Powrót

Jak zmienić swoje życie? Wiosenne metamorfozy inspirowane Japonią

6.3.2017
Jak zmienić swoje życie? Wiosenne metamorfozy inspirowane Japonią

Japonia wyjątkowo hucznie obchodzi nadejście wiosny. Warto zainspirować się rytuałami mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki nim możemy wraz z rozpoczęciem wiosny wprowadzić pozytywne zmiany w życiu.

Jak zmienić swoje życie? Hanami, czyli zachwyć się mirabelką


W Japonii pierwszy dzień wiosny to prawdziwe święto. Wydarzeniem, którym żyje cały kraj, jest front kwitnienia wiśni. Rozpoczyna się już w lutym na Okinawie, a na przełomie marca i kwietnia dociera do Kioto i Tokio. Do miejsc, w których kwitną wiśnie, podróżują ludzie spragnieni pięknych widoków. Turyści na dworcach dostają mapki z rozpisanymi datami i zaznaczonymi miejscami zakwitania wiśni. Zwyczaj podziwiania urody kwiatów i związanych z tym zabaw, spotkań, pikników i imprez nazywa się w Japonii hanami. Warto przenieść go na grunt polski i wyjść z domu po to, żeby docenić kwitnące mirabelki, mlecze na trawnikach i bukiety tulipanów u ulicznych sprzedawców. Co może zmienić w naszym życiu kontakt z przyrodą i zachwycanie się jej urokami? Dzięki temu możemy rozwinąć w sobie uważność, zmniejszyć poziom stresu, nauczyć się żyć tu i teraz. Nasz umysł wyciszy się, odpocznie i oderwie od codziennej gonitwy myśli. Kontakt z przyrodą poprawia pamięć, koncentrację uwagi i zwiększa poczucie szczęścia. Zacząć cieszyć się życiem – to najlepszy plan na wiosnę.

Jak się zmienić? Kaizen, czyli zrób pierwszy krok


Kaizen to metoda wywodząca się ze środowiska japońskich biznesmenów. Oznacza niekończący się proces ulepszania, ciągłe zaangażowanie i doskonalenie metodą drobnych kroczków. Ten koncept sprawdza się nie tylko w kierowaniu przedsiębiorstwem, ale również w rozwoju osobistym.Jeśli realizacja dużych celów kończy się u ciebie porażką, tej wiosny postaw na wprowadzanie drobnych, stopniowych zmian. Jak to może wyglądać praktyce? Na przykład – piękne ciało i idealna cera do wakacji to projekt, który jeszcze nigdy ci się nie udał? Zacznij od drobiazgów. Zamiast planować forsowne treningi, masaże i zabiegi, wypróbuj japoński rytuał szczotkowania skóry. To codzienny, prosty nawyk, który zajmuje tylko chwilę, a jego efekty zauważysz dość szybko. Już po kilku dniach skóra stanie się bardziej miękka, gładka, jaśniejsza i lepiej ukrwiona. Bieganie cię męczy? Spróbuj japońskiego slow joggingu, który polega na truchtaniu wolniejszym nawet niż zwykłe chodzenie. Może właśnie ta metoda u ciebie sprawdzi się i przyniesie korzyści dla zdrowia i figury. W ramach wiosennej metamorfozy wyglądu zainteresuj się japońskimi rytuałami pielęgnacji twarzy, które również składają się z kilku małych kroczków. Podobno właśnie dzięki nim Azjatki słyną z pięknej i młodo wyglądającej cery.

Jak zmienić się na lepsze? Ikigai, czyli dlaczego warto wcześnie wstać


Japońskie pojęcie ikigai oznacza cel w życiu, ale nie ten rozumiany jako sukces, często ulotny albo niemożliwy do osiągnięcia. To raczej coś, co już w nas jest. Nakręca do działania, zachęca do aktywności. Zazwyczaj jest to połączenie czegoś, co kochamy, jesteśmy w tym dobrzy, co jest naszą pasją i nadaje naszemu życiu sens. Może to być praca, hobby, codzienny spacer z psem, wychowywanie dzieci, planowanie i przeżywanie podróży, rozmowa z sąsiadką albo obserwowanie wróbelków na podwórzu. Coś, co sprawia, że chce nam się wstać z łóżka. Dobrze jest odnaleźć to w sobie, doceniać i rozwijać. Wbrew wiosennemu dążeniu do zmian nie zmieniać tego, co w nas najważniejsze.To właśnie ikigai jest podobno sekretem długowieczności mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa. Wiosną, kiedy dzień jest dłuższy, warto wstawać wcześniej, żeby mieć więcej czasu na nasze prywatne ikigai.

Najnowsze wiadomości