Jak wybrać dobrą zmywarkę? Na jakie funkcje i opcje zwrócić uwagę podczas zakupu? Ile kosztują najtańsze zmywarki i czego możemy się spodziewać za konkretną cenę?
W sklepach dostępne są dwa rodzaje zmywarek. Wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Ich działanie jest praktycznie identyczne, mogą mieć one dokładnie takie same funkcje. Jedyne czym się różnią to ustawnością. Zmywarki wolnostojące można postawić w każdym punkcie w kuchni (o ile doprowadzimy do niego wodę i odpływ). Zmywarki pod zabudowę są przeznaczone do umieszczenia w konkretnym miejscu. Ich front dopasowuje się do mebli, często są też mniejsze lub mają niestandardowe wymiary. Ich cena jest wyższa, gdyż płacimy za estetykę i dostosowanie do indywidualnych preferencji.
Zanim kupimy zmywarkę, warto przyjrzeć się jej specyfikacjom. Nie tylko ze względu na późniejszą wygodę użytkowania, ale również z powodu kosztów. Lepsze parametry oznaczają zwykle wyższą cenę, ale często bardziej opłaca się kupić droższą zmywarkę z bardziej oszczędnym poborem wody, czy prądu, by później płacić niższe rachunki.
Poza danymi o dziennym (dla jednego cyklu mycia standardowego) i rocznym zużyciu (dla 280 cyklów standardowych) w kW/h podawana jest też skala literowa klasy energetycznej. A oznacza w niej największą oszczędność, a G najgorsze gospodarowanie prądem. Po literce A mogą pojawiać się też dodatkowe plusy określające dodatkową energooszczędność. Najlepszą wydajność względem poboru mocy mają zmywarki oznaczone symbolem A+++.
Na etykiecie urządzenia zawsze znajduje się oznaczenie informujące o średnim zużyciu wody przez sprzęt (obliczane na podstawie standardowego cyklu zmywania naczyń). W zależności od pojemności zmywarki może to być od ok. 6 do ok. 12 litrów. Nawet najmniej oszczędne pod tym względem sprzęty opłacają się bardziej niż mycie ręczne, które przy tej samej ilości naczyń mogłoby pochłonąć nawet 20 litrów wody. Warto jednak wybierać jak najoszczędniejsze urządzenia ze względu na ekologię i niższe rachunki. Niemniej za bardziej oszczędną zmywarkę trzeba zapłacić więcej podczas kupna. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zwykle dodatkowy nakład finansowy szybko się zwraca (nawet po 2-3 miesiącach).
Pojemność zmywarki to kluczowy parametr określany za pomocą ilości kompletów naczyń, które można umyć w urządzeniu w tym samym czasie (podczas jednego mycia). Zawsze powinniśmy dobierać ten parametr do potrzeb naszego gospodarstwa domowego, gdyż gwarantuje większą oszczędność. Pojemność jest ściśle związana z wielkością urządzenia. O ile nie kupujemy sprzętu pod zabudowę (o nietypowych wymiarach dopasowanych do mebli), możemy wybierać z trzech standardowych wielkości:
Od klasy zmywania zależy to, jaki efekt będzie dawało mycie naczyń w wybranym sprzęcie. Czy będzie efektywne? Czy zaschnięte zabrudzenia wyczyszczą się bez namaczania i podczas jednego cyklu? Czy wszystkie naczynia będą jednakowo czyste? Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, klasa zmywania oznaczana jest literami od A do G (gdzie A oznacza najefektywniejsze czyszczenie).
Większość zmywarek wytwarza ok. 42-49 dB podczas pracy. To głośność dźwięku porównywalna z hałasem niezbyt tłocznej ulicy. Krótkotrwale taki dźwięk nie powinien być bardzo męczący dla domowników, ale pamiętajmy, że zmywarka pracuje od 30 minut do nawet 2,5 godziny w zależności od wybranego trybu (i jej jakości). Warto wybierać cichsze urządzenia, mimo ich wyższych cen, szczególnie gdy ma się małe dziecko lub przebywa w domu tylko w godzinach wieczornych (hałasy o późnej porze mogłyby przeszkadzać sąsiadom lub nam samym).
Koszt dobrego sprzętu jest często współmierny do jego funkcjonalności i uniwersalności. Jednak nie wszystkie drogie zmywarki są warte swojej ceny, dlatego przed zakupem warto sprawdzić:
Dobra zmywarka powinna mieć co najmniej 6-7 trybów mycia, w tym tryb higieniczny, czyszczący w wyższej temperaturze (co najmniej 60-75°C), szczególnie przydatny, gdy musimy wyparzyć butelki dziecięce, jeden członek rodziny jest chory lub naczynia długo stały w zmywarce (i namnażały się na nich bakterie). Istotny jest także tryb ECO pozwalający na szybkie i oszczędne zmywanie. Warto też zwrócić uwagę na dostępność programu do naczyń delikatnych, pozwalającego w bezpieczny sposób czyścić cienkie szkło, kryształy i porcelanę.Inne tryby mycia, jakie można spotkać to:
Funkcjonalność sprzętu jest tym większa, im bardziej możemy dopasować jego pracę do naszych osobistych potrzeb. Im więcej dodatkowych opcji, tym lepiej (ale często też tym drożej). Warto przed kupnem przyjrzeć się, co dają poszczególne funkcje, może się bowiem okazać, że przy wieloosobowej rodzinie, czy rzadkim myciu, niektórych z nich nie będziemy nawet potrzebować:
Za funkcjonalność zmywarki odpowiada też jej wyposażenie. Kosze na naczynia powinny być wysuwane (najlepiej na łatwo chodzących kółkach), pojemnik na sztućce dostosowany do wielkości urządzenia (nie może zajmować połowy miejsca na talerze w małej zmywarce), a natryski możliwie jak najbardziej płaskie, tak by ustawione w zmywarce wysokie garnki i talerze nie blokowały ich ruchu. Warto też sprawdzić, czy filtry w zmywarce są samoczyszczące (ich jakość będzie wpływać na efektywność mycia).Ponadto warto zwracać uwagę na dodatkowe:
Panel może znajdować się na froncie zmywarki lub na jej drzwiach. Do pierwszego dostęp jest łatwy i wygodny. Drugi chowa się, gdy zamykamy drzwiczki. Sprzyja to bezpieczeństwu, gdy w domu są małe dzieci. Nie mają one dostępu do zmiany programów.Ponadto sterowanie może być elektroniczne lub manualne. Pierwsze zwykle połączone jest z wygodnym wyświetlaczem informującym o wybranym programie i temperaturze wody. Często też odlicza czas do końca mycia. Manualny programator nie ma takich opcji i występuje w tańszych i starszych sprzętach.
W zależności od tego jakie dostępne tryby, funkcje i opcje wybierzemy, możemy się spodziewać ceny: