Powrót

Projektor czy telewizor – ile to kosztuje i co się bardziej opłaca

19.4.2018
Projektor czy telewizor – ile to kosztuje i co się bardziej opłaca

Najbardziej lubisz oglądać filmy na wielkim kinowym ekranie, ale marzy ci się, aby przenieść go do własnego salonu? Może bez ulubionych programów nie wyobrażasz sobie poranków i wieczorów? Niezależnie od tego, czy jesteś kinomaniakiem, czy znasz najnowsze propozycje stacji telewizyjnych, możesz w swoim domu stworzyć najlepsze warunki do relaksu przed ekranem. Dowiedz się, czy powinieneś wybrać telewizor, czy rzutnik i jak wypada porównanie kosztów.

Projektor czy telewizor

Niegdyś film na wielkim ekranie można było obejrzeć tylko w kinie. Dziś domowe projektory są w zasięgu ręki każdego za sprawą rozwijającej się technologii oraz spadających cen. Czy już niedługo rzutniki całkowicie zastąpią telewizory? A może rozmiar ekranu nie idzie w parze z jakością obrazu i to rozwiązanie nadal nie zadowoli wielbicieli kina? Lepiej wybrać duży telewizor czy modny projektor?

Jak urządzić kino domowe z telewizorem

Nowoczesne telewizory pozwalają na stworzenie wygodnego kina domowego we własnym domu nawet wtedy, kiedy do dyspozycji nie mamy zbyt wielkiego metrażu. Z jednej strony są rozwiązaniem stworzonym dla tradycjonalistów, z drugiej oferują już dziś zaawansowane funkcje, poprawiające jakość odbioru, obsługę, zmianę ustawień i dobór programów i filmów. Te wyposażone w funkcję Smart TV pozwalają nie tylko na korzystanie z aktualnej oferty stacji telewizyjnych, ale także na oglądanie wszystkiego, co dostępne w specjalnych aplikacjach. Ich zaletą jest niezmienna jakość obrazu, którego ustawienia możemy w łatwy sposób zmieniać. Nie zależą one od warunków panujących w pomieszczeniu, np. oświetlenia czy powierzchni. O wiele szybszy jest także dostęp do stacji telewizyjnych. Dzięki wbudowanym dekoderom odbieramy je automatycznie.
Jeśli marzy nam się, aby nie tylko obraz, ale też dźwięk był na najwyższym poziomie, możemy dodatkowo zainwestować w kino domowe, czyli specjalny zestaw głośników. Sprawią one, że dźwięk będzie głębszy, porównywalny do tego, który słyszymy w sali kinowej.
Wadą nawet najnowocześniejszych telewizorów jest to, że standardowe mają ograniczoną wielkość. Od niej zależy cena i waga sprzętu. Ze względu na gabaryty urządzenie nie jest również mobilne. Możemy z niego korzystać tylko w jednym pomieszczeniu, w którym zazwyczaj podwieszony jest na jednej z głównych ścian lub zajmuje miejsce na szafce.

  • Dla kogo telewizor?

Duży, nowoczesny telewizor wzbogacony o funkcję Smart TV lub obsługujący 4K to odpowiedni wybór dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie codzienności bez ulubionych programów i filmów. To rozwiązanie dla użytkowników, którzy lubią relaksować się przed monitorem. Nie potrzebują jednak urządzenia mobilnego. Stawiają na niezawodność, szybkość i łatwy sposób obsługi. Chcą, aby jakość nie zależała od wielkości i zaciemnienia pomieszczenia. Wybierają raczej propozycje stacji telewizyjnych lub korzystają z aplikacji.

cena telewizora i kina domowego


Projektor zamiast telewizora – czy warto

Odkąd przenośne projektory trafiły do szerokiej oferty, warunki kinowe możemy przenieść do własnego domu. Dzięki rzutnikom ulubione filmy możemy oglądać dziś na wielkim ekranie z kanapy w salonie. Nie musimy wydawać pieniędzy na bilety i wychodzić z domu. Czy to urządzenie jest jednak w stanie zastąpić telewizor?
Niekwestionowaną zaletą projektorów jest wielkość wyświetlanego obrazu. Okazuje się, że w cenie dużego telewizora (50-65 cali) możemy dostać rzutnik, który jest w stanie wyświetlić film w rozmiarze 100-150 cali. Jest też niewielki, lekki i łatwy do przenoszenia. Niektóre urządzenia mają nawet wbudowany akumulator, więc działają bezprzewodowo. Mogą również mieć kompaktowy rozmiar, dzięki czemu z łatwością zabierzemy je na seans filmowy u znajomych lub rodziny. Zaletą, o której niewielu kupujących pamięta, jest to, że obraz wyświetlany przez projektor to światło odbite od ściany lub specjalnego ekranu. Oznacza to, że oglądanie go mniej męczy oczy i psuje wzrok.
Kiedy zastanawiamy się nad wyborem między telewizorem a projektorem, nasuwa nam się jednak kilka wątpliwości. Zastanawiamy się, czy rzutnik to dobre rozwiązanie do małego salonu i czy będzie działał przy świetle dziennym? Czy będziemy mogli oglądać na nim programy telewizyjne? Okazuje się, że większość z tych problemów można w łatwy sposób rozwiązać.
Jeśli szukamy sprzętu, który zadziała nawet na małym metrażu, szukajmy takiego, który będzie miał funkcję ultrakrótkiego rzutu. Pozwoli ona na wyświetlanie obrazu nawet wtedy, kiedy rzutnik będzie znajdował się tylko kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Co z odbiorem stacji telewizyjnych? Jeśli zależy nam na dostępie do tych kanałów, dokupmy zewnętrzny dekoder, który nam to umożliwi.
Problem może pojawić się jednak przy użytkowaniu w świetle dziennym. Większość projektorów będzie miała problemy z uzyskaniem odpowiedniego kontrastu w niezaciemnionym pomieszczeniu. Pomocne mogą okazać się rolety. Pamiętajmy też, aby zagospodarować odpowiednio dużą i jasną ścianę, na której wyświetlimy obraz. Alternatywą może być wysuwany ekran projekcyjny. Kupimy go od ok. 200 do ponad 2000 zł w zależności od rozmiaru.

  • Dla kogo projektor?


Projektor to rozwiązanie dla wymagających wielbicieli kina, którzy chcą przede wszystkim stworzyć w domu warunki niczym z prawdziwej sali kinowej. Oglądają raczej filmy i seriale, na co dzień nie spędzają czasu przed programami nadawanymi przez stacje telewizyjne. Nie muszą więc mieć do nich szybkiego i łatwego dostępu.Rzutnik jest stworzony również dla osób, które lubią przyjmować gości i urządzać seanse filmowe. Potrzebują też urządzenia mobilnego, ponieważ chcą używać go w różnych pomieszczeniach i sytuacjach, np. w salonie z paczką znajomych, w sypialni po ciężkim dniu pracy lub dziecinnym pokoju, kiedy czas na bajkę na dobranoc.

cena projektora, wady i zalety projektora


Jaki projektor kupić


Jeśli zdecydujemy się na kupno projektora, warto wcześniej dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu:

  • rozdzielczość

Standardowa to 1024 x 768. Mniejsze mają zazwyczaj małe rzutniki przenośne. Warto wiedzieć, że im wyższa rozdzielczość, tym jakość obrazu będzie lepsza. Niestety, wraz z jej wzrostem w górę idzie również cena.

  • technologia obrazu

Na rynku znajdziemy zazwyczaj projektory w technologii LCD lub DLP. Te drugie są mniej powszechne i droższe. Mogą dawać jednak obraz o lepszej jakości, z głęboką czernią i mniej widocznymi przejściami między poszczególnymi pikselami. Ich problemem jest jednak pojawiający się efekt tęczy oraz trudność z odtworzeniem obrazu Full HD. Nie mają z tym problemu projektory LCD, które jednak mogą dawać mniej kontrastowy obraz.

  • jasność obrazu

Ten parametr jest ważny, kiedy zależy nam na oglądaniu filmów w pomieszczeniu, które nie jest zaciemnione. Im więcej światła w pokoju, tym jasność naszego projektora powinna być większa. W tańszych rzutnikach możemy ją ustawić na poziomie 1000 lumenów, co pozwoli nam na korzystanie z niego tylko wieczorami lub po zaciągnięciu rolet. Urządzenia z wyższymi parametrami (2000-4000 lumenów) to już wydatek od ok. 2000 zł.

  • żywotność lampy

To od niej zależy, jak długo będziemy mogli korzystać z urządzenia. Zazwyczaj wynosi ona około 4000-6000 godzin, ale może dochodzić nawet do 30 tysięcy godzin.

Ile kosztuje rzutnik

Czy kupno projektora może się opłacać? Ile kosztuje zaaranżowanie domowego kina i czy warto zrezygnować z telewizora? Jak wygląda porównanie kosztów samych urządzeń i ile trzeba dopłacić za akcesoria? Za telewizor o rozdzielczości 65 cali zapłacimy ponad 3000 zł. Ceny tych największych mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeciętnej jakości rzutnik dostaniemy za ok. 1000 zł, a ekran o rozmiarze 108 na 147 cm za około 200 zł. Znajdziemy również urządzenia za ok. 300 zł, jednak ich parametry nie pozwolą na uzyskanie obrazu najlepszej jakości.

Najnowsze wiadomości