Powrót

Ile kosztuje zmywarka i jaką wybrać?

20.11.2018
Ile kosztuje zmywarka i jaką wybrać?

Jak wybrać dobrą zmywarkę? Na jakie funkcje i opcje zwrócić uwagę podczas zakupu? Ile kosztują najtańsze zmywarki i czego możemy się spodziewać za konkretną cenę?


Zmywarka do zabudowy, czy wolnostojąca?

W sklepach dostępne są dwa rodzaje zmywarek. Wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Ich działanie jest praktycznie identyczne, mogą mieć one dokładnie takie same funkcje. Jedyne czym się różnią to ustawnością. Zmywarki wolnostojące można postawić w każdym punkcie w kuchni (o ile doprowadzimy do niego wodę i odpływ). Zmywarki pod zabudowę są przeznaczone do umieszczenia w konkretnym miejscu. Ich front dopasowuje się do mebli, często są też mniejsze lub mają niestandardowe wymiary. Ich cena jest wyższa, gdyż płacimy za estetykę i dostosowanie do indywidualnych preferencji.

Jaka zmywarka – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupimy zmywarkę, warto przyjrzeć się jej specyfikacjom. Nie tylko ze względu na późniejszą wygodę użytkowania, ale również z powodu kosztów. Lepsze parametry oznaczają zwykle wyższą cenę, ale często bardziej opłaca się kupić droższą zmywarkę z bardziej oszczędnym poborem wody, czy prądu, by później płacić niższe rachunki.

 • Klasa energetyczna zmywarki i zużycie prądu

Poza danymi o dziennym (dla jednego cyklu mycia standardowego) i rocznym zużyciu (dla 280 cyklów standardowych) w kW/h podawana jest też skala literowa klasy energetycznej. A oznacza w niej największą oszczędność, a G najgorsze gospodarowanie prądem. Po literce A mogą pojawiać się też dodatkowe plusy określające dodatkową energooszczędność. Najlepszą wydajność względem poboru mocy mają zmywarki oznaczone symbolem A+++.

 • Poziom zużycia wody

Na etykiecie urządzenia zawsze znajduje się oznaczenie informujące o średnim zużyciu wody przez sprzęt (obliczane na podstawie standardowego cyklu zmywania naczyń). W zależności od pojemności zmywarki może to być od ok. 6 do ok. 12 litrów. Nawet najmniej oszczędne pod tym względem sprzęty opłacają się bardziej niż mycie ręczne, które przy tej samej ilości naczyń mogłoby pochłonąć nawet 20 litrów wody. Warto jednak wybierać jak najoszczędniejsze urządzenia ze względu na ekologię i niższe rachunki. Niemniej za bardziej oszczędną zmywarkę trzeba zapłacić więcej podczas kupna. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zwykle dodatkowy nakład finansowy szybko się zwraca (nawet po 2-3 miesiącach).

 • Pojemność zmywarki

Pojemność zmywarki to kluczowy parametr określany za pomocą ilości kompletów naczyń, które można umyć w urządzeniu w tym samym czasie (podczas jednego mycia). Zawsze powinniśmy dobierać ten parametr do potrzeb naszego gospodarstwa domowego, gdyż gwarantuje większą oszczędność. Pojemność jest ściśle związana z wielkością urządzenia. O ile nie kupujemy sprzętu pod zabudowę (o nietypowych wymiarach dopasowanych do mebli), możemy wybierać z trzech standardowych wielkości:

 • 55x45 cm – zmywarka kompaktowa, zalecana osobom rzadko przebywającym w domu lub stołującym się na mieście. Pozwala na zmycie ok. 7 kompletów naczyń na raz;
 • 45x85 cm – polecana osobom prowadzącym jednoosobowe gospodarstwo domowe lub rodzinom dwu-, góra trzyosobowym. Zwykle pozwala na zmycie ok. 10 kompletów naczyń na raz;
 • 60x85 cm – idealna dla rodziny kilku-, a nawet kilkunastoosobowej. Pozwala na zmycie ok. 15 kompletów naczyń na raz.
 • Klasa zmywania

Od klasy zmywania zależy to, jaki efekt będzie dawało mycie naczyń w wybranym sprzęcie. Czy będzie efektywne? Czy zaschnięte zabrudzenia wyczyszczą się bez namaczania i podczas jednego cyklu? Czy wszystkie naczynia będą jednakowo czyste? Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, klasa zmywania oznaczana jest literami od A do G (gdzie A oznacza najefektywniejsze czyszczenie).

 • Głośność zmywarki

Większość zmywarek wytwarza ok. 42-49 dB podczas pracy. To głośność dźwięku porównywalna z hałasem niezbyt tłocznej ulicy. Krótkotrwale taki dźwięk nie powinien być bardzo męczący dla domowników, ale pamiętajmy, że zmywarka pracuje od 30 minut do nawet 2,5 godziny w zależności od wybranego trybu (i jej jakości). Warto wybierać cichsze urządzenia, mimo ich wyższych cen, szczególnie gdy ma się małe dziecko lub przebywa w domu tylko w godzinach wieczornych (hałasy o późnej porze mogłyby przeszkadzać sąsiadom lub nam samym).

Co jeszcze wpływa na cenę zmywarki?

Koszt dobrego sprzętu jest często współmierny do jego funkcjonalności i uniwersalności. Jednak nie wszystkie drogie zmywarki są warte swojej ceny, dlatego przed zakupem warto sprawdzić:

 • liczbę programów zmywania

Dobra zmywarka powinna mieć co najmniej 6-7 trybów mycia, w tym tryb higieniczny, czyszczący w wyższej temperaturze (co najmniej 60-75°C), szczególnie przydatny, gdy musimy wyparzyć butelki dziecięce, jeden członek rodziny jest chory lub naczynia długo stały w zmywarce (i namnażały się na nich bakterie). Istotny jest także tryb ECO pozwalający na szybkie i oszczędne zmywanie. Warto też zwrócić uwagę na dostępność programu do naczyń delikatnych, pozwalającego w bezpieczny sposób czyścić cienkie szkło, kryształy i porcelanę.Inne tryby mycia, jakie można spotkać to:

 • Mycie wstępne – 15-minutowe namaczanie pozwalające na późniejsze lepsze wypłukanie zaschniętych resztek;
 • Program normalny – do średnio zabrudzonych naczyń, trwający zwykle ok. 30 min;
 • Program intensywny – program higieniczny pozwalający na mycie w 60-75°C, trwający zwykle ok. 2 godzin;
 • Połowa wsadu – tryb pozwalający na mycie z mniejszym poborem wody, gdy zmywarka nie jest całkowicie wypełniona;
 • BIO – tryb dostosowany do nowoczesnych, bezpieczniejszych dla środowiska detergentów, mycie w temperaturze ok. 50°C;
 • Przyspieszony – inaczej zwany ekonomicznym, pozwalający na szybsze czyszczenie naczyń ze względu na niższą temperaturę zmywania (krótszy czas podgrzewania wody);
 • Kryształ– działa jak tryb delikatny, nadaje się do mycia kryształów i cienkiego szkła, myje w temperaturze ok 40 °C;
 • Automatyczny – jeden z najwygodniejszych trybów, który sam dostosowuje sposób zmywania do zapełnienia zmywarki i stopnia zabrudzeń;
 • Timer – tryb pozwalający ustalić własny czas mycia, godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy.
 • dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie ze zmywarki

Funkcjonalność sprzętu jest tym większa, im bardziej możemy dopasować jego pracę do naszych osobistych potrzeb. Im więcej dodatkowych opcji, tym lepiej (ale często też tym drożej). Warto przed kupnem przyjrzeć się, co dają poszczególne funkcje, może się bowiem okazać, że przy wieloosobowej rodzinie, czy rzadkim myciu, niektórych z nich nie będziemy nawet potrzebować:

 • opóźnienie startu – możliwość ustalenia dowolnej godziny startu zmywarki (w ciągu 24 godzin od załadowania) idealna dla osób przebywających poza domem w godzinach dziennych. Dzięki temu nie trzeba nastawiać sprzętu w czasie ciszy nocnej i narażać się na gniew sąsiadów;
 • regulacja twardości wody – gdy mamy twardą wodę mogą pojawiać się niechciane zacieki na naczyniach. Regulacja pozwala je całkiem wyeliminować;
 • zmywanie naprzemienne – opcja pozwalająca na dokładniejsze mycie dzięki naprzemiennej pracy ramion natryskowych;
 • mycie strefowe – możliwość wybrania kosza, który ma podlegać myciu, idealna dla osób samotnych lub stołujących się na mieście, które nie są w stanie zapełnić całej zmywarki;
 • Aqua Stop – dodatkowa ochrona przed zalaniem mieszkania w przypadku awarii;
 • funkcja 3w1 – zmywarka jest wyposażona w system rozpoznawania detergentu i dobierania do niego odpowiedniego programu. Jeśli używamy środków czyszczących BIO, nie musimy się martwić niedomyciem;
 • wymiennik ciepła – zabezpiecza naczynia przed pękaniem w wyniku szoku termicznego, ułatwia higieniczne suszenie oraz oszczędza wodę i prąd.
 • pomocnik dozowania – zapobiega niekompletnemu rozpuszczaniu się tabletek myjących;
 • elektroniczna regeneracja – stała kontrola twardości wody pozwala na lepsze dozowanie zmiękczacza.
 • wyposażenie wewnętrzne

Za funkcjonalność zmywarki odpowiada też jej wyposażenie. Kosze na naczynia powinny być wysuwane (najlepiej na łatwo chodzących kółkach), pojemnik na sztućce dostosowany do wielkości urządzenia (nie może zajmować połowy miejsca na talerze w małej zmywarce), a natryski możliwie jak najbardziej płaskie, tak by ustawione w zmywarce wysokie garnki i talerze nie blokowały ich ruchu. Warto też sprawdzić, czy filtry w zmywarce są samoczyszczące (ich jakość będzie wpływać na efektywność mycia).Ponadto warto zwracać uwagę na dodatkowe:

 • uchwyty na kieliszki – specjalny stojak dostosowany do bezpiecznego mycia delikatnych kieliszków;
 • przegródki na szklanki – specjalna kratka pozwalająca na lepsze ustabilizowanie szklanek;
 • półki i stojaki – pozwalające lepiej grupować małe naczynia;
 • szuflady na sztućce – zamiast zajmującego miejsce koszyka, droższe modele mają wysuwaną przegrodę na łyżki, noże i widelce.
 • czytelny panel sterowania

Panel może znajdować się na froncie zmywarki lub na jej drzwiach. Do pierwszego dostęp jest łatwy i wygodny. Drugi chowa się, gdy zamykamy drzwiczki. Sprzyja to bezpieczeństwu, gdy w domu są małe dzieci. Nie mają one dostępu do zmiany programów.Ponadto sterowanie może być elektroniczne lub manualne. Pierwsze zwykle połączone jest z wygodnym wyświetlaczem informującym o wybranym programie i temperaturze wody. Często też odlicza czas do końca mycia. Manualny programator nie ma takich opcji i występuje w tańszych i starszych sprzętach.

Ile kosztuje dobra zmywarka do naczyń?

W zależności od tego jakie dostępne tryby, funkcje i opcje wybierzemy, możemy się spodziewać ceny:

 • od 800 do 1000 zł – w tym zakresie znajdziemy urządzenia o wyposażeniu podstawowym oraz średniej klasie mycia i energooszczędności. Będą to też mniejsze urządzenia z ograniczoną ilością trybów;
 • od 1000 do 1500 zł – za tyle spokojnie dostaniemy urządzenie o klasie energetycznej A++ (a czasem nawet i A+++), które dodatkowo będzie oszczędzało wodę i pozwoli na większą dowolność w ustawianiu trybów (więcej opcji mycia);
 • od 1500 zł – wysoka energooszczędność (najwyżej klasy) i duża ilość dodatkowych trybów i funkcji jest standardem powyżej tej ceny. Warto inwestować nawet w droższe urządzenia, gdyż mogą mieć bogatsze wyposażenie, dłuższą gwarancję lub lepszą jakość wykonania.
ile kosztuje zmywarka

Najnowsze wiadomości