Powrót

Pierwszy laptop dla dziecka – jak wybrać i ile kosztuje?

3.10.2019
Pierwszy laptop dla dziecka – jak wybrać i ile kosztuje?

Chociaż nauka nie zna jeszcze ostatecznej odpowiedzi na pytanie o to, jak nowoczesne technologie wpływają na rozwój dziecka, jedno jest pewne – raczej nie da się przed nią uciec. Komputery, tablety i smartfony znajdują się niemal w każdym domu, ale też w bibliotekach czy szkołach, a kodowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności przyszłości. Dlatego zamiast traktować komputery jak zło konieczne, najlepiej korzystać z nich mądrze i tego samego uczyć swoje pociechy. Pierwszą ważną decyzją będzie wybór sprzętu. Jak wybrać laptop odpowiedni dla dziecka? Na jakie cechy warto zwrócić uwagę i na jaki wydatek warto być przygotowanym?

Z artykułu dowiesz się:

 1. Od jakiego wieku dziecku przyda się laptop
 2. Jakie cechy powinien mieć laptop dla dziecka
 3. Ile kosztuje laptop dla dziecka

Laptop dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Zakup laptopa dla dziecka to poważna decyzja, dlatego musi być podjęta świadomie. Jako rodzice powinniśmy być pewni nie tylko tego, że nasze dziecko jest na to gotowe, ale również że my sami jesteśmy. To od nas będzie zależeć zachowanie równowagi między światem online a światem rzeczywistym naszej pociechy. To, co nasze dziecko robi na laptopie, powinno być przez nas kontrolowane i mieć wartość edukacyjną oraz rozwijającą. Bezmyślne klikanie i bezrefleksyjne przerzucanie obrazków to bardzo zły syndrom.

Do niewątpliwych zalet posiadania przez dziecka laptopa należą:

 • edukacja technologiczna – w dzisiejszych czasach nieumiejętność obsługi komputera czy poruszania się w świecie online jest jak analfabetyzm. Naszym zadaniem jest nauczenie dziecka efektywnego korzystania z zasobów Sieci celem np. odnalezienia przez nie interesujących i wartościowych treści czy odpowiedzi na pytania;
 • wspomaganie regularnej edukacji – do tej sfery należą aplikacje edukacyjne, ponadprogramowe ćwiczenia online adekwatne do przerabianego w szkole materiału;

Sprawdź też, w jakike korepetycje warto zainwestować i ile to kosztuje>>

 • uczenie odpowiedzialności – dziecko jest odpowiedzialne za sprzęt, uczy się z niego racjonalnie korzystać, dbać o urządzenie i pilnować go;
 • rozwijanie pasji dziecka – mogą temu służyć np. prosteprogramy graficzne, muzyczne, kolorowanki online lub programy, w których dziecko urządza wirtualną rzeczywistość – różnorodność internetowych aplikacji jest ogromna i każdy malec znajdzie dla siebie coś interesującego;
 • rozrywka – każde dziecko potrzebuje również rozrywki, a najlepiej gdy nauka i zabawa łączą się ze sobą. Adekwatne do jego zainteresowań oraz wieku filmy, programy, bajki czy gry mogą być sposobem na niegłupią choć niewymagającą rozrywkę.

Laptop może być świetnym i uniwersalnym urządzeniem dla dziecka, musimy tu jednak pamiętać, że nie jest to odpowiedni sprzęt dla kilkulatków. Uważa się, że optymalnym czasem, kiedy dziecko może efektywnie rozpocząć korzystanie z komputera jest początek szkoły podstawowej lub nawet nieco później (ok. 10-13 roku życia).

Laptop dla ucznia – jakie cechy powinien posiadać?

Jeśli kupujemy dziecku laptop skrojony najego potrzeby, nie musimy myśleć o parametrach, na których zależy dorosłym, często wykorzystującym przenośne komputery w celach zawodowych. Jakie więc cechy powinien posiadać idealny laptop dla ucznia?

 • ekran

Dziecko nie potrzebuje ogromnej przekątnej, dla jego potrzeb wystarczy 13-15,6 cali. Zwróćmy jednak uwagę na właściwości ekranu: rozdzielczość Full HD zapewni wyraźny obraz, dzięki czemu nie będzie tak męczyć oczu dziecka. Dodatkowo warto wybrać sprzęt wyposażony w funkcję ochrony oczu poprzez zmniejszoną emisję niebieskiego światła.

 • dysk twardy

Najpopularniejsze rozwiązania do HDD i SSD. Pierwszy rodzaj dysku jest cięższy i wolniejszy w działaniu, ale sporo tańszy ioferujący większe pojemności. Warto nie oszczędzać i wybrać dysk SSD. Odpowiednia pojemność do przechowywania kolekcji plików również jest ważna, ale dziecko raczej nie będzie potrzebowało więcej przestrzeni dyskowej niż standardowe ok.100 GB (w razie potrzeby można też dokupić dysk zewnętrzny). Sami musimy zdecydować, czy ważniejsza będzie prędkość i wygoda użytkowania, czy pojemnośći cena. Możemy również zdecydować się na pojemny dysk SSD (np. ok. 1 TB) – wtedy jednak cena będzie wysoka.

 • procesor

W tym przypadku równieżnie warto wybierać najniższych parametrów. Coraz więcej gier czy aplikacji maspore wymagania sprzętowe. Jednak inwestycja w Intel i7 nie ma większego sensu. To procesor używany przy zaawansowanych pracach graficznych. Wybierzmy raczej tańszy, ale wystarczający i5.

 • RAM

Pojemność pamięci RAM 8 GBto podstawa. Szczególnie jeśli oszczędzamy na procesorze, warto zainwestować wwięcej RAM-u. Od tego zależy szybkość i płynność działania komputera.

 • wytrzymałość

Przede wszystkim laptop przeznaczony dla trudnego użytkownika, jakim jest dziecko, musi być wytrzymały. Jego obudowa powinna być odporna na upadki i zarysowania. Na rynku znajdziemy modele laptopów wykonane ze stopu karbonowo-magnezowego lub metalu.

 • bateria

Długość pracy baterii na jednym naładowaniu również jest ważna. Nie musi być przesadnie długa, ale konieczność nieustannego ładowania sprzętu może być bardzo uciążliwa. Ważne, by bateria pozwalała choć na kilka godzin swobodnego korzystania z laptopa.

 • lekkość

Dzieci i tak na codzień obciążone są ciężkim plecakiem, w którym noszą szkolne książki, zeszyty, drugie śniadanie i mnóstwo innych rzeczy. Jeśli dziecko będzie od czasu do czasu użytkowało komputer w szkole,wybierzemy jak najlżejszy sprzęt.

 • dodatkowe parametry

Możemy też dodatkowo pomyśleć o dobrym dźwięku czy podświetlanej klawiaturze, ale nie są to funkcjonalności najwyższej wagi. Pamiętajmy o możliwości założenia blokady rodzicielskiej – to dzięki niej będziemy mieć pełną kontrolę nad tym, jak nasze dziecko korzysta z zasobów Sieci i ile czasu spędza przed ekranem laptopa.

pierwszy laptop dla dziecka jakie parametry

Ile kosztuje laptop dla dziecka?

Najtańszy sprzęt kupimy już za ok. 700 zł. Nie będzie miał on jednak parametrów pozwalających na w pełni komfortowe korzystanie z laptopa – siłą rzeczy z pewnych udogodnień trzeba będzie zrezygnować. W tej cenie możemy uzyskać pojemność dysku zaledwie ok. 32 GB oraz przeciętny procesor, który nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi aplikacjami.

W przedziale cenowym 1000-1500 zł znajdziemy budżetowe, ale już przyzwoite komputery. Taki sprzęt będzie działał w miarę płynnie (ale raczej nie poradzi sobie z cięższymi programami, np. grami), możebyć też niezbyt poręczny ze względu na wymiary i wagę. Możemy się spodziewać, że niektóre parametry będą bardzo dobre (np. 4 GB RAM i mocny procesor), ale inne już niekoniecznie (np. dysk HDD, rozdzielczość HD zamiast Full HD).

Jeśli chcemy celować w segment optymalny, czyli cechujący się dobrą relacją ceny do jakości, będzie to wydatek rzędu ok. 2000-4000 zł. W tej cenie możemy już spokojnie znaleźć sprzęt odpowiadający wszystkim potrzebom naszego dziecka.

Najnowsze wiadomości