Powrót

Jak wybrać fotelik samochodowy i ile to kosztuje

30.10.2017
Jak wybrać fotelik samochodowy i ile to kosztuje

Dziecko podróżujące autem powinno siedzieć w specjalnym foteliku – to wie niemal każdy. Jak jednak wybrać fotelik, aby był bezpieczny dla malucha? Jakie certyfikaty bezpieczeństwa powinien posiadać? Czy można kupić fotelik używany?

Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, a przede wszystkim dowiedz się, jak przygotować się finansowo na ten ważny wydatek.

Fotelik dla dziecka – najważniejsze przepisy

Zgodnie z przepisami, dziecko powinno podróżować w foteliku od urodzenia aż do momentu, gdy osiągnie 150 cm wzrostu, przy czym wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Od tej reguły istnieją wyjątki. Jeśli maluch ma od 130 cm do 150 cm wzrostu i waży powyżej 36 kg, może podróżować bez fotelika, ale koniecznie przypięty pasami.

W przypadku gdy masz trójkę dzieci, ale w twoim aucie jest z tyłu miejsce tylko na dwa foteliki, dziecko, które ma ukończone 3 lata, także może podróżować w zwykłych pasach bezpieczeństwa, pomiędzy dwoma pozostałymi fotelikami.

Podobnie, jeśli maluch posiada potwierdzone przez lekarza przeciwwskazania zdrowotne do podróżowania w foteliku, może jechać samochodem bez specjalnego siedziska. Oczywiście, musi być przypięty pasami.

Optymalne miejsce dla fotelika to środek tylnego siedzenia. Prawo nie zabrania wożenia malucha w foteliku z przodu. Pamiętaj jednak, że jeśli twoja poduszka powietrzna po stronie pasażera jest aktywna, masz bezwzględny zakaz przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Otwierająca się w razie wypadku poduszka jest ogromnym zagrożeniem dla małego pasażera, szczególnie jeśli podróżuje on w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy.

Jak wybrać fotelik samochodowy i ile to kosztuje

Jaki fotelik dla dziecka wybrać? Przede wszystkim odpowiedni do wagi malucha. Podczas zakupów nie kierujmy się wiekiem. Jest to kategoria czysto umowna, ponieważ każde dziecko rozwija się zupełnie inaczej.

Podstawowym zakupem jeszcze przed narodzeniem maluszka jest specjalny fotelik do przewożenia najmniejszych niemowląt i noworodków. Taki fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy. Dziecko znajduje się w nim w pozycji leżącej. Przeważnie takie modele mają wkładkę dla noworodka, która umożliwia dokładne dopasowanie siedziska do bardzo małych rozmiarów pasażera. Gdy dziecko podrośnie, wkładkę można wyjąć. W takim foteliku może podróżować maluch, który waży maksimum 13 kg.

Kolejny fotelik przeznaczony jest przeważnie dla dzieci o wadze od ok. 9 do 18 kg. Powinien mieć możliwość regulowania oparcia, aby maluch mógł w nim leżeć lub siedzieć. Taki fotelik możemy zamontować przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Gdy maluch osiągnie wagę 15 kg, możesz już kupić mu model fotelika dla starszych dzieci. Zazwyczaj takie modele przeznaczone są dla dzieci o wadze od 15 do 36 kg.

Ceny powyższych typów fotelików zaczynają się od 200 zł. Górna granica natomiast może sięgać nawet 2000 zł. W sumie czeka cię zakup trzech fotelików, na które wydasz łącznie minimum 600 zł.

Oczywiście istnieje sposób na zminimalizowanie tych kosztów. Zaraz po tym, jak maluszek wyrośnie z najmniejszego fotelika, możesz kupić jeden fotelik uniwersalny. Mowa o siedziskach, które z łatwością dopasujemy do rosnącego dziecka. Są one przeznaczone dla dużo szerszego spektrum kategorii wagowych niż zwykłe foteliki. Niektóre z nich przystosowane są dla dzieci o wadze od 9 aż do 36 kg. W praktyce oznacza to, że taki model będzie pasował zarówno dla rocznego malucha, jak i dla dużego dziecka, które wkrótce nie będzie już potrzebować fotelika.

Większość tego typu siedzisk nie jest jednak przeznaczona dla najmniejszych dzieci z prostej przyczyny – przeważnie montuje się je wyłącznie przodem, a zatem maluch nie może w nich leżeć. Musisz więc kupić fotelik dla niemowlaka, a dopiero potem fotelik uniwersalny. Mimo to i tak zaoszczędzisz, ponieważ zamiast trzech fotelików kupisz tylko dwa.

Fotelik dopasowywany do rozmiaru dziecka ma podobną cenę jak klasyczny. Zapłacisz za niego minimum 200 zł. W sumie, jeśli zdecydujesz się na zakup fotelika dla niemowląt, a następnie fotelika uniwersalnego, zapłacisz łącznie od około 400 zł. Jest to oszczędność około 1/3 ceny w porównaniu do kupna trzech fotelików. Jakie są wady takiego rozwiązania? Niektórzy specjaliści twierdzą, że foteliki uniwersalne przez to, że należy samodzielnie zmieniać i dostosowywać ich ustawienia, nie zapewniają już najwyższego bezpieczeństwa.

Inne kategorie wagowe tego typu uniwersalnych fotelików to 9–25 kg, 0–18 kg lub nawet 0–25 kg. Są one dostępne w podobnych cenach. Zaletą fotelików należących do kategorii od 0 kg jest to, że można je montować również tyłem.

Jaki fotelik samochodowy wybrać, aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa

Gdy kupujesz fotelik dla dziecka, istnieje kilka rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę. Przede wszystkim sprawdź, jaki certyfikat bezpieczeństwa posiada wybrany przez ciebie produkt. Najczęściej spotkasz symbole ECE R44-03 lub ECE R44-04. Oznaczają one, że fotelik spełnia europejskie normy bezpieczeństwa i został legalnie dopuszczony do sprzedaży, przy czym końcówka kodu 04 wskazuje na zgodność z nowszą wersją norm. Nie znaczy to jednak, że takie foteliki są zupełnie bezpieczne, a raczej, że spełniają minimalne wymagania, dopuszczające je do sprzedaży. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jaki poziom bezpieczeństwa gwarantuje fotelik, sprawdź, czy przeszedł tzw. crash test. Takie testy przeprowadzone są przez niezależne organizacje, na przykład AA Trust, ANWB, OEAMTC czy ADAC. Najniższy możliwy wynik to jedna gwiazdka, a najwyższy pięć gwiazdek.

Ile kosztuje fotelik samochodowy, który przeszedł specjalistyczne testy bezpieczeństwa? Ceny modeli, które otrzymały minimum cztery gwiazdki w crash testach, to modele z wyższej półki. Koszty takich fotelików zaczynają się przeważnie od 700 zł. Model, który otrzymał trzy gwiazdki, kupimy nieco taniej. Fotelików, którym przyznano dwie lub jedną gwiazdkę, lepiej jest unikać.

Zwróć też uwagę, czy fotelik spełnia wymogi normy i-Size. Ta norma nie zastępuje standardowych certyfikatów ani crash testów. To jednak dodatkowa gwarancja, że fotelik jest bezpieczny. Foteliki z certyfikatem i-Size spełniają bardziej rygorystyczne normy niż te z certyfikatami ECE R44-03 lub ECE R44-04. Ceny produktów z oznaczeniem i-Size zaczynają się najczęściej od 600 zł.

Jak natomiast wybrać model z najlepszymi pasami bezpieczeństwa? Jeśli musisz wybrać pomiędzy fotelikiem z pasami trzypunktowymi a pięciopunktowymi, lepiej zdecyduj się na ten drugi. Przeważnie takie siedziska są droższe, ich ceny zaczynają się najczęściej od 500 zł. Jednak tego typu pasy zmniejszają ryzyko, że dziecko się z nich wydostanie. Idealne pasy mają regulowaną długość, która pozwoli dopasować je do ciała maluszka. Sprzączka powinna znajdować się na środku – taki sposób zapinania będzie dla ciebie szybki i wygodny.


jak zamontować fotelik w samochodzie


Czy używany fotelik samochodowy dla dziecka to dobry pomysł?

Na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych można znaleźć foteliki używane. Są one nawet o połowę tańsze od nowych egzemplarzy tego samego typu. Czy warto w nie inwestować? Niestety, specjaliści odradzają takie zakupy.

Fotelik kupiony z drugiej ręki może być powypadkowy, o czym sprzedawca najczęściej nas nie poinformuje. Uszkodzenia po kolizji mogą być zupełnie niewidoczne. Taki fotelik na pierwszy rzut oka wygląda jak nowy lub widoczne są na nim tylko zwykłe ślady użytkowania. Niemniej jednak naruszona może być jego wewnętrzna struktura, przez co fotelik nie zapewni już maluchowi bezpieczeństwa w razie wypadku.

Nawet jeśli fotelik nie został uszkodzony w drodze kolizji samochodowej, to po kilku latach jest często zbyt zużyty, aby mógł dobrze służyć kolejnemu dziecku. Zużyciu ulega przede wszystkim tkanina i obicie, nie tylko wskutek użytkowania, ale też pod wpływem bardzo wysokich lub niskich temperatur, które panują w aucie.

Czy fotelik kupiony z drugiej ręki możesz zwrócić w ramach gwarancji? Niestety nie. W tym wypadku gwarancja przysługuje jedynie pierwszemu właścicielowi.

Co to jest ISOFIX, czyli jaki fotelik dla dziecka będzie ci łatwo przypiąć

Mocowanie ISOFIX to system specjalnych, metalowych uchwytów, znajdujących się na tylnym siedzeniu. Z jego pomocą można zamontować fotelik bardzo szybko i wygodnie. Foteliki posiadające taką funkcję są nieco droższe. Takie mocowanie znajdziemy w siedziskach z przedziału cenowego od 500 zł wzwyż. Oczywiście, zanim kupimy taki fotelik, należy koniecznie sprawdzić, czy nasze auto posiada funkcję ISOFIX.

Fotelik bez systemu ISOFIX przypina się pasami. Oba sposoby są bezpieczne, lecz montaż ISOFIX jest po prostu szybszy i wygodniejszy.

Zarówno gdy kupujemy fotelik zapinany na pasy, jak i wyposażony w system ISOFIX, przed zakupem należy zainstalować go na próbę w naszym aucie. Konieczne jest bowiem sprawdzenie, czy fotelik można odpowiednio ustawić, aby dziecko mogło podczas jazdy zachować prawidłową, wygodną postawę. To, że nasze auto posiada ISOFIX lub ma możliwość przypięcia fotelika pasami, wcale nie oznacza, że da się w nim prawidłowo zainstalować każde siedzisko. Np. jeśli zapięcie ISOFIX jest za wysoko, pomiędzy fotelikiem a kanapą będzie tworzyć się przerwa, co uniemożliwi stabilizację siedziska.

Jak sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zamontowany? Kąt nachylenia zagłówka dla najmniejszego fotelika powinien wynosić około 40 stopni. Jeśli jest mniejszy, główka maluszka będzie zwisać, co jest niedopuszczalne. Im starsze dziecko, tym bardziej pionowo może siedzieć.

Wózek 3 w 1 a fotelik dla niemowlaka

Wielu rodziców zastanawia się, czy warto zainwestować w wózek 3 w 1, który zawiera w zestawie najmniejszy fotelik. Taki fotelik można umieścić też na stelażu wózka.

W takim wypadku należy dokładnie zapoznać się z parametrami fotelika – powinny one spełniać te same standardy, co w przypadku fotelika kupowanego oddzielnie. Często może zdarzać się, że zakup wózka 3 w 1 nie jest tak opłacalny, jak by się wydawało. Takie modele są drogie, ich ceny zaczynają się przeważnie od 2000 zł. Może się okazać, że zakup zwykłego wózka 2 w 1 oraz oddzielnie fotelika wyniesie nas taniej.

Niestety istnieje też ryzyko, że model siedziska włączony do zestawu wcale nie ma najlepszych parametrów. Dlatego zamiast próbować zaoszczędzić, lepiej będzie skorzystać z oferty firmy, która specjalizuje się w produkcji profesjonalnych fotelików.


rodzaje i ceny fotelików

Najnowsze wiadomości