Powrót

Jak zamortyzować podwyżki OC?

9.1.2017
Jak zamortyzować podwyżki OC?

Gigantyczne podwyżki OC to temat, który w ostatnim czasie bulwersuje kierowców. Istnieją jednak sposoby na obniżenie ceny OC.

Co wpływa na koszt OC?

Jednym z czynników decydujących o wysokości składki są parametry techniczne samochodu. Dlatego jeśli dopiero planujesz zakup auta, możesz pomyśleć o oszczędnościach już na tym etapie. Weź pod uwagę pojemność silnika. Im mniejsza, tym niższa powinna być cena OC. Ważny jest również rocznik samochodu. Skoda wyprodukowana w 2015 roku najprawdopodobniej będzie generować mniejsze koszty ubezpieczenia niż piętnastoletni mercedes.

Jednak nie zapominaj, że na ostateczną cenę OC składa się wiele czynników. Liczy się bezwypadkowość kierowcy oraz jego wiek i staż za kółkiem. Podwyżki OC najbardziej uderzają w osoby młode, bez doświadczenia oraz te, którym nie udało się uniknąć stłuczek.

podwyżki OC

Sprawdź, ile kosztuje OC, korzystając z internetowej porównywarki

Okazuje się, że różnice cenowe składek dla tego samego pojazdu mogą przekraczać nawet 500 zł. Za taką kwotę można kupić bilet z Warszawy do Barcelony i z powrotem. Ceny różnych ubezpieczycieli najłatwiej sprawdzisz, korzystając z internetowej porównywarki. Jeśli jednak kanał internetowy nie wzbudza twojego zaufania, zadzwoń do kilku towarzystw i porównaj ich oferty.

Nie bój się zmiany ubezpieczyciela. Niestety firmy wkładają więcej wysiłku w pozyskanie nowego klienta niż zadbanie o stałego. Niezależnie od nagromadzonych zniżek, zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego może się opłacić.

Poznaj historię swojego ubezpieczenia

Zniżki za bezszkodową jazdę pomagają w znacznym stopniu obniżyć ceny OC. Każdy rok, który uda się przetrwać bez stłuczki, oznacza składkę niższą o około 10%. Maksymalna zniżka za bezpieczną jazdę oscyluje zazwyczaj w granicach 60%. Uzyskasz ją po około 6 latach prowadzenia samochodu bez kolizji.

Twoja indywidualna historia ubezpieczeniowa znajduje się w bazie UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Możesz ją sprawdzić bezpłatnie po zalogowaniu na swój profil na stronie UFG. Jeśli nie masz i nie chcesz zakładać konta na stronie, możesz złożyć wniosek w formie papierowej. Znajdziesz go tu. Zaświadczenie odbierzesz osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w siedzibie UFG. Możesz otrzymać je również pocztą.

Jeśli znasz historię przebiegu swojego ubezpieczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaskoczy cię niesłusznym brakiem naliczenia zniżki. Pamiętaj, że na koszt OC wpływają również kolizje spowodowane cudzym samochodem. Istotne jest to, kto prowadził. Każda stłuczka powoduje utratę części przysługujących zniżek.

Czy można obniżyć koszt OC przez tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu?

W tym momencie taką możliwość posiadają kierowcy samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 tony), autobusów, ciągników i samochodów specjalnych (np. pługów albo żurawi samochodowych). W Sejmie trwają jednak prace nad przywróceniem takiej możliwości również właścicielom samochodów osobowych. W tym momencie OC trzeba opłacać, nawet jeśli nie korzysta się z samochodu. Wyjątek stanowią samochody zabytkowe. Właściciele tego typu aut mogą wykupić OC na okres od 30 dni do 12 miesięcy.

Jeżeli regulacje umożliwiające tymczasowe wycofanie pojazdu z ruchu wejdą w życie, mogą znacznie obniżyć ceny OC. Przewiduje się, że koszt OC pojazdu wycofanego z ruchu spadnie do około 5% normalnej składki.

Z bezszkodowym współwłaścicielem podwyżki OC nie takie straszne

Niezawodnym sposobem na redukcję kosztów ubezpieczenia jest współdzielenie samochodu z drugim kierowcą. Jest to korzystne zwłaszcza z punktu widzenia młodych właścicieli samochodów. Osoba, która nie ma doświadczenia za kółkiem, nie może liczyć na zniżki OC. Jeśli drugi właściciel ma bezszkodową historię ubezpieczenia, przy ustalaniu wysokości składki brane są pod uwagę jego zniżki.

Istnieją też inne czynniki, które mogą pomóc zaoszczędzić na OC. Na upust możesz liczyć w sytuacji, gdy:

  • ubezpieczasz w tym samym towarzystwie więcej niż jeden pojazd,
  • opłacisz OC za pomocą jednorazowej wpłaty, bez rozkładania na raty,
  • przekroczyłeś określony wiek (ustalany indywidualnie przez danego ubezpieczyciela),
  • ubezpieczasz nowy samochód,
  • skorzystasz z rozwiązania pakietowego (np. OC razem z AC i NNW),
  • połączysz ubezpieczenie OC z ubezpieczeniem domu.

Kupno, sprzedaż i złomowanie samochodu a koszt OC

Jeśli kupujesz używany samochód, sprawdź, czy posiada ważne OC. W sytuacji, gdy poprzedni właściciel zaniedbał ten obowiązek, musisz wykupić polisę w dniu nabycia samochodu. Jeśli jednak samochód posiada ważne ubezpieczenie, masz dwie drogi do wyboru. Możesz przepisać ubezpieczenie na siebie lub wypowiedzieć umowę i wybrać inne towarzystwo ubezpieczeniowe. Pamiętaj, że składka, którą płacił poprzedni właściciel, zostanie poddana rekalkulacji. Kiedy poznasz wysokość twojego ubezpieczenia, sprawdź, czy inne towarzystwo nie zaoferuje korzystniejszej ceny OC.

Jeśli okaże się, że oferta nowego OC jest atrakcyjniejsza, przesyłasz do obecnego ubezpieczyciela dokument wypowiedzenia wraz z umową kupna-sprzedaży. Dokumenty najlepiej wysłać listem poleconym i zachować potwierdzenie nadania. Czasem wystarczy przesłanie skanu drogą elektroniczną. Formularz wypowiedzenia znajdziesz zazwyczaj na stronie ubezpieczyciela.

Natomiast jeśli jesteś zbywcą, możesz uzyskać zwrot niewykorzystanych składek. Podobnie rzecz ma się w momencie zezłomowania. Jeśli opłaciłeś składkę z góry za cały rok, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy za każdy dzień od momentu złomowania do końca trwania umowy. Żeby to zrobić, musisz przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o demontażu auta lub dowód wyrejestrowania pojazdu.

Brak OC się nie opłaca

Nie ubezpieczając samochodu, narażasz się na wysokie kary. Możesz również stracić dowód rejestracyjny. Wysokość kary jest uzależniona od płacy minimalnej, która w 2017 roku wzrosła.

Przerwa w ubezpieczeniu OC samochodu jest automatycznie wykrywana przez UFG. Również rutynowa kontrola policyjna narazi cię na wysokie kary. Na szczęście ubezpieczenie odnawia się automatycznie, każdego roku. Wyjątkiem jest sytuacja kupna używanego samochodu. OC po zbywcy wygasa wraz z końcem okresu, na jaki zostało zawarte.

Źródła: www.ufg.pl, badanie przeprowadzone przez GfK Polonia na zlecenie UFG (październik 2016).

Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich, w domach respondentów. Całkowita liczba zrealizowanych wywiadów sięgnęła 1020.

Najnowsze wiadomości