Powrót

Ile kosztuje trampolina dla dzieci?

11.9.2019
Ile kosztuje trampolina dla dzieci?

Trampolina ogrodowa to świetny sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale również, by zachęcić dzieci do większej aktywności fizycznej. Jak wybrać model, który będzie bezpieczny dla naszych maluchów i zapewni im długie godziny frajdy? Na co zwrócić uwagę i co wpływa na cenę trampoliny? Jakie dodatkowe akcesoria warto dokupić?

Rodzaje trampolin – czym się różnią?

Kupno trampoliny może się wydawać dość proste, jednak na rynku można spotkać kilka różnych typów akcesoriów tego rodzaju. Wbrew pozorom różnią się one od siebie dość znacząco i nie wszystkie nadają się do użytkowania przez dzieci.

 • Trampoliny sportowe – zazwyczaj są bardziej kompaktowe niż inne typy i można ich używać nawet w mieszkaniu (o ile mamy wystarczająco wysokie ściany) lub w sali do ćwiczeń. Zwykle mają ok. 1 m średnicy i są okrągłe, choć zdarzają się również modele prostokątne i kwadratowe. Mogą wyglądać niepozornie, ale są zrobione z wytrzymałych i stabilnych materiałów, dzięki czemu nadają się także do akrobacji. Są sprzętem głównie dla osób dorosłych, które chcą zastąpić skakaniem fitness czy ćwiczenia aerobowe.
 • Trampoliny domowe – są nieco większe niż te sportowe (do 1,6 m średnicy). W zestawie zwykle mają też siatkę ochronną, dzięki czemu najczęściej kupują je rodzice dla dzieci. Mogą mieć bardzo różną wytrzymałość. Najczęściej utrzymują do 100 kg. Nie powinno się ich wystawiać na działanie czynników zewnętrznych, gdyż nie są do tego przystosowane.
 • Trampoliny domowe nadmuchiwane – mają zupełnie inną konstrukcję niż typowa trampolina (pozbawioną sprężyn, siatki i metalowych nóżek) i są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Zwykle przypominają kojec i mają kolorową, bajkową stylistykę. Są łatwe w przechowywaniu.
 • Trampoliny ogrodowe – niektóre są dedykowane stricte dla dzieci, inne bardziej uniwersalne (może skakać na nich także nastolatek, czy osoba dorosła). Mają od 2 do 5 metrów średnicy, dzięki czemu może z nich korzystać nawet kilkoro maluchów naraz, choć ze względów bezpieczeństwa lepiej nie doprowadzać do takich sytuacji (dzieci mogą na siebie wpadać i zrobić sobie nawzajem krzywdę). Trampoliny ogrodowe są też wytrzymalsze, jeśli chodzi o zmiany temperatury czy niesprzyjające warunki pogodowe.

Ile kosztuje trampolina?

Cena urządzenia zależy przede wszystkim od jego:

 • rodzaju – najtańsze są oczywiście modele dmuchane dla maluszków, można je kupić już za 100-150 zł. Następnie trampoliny domowe, których ceny zaczynają się od ok. 180 -200 zł. Sprzęt typowo sportowy do fitnessu to wydatek minimum 200-300 zł, a trampolina ogrodowa może kosztować od 300-400 zł, a do nawet 1000 zł;
 • rozmiaru – im większa powierzchnia do skakania, tym wyższa cena. Dla przykładu najtańsze sprzęty ogrodowe (za 300-400 zł) mają średnicę ok. 180 cm, a te najdroższe (do 1000 zł) nawet powyżej 400 cm;
 • mocowanie siatki – najmniej kosztowne są modele bez siatki (a jednocześnie bardziej mobilne i łatwiejsze w rozstawianiu). Nie nadają się one jednak dla dzieci, które mogą spaść z urządzenia i zrobić sobie krzywdę. Dorośli także powinni uważać (jeśli nie chcą sprzętu z siatką, mogą wybrać trampolinę z uchwytem lub poręczą). Zestawy zawierające siatkę kosztując zęsto nieco więcej. Siatka może być mocowana z wewnątrz lub na zewnątrz. Pierwszy typ zapewnia więcej przestrzeni do skakania i większą swobodę ruchu.Nie jest jednak polecany dla dzieci. Drugi gwarantuje większy stopieńbezpieczeństwa, jednak zmniejsza powierzchnię skakania. Wysokość siatki zależyod wielkości trampoliny i możliwości wybicia się dziecka. Przy średnicy 244 cmzabezpieczenie powinno mieć ok. 180 cm wysokości;
 • wytrzymałośćmaty do skakania – na cenę sprzętu składa się też wytrzymałość poszczególnych elementów. Droższe trampoliny będą wykonane z lepszych materiałów i będą miały możliwość większego obciążenia. Sprawdź też, czy mata jest obszyta mocną taśmą (która utrzymuje sprężyny). Ilość szwów wpływa na trwałość. Jeśli jest mało, z czasem model może przestaćradzić sobie z obciążeniem;
 • ilość sprężyn – im więcej, tym lepiej, ale i drożej. Sprężyny decydują o możliwości maksymalnego obciążenia oraz o tym, jak wysokiewybicie można osiągnąć na danym modelu. Sprawdź też, czy mocowanie sprężyn jest dobre i solidne. W bardzo tanich modelach mogą się one wysuwać;
 • certyfikaty –każdy model dopuszczony do sprzedaży w Unii Europejskiej ma certyfikat CE. Nieco droższe sprzęty mogą być też oznaczone znakiem GS, co oznacza wyższą jakość i udział sprzętu w testach laboratoryjnych oraz symbol TÜV, który oznacza dodatkową certyfikację i pozytywnie przebyte dodatkowe testy bezpieczeństwa i solidności urządzenia;
 • dodatkowe elementy zestawu – takim dodatkiem może być np. drabinka do łatwiejszego wchodzenia na trampolinę lub osłona na sprężyny.

Akcesoria do trampoliny – co warto dokupić?

Kupując trampolinę, nie można zapomnieć o akcesoriach – część z nich zdecydowanie przedłuży żywotność takiego sprzętu, inne ułatwią przechowywanie lub poprawią bezpieczeństwo użytkowania.

 • Plandeka –niezbędna, gdy trzymamy sprzęt na dworze i nie chcemy składać trampoliny jesienią i zimą. Ochroni przed deszczem, wilgocią, śniegiem, czy zabrudzeniami. Koszt ok. 100-200 zł.
 • Namiot – pozwala cieszyć się zabawą na ogrodowej trampolinie w różnych warunkach pogodowych – nawet przy drobnych opadach deszczu czy zimą lub jesienią. Może też chronić przed nadmiernym słońcem i promieniowaniem UV oraz pełnić funkcję plandeki. Cena ok.300 -700 zł.
 • Torba –ułatwia transportowanie i przechowywanie trampoliny sportowej. Dzięki torbie możesz zabrać ją ze sobą na trening w dowolne miejsce. Cena od 20 zł.
 • Siatka zabezpieczająca na spód trampoliny – daje pewność, że żadne dziecko nie wejdzie pod matę, gdy ktoś inny skacze po trampolinie. Koszt od 50 zł.
 • Deska do robienia akrobacji – pozwala uczyć się sztuczek snowboardowych na trampolinie. Nie jest to jednak sprzęt dla dzieci i osób zupełnie bez doświadczenia w tym sporcie. Wydatek nawet 700 zł.
 • Kotwy –zabezpieczenie trampoliny przed wiatrem. Gdy nieużywana stoi w ogrodzie nie przewróci jej nawet silny podmuch wiatru. Zestaw kosztuje ok. 40 zł.
 • Osłona na sprężyny –dodatkowe zabezpieczenie, dziecko nie włoży palców między sprężyny. Cena ok. 80 zł.
 • Drabinka –przydatna dla maluchów, które nie są w stanie podciągnąć się tak wysoko, by samodzielnie wejść na trampolinę. Wydatek rzędu 50-100 zł.

Ile kosztuje konserwacja i eksploatacja trampoliny?

By twoja trampolina była bezpieczna dla użytkowników i służyła domownikom przez długie lata, musisz zadbać o jej odpowiednią konserwację. Przede wszystkim sprzęt tego typu trzeba regularnie czyścić – to nie wiąże się jednak z żadnymi dodatkowymi kosztami. Detergenty mogą osłabić materiał i przyspieszyć jego zużywanie się, dlatego zwykle do mycia trampolin używa jedynie gąbki i ciepłej wody.

Ponadto warto robić regularne przeglądy swojego sprzętu – co sezon sprawdzać, jaki jest stan sprężyn, nóżek, mocowań czy siatki. Czasem może się zdarzyć, że coś będzie trzeba wymienić. Jednak jeśli wybierzesz sprzęt wysokiej jakości, takie sytuacje będą raczej rzadkością. Pojedyncze elementy nie są też jakimś bardzo dużym wydatkiem (od 20-50 zł za nóżkę, ok. 10 zł za nowy zacisk do słupków, czy ok. 20-40 zł za komplet 10 sprężyn). Dobra trampolina, odpowiednio chroniona przed mrozem i wilgocią oraz użytkowana we właściwy sposób (nie powinno się skakać na niej w budach, rzucać się na siatkę celowo, czy i zbytnio obciążać) powinna przetrwać nawet do 5-6 lat. Przy czym warto wiedzieć, że tanie modele starczą zapewne ledwie na dwa sezony, a najdroższe i najlepsze mogą posłużyć rodzinie nawet kilkanaście lat.

Najnowsze wiadomości