułatwiało dbanie o odzież i domowe tekstylia, powinniśmy zwrócić uwagę na kolejne funkcje nowoczesnych pralek. Na rynku znajdziemy urządzenia, które pozwalają np. na dokładanie ubrań w trakcie prania lub są wyposażone w program ułatwiający późniejsze prasowanie. Modele z wyższej półki cenowej są również wyposażone w funkcję odświeżania parą, dzięki której odzież jest nie tylko wyczyszczona, ale także zdezynfekowana i niepognieciona.

Pralka czy pralko-suszarka?


Może zamiast pralki z wieloma dodatkowymi programami i funkcjami lepiej sprawdzi się pralko-suszarka? Czy warto ją kupić i dla kogo taki wybór będzie najlepszy? Urządzenia, które nie tylko piorą, ale też suszą, pozwalają usprawnić prace domowe oraz zaoszczędzić miejsce. Nie musimy już tracić czasu na rozwieszanie prania oraz późniejsze czekanie na jego wyschnięcie, jak również wykorzystywać niewygodnych suszarek wiszących czy stojących, które zajmują przestrzeń. Pralko-suszarka to dobre rozwiązanie, jeśli pierzemy dużo i często oraz zależy nam na szybkim efekcie. Ich funkcje umożliwiają wyjęcie prania suchego i rozprostowanego lub lekko wilgotnego, które wystarczy tylko uprasować.
Jakie są wady pralek, które jednocześnie suszą? Musimy liczyć się z tym, że tego typu urządzenia pobierają więcej prądu niż standardowe oraz mogą być wyposażone w mniejszą liczbę dodatkowych, nowoczesnych funkcji. Choć zajmują tyle samo miejsca co zwykłe pralki, ich pojemność jest nieco mniejsza. Musimy też pamiętać, że jeśli chcemy wysuszyć wyprane pranie, możemy zapełnić jedynie połowę bębna, aby ubrania nie pogniotły się.
Jeśli nie ogranicza nas miejsce, możemy też zdecydować się na dwa osobne urządzenia: pralkę z odpowiadającymi nam funkcjami oraz suszarkę. Dzięki temu w jednym czasie możemy wyprać i wysuszyć większą partię ubrań. Bęben suszarki ma również znacznie większą pojemność niż pralko-suszarki. Możemy do niego włożyć nawet 9 kg odzieży. Mniej więcej po godzinie uzyskamy – w zależności od programu – ubrania gotowe do poskładania lub przygotowane do łatwego wyprasowania. W tego typu urządzeniach znajdziemy też więcej dedykowanych funkcji, np. do suszenia obuwia, wełny lub delikatnych tkanin. Najlepiej wybrać suszarkę z pompą ciepła, ponieważ jest ona bardziej energooszczędna.

Jak kupić pralkę? Sprawdź jej zabezpieczenia


Kupując nową pralkę, powinieneś sprawdzić również jej zabezpieczenia. Większość modeli, nawet tych do 1000 zł, powinna być wyposażona w blokadę drzwiczek, która uniemożliwia ich otwarcie podczas prania. Nieco droższe urządzenia ładowane od frontu mają również podwójną szybę, która chroni przed poparzeniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz w domu małe dziecko. Dobra pralka powinna mieć również zabezpieczenia przed zalaniem. Dzięki nim zaoszczędzimy sobie kłopotów ze zniszczoną łazienką lub odszkodowaniem dla sąsiada.
Innym problemem, który może nawet spowodować uszkodzenie pralki, są skoki napięcia w gniazdku elektrycznym. Niektóre urządzenia wyposażono w specjalne mechanizmy, które przed tym chronią. Dzięki temu pralka będzie bezpieczna, nawet gdy w mieszkaniu zdarzają się problemy z elektrycznością.
Warto również zwrócić uwagę na pralki z elektronicznym wyświetlaczem, które często mają wbudowany mechanizm ostrzegający i informujący o awarii. Urządzenia te przy pomocy kodu lub symbolu powiadamiają o charakterze usterki.

Jak wybrać pralkę? Wybierz sposób obsługiwania i design


Jeśli już mowa o wyświetlaczach, to istotną kwestią podczas kupna jest zwrócenie uwagi na intuicyjną i łatwą obsługę urządzenia. Na rynku dostępne są tańsze modele wyposażone w pokrętła oraz droższe z wyświetlaczami. Sprawdźmy, jakie rozwiązanie pomoże nam w prosty i szybki sposób uruchomić oraz zaprogramować pralkę. Możemy również zdecydować się na najnowocześniejsze urządzenia, które umożliwiają połączenie się ze smartfonem. Przy pomocy telefonu możemy w nich ustawić i rozpocząć pranie, łącząc się przez sieć wi-fi. Dodatkową zaletą jest to, że urządzenie samo wyśle informacje potrzebne do rozpoznania pojawiających się usterek.
Ostatnią kwestią, jaką warto wziąć pod uwagę podczas kupna pralki, jest jej wygląd, który możemy dopasować do innych sprzętów lub wystroju łazienki albo kuchni. Możemy wybierać wśród modeli o klasycznym lub bardzo nowoczesnym designie. Znajdziemy również pralki w różnych kolorach. Standardowe są w odcieniach bieli, czerni i srebra. Niektórzy producenci oferują szerszy wybór barw oraz wzorów, jednak za tak oryginalną pralkę będziemy musieli często zapłacić więcej.

Ceny pralek, czyli ile kosztuje pralka?


Najtańsze modele pralek, które są wyposażone w podstawowe funkcje oraz kilka programów prania, znajdziemy już za około 800 zł. W tej cenie możemy znaleźć urządzenie w dobrej klasie energetycznej. Nie możemy liczyć na dodatkowe funkcje i najnowocześniejsze rozwiązania. Pralki ze średniej półki cenowej, czyli od 1000 do 1500 zł, powinny spełnić oczekiwania większości użytkowników. Znajdziemy w nich więcej dedykowanych programów oraz opcji programowania. Nieco droższe są pralko-suszarki, za które zapłacimy około 1500-2500 zł. Cena pralek, w których producenci zastosowali najnowocześniejsze rozwiązania, jest o wiele większa. Ich koszt rozpoczyna się od około 3000 zł. Jeśli wybierzemy dodatkową, osobną suszarkę, zapłacimy za nią od około 900 zł.

funkcje i ceny pralek

Najnowsze wiadomości