Powrót

Ile kosztuje pranie dywanów, czyszczenie wykładzin i tapicerki?

22.7.2019
Ile kosztuje pranie dywanów, czyszczenie wykładzin i tapicerki?

Gruntownego sprzątania domu powinno się dokonywać co najmniej dwa razy do roku. włącznie z praniem dywanów, tapicerek i wykładzin. To istotne nie tylko z powodu dbania na estetykę i odświeżania mieszkania na wiosnę, czy przed świętami, ale przede wszystkim ze względu na alergeny, roztocza i bakterie zalegające w materiałach. Czy opłaca się szorować dywany i wykładziny samemu przez długie godziny? A może lepiej zamówić firmę czyszczącą lub skorzystać z usług pralni? Sprawdź, ile to kosztuje. Dowiedz się też jak dużo zapłacisz, za odświeżanie tapicerek meblowych różnego typu.

Z artykułudowiesz się:

  1. Ile kosztuje pranie dywanów?
  2. Ile za czyszczenie wykładziny?
  3. Ile kosztuje czyszczenie tapicerki?
  4. Ile za odświeżenie materaca?
  5. Czy opłaca się prać dywany i tapicerki samemu?

Ile kosztuje pranie dywanów?

To, ile zapłacimyza odświeżenie naszych dywanów zależy przede wszystkim od dwóch czynników – ich wielkości i rodzaju. Profesjonalne firmy piorące naliczają opłaty od metra kwadratowego czyszczonej powierzchni. Najtańsze jest pranie dywanów akrylowych i bawełnianych – średnio od 9,50 do 13 zł za m2. Nieco drożej, bo ok. 10-14 zł za m2, kosztuje czyszczenie tych wełnianych i kaszmirowych. Wymagają bowiem specjalnych środków czyszczących bezpiecznych dla delikatniejszych włókien. Zdecydowanie najdrożej wychodzi pranie modeli typu shaggy (z długim włosiem). Koszt profesjonalnego odświeżenia takiego dywanu to nawet do 17-20 zł za m2 (w mniejszych miastach zapłacimy trochę taniej, ceny oscylują w granicach 13-15 zł za m2).

Odplamianie czasem jest wliczone w cenę całego czyszczenia, choć w przypadku licznych i uporczywych plam możemy zapłacić nawet do 5 zł za m2 więcej.

Niektóre firmy oferują także dodatkowe usługi dla alergików i właścicieli zwierząt:

  • dezynfekcja dywanu (ok. 6 zł za m2),
  • usuwanie sierścii włosów (ok.3 zł za m2),
  • usuwanienie przyjemnych zapachów (6 zł za m2).

Dywan można też zaimpregnować, by zabezpieczając go przed wilgocią i plamami, co średnio kosztuje ok. 5-6 zł za m2.

Do pełnego kosztu czyszczenia często należy doliczyć także dojazd pracowników firmy do naszego domu – nawet 15-30 zł w zależności od odległości. Niektórzy usługodawcy zmniejszają tę cenę w zależności od wysokości zamówienia. Do wielu firm możemy też po prostu zawieźć dywany samodzielnie.

Ile za pranie dywanów?

Pranie wykładziny dywanowej – ile to kosztuje?

Przeciętna cena czyszczenia m2 wykładziny dywanowej jest niższa niż koszt prania m2 dywanu W przypadku wykładzin akrylowych to ok. 6,50 – 8,50 zł, a wełnianych ok.12 -14,50 zł. Trzeba jednak doliczyć do usługi dodatkowy koszt dojazdu firmy sprzątającej do naszego domu (ok. 15-30 zł). Czasem, jeśli wartość zamówienia jest bardzo duża, usługodawca może policzyć go gratis. Z drugiej strony, firma może mieć ustalony też minimalny koszt usługi (100-150 zł), poniżej którego nie zapewnia dojazdów w ogóle lub zapewnia je tylko klientom, których domy mieszczą się w obrębie kilkunastu kilometrów (zwykle 15-20 km) od jej siedziby.

Odplamianie jest najczęściej wliczone w cenę. Choć nie zawsze mamy gwarancję, że utrwalony bród lub przebarwienia od jedzenia zejdą w całości. Firmy czyszczące mogą wykorzystywać różne rodzaje odplamiaczy niszczące nawet zabrudzenia z wina, kawy, tuszu, mazaków, smarów, olejów i smoły. Zwykle zanim rozpoczną wywabianie, sprawdzają na małym kawałku wykładziny, czy dany specyfik jej nie zniszczy lub nie odbarwi.

Podobnie jak w przypadku dywanów, przy wykładzinach również możemy zamówić pełną dezynfekcję (ok. 6 zł za m2), usuwanie sierści (ok. 3 zł za m2) i brzydkich zapachów ok. 6 zł za m2) i impregnację (ok. 4 zł za m2). Jeśli zależy nam na czasie, możemy dopłacić za usługę ekspresową. Zwykle w takich przypadkach do końcowej ceny czyszczenia (wraz z dodatkowymi opcjami) dolicza się 50% kosztu całości. Warto to wziąć pod uwagę jeśli mamy problem z planowaniem wiosennych porządków i zwykle robimy je na ostatnią chwilę.

Ile kosztuje czyszczenie tapicerki?

Czasem, zamiast wymieniać mebel na nowy, wystarczy domyć starą tapicerkę. Za czyszczenie całej kanapy lub sofy zapłacimy od 80-90 zł, chyba że będzie to narożnik, wówcza scena początkowa może wynieść nawet 120-150 zł. Mycie obicia fotela kosztuje odok. 30-40 zł, a krzesła mniej więcej 10 – 13 zł ( w zależności od tego, czy tapicerka znajduje się też na oparciu cena może lekko wzrosnąć). Czyszczenie puf wynosi średnio 15-25 zł od sztuki.

Jeśli materiały są delikatne (np. aksamit, jedwab) lub bardzo zaplamione, ceny mogą być wyższe (są wówczas ustalane indywidualnie, o kosztach klient powinien być poinformowany przy złożeniu zamówienia).

Czyszczenie odbywa się zwykle w domu klienta (choć firma może to robić też u siebie na miejscu, jeśli przetransportujemy mebel). Dojazd może być bezpłatny lub kosztować ok. 20-30 zł. W przypadku dużych odległości (np. dojazdu za miasto) firma może odmówić, jeśli nie spełnimy wysokości minimalnego zamówienia (zwykle to ok. 100-150 zł).

Warto uważać też na cenniki, w których koszty są niższe niż przeciętne. Niektóre firm mogą podawać ceny netto, co oznacza, że ostatecznie zapłacimy jeszcze 23% podatek VAT.

Czyszczenie tapicerki skórzanej - ceny

Za odświeżenie mebli skórzanych zapłacimy minimum 30-60 zł w przypadku foteli, ok. 90-120 zł w przypadku sof i od 160 zł dla narożników. Jeśli chcemy skorzystać z dodatkowej impregnacji koszt wzrośnie do 40-50 zł w przypadku małych mebli (foteli i siedzisk 2-osobowych) i nawet 70-80 zł w przypadku dużych kanap (4-osobowych i większych).

Ile kosztuje pranie materaca?

Roztoczy, alergenów i plam warto pozbywać się nie tylko z kanap i foteli, ale przede wszystkim z naszego łóżka. Odświeżenie i odplamianie materaca zależy głownie od jego wielkości. Za dwuosobowy zapłacimy średnio od 90 do 120 zł. W przypadku jednoosobowych, dziecięcych ceny będą zaczynać się od 60 zł. Oczywiście w większych miastach ceny te są nieco wyższe (nawet o 50 zł).

Ile za czyszczenie tapicerek  w całym domu?

Czy opłaca się prać dywany i tapicerki samemu?

Profesjonalne czyszczenie obić meblowych, materacy, dywanów i wykładzin w całym domu może sporo kosztować (suma zabiegów pielęgnacyjnych z naszych infografik wynosi ok.450 zł). Jest to jednak wydatek, którego dokonujemy raz o dwóch razy do roku. Warto zapomnieć o szorowaniu dywanów na kolanach i zyskać parę godzin na zabawę z dzieckiem, relaks przed telewizorem, czy wyjście ze znajomymi. Ponadto pamiętajmy, że w domowych warunkach, za pomocą gąbki i płynu do prania dywanów nigdy nie będziemy w stanie pozbyć się wszystkich alergenów i w pełni zdezynfekować wykładzin i obić.

Jeśli robimy generalne porządki częściej niż raz do roku lub nie chcemy za każdym razem wzywać profesjonalistów, możemy zdecydować się na kupno odkurzacza z funkcją prania i odświeżania dywanów. Średnia cena dobrego modelu to ok 600-900 zł.

Najnowsze wiadomości